Dodany: 05.11.2015 08:53|Autor:

nota wydawcy


W tej książce francuski historyk Reynald Secher (ur. 1955) podejmuje bolesny, wprost traumatyczny temat z historii Francji: wojny wandejskie. Była to w sumie jedna przewlekła wojna domowa rozpoczęta w 1793 roku, gdy w trakcie rewolucji Francja stała się republiką. W Wandei, północno-zachodniej części kraju, w obronie religii i monarchii wybuchło powstanie – głównie chłopskie. Po jego stłumieniu doszło do represji mających zdaniem autora charakter ludobójstwa. Władze republiki oczekiwały od armii całkowitej eksterminacji ludności Wandei. Secher szczegółowo przedstawia historię wojen, przywołuje bardzo obfity, wstrząsający materiał w postaci dokumentów, relacji i danych statystycznych w celu zobrazowania przebiegu wydarzeń oraz ustalenia faktycznej liczby ofiar i zakresu strat materialnych. Źródła są w dużej mierze lokalne, często prywatne, odnalezione przez autora wśród mieszkańców Wandei. Teza o ludobójstwie wywołała we Francji żywy spór. Jego stawką jest niesławna rola Francji jako „prekursorki” totalitarnej przemocy, której ofiarą padła Europa w XX wieku. Secher, sam urodzony na terenie Wandei, od kilku dekad prowadzi walkę z „pamięciobójstwem” – walkę trudną, bo każdy naród wolałby zapomnieć o takich tragediach, jak we Francji sprawa katarów, protestanckich kamizardów w XVIII wieku czy szuanów w czasie rewolucji. Obecnie niektórzy parlamentarzyści francuscy chcą uznania wojen wandejskich za ludobójstwo.

[Aletheia, 2015]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 219
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 25.10.2018 15:17 napisał(a):
Odpowiedź na: W tej książce francuski h... | LouriOpiekun BiblioNETki
Znalazłem pewien zestaw cytatów z tej książki, wraz z określeniem, jakiego typu mechanizm psychologiczny jest opisywany:

http://www.physicsoflife.pl/bibliografia/cytaty/97​88320717266.html
Użytkownik: Anna125 25.10.2018 20:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Znalazłem pewien zestaw c... | LouriOpiekun BiblioNETki
Secher był gościem Literackiego Sopotu 2018, „Rewolucja w cieniu gilotyny” w ramach dyskusji „La table ronde” http://www.literackisopot.pl/wydarzenia/LA_TABLE_R​ONDE_18_SIERPNIA
Spotkałam wtedy też Panią, która bardzo się tym fragmentem historii Francji nieznanym, zresztą dużo czasów upłynęło i pracy Sechera, aby można było mówić o nim.

W dzisiejszych kolejowych podróżach słuchałam dyskusji z profesorem Michałem Leśniewskim o kolonialiźmie, dekolonialiźmie, buncie w krajach afrykańskich. Ciekawe i mądre i „cholernie” trudne. Między innymi wspomniał on o Algierii i i czytaniu „Dżumy”, chciał sprawdzić, w jakim stopniu można odnaleźć w niej jakieś ślady, tropy, sytuacje. Zadziwiające, tak mówił, czytamy to tak jakby akcja odbywała się w Prowansji. To nie zrzut. Jestem jeszcze przed „Dżumą”.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: