Poniżej przedstawiamy tytuły, które Redakcja BiblioNETki poleca jako warte zainteresowania.

Objęcie danej książki patronatem nie ma wpływu na oceny przyznawane danej książce przez użytkowników ani na BiblioNETkowe rankingi. Chcemy by nasze rekomendacje były maksymalnie obiektywne i niezależne.

Informacje o zasadach obejmowania książek patronatem serwisu: Jak zdobyć patronat BiblioNETki?

 

2013

Podróże Guliwera (Swift Jonathan)

Najnowsze wydanie powieści Jonathana Swifta, pełnej humoru i filozoficznego podejścia do świata i człowieka. To wydanie zilustrował rewelacyjnymi, pełnymi misternych niuansów rysunkami Suren Vardanian.

Guliwer od najmłodszych lat marzył o niezwykłych przygodach i takie mu się przytrafiły w czasie długich podróży. Miał okazję przebywać w kraju Liliputów, potem poznał państwo olbrzymów. Dowiedział się, jak to jest być najwyższym i najsilniejszym, a potem najmniejszym i najsłabszym. Zakosztował obcych obyczajów i nieznanej kultury. Przekonał się, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej...

 

Premiera: 8 kwietnia 2013

Wydawnictwo Skrzat


Przeczytaj recenzję: Olbrzym wśród Liliputów, Liliput wśród Olbrzymów

 

Czytaj więcej

Podróże pana Kleksa (Brzechwa Jan (właśc. Lesman Jan Wiktor))

W kraju o nazwie Bajdocja mieszkają bajarze, na czele których stoi Wielki Bajarz. Największym problemem w tym kraju jest brak atramentu, za pomocą którego bajarze mogliby spisywać wymyślone przez siebie bajki i zachować je dla potomności.

Pan Kleks – wielki podróżnik i odkrywca wyrusza na poszukiwanie atramentu. Zadanie nie jest łatwe, bo w Abecji, Patentonii, Parzybrocji, Nibycji i wielu innych krajach atramentu ani śladu. Są za to: bajeczna wyprawa, wielka przygoda, niespodziewane zdarzenia i zapierające dech w piersiach wynalazki.

Ilustracje Surena Vardaniana.

 

Premiera: 8 kwietnia 2013

Wydawnictwo Skrzat


Przeczytaj recenzję: „Wielcy ludzie nigdy nie tracą nadziei”

 

Czytaj więcej

Tryumf pana Kleksa (Brzechwa Jan (właśc. Lesman Jan Wiktor))

Pan Kleks tym razem jako genialny wynalazca i dobroczyńca ludzkości wyprawia się do Alamakoty. Podążają za nim Adaś Niezgódka, Weronik Czyścioch i Anemon Lewkonik. Przed nimi nowe znajomości i trudne wyzwania, bo Alojzy Bąbel nie próżnuje. Nie lekceważcie fantazji. Bez fantazji nie może powstać nic wielkiego - poucza ich mistrz i nauczyciel.

Ilustracje Surena Vardaniana.

 

Premiera: 8 kwietnia 2013

Wydawnictwo Skrzat

 

Czytaj więcej

Spowiednik rzeczy (Bauer Wojciech)

Najnowsza książka Wojciecha Bauera (znanego miłośnikom fantastyki z "Wieży życia" i "Ayantialla", zaś pasjonatom prozy psychologicznej i literackiej nostalgii z "Zapachu trzciny") opowiada o poszukiwaniu własnego pisarskiego głosu i prawdy swojego Ja.

Starszy pisarz, Kaktus, opuszcza Warszawę, by osiąść w małym miasteczku, Kleofasowie. Tam odkrywa inne życie: powolne, niespieszne, pełne drobnych przyjemności, gdzie jest miejsce na dyskusje przy kieliszku, spokojne spacery i wizyty u handlarza starzyzną. Znosząc do domu kolejne zużyte, niepotrzebne rzeczy Kaktus odkrywa w sobie niesamowitą moc: może słuchać opowieści przedmiotów.

"Spowiednik rzeczy" zachwyca na mikropoziomie: sensualnych opisów, łagodnego komizmu, atmosfery trochę jak ze snu, gdzie rzeczywistość przeplata się z marzeniem sennym. Utrzymana w konwencji realizmu magicznego bezpretensjonalna opowieść bez zadęcia opowiada o uniwersalnych dylematach. Jednak Bauer pozostaje zawsze mistrzem szczegółu: konkretnego opisu, unaocznienia, przedstawiania drobnych wydarzeń codzienności. Być może jak Kaktus nauczył się wnikliwie przyglądać się przedmiotom.

Świat przedstawiany przez Bauera jest tak sensualny i sugestywny, że czytelnik czuje jego obecność wszystkimi zmysłami. Ale zarazem uniwersum pisarza jest otwarte na to, co niesamowite, na ukryty w rzeczywistości magiczny potencjał. W tym nieco onirycznym balansowaniu na krawędzi światów Wojciech Bauer jest mistrzem.

e-book

Premiera: 4 kwietnia 2013

Wydawnictwo Koobe

Autor Wojciech Bauer

 

 

Czytaj więcej

Wszystkie nieba (Bauer Wojciech)

"Wszystkie nieba" to fascynująca opowieść o nieuchwytnej rzeczywistości, i o lataniu jako ostatecznym spełnieniu. Ale nie tylko. To także książka o uwięzieniu – w ośrodku szkoleniowym, gdzie o być lub nie być decyduje "władza", jak i uwięzieniu wewnątrz kalekiego, nieposłusznego ciała.

Narrację Wojciech Bauer oddaje w ręce Hansa – uczestnika szkolenia, a tym samym większości wydarzeń w ośrodku Gotteswind. By nie musieć uwierzyć we własne kalectwo (jest pozbawiony nóg i ma szczątkową postać rąk), utożsamia się z jerzykiem - ptakiem anatomicznie przystosowanym jedynie do lotu, który na ziemi może tylko pełzać.

Czym jest kalectwo? Czy kalecy są pensjonariusze Gotteswind, czy może system, który ich tam wtłoczył? Co dzieje się naprawdę, co jest snem, a co przenikaniem? Warto sięgnąć po tę powieść, by samemu poszukać odpowiedzi, a być może i samemu postawić pytania.

Bauer w wyrafinowany sposób łączy tu przedstawienie fizjologicznej dotykalności bólu z poetyckim głosem. W efekcie powstaje dzieło o ogromnej sile oddziaływania: w nieoczekiwany sposób mówiące zarówno o jednostkowym doświadczeniu inności, jak i o mechanizmach władzy.

 

e-book

Premiera: 4 kwietnia 2013

Wydawnictwo Koobe

Autor Wojciech Bauer

 

Przeczytaj recenzję: Skazany na niebo

 

Czytaj więcej

Wojna w blasku dnia: Księga I (Brett Peter V.)

"Wojna w blasku dnia" wciąga czytelników w świat otchłani i mroku. Ludzkość ma trzydzieści dni, aby przygotować się do kolejnego ataku. Miesiąc to zbyt mało, by uchronić wioskę.

Arlen i Jardir byli kiedyś jak bracia. Teraz stali się rywalami. Otchłańce szykują atak i tylko dwóch mężczyzn może im stanąć na drodze, pod warunkiem, że opanują demony, które czają się w ich sercach.

Peter V. Brett jest dziś tak rozpoznawalnym autorem, jak George R. R. Martin, Robert Jordan i Terry Brooks. Powieści z cyklu demonicznego – "Malowany człowiek", "Pustynna włócznia" i "Wojna w blasku dnia" podbiły już księgarskie rynki całego świata.

 

Premiera: 3 kwietnia 2013

Wydawnictwo Fabryka Słów

 

Czytaj więcej

Abel i Kain (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976))

Jest lipiec 1900 roku. Europa żyje drugimi Igrzyskami Olimpijskimi połączonymi z paryską Wystawą Światową, lecz w Wielkim Księstwie Poznańskim tamte wydarzenia schodzą na dalszy plan wobec popełnionej właśnie zbrodni. Zamordowano młodego arystokratę, zaś o dokonanie tego przestępstwa policja pruska podejrzewa… brata ofiary. Detektyw-amator Jan Morawski po raz kolejny staje przed koniecznością rozwiązania tajemnicy zbrodni.

Nieżyjący mężczyzna był dziedzicem olbrzymiego majątku, wobec tego najbardziej prawdopodobnym motywem wydaje się pragnienie zdobycia fortuny. W miarę jednak jak Morawski poznaje mieszkańców pałacu i okolicy, a także fakty z życia zamordowanego, dochodzi do wniosku, że poza chciwością powodem morderstwa mogła być również zemsta lub miłość.

Na szczęście Jan nie musi zajmować się tylko tropieniem mordercy: bierze udział w pikniku, zwiedza wzorowe gospodarstwo, ratuje starego kawalera z matrymonialnej opresji, zaplata pewnej damie warkocze i przygląda się drylowaniu… porzeczek.

 

Premiera: 4 marca 2013

Wydawnictwo Novae Res

Przeczytaj recenzję: Abel i Kain

 

Czytaj więcej

Szkodliwy pakiet cnót (Zaczyńska Mariola)

Pod rządami nowej naczelnej Kalina traci status gwiazdy i zostaje "zesłana" na offowy tydzień mody do Siedlec. Jest to dla niej cios, bo absolutnie nie znosi pisania o modzie. Na miejscu, podczas budowy wybiegu dla modelek, z ziemi wykopano kości... Setki ludzkich szczątków, a wśród nich te jedne... współczesne. Na zapleczu parady próżności dzieją się rzeczy tajemnicze, a nawet mrożące krew w żyłach. Podczas pokazów zbyt wiele osób chce zbyt wiele ukryć...

Spójna intryga, ciekawy pomysł, niebanalne postacie. Do tego blichtr pokazów mody w tle, tajemnica z przeszłości, silne osobowości bohaterek i humor autorki.

 

Mariola Zaczyńska jako dziennikarka – dociekliwa i pyskata, staje zawsze w obronie słabszych. Jako miłośniczka zwierząt – walczy o ich prawa i opiekuje się gromadą przygarniętych psów. Jako brunetka z krwi i kości – temperamentna. Jako przyjaciółka – lojalna na zabój. Jako pisarka – autorka "Jak to robią twardzielki" i "Gonić króliczka".

 

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Premiera: 21 lutego 2013

 

Przeczytaj recenzję: Szkodliwy pakiet cnót

Czytaj więcej

Spuśćmy psy (Jennings Maureen)

Najtrudniejsze śledztwo detektywa Murdocha

Harry Murdoch, ojciec detektywa Murdocha, czeka na wykonanie wyroku śmierci za zamordowanie Johna Delaneya, ale utrzymuje, że został we wszystko wrobiony. Podejmując ostatnią, rozpaczliwą próbę uratowania własnej skóry, Harry odnajduje syna i prosi go o pomoc w udowodnieniu swojej niewinności. Choć Delaney i Harry Murdoch często bywali w stodole, gdzie odbywały się walki psów ze szczurami, Harry nie potrafi wyjaśnić, dlaczego znaleziono go, zamroczonego alkoholem, w pobliżu zakrwawionych zwłok Delaneya. Przed detektywem Murdochem najtrudniejsze śledztwo w jego życiu.

"Spuśćmy psy" to kolejna książka o kanadyjskim detektywie, ukazująca wiernie realia Toronto z końca XIX wieku. Obdarzony dużą wiedzą i intuicją detektyw Murdoch jest niezwykle oddany swej pracy i wykorzystuje w niej najnowsze zdobycze kryminalistyki. Ten nieśmiały, samotny i doświadczony przez los miłośnik jazdy na rowerze musi się wykazywać stanowczością i odwagą, kiedy śledztwa prowadzą go w najmroczniejsze zakamarki ludzkich dusz, skrytych pod pozorem konwenansów.

 

Maureen Jennings – pisarka, psycholożka i terapeutka. Urodziła się w Birmingham, ale od dłuższego czasu mieszka i pracuje w Kanadzie. Od 1997 roku publikuje powieści o detektywie Murdochu, które zyskały międzynarodową sławę, są tłumaczone na wiele języków i ekranizowane. W Polsce triumfy święci oparty na jej powieściach serial "Detektyw Murdoch", emitowany przez Ale Kino! Opublikowała również serię o Christine Morris oraz wiele innych książek, w tym również niebeletrystyczne. Jej pasją jest oprowadzanie miłośników Murdocha po Toronto w strojach z epoki.

Wydawnictwo Oficynka

Premiera: 15 lutego 2013

Czytaj więcej

Święty od ćpunów (Kotliński Michał)

Młodzi bohaterowie Michała Kotlińskiego mogliby wyjść na ulice i place - w odruchu buntu. Mogliby założyć na twarze słynne białe maski. I protestować. Gorycz i melancholia wypełnia ich po brzegi - i toczy na podobieństwo rakotwora. Niektórzy frustrację rozładowują instynktowną agresją, inni snują się w miejskiej przestrzeni, sączą tanie drinki albo trochę droższą wódkę z prozakiem, wypełniają godziny i minuty opowieściami. Czasem chwytają się jakichś zajęć, na przykład sprzedają książki. A potem wydają całą tygodniówkę na chwilowy odlot, napędzany narkotykami, które nazywają bożą opatrznością. Niektórzy tylko marzą - o ucieczce, o byciu kimś innym, o wyjściu poza. Jakby świat, o którym jeden z tych nadwrażliwców mówi, że "jest jak igła z przyspieszonym aidsem", był jedynie potężnym wysypiskiem śmieci. Zużytych produktów przemysłowych, wypalonych uczuć, zdradliwych idei.

 

Wydawnictwo JanKa

Premiera: 17 stycznia 2013

 

Przeczytaj recenzję: Święty od ćpunów

Czytaj więcej

Modliszka (Matuszkiewicz Irena)

Historia o tym, że warto liczyć tylko na siebie!

Wszystko wskazywało na to, że początek nowego tysiąclecia będzie dla Mileny i Lucjana Płoszyńskich jednym pasmem pomyślności i sukcesów, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Los jednak zadecydował inaczej. Udany na pozór związek nagle się rozpada, a każde z małżonków rusza w swoją stronę. Po raz drugi w życiu Milena zostaje porzucona przez mężczyznę, a jednak to właśnie o niej można powiedzieć, że odniosła sukces. Milena nie zamierza szukać szczęścia w ramionach kolejnego męża, gdyż bardzo jej odpowiada status niezależnej, samodzielnej kobiety. Ma czas dla swoich bliskich i przyjaciół, a także dla wszystkich, którzy potrzebują jej pomocy. Szybko się jednak przekonuje, że ludzie – nie wyłączając jej samej – są trochę jak modliszki...

"Zdecydowanie wolę napisać nową książkę, niż wyjaśniać, o czym jest ta poprzednia. Nie dlatego, żebym nie wiedziała o czym piszę, ale dlatego, że bardzo trudno jest w paru zdaniach podsumować kilka, czasem kilkadziesiąt lat cudzego życia. A w »Modliszce« dużo się dzieje. Rozpada się szczęśliwe na pozór małżeństwo Mileny, głównej bohaterki, i to nie ona wychodzi na tym najgorzej. Jest zaradna i pracowita, więc zamiast urządzać łapanki na kolejnego męża, próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji. Ma wsparcie w rodzinie i przyjaciołach, lecz ci najbliżsi też potrafią przyczynić zgryzot. Świat bowiem usłany jest dobrymi ludźmi, tylko nie zawsze łatwo z nimi wytrzymać. Niemal każdy z bohaterów, łącznie z Mileną, mógłby powiedzieć o sobie: »Modliszka to ja«. Nie pożerają się z czapką i z butami, bo ich kanibalizm jest mentalny, wystarczy że podgryzają sobie skrzydełka, często z dobrego serca i w najlepszej wierze". 
Irena Matuszkiewicz

Irena Matuszkiewicz – z wykształcenia filolog, przez wiele lat dziennikarka, obecnie popularna autorka powieści obyczajowych. Debiutowała "Agencją złamanych serc", następnie wydała: "Gry nie tylko miłosne", "Dziewczyny do wynajęcia", "Salonowe życie", "Przeklęte, zaklęte", "Przebudzenie" i "Szepty". W swoich powieściach trafnie ukazuje polską współczesność, nierzadko jednak sięga głęboko w przeszłość – w życie matek i babek swoich bohaterek.

 

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Premiera: 8 stycznia 2013

 

Przeczytaj recenzję: Krótko o obyczajach godowych owadów i jeszcze krócej na temat książki

 

Czytaj więcej

2012

Zniknąć (Soukupová Petra)

Kuba ma sześć lat, osiem miesięcy i trzynaście dni. Pomijając fakt, że brat go nie lubi, a tata za bardzo nie zwraca na niego uwagi, nic złego mu się w życiu nie dzieje. Po prostu nie lubi treningów i nie lubi brata, Martina, jak go straszy. Kuba jest cały jaśniutki i strasznie mały jak na swój wiek. Nie lubi jeść. Czasami wyrzuca przez okno. Ale potem już się boi, bo raz kawałek mięsa spadł na parapet sąsiadów z dołu. Kuba ma dla siebie całą mamę, Martin całego tatę i każdy z nich chciałby też kawałek tego drugiego rodzica.

Vojta jest rudy i wycina z papieru modele okrętów. Mama mówi, że kiedy wycina, nic do niego nie dociera. Nie za bardzo to kuma, ale przywykła. Siostra, Pavla, nie przywykła, a to dlatego, że jest strasznie głupia. Ale to tak naprawdę strasznie. Uczy się na kucharkę i już teraz jest okropnie gruba. Vojta ma jedenaście lat, Pavlína szesnaście, ale i tak by go nie dogoniła, on biega szybciej. Vojta i Pavla mieszkają z mamą. Tata Vojty podobno jest marynarzem i służy na statku gdzieś za granicą. Tata Pavlíny mieszka w Stanach i czasem wysyła jej paczki, ale też jest dupkiem.

Helena sama wychowuje Jiříka. Tata nie za bardzo chce go widywać. Jego pech, idiota. Ale płaci. Helena ma młodszą siostrę, Hanę, ale nigdy za sobą nie przepadały. Po prawie dwudziestu latach Hana odzywa się do siostry tylko z powodu śmierci kogoś, kogo Helena nie tylko całe wieki nie widziała, ale nawet wcześniej nie lubiła. Hanka pisze Przyjedź. Czemu nie. Helena chciała to przecież zrobić już ze sto razy. Nie, dużo więcej razy. Ale kiedy przyjeżdża, zauważa coś dziwnego. Jej własny syn wygląda jak jej ojczym. Coś jest nie tak.

 

Zniknąć – trzy nowele, trzy współczesne historie rodzinne. Trudno się od nich oderwać. Opowiedziane wartko i beznamiętnie, wywołują jednak w czytelniku burzę emocji. Doskonale skonstruowana fabuła, żywi bohaterowie, którzy zabierają w swój świat, równocześnie, niepostrzeżenie i z zaskakującą siłą prowokując nasze własne wspomnienia – najmocniejsze – rodzinne. Bo właśnie w tych relacjach – rodzinnych – jak nigdzie indziej zacierają się granice między miłością a nienawiścią, egoizmem a poświęceniem, codziennością a mroczną tajemnicą. Nic nie daje nam tyle sił i równocześnie tak bezwzględnie nie obezwładnia, jak rodzina. Przecież wszyscy wiemy, że... 
...najwięcej wypadków przydarza się w domu!

Zniknąć błyskawicznie stało się w Czechach bestsellerem i przyniosło młodej autorce, Petrze Soukupovej, najważniejszą czeską nagrodę literacką Magnesia Litera w kategorii Książka Roku.

 

Wydawnictwo Afera

 

Przeczytaj recenzję: Zniknąć

Czytaj więcej

Człowiek, który zapomniał swego nazwiska (Wotowski Stanisław Antoni)

Powieść sensacyjno-kryminalna oparta na faktach. W podwarszawskim psychiatryku budzi się z odrętwienia młody człowiek. Nie pamięta, kim jest, ani sposobu, w jaki znalazł się w szpitalu. Wszystko zdaje się świadczyć przeciwko niemu. Czy wygra bitwę o swoją tożsamość?

Wydawnictwo Ciekawe Miejsca.net

 

Przeczytaj recenzje:
Człowiek, który zapomniał swego nazwiska
Arystokraci intryganci

 

 

Czytaj więcej

Szopka (Papużanka Zośka)

Zośka Papużanka (ur. 1978), z wykształcenia teatrolog, pracuje jako nauczyciel języka polskiego. Robi doktorat z literaturoznawstwa. Jest autorką tekstów piosenek wykonywanych w krakowskich kabaretach i spektaklach Teatru Lalki i Aktora Parawan. Mieszka w Krakowie, ma dwóch synów, tańczy flamenco, czyta po nocach i bardzo jej w życiu dobrze.

Debiut autorki obdarzonej doskonałym słuchem językowym, wyrazistym stylem i znakomitym warsztatem pisarskim. Kolejny - po sztuce Zapolskiej i powieści Kuczoka - sugestywny portret polskiej rodziny: nie patologicznej, nie kołtuńskiej, ale nadal strasznej, zakłamanej i zimnej, w której małżeństwo to więzienie o zaostrzonym rygorze, a dom rodzinny to codzienny teatr absurdu, modłów, wrzasków i kotletów schabowych. Mocna proza - jak uderzenie pięścią.

Wydawnictwo Świat Książki

 

Przeczytaj recenzję: Szopka

 

Czytaj więcej

Droga 66 (Warakomska Dorota)

Droga 66. Zwana główną ulicą USA, wije się przez osiem stanów. Śpiewano o niej piosenki, kręcono filmy, pisano powieści. Tędy w czasach Wielkiego Kryzysu tysiące farmerów podążało na zachód w poszukiwaniu lepszego życia. Dorota Warakomska wyrusza w podróż w poszukiwaniu serca Ameryki. Odwiedza kultowe bary, takie jak Bagdad Café, stare hotele i zapadłe wioski. Podąża śladami znanych filmów: "Thelmy i Louise", "Autostopowicza", "Urodzonych morderców" czy kreskówki "Auta". Poznaje mieszkańców, którzy postanowili związać swój los z Drogą-Matką, jak pisał o niej John Steinbeck. Przy Drodze 66 można wziąć udział w rodeo, spotkać prawdziwego rednecka i obejrzeć film w kinie pod gołym niebem na cmentarzu. Autorka przemierza drogę, która stała się synonimem dążenia do wolności i szczęścia, symbolem amerykańskiego snu, a dziś – uznana za zabytek – jest jedną z największych atrakcji USA.

Dorota Warakomska – dziennikarka związana z TVP (1991–2006). Przez cztery lata była korespondentem w USA, przeprowadziła wywiady m.in. z Hillary Clinton, Madeleine Albright, George’em Bushem i Johnem McCainem. Pisała reportaże do miesięcznika „Podróże”. Współautorka książek Ostatnia wyspa komunizmu. Jan Paweł II na Kubie(1998), Grzeczność nasza i obca (2003) oraz Grzeczność na krańcach świata (2007). Działa społecznie w stowarzyszeniu Kongres Kobiet.


Audiobook 
ISBN: 978-83-63162-58-0 
Czas nagrania: 10 godz. 34 min 
Nośnik: 1 CD mp3 
Data premiery: sierpień 2012 
Czyta: Dorota Warakomska 

Wydawnictwo Biblioteka Akustyczna

 

Przeczytaj recenzję: Droga 66

 

Czytaj więcej
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: