Poniżej przedstawiamy tytuły, które Redakcja BiblioNETki poleca jako warte zainteresowania.

Objęcie danej książki patronatem nie ma wpływu na oceny przyznawane danej książce przez użytkowników ani na BiblioNETkowe rankingi. Chcemy by nasze rekomendacje były maksymalnie obiektywne i niezależne.

Informacje o zasadach obejmowania książek patronatem serwisu: Jak zdobyć patronat BiblioNETki?

 

2014

Istota rzeczy (Hanika Iris)

Dlaczego współcześnie żyjący człowiek obsesyjnie rozmyśla o obozach koncentracyjnych? Dlaczego nieustannie o nich mówi i porównuje swoje życie z egzystencją więźniów Auschwitz? Zbrodnie nazistowskie są źródłem cierpień Hansa Frambacha, odkąd sięga pamięcią. Z tego właśnie powodu został archiwistą w Instytucie Zarządzania Przeszłością. Co zatem sprawiło, że nagle postanowił zmienić pracę?

Także jego przyjaciółka Graziela nie radzi sobie z historią Niemiec. Gdy jednak poznaje mężczyznę, w którym się zakochuje, rozmowy o nazizmie przestają być dla niej ważne. Istotne staje się tylko to, co zamyka się w cielesnym kontakcie dwóch płci. Z czasem jednak Graziela musi dokonać nowych przewartościowań.

Iris Hanika pokazuje w swojej powieści, jak mocno tkwimy w szponach zbrodni nazistowskich, jak wciąż jesteśmy wobec nich bezradni. Czy za wszystko można bowiem obarczać winą narodowy socjalizm? Być może Hans i Graziela po prostu nie potrafią żyć pełnią życia, bo upatrują swych nieszczęść w nazizmie, nie w sobie, rozpamiętują przeszłość, zapominając, że oni także tworzą historię.

Iris Hanika, urodzona w 1962 roku w Wurzburgu, od 1979 roku mieszka w Berlinie. W 2006 roku otrzymała nagrodę Hansa Fallady. Jej powieść Treffen sich zwei (Droschl 2008) zdobyła nominację do Deutscher Buchpreis, Istota rzeczy otrzymała zaś Nagrodę Literacką Unii Europejskiej w 2012 roku.

 

Premiera: październik 2014

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Przeczytaj recenzje: 

Nadal depresyjnie na Unter den Linden

Krew brata twego

 

Czytaj więcej

Siedem dobrych lat (Keret Etgar)

Nowa książka Etgara Kereta. Krótkie, trafione w punkt opowiadania Kereta nie są czysto autobiograficzne, gdyż jego wyobraźnia nie daje mu poprzestawać wyłącznie na faktach. Oto notki o jego nowo narodzonym synu, ojcu, który nad kołyską wnuka już mu prawi o funduszach inwestycyjnych dlań zakupionych. Oto obraz współczesnego Izraela dla fanów filmów braci Coen, surrealizmu, pure nonsensu i… Etgara Kereta.

Wydanie w formie audiobooka. Lektor: Roch Siemianowski.

Fragment do posłuchania TUTAJ.

Premiera: 7 października 2014

Biblioteka Akustyczna

 

Przeczytaj recenzję: Ironia i błyskotliwy komentarz

 

 

Czytaj więcej

Udręka i ekstaza (Stone Irving)

Michał Anioł to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawanych twórców nie tylko renesansu ale i artystów w ogóle. Malarz, rzeźbiarz i architekt przez swoje długie i ciekawe życie tworzył z nadludzką pasją, zrozumiałą tylko dla wielkich mistrzów.

Autor tej zbeletryzowanej biografii prowadzi nas przez pracowanie, w których uczył się Michał Anioł, zapoznaje nas z najważniejszymi ludźmi epoki, a także pokazuje nam genezę i pasję tworzenia dzieł Buonarrotiego. A przecież „Udręka i ekstaza” to nie tylko dogłębna i fascynująca historia jednego człowieka, to pasjonujący obraz całej epoki. Warto wybrać się wraz ze Stonem w podróż po renesansowej Florencji, Rzymie i całej włoskiej Toskanii.

Wydanie w formie audiobooka. Lektor: Janusz Zadura.

Premiera: wrzesień 2014

Wydawnictwo Aleksandria

 

 

 

Czytaj więcej

Pasja życia (Stone Irving)

Historia wyjątkowego człowieka Vincenta van Gogha, którą maluje Stone to pełna pasji, bólu i cierpienia droga artysty niezrozumiałego przez ówczesny świat. Autor „Słoneczników” przedstawia się nam jako postać pełna determinacji twórczej, bezwzględności artystycznej ale przy tym, także jako człowiek o dobrym i wrażliwym sercu. Żywy i plastyczny język, świetna narracja i sprawnie opowiedziana historia - to tylko kilka z wielu powodów, dlaczego warto posłuchać historii o „szalonym malarzu bez ucha”. Irving Stone amerykański pisarz znany ze swoich zbeletryzowanych biografii malarzy, pisarzy, czy naukowców na stałe zapisał się w kulturze światowej dzięki swej twórczości. Jego przetłumaczone na wiele języków powieści miały także swoje filmowe adaptacje. Stone jest autorem miedzy innymi „Udręki i ekstazy” historii życia i twórczości Michała Anioła, „Pasji utajonych” powieści o Zygmuncie Freudzie, „Żeglarza na koniu” biografii Jacka Londona, czy „Pasji życia” historii losów Vincenta van Gogha.

Wydanie w formie audiobooka. Lektor: Marek Walczak.

 

Premiera: wrzesień 2014

Wydawnictwo Aleksandria

 

 

Czytaj więcej

Księga Saladyna (Ali Tariq)

Kair, rok 1181. Ibn Jakub, ambitny i utalentowany skryba żydowskiego pochodzenia, podejmuje się spisania historii życia sułtana Salah ad-Dina - potężnego władcy i wyjątkowego człowieka. Przez długie miesiące stale towarzyszy Saladynowi, poznając nie tylko jego przyzwyczajenia, poglądy i sekrety, lecz także uczestnicząc w życiu dworu, haremu i armii.

By wykonać powierzone mu zadanie i nie stracić przy tym życia, Ibn Jakub musi nauczyć się funkcjonować w niezwykłym dla siebie świecie haremowych intryg, zakulisowych rozgrywek o władzę i manipulacji dworskich urzędników.

Fascynująca powieść historyczna, rozgrywająca się w scenerii dwunastowiecznego Kairu, Damaszku i Jerozolimy, osnuta wokół postaci legendarnego Saladyna. Tariq Ali w mistrzowski sposób odtwarza realia wypraw krzyżowych i przetasowań na dworach muzułmańskich władców, przedstawiając przy tym niezwykle barwną galerię postaci historycznych. „Księga Saladyna” to drugi tom Kwintetu Muzułmańskiego.

 

Premiera: 22 września 2014

Wydawnictwo Lambook

 

Przeczytaj recenzje: 

W królestwie Saladyna

Szlachetny sułtan Saladyn

 

 

 

Czytaj więcej

Wierzchołek cienia: Opowiadania rozproszone (Wilczyński Zbigniew)

Zbigniew Wilczyński (1954-2008) – łódzki prozaik i scenarzysta, jeden z najoryginalniejszych polskich pisarzy przełomu XX i XXI wieku, bezkompromisowy obserwator i wnikliwy krytyk postnowoczesnego, globalnego, pozbawiającego nas indywidualności i pragnień, hiperkonformistycznego społeczeństwa. Nadwrażliwy, obdarowany genialną intuicją i niespotykanym zmysłem narracji, co pozwoliło mu zmierzyć się najpierw z heideggerowskim procesem „upadania”, a potem z deleuzjańskim postulatem kreacji „żywiołu różnicy i różnicowania”.

Dotychczas ukazała się drukiem jego powieść „Sen pod wiatr” (Warszawa, 1988), a jedna z wielu wersji powieści „Klatka” była w 2006 roku dostępna na łamach społecznościowego serwisu literackiego BiblioNETka.pl, ale większość jego twórczego dorobku pozostaje ciągle nieznana. Prezentowany w tomie „Wierzchołek cienia” zbiór siedmiu znakomicie skonstruowanych opowiadań, uzupełnionych zapisem jedynego internetowego czatu z udziałem pisarza, jest skromną próbą przypomnienia tej oryginalnej i niezwykle aktualnej twórczości, usytuowania jej na nowo w obszarze integralnie zdegradowanej i mentalnie zdezorientowanej eurokulturowej percepcji oraz sposobem przywrócenia, należnego jej od dawna, wybitnego i niepowtarzalnego miejsca w naszym życiu intelektualnym i literackim.

 

Fragment książki, opowiadanie "Fala 602" do przeczytania.

Premiera: 21 lipca 2014

Oddział Łódzki Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Literatów

Przeczytaj recenzję: Codzienność niezmyślona

 

 

Czytaj więcej

Zaziemie (Šrámková Jana)

 

Podniebie, przedpiekle, zaziemie – świat wspomnień tuż pod powierzchnią rzeczywistości, świadek wielkich i małych zdarzeń. Swojska, bezpieczna kraina, której nie chcemy opuścić. Królestwo rzeczy bezpowrotnie utraconych, w którym nie możemy zostać.

Trzydziestoletnia pisarka mierzy się ze śmiercią ukochanej babci, próbując odpowiedzieć na pytania o sens straty i naturę dorastania. Mocna, szczera, wzruszająca opowieść, w której wspomnienia domu rodzinnego przeplatają się z obrazkami z teraźniejszego życia artystki, matki, kobiety.

Jana Šrámková (ur. 1982, Vysoké Mýto) ‒ ukończyła Ewangelickie Seminarium Teologiczne w Pradze, studiowała również na Akademii Literackiej Josefa Škvoreckiego, gdzie prowadzi zajęcia z twórczego pisania. Zadebiutowała w 2008 r. książką „Hruškadóttir” (Gruszkadóttir), za którą otrzymała nagrodę Jiřího Ortena. Mieszka w Pradze.

 

Premiera: 22 maja 2014

Wydawnictwo 7/8

Przeczytaj recenzje: 

Wewnętrzne obrażenia

Wszechobecna babcia, której nie ma

 

 

Czytaj więcej

Ostatni dzień pary (antologia; Kańtoch Anna, Piskorski Krzysztof, Piórkowski Grzegorz i inni)

„Ostatni dzień pary” to antologia prac konkursu Krakonowego łączącego w sobie tematykę Steampunk i Postapo.

 

Pierwsze wydanie ujrzało światło dzienne już na konwencie. Składały się na nie finałowe teksty i opowiadania Anny Kańtoch oraz Krzysztofa Piskorskiego.

 

Wydanie drugie zawiera w sobie opowiadania wszystkich finalistów. Dodatkowo całość w spójnej estetyce starannie zilustrowano i ozdobiono wiktoriańską ornamentyką.

 

E-book od dnia premiery (24 maja) jest dostępny za darmo w formie opasłego pdf-a i epub.W antologii znalazły się:

 

Anna Kańtoch: „Królewskie dzieci”

Krzysztof Piskorski: „Małpiarnia”

Grzegorz Piórkowski: „Kukła”

Adam Podlewski: „Pierwszy człowiek w eterze”

Karolina Cisowska: „Ostatni dzień pary”

Bartosz Szczygielski: „Dni naszej hańby”

Jacek Wróbel: „Człowieszyna”

Marcin Podlewski: „Doktor Dietl ratuje świat”

Gerard Nibybyłowski: „Którego nie ma”

Anna Głuszek: „Szkiełko i oko”

Małgorzata Wieczorek: „Zona Kraków”

Maria Dunkel: „Wojna adaptacyjna”

Paulina Kuchta: „Radioaktywny blues”

Aleksander Daukszewicz: „Owieczki”

Karolina Cisowska: „Panna Anna i chłopiec z drewna”

Filip Laskowski: „Kolebka”

Ida Żmiejewska: „FIN DE SIÈCLE”

Kornel Mikołajczyk: „Apokanibalipsa”

Daniel Nogal: „Golem z Festung Krakau”

Przemysław Zańko: „Steampark Jurajski”

 

Premiera: 24 maja 2014

Strona książki na Facebooku

Wydawnictwo Solaris

 

 

Czytaj więcej

Magiczny prezent (Kim Jin-kyung)

Druga część „Szkoły Kotów” Kim Jin-kyunga – popularnej pięciotomowej serii zapierających dech w piersiach przygód kotów i dzieci w świecie magii, pełnej wątków mitologicznych oraz fantazji zakorzenionych w starożytnej filozofii in i yang.

Kiedy koty kończą piętnaście lat, opuszczają dom, w którym mieszkały z ludźmi i wyruszają do Szkoły Kotów. Mają się tam wyuczyć sztuki życia w świecie. W szkole pobierają rozmaite lekcje – w tym magii i historii, oraz uczą się alfabetu ludzi, poznają mowę roślin i zwierząt. Każda z klas ma swoje zadania specjalne.

W drugiej części „Szkoły Kotów”, pt. „Magiczny prezent”, czytelnicy będą mieli okazję poznać Leona - kota norweskiego leśnego i dowiedzieć się, kim jest potężny Odyn. Koty zmierzą się z potęgą Ciemności i wcielą w przedstawicieli ginących gatunków. Czy bohaterom uda się jednak rozwikłać zagadkę zawartą w starożytnej przepowiedni? Czy zdążą odnaleźć Kocie Dusze?

Zachód ma swojego „Harry’ego Pottera”, a Wschód „Szkołę Kotów”. Książkę rekomendują koreańskie instytucje edukacyjne. Doceniono ją w Japonii, Chinach, na Tajwanie oraz we Francji, gdzie zdobyła prestiżową nagrodę - Le Prix des Incorruptibles.

Autor „Szkoły Kotów” – Kim Jin-kyung to znany w Korei autor książek dla dzieci i poeta, pasjonat mitologii, a przede wszystkim wielki miłośnik kotów.

Ilustrator „Szkoły Kotów” – Kim Jae-hong to uznany i nagradzany w Korei oraz w świecie autor książek i ilustracji (Espace Enfants, Le Prix des Incorruptibles, BIB). Jego credo brzmi: „Natura i człowiek to jedność”.

 

Premiera: 23 maja 2014

Wydawnictwo Kwiaty Orientu

Przeczytaj recenzję: O cieniach w kocich (i nie tylko) duszach

 

 

Czytaj więcej

Kurhanek Maryli (Bauer Ewa)

Marta wychowywała się na wsi, u babci. Wcześnie osierocona, cały czas marzy o innym życiu. Nie wie jednak, że to inne życie przyniesie jej przykre niespodzianki. Gdy poznaje Piotra, wydaje się, że znalazła w końcu szczęście i miłość. Pozornie ma wszystko: przystojnego męża, dostatek, kochaną córkę. Ale tak naprawdę koszmar dopiero się zaczyna… Czy los kiedykolwiek uśmiechnie się do Marty i pozwoli obronić własne „ja”?

„Kurhanek Maryli” to opowieść o trudnym małżeństwie, ale również historia więzi między pokoleniami, a przede wszystkim opis walki o tożsamość i szczęście.

Ewa Bauer - z wykształcenia prawnik, ale serce oddała literaturze. Mieszka w Krakowie. Jest autorką trzech powieści obyczajowych: „W nadziei na lepsze jutro” (Radwan 2011), „Kruchość jutra” (Szara Godzina 2013) i „Kurhanek Maryli” (Szara Godzina 2014), a także opowiadań publikowanych w różnych antologiach.

„Zapadająca w pamięć opowieść o nadziei, walce o szczęście mimo przeciwności losu. O dobroci i potędze miłości.”

Ałbena Grabowska

ZWIASTUN TUTAJ

Premiera: maj 2014

Wydawnictwo Szara Godzina

Przeczytaj recenzję Kurhanek Maryli

 

 

Czytaj więcej

Wierni wrogowie (Gromyko Olga)

"Wierni wrogowie" to długo wyczekiwana powieść Olgi Gromyko, która usatysfakcjonuje miłośników bestsellerowej serii o przygodach wiedźmy Wolhy, jak również ukaże nieznane jeszcze polskim czytelnikom literackie oblicze autorki.

"Wierni wrogowie" ponownie przeniosą czytelnika do świata Belorii, ale na wiele lat przed narodzinami Wolhy, pomiędzy wilkołaki, trolle, driady, elfy i smoki, w czasy heroicznych czynów, które dawno już przeszły do legend.

Nie zawsze jest tak, że ucieszą cię kłopoty wroga. A ucieczka przed problemami hen na kraniec ludzkich ziem bynajmniej nie gwarantuje świętego spokoju. Ba, obrażanie się na cały świat nie oznacza, że masz stać z boku i patrzeć, jak ktoś usiłuje go podbić tudzież godzić się na plany dotyczące bezpośrednio twojej cennej skóry.

Zdarza się, że grupa przypadkowych osób wbrew woli wciągnięta w wydarzenia, o których nie wiedzą prawie nic, może zdziałać więcej niż cały konwent arcymagów, który w praktyce wcale nie jest aż tak wszechmocny i wszystkowiedzący. A może nawet występuje w nie do końca słusznej sprawie...

Czasami wir przygody w jednej chwili burzy z trudem zbudowaną codzienność i ciska cię na drugi kraniec świata bez żadnej gwarancji na powrót, a nawet zachowanie życia.

 

Premiera: maj 2014

Wydawnictwo Papierowy Księżyc

 

Przeczytaj recenzje: 

A niech to leszy!

Z wizytą w Belorii

 

Czytaj więcej

Sąd nad Antychrystem (Błażejowski Aleksander)

Lata 20. XX w. W Warszawie działają rosyjscy zwolennicy powrotu carskiego porządku i agenci komunistycznej bezpieki. Jaką rolę w ich życiu odegra głośny dramaturg Ludwik Karnicki i jego nowe przedstawienie "Sąd nad Antychrystem"? Zagadkę po raz kolejny spróbuje rozwiązać komisarz Borewicz.

Fragment książki: "Uderzył ich niemiły zapach potu ludzkiego i brudu, który przyprawiał o mdłości. Typowy odór przedmiejskiej kamienicy, zamieszkałej przez rzesze nędzarzy. Gdy wchodzili na schody, z ciemnego kąta błysło światło elektrycznej latarki, oślepiając ich zupełnie. Ostry, wąski snop światła, jak długi język, lizał ich twarze, zatrzymując się długo na każdym z nich oddzielnie. Po chwili światło zgasło i jakiś cichy głos odezwał się: – Trzecie piętro na prawo. Zapałek świecić nie wolno. Ostrożnie, bo schody mają prowizoryczną poręcz. Wspinali się teraz ku górze, trzymając się w ciemnościach nieheblowanej listwy, która zastępowała poręcz schodów i wyginała się przy każdym silniejszym nacisku. Na drugim piętrze kamienne schody urywały się nagle, a połączenie z trzecim stanowiła tylko deska z powbijanymi poprzecznymi szczeblami. Weszli na trzecie piętro, zatrzymali się chwilę, nadsłuchując pilnie. Z kąta dochodził ich uszu gwar przyciszonych głosów. Spostrzegli wreszcie drzwi..."

Wydawnictwo Ciekawe Miejsca

 

Przeczytaj recenzję: O jednym z pierwszych polskich kryminałów

 

Czytaj więcej

Lot nisko nad ziemią (Grabowska Ałbena (Grabowska-Grzyb Ałbena))

Weronika Przybyszewska dorastała w czasach, w których lepiej było się nie wyróżniać. I nie marzyć. Mimo to Weronice udaje się zrealizować pragnienia – pracuje w wymarzonym zawodzie i spotyka prawdziwą, wielką miłość – taką, o której marzą wszystkie kobiety. Pierwsza rysa na szczęśliwym małżeństwie Weroniki i Sławka pojawia się, kiedy zaczynają starać się o dziecko. Początkowo wydaje się, że to kwestia czasu oraz doboru odpowiedniej terapii, ale mijają lata, a Weronika i Sławek nie zostają rodzicami. Kiedy małżonkowie pozornie godzą się z tym faktem, na Weronikę spada kolejny cios – Sławek ginie w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. W jednej chwili świat Weroniki rozsypuje się w proch. Czy uda się jej stworzyć nowy? Jakim kosztem?

"Lot nisko nad ziemią" to doskonale napisane studium życia współczesnej kobiety – jej marzeń, szczęścia i rozpaczy. Książka trzyma czytelnika w napięciu od pierwszych stron, aż do zaskakującego zakończenia.

Ałbena Grabowska - lekarz neurolog-epileptolog (obecnie pracuje w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym, pełni także funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Epileptologii). Imię Ałbena, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza swoim bułgarskim korzeniom. Matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Jej cykl powieści dla dzieci ukazuje się nakładem Wydawnictwa Akapit Press. Wydała również książkę o Bułgarii: "Tam, gdzie urodził się Orfeusz" oraz powieść "Coraz mniej olśnień".

Premiera: kwiecień 2014

Wydawnictwo Zwierciadło

Przeczytaj recenzję: Rozmoczony chleb w zupie cebulowej

 

 

Czytaj więcej

Dziewczynka z balonikami (Turzyniecka Agnieszka)

Jak to się dzieje, że dla młodej, inteligentnej i wykształconej kobiety życie traci swój urok i staje się koszmarem, z którego jedynym i upragnionym wyjściem jest śmierć? "Dziewczynka z balonikami" to przejmująca historia samotnej Polki mieszkającej w Niemczech, która w wyniku załamania nerwowego zostaje umieszczona w szpitalu psychiatrycznym. Stopniowo, dzięki chłodnej i prowadzonej z dystansem relacji poznajemy zmagania Marleny z depresją, jej walkę z samobójczymi myślami i duszną atmosferę miejsca, w którym pacjenci próbują – nie zawsze z powodzeniem – pokonać chorobę. Obok opisów szpitalnego życia bohaterka odkrywa swoją przeszłość, dramatyczne stosunki rodzinne i nieudane związki z mężczyznami.

W końcu pewnego dnia pojawia się Martin…

O tej książce pisze Krzysztof Maciejewski, autor m.in. zbiorów opowiadań "Osiem", "Album": "»Dziewczynka z balonikami« to porażająco prawdziwa opowieść o młodej kobiecie trafiającej do szpitala psychiatrycznego. Zaglądamy w tej książce pod cienką warstwę świata, w którym normalność to tylko średnia statystyczna społecznego obłędu. Poruszając się po omacku, odkrywamy kolejne tajemnice bohaterki, trzymając zaciśnięte kciuki za jej wyzdrowienie i za pogodzenie się z samą sobą. Rzecz napisana z dużym talentem obserwacyjnym i momentami z zadziwiającym realizmem".

Premiera: kwiecień 2014

Wydawnictwo Szara Godzina

Przeczytaj recenzje: 

Kalejdoskop z czarnymi szkiełkami

Zderzenie z rzeczywistością

 

 

Czytaj więcej

Przebudzony umysł (Lewis Clive Staples)

„Gdyby bystrość, mądrość, styl i erudycja były kluczem do Bram Niebieskich, C.S. Lewis znalazłby się z pewnością między Aniołami”. („The New Yorker”)

C.S. Lewis, jeden z największych chrześcijańskich myślicieli swoich czasów, przekonywał, że jego wiara oparta jest na logice, i połowę życia poświęcił na jej zgłębianie. Pisał najróżniejsze książki, listy i eseje demonstrujące niezmienną rolę religii w swoim życiu. „Przebudzony umysł” to zbiór myśli chrześcijańskich pochodzących z najróżniejszych dzieł tego wybitnego pisarza. Znajdziemy w nich odzwierciedlenie jego filozofii.

„Przebudzony umysł” jest antologią fragmentów najsłynniejszych dzieł Lewisa uszeregowanych według zagadnień, którym odpowiadają. Stanowią niezwykły zbiór mądrości autora „Opowieści z Narnii”, który oprócz porywających dzieł fantastycznych, pozostaje także autorem wybitnej, myślicielskiej prozy o podłożu filozoficznym, jak „Koniec człowieczeństwa”, „Problem cierpienia” czy „O modlitwie”. Są wśród nich fragmenty dzieł znanych, a także tych jeszcze niewydanych w Polsce.

„Niepokorna pogoń Lewisa za jasnością przekazu, jego wielka troska o moralność i charakterystyczne zabarwienie literatury mitem, fantastyką oraz symboliką dotyczącą raju ­– cechujące wszystkie jego prace ­– skupione są w tej książce niczym w soczewce”. (fragment recenzji „The New York Times”)

Premiera: kwiecień 2014

Wydawnictwo Esprit

Przeczytaj recenzję: Przebudzony umysł

 

 

 

Czytaj więcej
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: