Poniżej przedstawiamy tytuły, które Redakcja BiblioNETki poleca jako warte zainteresowania.

Objęcie danej książki patronatem nie ma wpływu na oceny przyznawane danej książce przez użytkowników ani na BiblioNETkowe rankingi. Chcemy by nasze rekomendacje były maksymalnie obiektywne i niezależne.

Informacje o zasadach obejmowania książek patronatem serwisu: Jak zdobyć patronat BiblioNETki?

 

2014

Kobieta z kamienia (Ali Tariq)

Jak każdego lata, kiedy upał w Stambule staje się nie do zniesienia, rodzina Iskendera Paszy wyjeżdża do pałacu nad morzem Marmara. Jest rok 1899 i ostatnie mocarstwo islamskie chwieje się w posadach. W czasach nieuniknionych przemian i kształtowania się nowego porządku świata tylko ona wydaje się niezmienna - kobieta z kamienia, kamienny posąg, stojący od wieków w pałacowym ogrodzie. Czy ta niema powiernica sekretów całych pokoleń osmańskiego rodu zdoła pojednać zwaśnionych krewnych? 

Burzliwe dzieje rodziny, której losy od pięciuset lat splatają się z losami Imperium Osmańskiego, stanowią odzwierciedlenie historii tego wielkiego kraju, z jej okresami świetności i upadku. Spotkanie wszystkich członków rodu w dawnej posiadłości staje się okazją nie tylko do bolesnej analizy wzajemnych konfliktów, ujawnienia głęboko skrywanych sekretów i poznawania na nowo bliskich sobie osób, lecz także do żarliwych dyskusji o przyszłości osmańskiego państwa i kultury. To pełna pasji opowieść o wielkich namiętnościach, zdradach i straconych marzeniach, które stają się udziałem ludzi wszystkich stanów i kolejnych pokoleń. 

„Kobieta z kamienia" to trzeci tom bestsellerowego Kwintetu Muzułmańskiego Tariqa Ali - wielokrotnie nagradzanego i przetłumaczonego na kilkanaście języków cyklu powieści historycznych. Siłą tej książki, podobnie jak poprzednich – W cieniu drzewa granatu i Księgi Saladyna – jest zarówno liryczny stosunek do historii, jak i twarda konfrontacja ze stereotypami, dotyczącymi mentalności i obyczajowości krajów islamskich, tak dziś, jak i w przeszłości. 

Wydawnictwo Lambook

Premiera: 17 listopada 2014

Fragment powieści

 

Przeczytaj recenzję: Pewnego lata nad Bosforem

 

 

Czytaj więcej

Poza błękitem: Autobiografia (Gomes Nuno, Sawa Olo)

Jeden człowiek, dwa rekordy, dziesiątki tysięcy godzin spędzonych pod wodą. Nurkowanie, w którym liczy się perfekcyjny plan i maksymalna osiągalna dla człowieka głębokość. Nurkowanie, które jest sensem życia. Przez biografię Nuna Gomesa przewijają się najciekawsze postaci nurkowego światka - niedościgły Sheck Exley, wytrwały Jim Bowden, nieustraszony John Bennett – ale też znakomici polscy nurkowie, dla których udział w projektach Nuna był początkiem ich własnej kariery nurkowej. Narracja autora zabiera czytelnika do zmagającego się z AIDS i przemocą RPA, do będącego niegdyś kwitnącym ośrodkiem nurkowym Dahabu i do Lizbony z czasów jego dzieciństwa, pozwalając zrozumieć drogę, która zaprowadziła Nuna Gomesa do ustanowienia dwóch światowych rekordów głębokości.

Wydawca: Mayfly

Premiera: 14 listopada 2014

Fragment biografii

 

Przeczytaj recenzję: Wyścig z samym sobą

 

 

Czytaj więcej

Narodziny Imperium (Iggulden Conn)

"Zdobywca" to znakomity 5-tomowy cykl historyczny opowiadający historię powstawania jednego z największych imperiów w historii – imperium mongolskiego stworzonego przez Dżyngis-chana i jego potomków. Autorem cyklu jest Conn Iggulden, obok Bernarda Cornwella najlepszy aktualnie autor powieści historycznych. Jego poprzednia seria książek o życiu Juliusza Cezara trafiła na listy bestsellerów, jednak światową sławę zapewnił mu szczególnie cykl "Zdobywca", który został przetłumaczony na ponad 20 języków.

Pierwszy tom cyklu "Zdobywca" pod tytułem "Narodziny Imperium" to historia losów Dżyngis-chana jeszcze jako Temudżyna na drodze do jednoczenia zwaśnionych plemion i tworzenia podwalin imperium.

Temudżyn, syn chana z plemienia Wilków, ma zaledwie jedenaście lat, gdy jego ojciec zostaje śmiertelnie raniony podczas tatarskiej zasadzki. Po śmierci Jesugeja plemię porzuca rodzinę chłopca na mongolskim stepie bez pożywienia i jurty, skazując ich na pewną śmierć. Aby przeżyć, chłopak musi szybko dorosnąć, zmierzyć się z okrutną rzeczywistością i stawić czoła zarówno bezlitosnym wrogom, jak i okrutnej przyrodzie. Samotny człowiek lub rodzina mają nikłe szanse na przetrwanie bez wsparcia plemienia. Temudżynowi udaje się jednak zgromadzić wokół siebie innych wyrzutków i stworzyć z nich klan. W chwilach rozpaczy, w głowie chłopca rodzi się wizja zjednoczenia wszystkich zwaśnionych plemion. Wkrótce zapanuje nad nimi i przybierze imię chana morza traw – Dżyngis-chana.

 

"Iggulden jest klasą dla siebie w gatunku powieści historycznej o epickim rozmachu". "Daily Mirror"

"Epicka powieść historyczna w najlepszym wydaniu: ekscytująca, trzymająca w napięciu, barwnie napisana i dobrze osadzona w faktach". "Publishers Weekly"

 

Premiera: październik 2014

Wydawnictwo Papierowy Księżyc

Fragment powieści 

 

Przeczytaj recenzję: Bukłak kumysu

 

 

 

Czytaj więcej

Kobiety wokół Stalina: Kochanki i katorżniczki (Watała Elwira)

Poruszające biografie kobiet, które los zetknął z największym tyranem XX wieku. W pierwszej części książki autorka przedstawia luksusowe życie kochanek Stalina i żon kremlowskich prominentów. Barwnie opisuje, jak żyła czerwona elita na Kremlu, w podmoskiewskich daczach i w słynnym Domu nad Rzeką Moskwą. W części drugiej autorka pokazuje, że ogromne przywileje nie były dane na zawsze - dotychczasowe faworyty stawały się ofiarami czystek tylko dlatego, że ich mężowie stracili poparcie Stalina. Niesłuszne oskarżenia, wymuszane torturami zeznania, sfingowane procesy kończyły się zawsze tak samo: aresztowanie i skazanie. Ostatnia część - to wstrząsający obraz życia w stalinowskich łagrach.

 

Premiera: październik 2014

Wydawnictwo Videograf

 

 

Przeczytaj recenzję: To powinno dotrzeć do zwykłych ludzi, im młodszych tym lepiej

 

 

 

Czytaj więcej

Pudełko na modlitwy (Wingate Lisa)

Tandi, młoda mama dwójki dzieci, przyjeżdża na wyspę Hatteras, aby ukryć się przed zmorami przeszłości. Po bardzo trudnych doświadczeniach nie spodziewa się znaleźć w tym miejscu niczego poza chwilowym schronieniem.

Kiedy po śmierci 91-letniej Ioli Anne Poole, właścicielki zabytkowej rezydencji, otrzymuje zadanie zrobienia porządków w domu staruszki, traktuje je wyłącznie jako sposób na szybki zarobek. Wszystko jednak zmienia się, kiedy w błękitnym pokoju na piętrze Tandi odkrywa osiemdziesiąt jeden misternie udekorowanych pudełek modlitewnych – po jednym na każdy rok życia Ioli, od wczesnego dzieciństwa aż do ostatnich dni. Listy, skrzętnie chowane przed wścibskimi oczyma innych, ukazują życie kobiety – nadzieje, marzenia, lęki. Tandi wyrusza w podróż przez tę historię; aż w końcu otrzymuje lekcję, która może zmienić w jej życiu wszystko.

 

Premiera: październik 2014

Wydawnictwo Święty Wojciech

 

Przeczytaj recenzje: 

Listy bez adresu

Niespodzianka w pudełku

 

 

Czytaj więcej

Istota rzeczy (Hanika Iris)

Dlaczego współcześnie żyjący człowiek obsesyjnie rozmyśla o obozach koncentracyjnych? Dlaczego nieustannie o nich mówi i porównuje swoje życie z egzystencją więźniów Auschwitz? Zbrodnie nazistowskie są źródłem cierpień Hansa Frambacha, odkąd sięga pamięcią. Z tego właśnie powodu został archiwistą w Instytucie Zarządzania Przeszłością. Co zatem sprawiło, że nagle postanowił zmienić pracę?

Także jego przyjaciółka Graziela nie radzi sobie z historią Niemiec. Gdy jednak poznaje mężczyznę, w którym się zakochuje, rozmowy o nazizmie przestają być dla niej ważne. Istotne staje się tylko to, co zamyka się w cielesnym kontakcie dwóch płci. Z czasem jednak Graziela musi dokonać nowych przewartościowań.

Iris Hanika pokazuje w swojej powieści, jak mocno tkwimy w szponach zbrodni nazistowskich, jak wciąż jesteśmy wobec nich bezradni. Czy za wszystko można bowiem obarczać winą narodowy socjalizm? Być może Hans i Graziela po prostu nie potrafią żyć pełnią życia, bo upatrują swych nieszczęść w nazizmie, nie w sobie, rozpamiętują przeszłość, zapominając, że oni także tworzą historię.

Iris Hanika, urodzona w 1962 roku w Wurzburgu, od 1979 roku mieszka w Berlinie. W 2006 roku otrzymała nagrodę Hansa Fallady. Jej powieść Treffen sich zwei (Droschl 2008) zdobyła nominację do Deutscher Buchpreis, Istota rzeczy otrzymała zaś Nagrodę Literacką Unii Europejskiej w 2012 roku.

 

Premiera: październik 2014

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Przeczytaj recenzje: 

Nadal depresyjnie na Unter den Linden

Krew brata twego

 

Czytaj więcej

Siedem dobrych lat (Keret Etgar)

Nowa książka Etgara Kereta. Krótkie, trafione w punkt opowiadania Kereta nie są czysto autobiograficzne, gdyż jego wyobraźnia nie daje mu poprzestawać wyłącznie na faktach. Oto notki o jego nowo narodzonym synu, ojcu, który nad kołyską wnuka już mu prawi o funduszach inwestycyjnych dlań zakupionych. Oto obraz współczesnego Izraela dla fanów filmów braci Coen, surrealizmu, pure nonsensu i… Etgara Kereta.

Wydanie w formie audiobooka. Lektor: Roch Siemianowski.

Fragment do posłuchania TUTAJ.

Premiera: 7 października 2014

Biblioteka Akustyczna

 

Przeczytaj recenzję: Ironia i błyskotliwy komentarz

 

 

Czytaj więcej

Udręka i ekstaza (Stone Irving)

Michał Anioł to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawanych twórców nie tylko renesansu ale i artystów w ogóle. Malarz, rzeźbiarz i architekt przez swoje długie i ciekawe życie tworzył z nadludzką pasją, zrozumiałą tylko dla wielkich mistrzów.

Autor tej zbeletryzowanej biografii prowadzi nas przez pracowanie, w których uczył się Michał Anioł, zapoznaje nas z najważniejszymi ludźmi epoki, a także pokazuje nam genezę i pasję tworzenia dzieł Buonarrotiego. A przecież „Udręka i ekstaza” to nie tylko dogłębna i fascynująca historia jednego człowieka, to pasjonujący obraz całej epoki. Warto wybrać się wraz ze Stonem w podróż po renesansowej Florencji, Rzymie i całej włoskiej Toskanii.

Wydanie w formie audiobooka. Lektor: Janusz Zadura.

Premiera: wrzesień 2014

Wydawnictwo Aleksandria

 

 

 

Czytaj więcej

Pasja życia (Stone Irving)

Historia wyjątkowego człowieka Vincenta van Gogha, którą maluje Stone to pełna pasji, bólu i cierpienia droga artysty niezrozumiałego przez ówczesny świat. Autor „Słoneczników” przedstawia się nam jako postać pełna determinacji twórczej, bezwzględności artystycznej ale przy tym, także jako człowiek o dobrym i wrażliwym sercu. Żywy i plastyczny język, świetna narracja i sprawnie opowiedziana historia - to tylko kilka z wielu powodów, dlaczego warto posłuchać historii o „szalonym malarzu bez ucha”. Irving Stone amerykański pisarz znany ze swoich zbeletryzowanych biografii malarzy, pisarzy, czy naukowców na stałe zapisał się w kulturze światowej dzięki swej twórczości. Jego przetłumaczone na wiele języków powieści miały także swoje filmowe adaptacje. Stone jest autorem miedzy innymi „Udręki i ekstazy” historii życia i twórczości Michała Anioła, „Pasji utajonych” powieści o Zygmuncie Freudzie, „Żeglarza na koniu” biografii Jacka Londona, czy „Pasji życia” historii losów Vincenta van Gogha.

Wydanie w formie audiobooka. Lektor: Marek Walczak.

 

Premiera: wrzesień 2014

Wydawnictwo Aleksandria

 

 

Czytaj więcej

Księga Saladyna (Ali Tariq)

Kair, rok 1181. Ibn Jakub, ambitny i utalentowany skryba żydowskiego pochodzenia, podejmuje się spisania historii życia sułtana Salah ad-Dina - potężnego władcy i wyjątkowego człowieka. Przez długie miesiące stale towarzyszy Saladynowi, poznając nie tylko jego przyzwyczajenia, poglądy i sekrety, lecz także uczestnicząc w życiu dworu, haremu i armii.

By wykonać powierzone mu zadanie i nie stracić przy tym życia, Ibn Jakub musi nauczyć się funkcjonować w niezwykłym dla siebie świecie haremowych intryg, zakulisowych rozgrywek o władzę i manipulacji dworskich urzędników.

Fascynująca powieść historyczna, rozgrywająca się w scenerii dwunastowiecznego Kairu, Damaszku i Jerozolimy, osnuta wokół postaci legendarnego Saladyna. Tariq Ali w mistrzowski sposób odtwarza realia wypraw krzyżowych i przetasowań na dworach muzułmańskich władców, przedstawiając przy tym niezwykle barwną galerię postaci historycznych. „Księga Saladyna” to drugi tom Kwintetu Muzułmańskiego.

 

Premiera: 22 września 2014

Wydawnictwo Lambook

 

Przeczytaj recenzje: 

W królestwie Saladyna

Szlachetny sułtan Saladyn

 

 

 

Czytaj więcej

Wierzchołek cienia: Opowiadania rozproszone (Wilczyński Zbigniew)

Zbigniew Wilczyński (1954-2008) – łódzki prozaik i scenarzysta, jeden z najoryginalniejszych polskich pisarzy przełomu XX i XXI wieku, bezkompromisowy obserwator i wnikliwy krytyk postnowoczesnego, globalnego, pozbawiającego nas indywidualności i pragnień, hiperkonformistycznego społeczeństwa. Nadwrażliwy, obdarowany genialną intuicją i niespotykanym zmysłem narracji, co pozwoliło mu zmierzyć się najpierw z heideggerowskim procesem „upadania”, a potem z deleuzjańskim postulatem kreacji „żywiołu różnicy i różnicowania”.

Dotychczas ukazała się drukiem jego powieść „Sen pod wiatr” (Warszawa, 1988), a jedna z wielu wersji powieści „Klatka” była w 2006 roku dostępna na łamach społecznościowego serwisu literackiego BiblioNETka.pl, ale większość jego twórczego dorobku pozostaje ciągle nieznana. Prezentowany w tomie „Wierzchołek cienia” zbiór siedmiu znakomicie skonstruowanych opowiadań, uzupełnionych zapisem jedynego internetowego czatu z udziałem pisarza, jest skromną próbą przypomnienia tej oryginalnej i niezwykle aktualnej twórczości, usytuowania jej na nowo w obszarze integralnie zdegradowanej i mentalnie zdezorientowanej eurokulturowej percepcji oraz sposobem przywrócenia, należnego jej od dawna, wybitnego i niepowtarzalnego miejsca w naszym życiu intelektualnym i literackim.

 

Fragment książki, opowiadanie "Fala 602" do przeczytania.

Premiera: 21 lipca 2014

Oddział Łódzki Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Literatów

Przeczytaj recenzję: Codzienność niezmyślona

 

 

Czytaj więcej

Zaziemie (Šrámková Jana)

 

Podniebie, przedpiekle, zaziemie – świat wspomnień tuż pod powierzchnią rzeczywistości, świadek wielkich i małych zdarzeń. Swojska, bezpieczna kraina, której nie chcemy opuścić. Królestwo rzeczy bezpowrotnie utraconych, w którym nie możemy zostać.

Trzydziestoletnia pisarka mierzy się ze śmiercią ukochanej babci, próbując odpowiedzieć na pytania o sens straty i naturę dorastania. Mocna, szczera, wzruszająca opowieść, w której wspomnienia domu rodzinnego przeplatają się z obrazkami z teraźniejszego życia artystki, matki, kobiety.

Jana Šrámková (ur. 1982, Vysoké Mýto) ‒ ukończyła Ewangelickie Seminarium Teologiczne w Pradze, studiowała również na Akademii Literackiej Josefa Škvoreckiego, gdzie prowadzi zajęcia z twórczego pisania. Zadebiutowała w 2008 r. książką „Hruškadóttir” (Gruszkadóttir), za którą otrzymała nagrodę Jiřího Ortena. Mieszka w Pradze.

 

Premiera: 22 maja 2014

Wydawnictwo 7/8

Przeczytaj recenzje: 

Wewnętrzne obrażenia

Wszechobecna babcia, której nie ma

 

 

Czytaj więcej

Ostatni dzień pary (antologia; Kańtoch Anna, Piskorski Krzysztof, Piórkowski Grzegorz i inni)

„Ostatni dzień pary” to antologia prac konkursu Krakonowego łączącego w sobie tematykę Steampunk i Postapo.

 

Pierwsze wydanie ujrzało światło dzienne już na konwencie. Składały się na nie finałowe teksty i opowiadania Anny Kańtoch oraz Krzysztofa Piskorskiego.

 

Wydanie drugie zawiera w sobie opowiadania wszystkich finalistów. Dodatkowo całość w spójnej estetyce starannie zilustrowano i ozdobiono wiktoriańską ornamentyką.

 

E-book od dnia premiery (24 maja) jest dostępny za darmo w formie opasłego pdf-a i epub.W antologii znalazły się:

 

Anna Kańtoch: „Królewskie dzieci”

Krzysztof Piskorski: „Małpiarnia”

Grzegorz Piórkowski: „Kukła”

Adam Podlewski: „Pierwszy człowiek w eterze”

Karolina Cisowska: „Ostatni dzień pary”

Bartosz Szczygielski: „Dni naszej hańby”

Jacek Wróbel: „Człowieszyna”

Marcin Podlewski: „Doktor Dietl ratuje świat”

Gerard Nibybyłowski: „Którego nie ma”

Anna Głuszek: „Szkiełko i oko”

Małgorzata Wieczorek: „Zona Kraków”

Maria Dunkel: „Wojna adaptacyjna”

Paulina Kuchta: „Radioaktywny blues”

Aleksander Daukszewicz: „Owieczki”

Karolina Cisowska: „Panna Anna i chłopiec z drewna”

Filip Laskowski: „Kolebka”

Ida Żmiejewska: „FIN DE SIÈCLE”

Kornel Mikołajczyk: „Apokanibalipsa”

Daniel Nogal: „Golem z Festung Krakau”

Przemysław Zańko: „Steampark Jurajski”

 

Premiera: 24 maja 2014

Strona książki na Facebooku

Wydawnictwo Solaris

 

 

Czytaj więcej

Magiczny prezent (Jin-kyung Kim)

Druga część „Szkoły Kotów” Kim Jin-kyunga – popularnej pięciotomowej serii zapierających dech w piersiach przygód kotów i dzieci w świecie magii, pełnej wątków mitologicznych oraz fantazji zakorzenionych w starożytnej filozofii in i yang.

Kiedy koty kończą piętnaście lat, opuszczają dom, w którym mieszkały z ludźmi i wyruszają do Szkoły Kotów. Mają się tam wyuczyć sztuki życia w świecie. W szkole pobierają rozmaite lekcje – w tym magii i historii, oraz uczą się alfabetu ludzi, poznają mowę roślin i zwierząt. Każda z klas ma swoje zadania specjalne.

W drugiej części „Szkoły Kotów”, pt. „Magiczny prezent”, czytelnicy będą mieli okazję poznać Leona - kota norweskiego leśnego i dowiedzieć się, kim jest potężny Odyn. Koty zmierzą się z potęgą Ciemności i wcielą w przedstawicieli ginących gatunków. Czy bohaterom uda się jednak rozwikłać zagadkę zawartą w starożytnej przepowiedni? Czy zdążą odnaleźć Kocie Dusze?

Zachód ma swojego „Harry’ego Pottera”, a Wschód „Szkołę Kotów”. Książkę rekomendują koreańskie instytucje edukacyjne. Doceniono ją w Japonii, Chinach, na Tajwanie oraz we Francji, gdzie zdobyła prestiżową nagrodę - Le Prix des Incorruptibles.

Autor „Szkoły Kotów” – Kim Jin-kyung to znany w Korei autor książek dla dzieci i poeta, pasjonat mitologii, a przede wszystkim wielki miłośnik kotów.

Ilustrator „Szkoły Kotów” – Kim Jae-hong to uznany i nagradzany w Korei oraz w świecie autor książek i ilustracji (Espace Enfants, Le Prix des Incorruptibles, BIB). Jego credo brzmi: „Natura i człowiek to jedność”.

 

Premiera: 23 maja 2014

Wydawnictwo Kwiaty Orientu

Przeczytaj recenzję: O cieniach w kocich (i nie tylko) duszach

 

 

Czytaj więcej

Kurhanek Maryli (Bauer Ewa)

Marta wychowywała się na wsi, u babci. Wcześnie osierocona, cały czas marzy o innym życiu. Nie wie jednak, że to inne życie przyniesie jej przykre niespodzianki. Gdy poznaje Piotra, wydaje się, że znalazła w końcu szczęście i miłość. Pozornie ma wszystko: przystojnego męża, dostatek, kochaną córkę. Ale tak naprawdę koszmar dopiero się zaczyna… Czy los kiedykolwiek uśmiechnie się do Marty i pozwoli obronić własne „ja”?

„Kurhanek Maryli” to opowieść o trudnym małżeństwie, ale również historia więzi między pokoleniami, a przede wszystkim opis walki o tożsamość i szczęście.

Ewa Bauer - z wykształcenia prawnik, ale serce oddała literaturze. Mieszka w Krakowie. Jest autorką trzech powieści obyczajowych: „W nadziei na lepsze jutro” (Radwan 2011), „Kruchość jutra” (Szara Godzina 2013) i „Kurhanek Maryli” (Szara Godzina 2014), a także opowiadań publikowanych w różnych antologiach.

„Zapadająca w pamięć opowieść o nadziei, walce o szczęście mimo przeciwności losu. O dobroci i potędze miłości.”

Ałbena Grabowska

ZWIASTUN TUTAJ

Premiera: maj 2014

Wydawnictwo Szara Godzina

Przeczytaj recenzję Kurhanek Maryli

 

 

Czytaj więcej
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: