Poniżej przedstawiamy tytuły, które Redakcja BiblioNETki poleca jako warte zainteresowania.

Objęcie danej książki patronatem nie ma wpływu na oceny przyznawane danej książce przez użytkowników ani na BiblioNETkowe rankingi. Chcemy by nasze rekomendacje były maksymalnie obiektywne i niezależne.

Informacje o zasadach obejmowania książek patronatem serwisu: Jak zdobyć patronat BiblioNETki?

 

2013

Wojna w blasku dnia: Księga II (Brett Peter V.)

Żeby wygrać wojnę, trzeba stoczyć walkę z sobą.

Świat, w którym nocą ludzkość chroni się przed atakiem demonów, a dzień przynosi rozgrywki polityczne i walkę o władzę. Tylko dwóch mężczyzn może stanąć na drodze Otchłańcom. Jednego z nich wspiera kobieta z nożem.

Peter V. Brett jest dziś tak rozpoznawalnym autorem, jak George R. R. Martin, Robert Jordan i Terry Brooks. Powieści z cyklu demonicznego – "Malowany człowiek", "Pustynna włócznia" i "Wojna w blasku dnia" podbiły już księgarskie rynki całego świata.

Premiera: 24 czerwca 2013

Fabryka Słów

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Japońskie słodycze (Tomaszewska-Bolałek Magdalena)

Japonia od wieków fascynuje Europejczyków. To zakątek świata, gdzie nowoczesność miesza się z wielowiekowymi tradycjami. Kraj nowinek technicznych, starych świątyń oraz wspaniałego jedzenia, o którym można by pisać i pisać. Wśród niezliczonych smakołyków w życiu mieszkańców Archipelagu Japońskiego szczególną rolę odgrywają słodycze. Śnieżnobiałe ciastka ryżowe jadane od początków naszej ery, łakocie przywożone z Chin, wyszukane specjały z Kioto towarzyszące ceremonii herbacianej czy ekstrawaganckie ciasta przygotowywane przez najlepszych współczesnych cukierników to tylko wycinek bogactwa tego, co oferuje kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni.

"Słodycze japońskie" to jedna z pierwszych tak kompleksowych publikacji poświęconych japońskiemu cukiernictwu wydanych w języku europejskim. To niezwykła podróż w czasie, podczas której nie zabraknie wizyt w cesarskiej kuchni, bogatych domach samurajów oraz kupców czy słynnych zakładach cukierniczych. Publikacja zawiera prawie 300 zdjęć i 24 przepisy

Premiera: 13 maja 2013

Wydawnictwo Hanami

 

Przeczytaj recenzję: Japońskie słodycze

 

Czytaj więcej

Zapomnij patrząc na słońce (Mlek Katarzyna)

Śpij, kochanie, zapomnisz, jak spojrzysz na słońce…

Małą Hankę, wychowującą się w biednej śląskiej rodzinie, od zawsze dręczą złe sny. W świetle dnia każdy koszmar wydaje się mniej straszny. Jest po prostu chaotyczną kombinacją porażających scen przemocy i śmierci, rozgrywających się w absurdalnych okolicznościach. Nikt nie wie, co to za miejsca. Nie zna ofiar. Ot, głupie sny. Nie warto ich rozpamiętywać.

A jednak życie dziewczynki zmierza w szaleńczym pędzie ku niezrozumiałemu końcowi. Kolejne wydarzenia są coraz bardziej intensywne, każdy dzień coraz trudniejszy, każdy rok coraz dłuższy…

Wydawnictwo Oficynka

Przeczytaj recenzje:
Zapomnisz... Zapomnisz... 
Ptak z piekła rodem?

 

 

Czytaj więcej

Czarny adept (Wotowski Stanisław Antoni)

4. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy

Kryminał okultystyczny

Warszawa, lata międzywojenne. Do znawcy spraw nadprzyrodzonych przychodzi córka bogatego właściciela fabryki czekoladek "Czekoldom". Sprawa jest z pozoru błaha: jej siostra zaczyna się dziwnie zachowywać. Nie przypuszczają jednak, że już niedługo wpadną w sidła... sekty religijnej.

"Obszedłem willę parokrotnie na palcach dokoła. Żaden szczegół nie zdradzał czegoś podejrzanego czy tajemniczego. Zdawało się, iż stoi próżne domostwo, od szeregu tygodni pozbawione lokatorów, rzecz zwykła i normalna w letniskowej miejscowości. – Jesteśmy na fałszywym śladzie, panno Reno! – wymówiłem. – Tu nie ma nic... – Niestety. I mnie się tak wydaje... lecz niech pan słucha! W tym momencie jakby z wewnątrz domu dobiegł odgłos, odgłos dziwny, zdawałoby się, jęk kobiecy. Jęk tak niewyraźny, tak przytłumiony, że niewiadomo było, czy to halucynacja naszych napiętych nerwów, czy dźwięk brzmi istotnie. – Słyszał pan? Tak! Miałem wrażenie, że słyszałem albo wydało mi się, że łyszałem... Z zapartym oddechem, trzymając się za ręce, przytuleni niemal jedno do drugiego, nadsłuchiwaliśmy dalej. Cichy szum wiatru, świst między drzewami, po chwili znów dobiegł nas gdyby głos kobiecy. – O! Bo...że... "

Premiera: 17 kwietnia 2013

Wydawnictwo Ciekawe Miejsca

 

Przeczytaj recenzję: Bez fajerwerków

 

Czytaj więcej

Tajemnice Nalewek: Romans na tle stosunków warszawskich (Nagiel Henryk)

Długo oczekiwana 3. książka z cyklu Kryminały przedwojennej Warszawy. Kryminał rozgrywający się na Nalewkach w Warszawie w środowisku żydowskich kupców i bankierów.

Jedna z pierwszych powieści kryminalnych w Europie i w ogóle na świecie (1888 rok!).

Rok 1877. W warszawskim banku Ejteles i S-ka zostaje popełnione przestępstwo. Znika kasjer Halberson i 300 tysięcy rubli. To dopiero początek szerokiej plątaniny kryminalnych wydarzeń, w której udział wezmą żydowscy handlarze, bankierzy i policjanci. Tłem będzie nieistniejąca dziś ulica Nalewki.

"Po chwili szmer ustał. Wszędzie panowała cisza. Ajent musiał się omylić. Znów zamierzał się podnieść. Przykuło go do miejsca nowe wrażenie akustyczne. Zdawało mu się, że przyciskając ucho do ściany, słyszy jak g/abr/ (br/dyby daleki, stłumiony szmer, niby turkot naładowanego wozu, niby odgłosy gromu, ginące gdzieś w przestrzeni, niby ciężki oddech jakiejś maszyny. »Fryga« zadrżał cały. Podniósł się. Próbował wspiąć się na kamienie, ażeby lepiej słyszeć ów daleki, dochodzący jak gdyby spod ziemi odgłos. Wtem parę kamieni usunęło się pod nim. Upadł i uderzył o ścianę. Uczuł dotkliwy ból. W tej chwili doznał nowego wrażenia. Zdawało mu się, że gdzieś spada... Ściana usuwała się pod nim".

Premiera: 10 kwietnia 2013

Wydawnictwo Ciekawe Miejsca

 

Przeczytaj recenzję: Tajemnice Nalewek

 

Czytaj więcej

Podróże Guliwera (Swift Jonathan)

Najnowsze wydanie powieści Jonathana Swifta, pełnej humoru i filozoficznego podejścia do świata i człowieka. To wydanie zilustrował rewelacyjnymi, pełnymi misternych niuansów rysunkami Suren Vardanian.

Guliwer od najmłodszych lat marzył o niezwykłych przygodach i takie mu się przytrafiły w czasie długich podróży. Miał okazję przebywać w kraju Liliputów, potem poznał państwo olbrzymów. Dowiedział się, jak to jest być najwyższym i najsilniejszym, a potem najmniejszym i najsłabszym. Zakosztował obcych obyczajów i nieznanej kultury. Przekonał się, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej...

 

Premiera: 8 kwietnia 2013

Wydawnictwo Skrzat


Przeczytaj recenzję: Olbrzym wśród Liliputów, Liliput wśród Olbrzymów

 

Czytaj więcej

Podróże pana Kleksa (Brzechwa Jan (właśc. Lesman Jan Wiktor))

W kraju o nazwie Bajdocja mieszkają bajarze, na czele których stoi Wielki Bajarz. Największym problemem w tym kraju jest brak atramentu, za pomocą którego bajarze mogliby spisywać wymyślone przez siebie bajki i zachować je dla potomności.

Pan Kleks – wielki podróżnik i odkrywca wyrusza na poszukiwanie atramentu. Zadanie nie jest łatwe, bo w Abecji, Patentonii, Parzybrocji, Nibycji i wielu innych krajach atramentu ani śladu. Są za to: bajeczna wyprawa, wielka przygoda, niespodziewane zdarzenia i zapierające dech w piersiach wynalazki.

Ilustracje Surena Vardaniana.

 

Premiera: 8 kwietnia 2013

Wydawnictwo Skrzat


Przeczytaj recenzję: „Wielcy ludzie nigdy nie tracą nadziei”

 

Czytaj więcej

Tryumf pana Kleksa (Brzechwa Jan (właśc. Lesman Jan Wiktor))

Pan Kleks tym razem jako genialny wynalazca i dobroczyńca ludzkości wyprawia się do Alamakoty. Podążają za nim Adaś Niezgódka, Weronik Czyścioch i Anemon Lewkonik. Przed nimi nowe znajomości i trudne wyzwania, bo Alojzy Bąbel nie próżnuje. Nie lekceważcie fantazji. Bez fantazji nie może powstać nic wielkiego - poucza ich mistrz i nauczyciel.

Ilustracje Surena Vardaniana.

 

Premiera: 8 kwietnia 2013

Wydawnictwo Skrzat

 

Czytaj więcej

Spowiednik rzeczy (Bauer Wojciech)

Najnowsza książka Wojciecha Bauera (znanego miłośnikom fantastyki z "Wieży życia" i "Ayantialla", zaś pasjonatom prozy psychologicznej i literackiej nostalgii z "Zapachu trzciny") opowiada o poszukiwaniu własnego pisarskiego głosu i prawdy swojego Ja.

Starszy pisarz, Kaktus, opuszcza Warszawę, by osiąść w małym miasteczku, Kleofasowie. Tam odkrywa inne życie: powolne, niespieszne, pełne drobnych przyjemności, gdzie jest miejsce na dyskusje przy kieliszku, spokojne spacery i wizyty u handlarza starzyzną. Znosząc do domu kolejne zużyte, niepotrzebne rzeczy Kaktus odkrywa w sobie niesamowitą moc: może słuchać opowieści przedmiotów.

"Spowiednik rzeczy" zachwyca na mikropoziomie: sensualnych opisów, łagodnego komizmu, atmosfery trochę jak ze snu, gdzie rzeczywistość przeplata się z marzeniem sennym. Utrzymana w konwencji realizmu magicznego bezpretensjonalna opowieść bez zadęcia opowiada o uniwersalnych dylematach. Jednak Bauer pozostaje zawsze mistrzem szczegółu: konkretnego opisu, unaocznienia, przedstawiania drobnych wydarzeń codzienności. Być może jak Kaktus nauczył się wnikliwie przyglądać się przedmiotom.

Świat przedstawiany przez Bauera jest tak sensualny i sugestywny, że czytelnik czuje jego obecność wszystkimi zmysłami. Ale zarazem uniwersum pisarza jest otwarte na to, co niesamowite, na ukryty w rzeczywistości magiczny potencjał. W tym nieco onirycznym balansowaniu na krawędzi światów Wojciech Bauer jest mistrzem.

e-book

Premiera: 4 kwietnia 2013

Wydawnictwo Koobe

Autor Wojciech Bauer

 

 

Czytaj więcej

Wszystkie nieba (Bauer Wojciech)

"Wszystkie nieba" to fascynująca opowieść o nieuchwytnej rzeczywistości, i o lataniu jako ostatecznym spełnieniu. Ale nie tylko. To także książka o uwięzieniu – w ośrodku szkoleniowym, gdzie o być lub nie być decyduje "władza", jak i uwięzieniu wewnątrz kalekiego, nieposłusznego ciała.

Narrację Wojciech Bauer oddaje w ręce Hansa – uczestnika szkolenia, a tym samym większości wydarzeń w ośrodku Gotteswind. By nie musieć uwierzyć we własne kalectwo (jest pozbawiony nóg i ma szczątkową postać rąk), utożsamia się z jerzykiem - ptakiem anatomicznie przystosowanym jedynie do lotu, który na ziemi może tylko pełzać.

Czym jest kalectwo? Czy kalecy są pensjonariusze Gotteswind, czy może system, który ich tam wtłoczył? Co dzieje się naprawdę, co jest snem, a co przenikaniem? Warto sięgnąć po tę powieść, by samemu poszukać odpowiedzi, a być może i samemu postawić pytania.

Bauer w wyrafinowany sposób łączy tu przedstawienie fizjologicznej dotykalności bólu z poetyckim głosem. W efekcie powstaje dzieło o ogromnej sile oddziaływania: w nieoczekiwany sposób mówiące zarówno o jednostkowym doświadczeniu inności, jak i o mechanizmach władzy.

 

e-book

Premiera: 4 kwietnia 2013

Wydawnictwo Koobe

Autor Wojciech Bauer

 

Przeczytaj recenzję: Skazany na niebo

 

Czytaj więcej

Wojna w blasku dnia: Księga I (Brett Peter V.)

"Wojna w blasku dnia" wciąga czytelników w świat otchłani i mroku. Ludzkość ma trzydzieści dni, aby przygotować się do kolejnego ataku. Miesiąc to zbyt mało, by uchronić wioskę.

Arlen i Jardir byli kiedyś jak bracia. Teraz stali się rywalami. Otchłańce szykują atak i tylko dwóch mężczyzn może im stanąć na drodze, pod warunkiem, że opanują demony, które czają się w ich sercach.

Peter V. Brett jest dziś tak rozpoznawalnym autorem, jak George R. R. Martin, Robert Jordan i Terry Brooks. Powieści z cyklu demonicznego – "Malowany człowiek", "Pustynna włócznia" i "Wojna w blasku dnia" podbiły już księgarskie rynki całego świata.

 

Premiera: 3 kwietnia 2013

Wydawnictwo Fabryka Słów

 

Czytaj więcej

Abel i Kain (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976))

Jest lipiec 1900 roku. Europa żyje drugimi Igrzyskami Olimpijskimi połączonymi z paryską Wystawą Światową, lecz w Wielkim Księstwie Poznańskim tamte wydarzenia schodzą na dalszy plan wobec popełnionej właśnie zbrodni. Zamordowano młodego arystokratę, zaś o dokonanie tego przestępstwa policja pruska podejrzewa… brata ofiary. Detektyw-amator Jan Morawski po raz kolejny staje przed koniecznością rozwiązania tajemnicy zbrodni.

Nieżyjący mężczyzna był dziedzicem olbrzymiego majątku, wobec tego najbardziej prawdopodobnym motywem wydaje się pragnienie zdobycia fortuny. W miarę jednak jak Morawski poznaje mieszkańców pałacu i okolicy, a także fakty z życia zamordowanego, dochodzi do wniosku, że poza chciwością powodem morderstwa mogła być również zemsta lub miłość.

Na szczęście Jan nie musi zajmować się tylko tropieniem mordercy: bierze udział w pikniku, zwiedza wzorowe gospodarstwo, ratuje starego kawalera z matrymonialnej opresji, zaplata pewnej damie warkocze i przygląda się drylowaniu… porzeczek.

 

Premiera: 4 marca 2013

Wydawnictwo Novae Res

Przeczytaj recenzję: Abel i Kain

 

Czytaj więcej

Szkodliwy pakiet cnót (Zaczyńska Mariola)

Pod rządami nowej naczelnej Kalina traci status gwiazdy i zostaje "zesłana" na offowy tydzień mody do Siedlec. Jest to dla niej cios, bo absolutnie nie znosi pisania o modzie. Na miejscu, podczas budowy wybiegu dla modelek, z ziemi wykopano kości... Setki ludzkich szczątków, a wśród nich te jedne... współczesne. Na zapleczu parady próżności dzieją się rzeczy tajemnicze, a nawet mrożące krew w żyłach. Podczas pokazów zbyt wiele osób chce zbyt wiele ukryć...

Spójna intryga, ciekawy pomysł, niebanalne postacie. Do tego blichtr pokazów mody w tle, tajemnica z przeszłości, silne osobowości bohaterek i humor autorki.

 

Mariola Zaczyńska jako dziennikarka – dociekliwa i pyskata, staje zawsze w obronie słabszych. Jako miłośniczka zwierząt – walczy o ich prawa i opiekuje się gromadą przygarniętych psów. Jako brunetka z krwi i kości – temperamentna. Jako przyjaciółka – lojalna na zabój. Jako pisarka – autorka "Jak to robią twardzielki" i "Gonić króliczka".

 

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Premiera: 21 lutego 2013

 

Przeczytaj recenzję: Szkodliwy pakiet cnót

Czytaj więcej

Spuśćmy psy (Jennings Maureen)

Najtrudniejsze śledztwo detektywa Murdocha

Harry Murdoch, ojciec detektywa Murdocha, czeka na wykonanie wyroku śmierci za zamordowanie Johna Delaneya, ale utrzymuje, że został we wszystko wrobiony. Podejmując ostatnią, rozpaczliwą próbę uratowania własnej skóry, Harry odnajduje syna i prosi go o pomoc w udowodnieniu swojej niewinności. Choć Delaney i Harry Murdoch często bywali w stodole, gdzie odbywały się walki psów ze szczurami, Harry nie potrafi wyjaśnić, dlaczego znaleziono go, zamroczonego alkoholem, w pobliżu zakrwawionych zwłok Delaneya. Przed detektywem Murdochem najtrudniejsze śledztwo w jego życiu.

"Spuśćmy psy" to kolejna książka o kanadyjskim detektywie, ukazująca wiernie realia Toronto z końca XIX wieku. Obdarzony dużą wiedzą i intuicją detektyw Murdoch jest niezwykle oddany swej pracy i wykorzystuje w niej najnowsze zdobycze kryminalistyki. Ten nieśmiały, samotny i doświadczony przez los miłośnik jazdy na rowerze musi się wykazywać stanowczością i odwagą, kiedy śledztwa prowadzą go w najmroczniejsze zakamarki ludzkich dusz, skrytych pod pozorem konwenansów.

 

Maureen Jennings – pisarka, psycholożka i terapeutka. Urodziła się w Birmingham, ale od dłuższego czasu mieszka i pracuje w Kanadzie. Od 1997 roku publikuje powieści o detektywie Murdochu, które zyskały międzynarodową sławę, są tłumaczone na wiele języków i ekranizowane. W Polsce triumfy święci oparty na jej powieściach serial "Detektyw Murdoch", emitowany przez Ale Kino! Opublikowała również serię o Christine Morris oraz wiele innych książek, w tym również niebeletrystyczne. Jej pasją jest oprowadzanie miłośników Murdocha po Toronto w strojach z epoki.

Wydawnictwo Oficynka

Premiera: 15 lutego 2013

Czytaj więcej

Święty od ćpunów (Kotliński Michał)

Młodzi bohaterowie Michała Kotlińskiego mogliby wyjść na ulice i place - w odruchu buntu. Mogliby założyć na twarze słynne białe maski. I protestować. Gorycz i melancholia wypełnia ich po brzegi - i toczy na podobieństwo rakotwora. Niektórzy frustrację rozładowują instynktowną agresją, inni snują się w miejskiej przestrzeni, sączą tanie drinki albo trochę droższą wódkę z prozakiem, wypełniają godziny i minuty opowieściami. Czasem chwytają się jakichś zajęć, na przykład sprzedają książki. A potem wydają całą tygodniówkę na chwilowy odlot, napędzany narkotykami, które nazywają bożą opatrznością. Niektórzy tylko marzą - o ucieczce, o byciu kimś innym, o wyjściu poza. Jakby świat, o którym jeden z tych nadwrażliwców mówi, że "jest jak igła z przyspieszonym aidsem", był jedynie potężnym wysypiskiem śmieci. Zużytych produktów przemysłowych, wypalonych uczuć, zdradliwych idei.

 

Wydawnictwo JanKa

Premiera: 17 stycznia 2013

 

Przeczytaj recenzję: Święty od ćpunów

Czytaj więcej
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: