Komentarze użytkownika arachne

O Kevinie trzeba rozmawiać

Autor: arachne Dodany 09.02.2015 13:11

Mnie realnie dziwi, że wszyscy analizują chłód Evy, a nikt nie zwraca uwagi na to, jakim mężem i ojcem jest Franklin (choć ona sama go wybiela). Wobec samej Evy jest absurdalnie nielojalny, gra z nią w dobrego i złego rodzica, wiecznie ustawia ją na gorszej pozycji, nie liczy się z nią (pomysł, że przy infekcji celowo ogrzała termometr!). Druga rzecz to jego jawna niechęć do posiadania córki, która wychodzi już w czasie pierwszej ciąży. I stosune...

Zobacz całą dyskusję

czego używacie jako zakładki?

Autor: arachne Dodany 22.07.2007 22:09

Z reguły używam czegokolwiek, co akurat wpadnie mi w ręce, zazwyczaj jest to jakiś przypadkowy kawałek kartki, od którego odrywam potem mniejsze kawałki, żeby zaznaczać fragmenty, więc szybko zostaje z niego strzęp. Chociaż ostatnio znalazłam przyjemną zakładkę w książce z biblioteki - papierowy, pokolorowany ręcznie samochód :).

Zobacz całą dyskusję

Śniło mi się ,że mi się śniło, że...

Autor: arachne Dodany 22.07.2007 02:05

Ciekawa sytuacja. Co do tego snu układającego się a'la rosyjska matrioszka, to wiele osób o tym wspomina opisując swoje doświadczenia z LD.

Zobacz całą dyskusję

Poczwarka

Autor: arachne Dodany 16.07.2007 16:23

Terakowska bez wątpienia urzeka klimatem, magią, przenikaniem się fantastycznego i realnego świata oraz atrakcyjnym stylem dla dzieci, czyta się ją przyjemnie, ale osobiście jednak nie lubię, kiedy próbuje poruszać trudniejsze kwestie społeczne. Bywa to wtedy naiwne, odrealnione, skrajnie uproszczone i po prostu niesprawiedliwe. Pod tym względem zarówno "Poczwarka", jak i "Ono" mają wiele nieprzyjemnych "zgrzytów".

Zobacz całą dyskusję

higiena czytania książek

Autor: arachne Dodany 15.07.2007 17:26

Wobec swoich książek postępuję chyba strasznie niehigienicznie: jem w czasie czytania, zalewam je kawą, zaginam rogi, podkreślam, piszę po nich, etc. Podobnie, wypożyczając książki, uwielbiam takie, na których mocno widać ślady używania, zwłaszcza notatki na marginesach.

Zobacz całą dyskusję

Haruki Murakami

Autor: arachne Dodany 03.07.2007 15:04

Zaczęłam czytać jedynie "Norwegian Wood" (nie skończyłam) i wrażenia mam niezbyt pozytywne. Nijaki język, tandetna historyjka, wszystko strasznie banalne.

Zobacz całą dyskusję

Sonda!

Autor: arachne Dodany 02.07.2007 00:20

Około trzy razy, raczej ze względu na przymuszające okoliczności. Uważam go raczej za banały, które by nawet nie drażniły, gdyby nie to, że silą się na bycie uniwersalnymi mądrościami.

Zobacz całą dyskusję

Manuela Gretkowska

Autor: arachne Dodany 01.07.2007 21:26

Uwielbiam jej prozę, zwłaszcza za błyskotliwy język, świetną erotykę i umiejętność przejścia od codziennych szczegółów do pisania o antropologii, sztuce. Najbardziej urzekły mnie "Kabaret metafizyczny" i "Podręcznik do ludzi". Widziałam też "Szamankę", co prawda było to kilka lat temu, więc może teraz zmieniłabym zdanie, ale wtedy byłam pod sporym wrażeniem.

Zobacz całą dyskusję

gra w klasy

Książka: Gra w klasy (Cortázar Julio)
Autor: arachne Dodany 28.06.2007 22:47

Obok niezrozumiałych dla przeciętnego człowieka odniesień, jeszcze bardziej niezrozumiała jest postać Horacio. Prawdopodobnie większość czytelników ma dłuższe lub krótsze momenty, kiedy się z nim w jakiś sposób utożsamia - co wynika moim zdaniem z tego, że ma on w sobie większość cech emocjonalnego kalectwa współczesnego człowieka (jednocześnie będąc postacią fascynującą). Trudność polega na tym, że to utożsamianie trwa krótko, bo zostaje przerwa...

Zobacz całą dyskusję

Mario Puzo

Autor: arachne Dodany 19.06.2007 12:37

Przyznam, że zniechęciłam się po lekturze "Sycylijczyka": gniot, jakich naprawdę mało, skrajnie pretensjonalny język, idealizowanie bohaterów, kult męskości. Słyszałam jednak, że jego inne książki są już zdecydowanie lepszej jakości i nie warto się uprzedzać?

Zobacz całą dyskusję

Lektury feministyczne

Autor: arachne Dodany 07.06.2007 11:40

Skoro już w temacie, może ktoś mógłby polecić tytuły, w których poruszono wątek twórczości Jelinek?

Zobacz całą dyskusję

Dlaczego narzekacie na ceny książek?

Autor: arachne Dodany 30.05.2007 17:15

Co do problemu z nowościami, to najprostszą opcją jest czytanie ich na miejscu w Empiku. Co zresztą praktykuję. Swoją drogą - gdzie w Katowicach są tak tanie antykwariaty? Ja w ogóle kojarzę tylko ten na Plebiscytowej, który jest raczej statystyczny.

Zobacz całą dyskusję

Książki o zakazanej miłości.

Autor: arachne Dodany 29.05.2007 22:15

Myślę, że "Rok 1984".

Zobacz całą dyskusję

Jostein Gaarder

Autor: arachne Dodany 12.05.2007 20:05

Miałam styczność tylko ze "Światem Zofii" - i wydaje mi się, że każda osoba mająca pojęcie o filozofii chociażby na poziomie kojarzenia Sokratesa umrze przy tym z nudów. Przy tym fabuła nie wychodzi poza poziom dziecka.

Zobacz całą dyskusję

Polski portret własny

Książka: Ojciec odchodzi (Czerski Piotr)
Autor: arachne Dodany 12.05.2007 19:44

Szczerze mówiąc, nie wydaje mi się, żeby biadolenie, że nie ma gdzie pić, było szczególnie głębokim szkicem socjologicznym. I mnie osobiście książka nie popchnęła do żadnej refleksji ani nie znalazłam tam niczego, co mogłoby bulwersować. Autor unika jak ognia krytyki pontyfikatu JPII czy ogólnie ustawienia się po jakiejkolwiek stronie.

Zobacz całą dyskusję

Streszczenia - zło wcielone?

Autor: arachne Dodany 15.04.2007 13:51

A ja nie uważam czytania w całości lektur za coś w rodzaju obowiązku moralnego, zwłaszcza w przypadku osób z nierozszerzoną ścieżką języka polskiego, które nie wiążą z nim w żaden sposób swojej przyszłości. Jeżeli ktoś zapozna się z dobrze opracowanym streszczeniem, to ma moim zdaniem wiedzę wystarczającą, żeby nie opóźniać pracy reszty klasy na lekcji. I faktem jest - niestety? - że duża część osób więcej zrozumie z treści lektury, czytając st...

Zobacz całą dyskusję

Wasze ulubione motywy w książkach

Autor: arachne Dodany 05.08.2006 23:36

Miłość homoseksualna.

Zobacz całą dyskusję
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: