Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Recenzje

Książka: Kwiat pustyni: Z namiotu nomadów do Nowego Jorku (Dirie Waris, Miller Cathleen)

Strona 1 z 1

1

Tytuł tekstu: Opowiedz mi swoją Afrykę

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Waris patrzyła mi w oczy, mówiła do mnie. Informacja o milionach sprzedanych egzemplarzy na okładce książki nie miała żadnego znaczenia. Od pierwszej do ostatniej strony byłam z nią sam na sam, słuchałam jak opowiada mi swoje życie i wiedziałam dlaczego to robi.

Powieść napisana na podstawie życia modelki Waris Dirie to dokładny przekrój jej losów - od pierwszych zapamiętanych przez nią chwil z dzieciństwa do czasów obecnych. Najpierw Somalia, później Londyn i Nowy Jork. Najpierw pustynia, później wybieg i blask fleszy. Najpierw urzekająca Waris, później jeszcze bardziej urzekając Waris. Historia o zupełnie nieklasycznej zmianie położenia, o dziewczynie, która ucieka od koczowniczego trybu życia i wykorzystuje wszystkie szanse na to, żeby było lepiej.

„Kwiat pustyni” nie jest kolejną powieścią o spełnionych marzeniach i karierze. Sięgając po nią nie oczekuje się ciekawej fabuły, która pozwoli rozerwać się w leniwe popołudnie. Nie oczekuje się niczego, poza siłą i odwagą Waris Dirie. Czyta się to dla niej, bo nikt inny tak bardzo na to nie zasługuje. Opisy obrzezania i prób gwałtu przeszywają do bólu, przerażają tak mocno, że chce ci się płakać, chcesz zasłonić oczy, nie patrzeć, ale wiesz, że musisz to zrobić – dla Waris.

Pustynia, o której opowiada jest oderwaną rzeczywistością, ale jednocześnie widzisz ją przed oczyma i ze wszystkich sił starasz się czuć. To, co przeżyła Waris zdaje się niewyobrażalne, niewiarygodnie odległe, a jednak przerażająco bliskie, bo dotyczy takiego samego ciała, tej samej kobiecości.

Nie sposób ocenić tej powieści w żadnej z literackich kategorii estetycznych. Nie sposób jej zaprzeczyć. Nie sposób poddać dyskusji.

czytaj całość »

data dodania: 2011-05-23, autor: maja752, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Niesamowita i przerażająca

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Kiedy sięgałam po tę książkę, wiedziałam jedynie, że jest to historia prawdziwa, opowiadająca historię dziewczyny pochodzącej z namiotu nomadów.

Postanowiłam ją przeczytać, gdyż od zawsze interesowały mnie kultury i tradycje innych krajów. Z każdym słowem, które pochłaniałam, stawałam się coraz bardziej wrażliwa na to, co działo/dzieje się z niektórymi dziewczynkami mieszkającymi w Afryce. Chodzi mi tutaj oczywiście o obrzezanie młodych kobiet i zasady, jakie są wyznawane w tamtych krajach, zasady, według których kobieta nie ma prawa głosu.

Z pewnością nie jest to opowieść dla osób, które spodziewają się całkowicie szczęśliwego zakończenia, zabawnych wątków i wielkich historii miłosnych. Jest to raczej historia, która uczy nas, jak ważna dla niektórych narodów jest tradycja i jaki ból potrafi ona spowodować w wielu momentach ludzkiego życia. Historia młodej dziewczyny, która tak wiele musiała przejść, by być wolnym człowiekiem, mieszkającym jednak daleko od swojej ojczyzny i bliskich...

Polecam książkę wszystkim tym, którzy są wrażliwi na cierpienie drugiego człowieka.

czytaj całość »

data dodania: 2009-06-15, autor: biedronka093, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Wstrząsające wyznania

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

W języku nomadów "Waris" oznacza kwiat pustyni. Jest to kwiat, który kwitnie bardzo rzadko i niezwykle krótko, rośnie na terenach piaszczystych. Waris to również imię bohaterki książki pt. "Kwiat pustyni", która przedstawia prawdziwą historię życia Somalijki z plemienia koczowników.

Od najmłodszych lat dziewczynka żyła w Somalii wraz z rodzicami i rodzeństwem. Wychowała się w otoczeniu dzikiej, afrykańskiej przyrody. W wieku pięciu lat została obrzezana, w wieku lat sześciu pierwszy raz została zgwałcona. Jako trzynastolatka uciekła z domu przed narzuconym jej małżeństwem. W końcu trafiła do Londynu, gdzie nastąpił wielki przełom w jej życiu. Gdy miała osiemnaście lat, rozpoczęła karierę modelki i osiągnęła zawrotny sukces.

Opis surowych warunków, w jakich spędziła dzieciństwo, zajęć, wydarzeń, procesu obrzezania i wędrówki na sam szczyt, są ogromnym atutem tej książki. Ta wstrząsająca relacja krok po kroku uświadamia nam, że wciąż są jeszcze na świecie miejsca, w których dzieją się rzeczy dla nas niewyobrażalne, odrażające. Upór i zawziętość sprawiły, iż biedna, afrykańska dziewczynka przezwyciężyła wszelkie przeciwności losu i dokonała z pozoru niemożliwego.

Uciekłszy z domu, wędrowała boso i w skąpym odzieniu przez gorące piaski pustyni Mogadisz, gdzie przeżyła spotkanie z lwem. Waris wierzyła, że to Bóg ją ocalił i że miał w tym jakiś cel. "In' shallach - jeśli Bóg tak zechce, tak się stanie". Na swej drodze spotkała się z ludźmi, którzy chcieli ją skrzywdzić, wykorzystać. Przez jakiś czas mieszkała u swej siostry, potem poleciała do Londynu, jako służąca. Tu odnalazła całkiem inny świat, obcy. Biali ludzie, samolot, ubikacja, ruchliwe ulice... Jednak Waris się nie poddała, wręcz przeciwnie! Stała się cenioną modelką i w wieku trzydziestu lat została ambasadorem specjalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rozpoczęła otwartą walkę z powszechnie praktykowanym w Afryce obyczajem okaleczania kobiet.

Odbyła wędrówkę przez różne światy. Z namiotu nomadów, gdzie panowały prymitywne warunki, do Nowego Jorku. Widziała i przeżyła wiele. Długo bała się o tym mówić.

"Kwiat pustyni" jest książką niezwykłą, biografią poruszającą nawet najbardziej niewzruszonych czytelników. Polecam tę książkę nie tylko tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o znanej modelce, życiu w Afryce, sposobach robienia kariery - ale i ludziom ceniącym szczerość, odwagę i upór w dążeniu do celu.

Jest to lektura niesamowita, trzymająca w napięciu, której zadaniem jest nakłonienie czytelnika do przemyśleń i uświadomienie mu okrucieństwa, niezwykłości oraz wspaniałości dawnego i dzisiejszego świata. Świata, którego dobrze nie znamy.


[Recenzję opublikowałam wcześniej w serwisie Czytelnia portalu onet.pl]

czytaj całość »

data dodania: 2007-10-01, autor: iamone, komentarzy: 1

Tytuł tekstu: Mieszane uczucia...

...A co by o tej książce napisać? No co? Że jest świetna? – idiotyczna konkluzja. Że wywołuje refleksję, ba - a nawet łzy wyciska? Jeszcze głupsze stwierdzenie. Wszelkie tego typu zwroty trącą banałem i bezmyślnością oceniającego. Mimo to nie zamierzam Waris Dirie stawiać pomnika, bo książka jak książka - ma swoje wady. O czymkolwiek tekst narracyjny by mówił, trzeba mierzyć go podług dwóch ogólnych kategorii: stylistyki i tematyki.

Jeśliby pomnik wystawić Waris za styl, z pewnością nie postałby on długo. Z drugiej strony język jej jest prosty, jak ona sama, a z trzeciej – weźmy pod uwagę, że tłumaczenie jest pana Marka Wrześniewskiego i nie wiadomo, czy przypadkiem nie wyglądałoby lepiej, gdyby przeszło przez ręce tłumacza innego.

Jeśliby zaś wystawić pomnik Waris Dirie za to, co opowiedziała, o czym w ogóle chciała opowiedzieć... Tutaj fundamenty byłyby stabilne. "Kwiat pustyni" to nie jest tylko książka; to książka, traktat i wezwanie do ludzi w jednym. Wezwanie w głównej mierze do kobiet afrykańskich, które poddają swe kilkuletnie dzieci płci żeńskiej okrutnemu i niehigienicznemu zabiegowi obrzezania - bo to zgodne z już kilkusetletnią tradycją w wielu krajach Afryki. A dziewczynki są obrzezane, bo dopiero obrzezane są warte zamążpójścia i mężczyzny... w ogóle! To zadziwiające, bezrozumne myślenie jest przyczyną cierpień ogromnej ilości kobiet - pisze Waris...

Wydaje się, że nie brzmi to wszystko specjalnie okrutnie i obrazowo dla nas, Polaków. Nie potrafimy sobie nawet dokładnie wyobrazić, jak ten zabieg może wyglądać i na czym właściwie polega. Wynika to z tego, że inna jest nasza mentalność, inne mamy problemy, a już ten wspomniany - szczególnie jest nam daleki. I choć po lekturze będziemy ubolewać nad losem Waris, będzie to trwało godzinę, najwyżej dzień, dwa... A potem zapomnimy o książce i o poruszonym w niej temacie; zajmą nas inne - nowe, równie ciekawe, równie mocno trzymające w napięciu. A problemów na świecie jest wiele. Któż by się nimi przejmował, skoro ma się pełno własnych. I któż zdołałby im zaradzić? Zresztą jak, co?

He, czytać chyba nam pozostaje, ot, co...

czytaj całość »

data dodania: 2006-09-11, autor: abstrakcja, komentarzy: 7

Tytuł tekstu: .

Ta kontrowersyjna książka z pewnością zaskoczy każdego europejskiego czy amerykańskiego czytelnika. Bo dla nas historia autorki jest nieprawdopodobna i czyta się ją niemal jak fantasty. To, co u nas jest nie do pomyślenia i bulwersuje – tam jest na porządku dziennym. Autorka odsłoniła nam ten wcześniej niedostępny świat i prawdę o nim.

Waris Dirie nie jest jednak dla mnie pisarką. Język i styl, jakimi się posługuje w swojej książce, są na poziomie gimnazjalisty, temat, którym się zajęła, można było opisać i zobrazować czytelnikowi w dużo lepszy i ciekawszy sposób. Przede wszystkim czuję niedosyt w opisie jej uczuć, gdyż jestem przekonana, że ma dużo bogatsze życie wewnętrzne, niż nam to ukazała; niestety, nie potrafiła tego opisać i przekazać czytelnikowi. A szkoda, bo właśnie to jest najważniejsze w całej tej tragedii – nie fizyczne cierpienie w czasie obrzezania, ale właśnie upokorzenie. Życie dostarczyło jej tak interesujący temat, że mimo braku talentu książka czytana jest przez miliony czytelników. Gdy porównam jej styl pisarski ze stylem np. W. Kuczoka - to ziemia i niebo, ale gdyby Kuczok opisał tego typu historię, prawdopodobnie byłby niewiarygodny i jego książka nie zdobyłaby wielkiej popularności. O obrzezaniu kobiet musiała napisać kobieta i to nie byle jaka, ale właśnie pochodząca z Somalii czy innego kraju, gdzie praktykuje się „oczyszczanie dziewcząt”. Czyli, innymi słowy, z krajów, gdzie kobiety nie mają wiele do powiedzenia i większość traktowana jest jak przedmioty, więc o jakimkolwiek samorozwoju czy edukacji (oprócz gotowania, służenia ojcu i mężowi) nie ma mowy. Dlatego też można usprawiedliwiać jej nieambitny styl tym, że w czasie, gdy była najbardziej podatna na rozwój – w dzieciństwie – nikt jej nie uczył pisać i czytać, i nie miała możliwości zapoznawać się z jakąkolwiek literaturą.

Mimo wszystko cieszę się, że przeczytałam tę książkę. Nawet sięgnęłam po drugą część.

czytaj całość »

data dodania: 2006-07-19, autor: DBZ, komentarzy: 1

Tytuł tekstu: Cudowna

Jestem pod wrażeniem tego, czego dokonała Waris. Pomimo swego niezwykle ciężkiego dzieciństwa - miało ono wpływ na jej późniejsze życie - dokonała wielu wspaniałych rzeczy. Jej zaangażowanie w walkę z obrzezaniem kobiet w krajach Trzeciego Świata jet godne podziwu. Od chwili gdy przeczytałam jej dwie książki podziwiam Wari Dirie.

czytaj całość »

data dodania: 2004-07-04, autor: Ewa____, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Chory świat...

Dlaczego dzieje się tak, że w dzisiejszych czasach niektóre kobiety nadal są obrzezane? i nie tylko kobiety... to straszne...

Waris przeżyła wiele, ale pokazała całemu światu, że poprzez ciężką pracę
i wytrwalość można w życiu sporo osiągnąć, można stać się kimś.
Ona uciekła ze swojego plemienia, gdy była jeszcze bardzo młoda. Uciekala przez pustynię, aż dotarla do Nowego Jorku. Została sławną modelką. Odnalazła szczęście...

czytaj całość »

data dodania: 2004-05-09, autor: nem, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: [bez tytułu]

Książkę przeczytałam niemal natychmiastowo. Cały czas z uczuciem, jak to wszystko mogło się zdarzyć? Dlaczego ludzie w XXI wieku nadal kultywują tak okrutne obrzędy? Uderza okrutną treścią, do tego stopnia, iż można "poczuć", co przeżywa Waris. Może nie jest to książka w porażająco dobrym stylu, w tym jednak przypadku chodzi o przekaz. I myślę, że spełnia swoją rolę. Czytajcie i zachęcajcie innych. Trzeba w końcu przerwać tę zmowę milczenia, zaniechać chorych obrządków, uczulić świat na cierpienie innych.

czytaj całość »

data dodania: 2004-04-09, autor: Mea, komentarzy: 0

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku