Poniżej przedstawiamy tytuły, które Redakcja BiblioNETki poleca jako warte zainteresowania.

Objęcie danej książki patronatem nie ma wpływu na oceny przyznawane danej książce przez użytkowników ani na BiblioNETkowe rankingi. Chcemy by nasze rekomendacje były maksymalnie obiektywne i niezależne.

Informacje o zasadach obejmowania książek patronatem serwisu: Jak zdobyć patronat BiblioNETki?

 

2015

Czarny kwiat (Kim Young-ha (Kim Youngha))

Kiedy w 1904 roku wybucha wojna japońsko-rosyjska i Japonia dokonuje aneksji Korei, tysiące Koreańczyków wyrusza w poszukiwaniu lepszego życia do nieznanego dotychczas kraju – Meksyku. Jednak już na początku podróży emigranci dowiadują się, że ich marzenia o dostatnim życiu za granicą są tylko iluzją: ramię w ramię z Majami będą pracować jak niewolnicy na plantacjach agaw. Co ich czeka w Meksyku? Jak sobie poradzą w obcym kraju i czy mają szansę na powrót? Powieść "Czarny kwiat" opisuje fragment prawdziwej, choć rzadko opowiadanej historii Korei.

Książkę poleca Wioletta Grzegorzewska:

Czarny kwiat to poruszająca powieść historyczno-przygodowa o emigracji, miłości, niewolnictwie i walce o wolność. Kim Young-ha z epickim rozmachem i niesłychaną precyzją języka odsłania mało znany w dziejach Korei moment, gdy po wojnie z Japonią w 1904 roku tysiące Koreańczyków opuszcza swój kraj w poszukiwaniu nowego życia na innym kontynencie. Co ich spotkało po wyczerpującej podróży przez ocean? Jak wyglądało ich życie na hacjendach w Meksyku i dlaczego chcieli stworzyć nowe państwo w dżungli? Przeczytajcie tę fascynującą książkę.

Premiera na Warszawskich Targach Książki (14-17 V 2015)

Wydawnictwo Kwiaty Orientu

 

 

Czytaj więcej

Tradycje kulinarne Korei (Tomaszewska-Bolałek Magdalena)

Kuchnia koreańska przypomina kocioł, do którego różne ludy i plemiona dorzuciły swoje ulubione składniki. Chiński ryż i herbata, mandżurska soja, mongolskie pierogi oraz mocny alkohol destylowany, chilli z Nowego Świata i japońskie sushi.

Na przestrzeni wieków mieszały się w owym kotle smaki, zapachy i techniki kulinarne, tworząc niezwykłą kuchnię Kraju Porannej Ciszy. Sztukę kulinarną będącą ogniwem łączącym kontynent azjatycki z Wyspami Japońskimi.

„Tradycje kulinarne Korei” to nie tylko przewodnik po składnikach, sposobach przygotowywania dań i potrawach, to również książka ukazująca rolę oraz znaczenie kuchni na Półwyspie Koreańskim. Między kartkami pierwszych rękopisów z recepturami, wśród talerzy z ofiarami składanymi przodkom i bogom w ofierze, w bajkach oraz legendach kryje się bowiem historia kultury opowiedziana poprzez jedzenie.

Uzupełnieniem książki jest zestaw przepisów na popularne koreańskie dania. 

 

Wydawnictwo Hanami

Data premiery: 23 kwietnia 2015 r.

 

 

Czytaj więcej

Sztuka poprawnej wymowy czyli O bełkotaniu i faflunieniu (Oczkoś Mirosław)

Każdy, kto posługuje się mową, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ważne jest nie tylko mówienie z sensem czy poprawność językowa, ale również poprawna wymowa. Nie jest ważne, czy jest się profesjonalistą – nauczycielem, aktorem, prezenterem, politykiem czy dziennikarzem – książka ta jest przeznaczona dla każdego. Szczególnie, jeśli czeka go rozmowa kwalifikacyjna, ważny egzamin ustny czy prezentacja przed szerszą publicznością. Dzięki podstawowym informacjom teoretycznym można lepiej poznać aparat mowy, a ćwiczenia i łamańce językowe usprawnią wymowę i pomogą utrwalić nabyte umiejętności.

Zaproponowane ćwiczenia rozluźniające i rozgrzewające, doskonalące dykcję, usprawniające pracę języka, warg, szczęk i podniebienia miękkiego można wykonywać wszędzie – w domu, w samochodzie, w drodze do pracy. Szczególnym ułatwieniem jest to, że książkę można pobrać na poręczny czytnik e-booków, smartfon czy tablet – a dostęp do książki w każdej chwili jeszcze bardziej ułatwia wykonywanie ćwiczeń.

Dodatkowo ze strony internetowej można pobrać pliki z nagranymi ćwiczeniami artykulacyjnymi i oddechowymi oraz poezją dykcyjną, które czyta Mirosław Oczkoś, Katarzyna Glinka, Marta Klubowicz i Jerzy Łazewski.

 

Wydawnictwo RM

Premera: 22 kwietnia 2015 r.

 

Przeczytaj recenzję: Ziarnko w garnku

 

 

Czytaj więcej

Jak występować i zabłysnąć (Orłoś Maciej)

Występowanie przed publicznością można porównać do prowadzenia samochodu: w obu przypadkach możliwe jest dojście do wprawy, ale początki są trudne. Podobne problemy ma osoba, która występuje publicznie. Kiedy robi to pierwszy raz, jest potwornie zestresowana,  zazwyczaj ponura, nie wie, co robić z rękami, w którą stronę patrzeć, jak stanąć, mówić do mikrofonu, konstruować zdania, jakiego języka użyć, jak długo mówić itd. A kiedy nabierze wprawy, opanuje wszystkie techniczne elementy wystąpienia tak, że będzie wykonywać je odruchowo.

Maciej Orłoś - w ciągu wielu lat praktyki szkoleniowej miał do czynienia z setkami kursantów – przedstawicielami różnych branż, ludźmi z różnych środowisk biznesowych i zajmujących różne stanowiska. Książka powstała na podstawie własnych wieloletnich doświadczeń autora jako trenera/szkoleniowca oraz jako obserwatora niezliczonych wydarzeń, podczas których występowano publicznie.

 

Autor z pełnym przekonaniem radzi, jak:

- odnieść dobre pierwsze wrażenie

- stworzyć dobrą aurę rozmowy

- co zrobić z rękami, czyli tajemnice gestykulacji

- co zrobić, by nie zjadła cię trema

- jak nie zanudzić publiczności

- przygotować się do prezentacji z zastosowaniem nowoczesnych technik

Śmiało można stwierdzić, że poznając rady zawarte w tej książce będziesz należał do grupy świetnych mówców – ludzi, którym wystąpienia publiczne nie sprawiają trudu – są naturalni, mówią ciekawie, nie zjada ich trema, potrafią nawiązać kontakt z odbiorcami.

Pamiętaj: należysz do 99 procent ludzi, którzy mogą nauczyć się występowania przed publicznością!

 

Wydawnictwo RM

Premera: 22 kwietnia 2015 r.

 

Przeczytaj recenzję: Nawet Sokrates mógłby skorzystać!

 

 

Czytaj więcej

Skinner (Huston Charlie)

Skinner, przez dwanaście lat trzymany w zamknięciu przez swoich rodziców – szalonych naukowców, wyrasta na doskonałego zabójcę. Pozbawiony emocji i uczuć, kierujący się wyłącznie logiką i żądzą przetrwania, przez wiele lat stanowił najbardziej śmiertelną broń w arsenale CIA. Aż do czasu, kiedy ktoś wpadł na pomysł, by zlecić mu misję nie do wykonania. Misję samobójczą. 

 

Wydawnictwo Muza

Premiera: 15 kwietnia 2015 r.

 

 

Czytaj więcej

Nasz skrzywiony bohater (Yi Mun-yŏl)

Kiedy 12-letni chłopiec przenosi się z Seulu do miasteczka na prowincji i zaczyna tam naukę w szkole, jest przekonany, że zaimponuje kolegom i zostanie liderem. Okazuje się jednak, że natychmiast pada ofiarą charyzmatycznego i skorumpowanego zarazem Om Sok-dae – gospodarza klasy. Przemoc, zastraszanie i skomplikowane intrygi zapewniają mu sukces: chłopcy są posłuszni, a jego najwyższa pozycja w hierarchii klasowej pozostaje niezachwiana.

To historia opowiedziana z perspektywy dorosłego już mężczyzny, który wspomina brutalną walkę, jaką musiał stoczyć w poszukiwaniu sprawiedliwości, a także własnego „ja”.

Ta intrygująca alegoria systemu politycznego i władzy, często porównywana do Władcy much, zaczyna się jako prosta opowieść o dominacji w szkolnej klasie, lecz rozwija się w chłodną przypowieść o żądzy władzy i desperackiej potrzebie akceptacji. 

 

Wydawnictwo Kwiaty Orientu

Premiera: 1 kwietnia 2015

Zwiastun książki: TUTAJ

 

 

Czytaj więcej

Balsamiarka (Kawczyńska Izabela)

Śmierć babki uruchamia serię nieoczekiwanych zdarzeń, w wyniku których główna bohaterka – neurotyczka pozostająca pod wpływem apodyktycznej matki – podejmuje pracę w zakładzie pogrzebowym, gdzie poznaje z bliska fascynujące życie nieboszczyków. Ale zanim do tego dojdzie, przyjdzie jej przeżyć kilka kataklizmów i zyskać duże szanse na tytuł najbardziej pechowej dziewczyny w mieście. W tej utrzymanej w szalonym tempie, pełnej nieoczekiwanych zwrotów podróży przez życie głównej bohaterce towarzyszyć będzie cała plejada dziwnych postaci, jak chociażby babka-mistyczka i marnotrawny ojciec, którego będzie musiała pogrzebać dwa razy.

 

Wydawnictwo Videograf

Premiera: 1 kwietnia 2015

 

 

 

Czytaj więcej

Zakochaj się, mamo (Fox Marta)

 

To powieść o miłości. Gdyby jej zabrakło, nikt nie miałby siły zaczynać życia od nowa i wierzyć, że może być tak kolorowe, jak na obrazach malowanych przez Jowitę, mamę nastoletniej Sary.

To także historia o tobie, bo i ty potrafisz pisać mądre listy, które mogą zdziałać cuda. Spróbuj.

 

Wydawnictwo Akapit Press

Premiera: 27 marca 2015

 

 

Czytaj więcej

5 sekund do Io (Warda Małgorzata (Szymańska-Warda Małgorzata))

 

Akcja nowej powieści znanej i cenionej pisarki Małgorzaty Wardy toczy się na dwóch planach – w realnym życiu i w grze, do której  wchodzi szesnastoletnia bohaterka. W szkole Miki dochodzi do tragicznej w skutkach strzelaniny. Tylko ona widziała sprawcę. Okazuje się, że dramat w liceum mógł mieć coś wspólnego z kontrowersyjną i tajemniczą grą, stworzoną w najnowszej technologii, gdzie gracz odczuwa nie tylko temperaturę otoczenia, zapachy i smaki, ale też ból. Może tam nawet przeżyć własną śmierć. Na prośbę policji Mika wkracza w wirtualny świat stworzony na wulkanicznym księżycu Io. Czy i ona wpadnie w pułapkę piekielnie niebezpiecznej gry?

Jakie zagrożenia płyną z maratonów gier, jak niebezpieczna jest anonimowość w Internecie? Z jakimi problemami borykają się dzieci mieszkające w rodzinach zastępczych, pogotowiach opiekuńczych i domach dziecka? Wartka akcja, ciekawe postaci, dająca do myślenia lektura dla nastolatków.

 

 

Wydawnictwo Media Rodzina

Premiera: 20 marca 2015

 

 

Czytaj więcej

Do niewidzenia, do niejutra (Bartoń Joanna)

Kobieta, mężczyzna, dwupokojowe mieszkanie, jedna doba - można by rzec: mocno ograniczona czasem i przestrzenią akcja. I byłaby to nawet prawda, gdyby bohaterowie, opowiadając siebie, raz po raz tych granic nie przekraczali.Gdyby autorka przez tytuł - a bohaterka przez próbę naśladowania Zbyszka Cybulskiego - nie nawiązywała do pewnego stylu życia, pewnych tęsknot tamtych czasów, budując przy tym sarkastyczny obraz współczesnych relacji damsko-męskich, odsłaniając mechanizmy i przyczyny dzisiejszych gier.
To opowieść o miłości i śmierci, o chwilach, gdy jedno w zbyt ciasnym splocie tańczy z drugim, dowodząc, że człowiek albo umiera z miłości albo miłuje śmierć. A bohaterowie mają nie tylko tęsknoty, ale i ciała, i nie są to bynajmniej ciała astralne; są to ciała warte grzechu, więc też zdarza się im pogrzeszyć. Czy jest w tym polemika z modelem tęsknot, które uwiecznił pewien kultowy film?

 

Wydawnictwo JanKa

Premiera: 16 marca 2015

FRAGMENT książki i WYWIAD z autorką

Przeczytaj recenzję: Książka na wzór kameralnego teatru telewizji

 

 

Czytaj więcej

Plany na przyszłość (Serra Màrius)

Niezwykle uzdolniony chłopiec dotknięty chorobą, skrzętnie skrywane tajemnice i wyzwanie rzucone światu.

Książka nagrodzona najważniejszym katalońskim wyróżnieniem literackim Premi Sant Jordi.

Oparta na faktach opowieść o poświęceniu, pokonywaniu barier i sile marzeń. Poruszająca jak Piękny umysł, Nietykalni i Buntownik z wyboru.Pełna optymizmu i wiary w ludzi.

Genialny umysł zamknięty w kalekim ciele, miłość, siła sióstr i rodzinne sekrety. W tle Katalonia w okresie dyktatury Franco i historia pewnego portretu Salvadora Dalego. Wybitny samouk Ferran Sunyer mimo nieuleczalnej choroby i niechęci frankistowskich naukowców zdobywa międzynarodową sławę jako „matematyk na wózku”. Pozostałby w cieniu, gdyby nie jego dwie kuzynki, które nieustannie mu towarzyszą. Wejrzenie w zakamarki relacji pęczniejących w tym niezwykłym trójkącie fascynuje, a poziom emocji podnosi nieobecny, choć wyraźnie wyczuwalny w pobliżu ojciec. 

Podoba mi się podskórny wniosek, który warto powtarzać w nieskończoność – że za sukcesem mężczyzn często stoją nieprzeciętne kobiety.

Czyta się świetnie!

Agnieszka Litorowicz-Siegert, „Twój STYL”


Ferran Sunyer Balaguer (1912–1967) Katalończyk, matematyk samouk dotknięty paraliżem czterokończynowym. W ciągu zaledwie pięciu lat zdał egzamin maturalny, magisterski i doktorski. Wykładał na Uniwersytecie Barcelońskim. Od 1963 roku współpracował z US Navy w ramach programu badawczego sygnowanego przez Office of Naval Research. Do końca życia pozostawał pod opieką swoich kuzynek. 

 

Wydawnictwo Pascal

Premiera: 18 marca

 

Przeczytaj recenzje:

Nie trać nadziei

A jednak nie poszło na marne

Historia człowieka i historia kraju

 

 

Czytaj więcej

Odłamki (Prcić Ismet)

Ismet Prcić, zarzucając nas odłamkami swego potrzaskanego życia, pozwala nam poczuć wojnę. Rewelacyjny debiut. 
Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do Czytania” i „Gazeta Wyborcza”

Obsypany międzynarodowymi nagrodami debiut literacki.

Ismet kocha teatr, chce się umawiać na randki i pić wino z przyjaciółmi. Ale w rozdartej okrutnym konfliktem etnicznym Bośni nie ma na to miejsca. Po dramatycznych wydarzeniach chłopak zostawia całą rodzinę. Zostaje uchodźcą. Jednak ucieczka do amerykańskiego raju tylko pozornie jest wybawieniem…

Mustafa Nalić jest żołnierzem. Jego rzeczywistość to wszechobecne okrucieństwo, śmierć najbliższych i frontowe koszmary. Losy dwóch młodych mężczyzn zaczynają się ze sobą niebezpiecznie splatać. Jakby należały do jednego człowieka… Kim naprawdę są Ismet i Mustafa?

Odłamki to imigracyjna powieść z przejmującą panoramą umęczonego wojną kraju i jednocześnie niezwykła „autobiografia” – element terapii Ismeta Prcicia. Książka zachwycająca młodzieńczą nadzieją i humorem, a także wielką dojrzałością w rozliczeniu wojennej traumy.

Prciciowi udało się upiec aż cztery pieczenie przy jednym ogniu: opowiedzieć o rodzinnym kryzysie, o upadkach i wzlotach okresu dojrzewania, o emigranckich kłopotach z tożsamością, a przede wszystkim o rujnującym doświadczeniu okrutnej i nonsensownej wojny. Co może zrobić młody człowiek, któremu zawalił się cały świat? Po pierwsze – pamiętać. Po drugie – schronić się w objęciach czarnego humoru. Po trzecie – napisać o tym książkę. 
Piotr Kofta, „Wprost”

 

***

Ismet Prcić (ur. 1977)
Uznany dramaturg i reżyser bośniackiego pochodzenia. Uciekając przed wojną domową, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Po zdobyciu tytułu magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie Kalifornijskim zajął się pisaniem. Odłamki to jego literacki debiut. Powieść zdobyła uznanie krytyków oraz została licznie nagrodzona m.in. przez gazety „New York Times” (Notable Book of the Year) i „Chicago Sun Times” (Najlepsza Książka Roku). Autor wraz z żoną mieszka w Portland w stanie Oregon.

Ismet Prcić składa „odłamki” różnych form narracji, wspomnień i obrazów w powieść o wojnie, która nigdy nie przemija – powieść poruszającą i niepokojącą, napisaną jędrnym językiem i… niepozbawioną humoru! 
Katarzyna Droga, redaktor naczelna magazynu „SENS”, autorka książki Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca

Ta książka jest tak dobra, że gdyby nie była tak smutna, przeczytałbym ją drugi raz. 
Kamil Misiek, redaktor książki

 

Wydawnictwo SQN

Premiera: 18 marca 2015

FRAGMENT: TUTAJ

Przeczytaj recenzję: Człowiek składa się z odłamków

 

Czytaj więcej

Siostra mojej siostry (Frączyk Izabella)

Hanka – owoc romansu matki z żonatym mężczyzną – wiedzie bardzo skromne życie w bieszczadzkiej wiosce, dopóki na jej drodze nie staje przyrodnia siostra, o której istnieniu dziewczyna nie miała pojęcia. Spokojna dotąd egzystencja bohaterki w jednej chwili staje na głowie, a ona sama niespodziewanie ląduje w samym centrum światka stołecznych celebrytów. Czy wychowana na głębokiej prowincji dziewczyna podoła wyzwaniom, czy też położy uszy po sobie i bogatsza o niecodzienne doświadczenia powróci na stare śmieci?

Izabella Frączyk (ur. 1970) – absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Pisaniem zajęła się w 2009 roku. Do tej pory wydała pięć książek: „Pokręcone losy Klary” (2010), „Kobiety z odzysku” (2011), „Dziś jak kiedyś” (2013), „Koniec świata” (2014) i „Jak u siebie” (2014), ciepło przyjęte przez czytelniczki.

 

 

Wydawnictwo Prószyński

Premiera: 12 marca 2015

 

 

Czytaj więcej

Miasto cieni (Russell Michael)

Ciemne zaułki Dublina, pełne tajemnic Wolne Miasto Gdańsk, zakazane uczucia i prawda zakopana w zbyt płytkim grobie.

Susan Field znika nagle bez śladu. Zaniepokojona tym wydarzeniem Żydówka Hannah Rosen zrobi wszystko, żeby odkryć, jaki los spotkał jej przyjaciółkę. Pomaga jej Stefan Gillespie – bezkompromisowy policjant i ojciec rozpaczliwie walczący o prawo do dziecka. Każdy możliwy trop zdaje się prowadzić donikąd, a osoba, która ostatni raz mogła widzieć Susan, w pośpiechu opuszcza miasto. Dopiero kiedy w górach nieopodal Dublina odkryte zostają ciała kobiety i mężczyzny, prywatne śledztwo nabiera tempa. Rodzi się również uczucie – zakazana w katolickiej Irlandii miłość Żydówki i protestanta.

Co wspólnego mają popełnione w Dublinie zbrodnie z ukrywającym się w Gdańsku lekarzem? Jaki związek ma uwikłany w kłopotliwy romans ksiądz z bezwzględnymi funkcjonariuszami dublińskiej policji? Stefan i Hannah, zbliżając się do rozwiązania, popadają w coraz większe niebezpieczeństwo. Niektóre sekrety powinny pozostać pogrzebane na zawsze…

Trzymający w napięciu thriller historyczny, który zabiera czytelnika w pasjonującą podróż do lat 30. ubiegłego wieku.

 

***

Michael Russell – Anglik z urodzenia. Wychowywał się w jednej z tych rodzin, w których pierwsze historie słuchane na babcinych kolanach dotyczyły morderstw, rzezi, pistoletów maszynowych Thompson i irlandzkiej wojny domowej z lat 20. XX wieku.

Studiował literaturę angielską na Oksfordzie, później przez trzy lata pracował na farmie w hrabstwie Devon. Nabyte doświadczenie – bardziej niż umiejętność pisania – pozwoliło mu zostać członkiem ekipy tworzącej angielską operę mydlaną Emmerdale Farm. To z kolei było wstępem do kariery scenarzysty i producenta wielu programów telewizyjnych, w tym głośnych Morderstw w Midsomer i Sprawy dla Frosta.

W czasie gdy zdecydował się napisać swoją pierwszą powieść, mieszkał już w Irlandii. Pasję do kryminałów połączył z historią Irlandii okresu międzywojennego, o którym słuchał w dzieciństwie. W ten sposób powstało Miasto cieni.

Aktualnie mieszka z rodziną w Irlandii, gdzie oddaje się temu, co lubi robić najbardziej – pisaniu książek.

 

Wydawnictwo SQN

Premiera: 4 marca 2015

Przeczytaj recenzję: Miasto Cieni - recenzja

 

 

 

 

Czytaj więcej

Jak wytresować kota? (Ratajczak Dawid)

 

Czy kota można wyprowadzić na spacer? 

Oczywiście! Jeśli tylko chcemy zmierzyć się z próbą prowadzenia na smyczy pługa (nawet ślad zostaje podobny). 

Czy kota można wykąpać? 

Tak, tylko najpierw upewnijmy się (dwukrotnie!), że nie mamy innego wyjścia. Kąpiel kota to duże przedsięwzięcie. Tak duże, że zostaje na długo, jeśli nie na zawsze, w pamięci wszystkich w nie zaangażowanych. Jest to potem wspominane na przykład słowami: „A pamiętacie, jak kąpaliśmy kota w 2007?”. I wszyscy pamiętają. 

Czy kota można odchudzić?

Tak, tylko spodziewajmy się efektu jo-jo (z dodatkowym jo). Co może doprowadzić do tego, że twój sierściuch będzie ścierał brzuchem kurz z podłogi, a psy zaczną uciekać na jego widok. 

Tak więc jak wytresować kota? Autor, (ciężko) doświadczony właściciel dwóch futrzaków, odkrywa całą prawdę o tych uroczych zwierzętach! 

*Uwaga! Osobom, które kota nigdy nie miały, część treści może się wydać niejasna, niezrozumiała, a nawet, o zgrozo, zabawna. Ale tylko do pierwszego kota.

 

Wydawnictwo Skrzat

Premiera: 25 lutego 2015

Fragment: TUTAJ

Przeczytaj recenzję: Nigdy nie będę mieć kota.

 

 

 

Czytaj więcej
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: