Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Recenzje

Książka: Szatan z siódmej klasy (Makuszyński Kornel)

Strona 1 z 1

1

Tytuł tekstu: Nie tylko dla młodzieży

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Wspaniała, trzymająca w napięciu historia nastoletniego detektywa - Adasia Cisowskiego, który stara się rozwikłać zagmatwaną zagadkę z przeszłości. Razem z roztargnionym profesorem Gąsowskim i jego bystrą bratanicą - Wandzią, musi stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, pokonać własny strach i kilku typów spod ciemnej gwiazdy... W tle francuscy żołnierze spod Moskwy, "Boska komedia" Dantego, miłość i klejnoty...

"Szatan" to jedna z moich ulubionych powieści. Zapoczątkowała moją fascynację powieścią detektywistyczną i kryminalną. Ta ciekawa, pełna zwrotów akcji i zaskakująca historia może być interesującą propozycją nie tylko dla młodzieży!

czytaj całość »

data dodania: 2006-03-13, autor: marselina, komentarzy: 12

Tytuł tekstu: Kornel Makuszyński - ,,Szatan z siódmej klasy"

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Szatan z siódmej klasy" to wspaniała książka dla osób w każdym wieku.

Adam Cisowski odkrywa metodę swojego profesora historii i w ten sposób rozpoczyna się cała przygoda. Adam opowiada o swoim odkryciu całej klasie. W ten sposób każdy uczy się tylko w te dni, w które profesor go spyta. Ale pewnego dnia profesorowi Gąsowskiemu skleiły się kartki w notesie z nazwiskami uczniów. Wtedy Adam wszystko tłumaczy. Wieści o tych wydarzeniach szybko rozbiegają się po szkole.

Adam pomaga w ważnej sprawie klasie szóstej... Opowieść o tym czynie dobiega również do uszu profesora Gąsowskiego. Wtedy zmienia on zdanie o Adasiu, zwanym później przez profesora Piotrusiem.

Któregoś dnia przychodzi do domu Adasia sam pan profesor. Prosi go o pomoc w sprawie dotyczącej jego rodziny z Bejgoły. Adam, widząc, że profesor jest w trudnej sytuacji, rezygnuje z wyjazdu nad morze z rodziną i jedzie z profesorem do Bejgoły. Tam przeżywa mnóstwo przygód. Wszystko z powodu tajemniczych drzwi...

Czytałem tę książkę z zapartym tchem i polecam ją każdemu. Jest naprawdę świetna!

czytaj całość »

data dodania: 2006-01-18, autor: mol_-_ksiazkowy, komentarzy: 8

Tytuł tekstu: bez tytułu

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Szatan z siódmej klasy" jest powieścią przygodową z wątkami detektywistycznymi. Bohaterowie książki przeżywają niebezpieczną i zawiłą przygodę związaną z tajemniczymi „drzwiami Francuza”. Adam Cisowski (nazywany też Piotrem) - główny bohater, tytułowy "szatan" - jest inteligentnym i bystrym siedemnastoletnim chłopcem, z dużym poczuciem humoru. Jego nauczyciel - profesor Paweł Gąsowski - maniakalny historyk, niezwykle roztrzepany starszy pan, poznaje przez przypadek niezwykłe zdolności logicznego myślenia swojego ucznia. Zdesperowany, postanawia poprosić go o pomoc w rozwikłaniu zagadki gnębiącej jego brata. W starym domu matematyka - Iwana Gąsowskiego - pojawił się dziwny Francuz, który zapragnął kupić posiadłość. Brat profesora nie zgodził się na tę transakcję. Od tego czasu "spokojną" rodzinę Gąsowskich okradziono już dwa razy. Za każdym z nich ofiarą przestępstwa padały drzwi. Adaś, albo Piotruś, zgodził się zamiast nad morze pojechać do Bejgoły, małej wsi niedaleko Wilna. Na początku chłopiec miał jakieś wątpliwości co do rezygnacji z podróży nad Bałtyk, ale wraz z przybyciem Wandy - fiołkowookiej bratanicy profesora - rozwiały się one natychmiast.

Adaś Cisowski odkrył sposób, w jaki profesor pytał z historii. Każdy przygotowywał się więc wtedy, kiedy była jego kolej. Gdy pewnego razu profesor się pomylił, Adaś przyznał się do winy. Od tego zaczyna się cała historia.

Profesor wyzwał chłopaka na pojedynek: jeśli ten odgadnie, kto zostanie zapytany w sobotę - wygrywa Adaś, jeśli nie, profesor. Pan Gąsowski długo zastanawiał się, jak to wybrać, żeby Adaś nie trafił. Zrobił najprostszą rzecz: wybrał tych, którzy powinni zostać zapytani. Myślał, że Adaś nie przewidzi najprostszego sposobu i będzie kombinował. Jednak chłopak odgadł. Później rozwiązał też zagadkę znikającego pióra i brakujących stu złotych. Gdy profesor Gąsowski dowiedział się o tym, wezwał Adasia do siebie na wieś, aby odgadł zagadkę znikających drzwi. Pewnego dnia do domu przyszedł Francuz z zamiarem kupna. Oglądał wszystkie drzwi, nawet z jednych zaczął zdrapywać farbę, za co został z domu wyrzucony. Od tego czasu w domu następowały kradzieże drzwi. Jedne drzwi odnaleziono później ze zdrapaną farbą. Adaś długo głowił się nad rozwiązaniem, jednak dopiero po długim, trwającym całe wakacje śledztwie udało mu się rozwiązać zagadkę.

Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 r. w Stryjnie koło Lwowa. Ukończył studia filologii polskiej na Uniwersytecie Lwowskim. Uczył się również we Francji na Sorbonie. W ciągu swojego życia wiele razy zmieniał miejsce zamieszkania, ale jego ukochanym miastem było Zakopane. Początkowo pisał utwory wierszowane. Potem stał się autorem popularnych powieści dla dzieci i młodzieży: „Bardzo dziwne bajki”, „Szaleństwa panny Ewy”, „Przygody Koziołka Matołka”, „Złamany miecz”, „Panna z mokrą głową”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Wyprawa pod psem”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Stworzenie Świata” i „Szatan z siódmej klasy”. Kornel Makuszyński zmarł 31 lipca 1957.

czytaj całość »

data dodania: 2004-08-27, autor: paulkas, komentarzy: 7

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku