Poniżej przedstawiamy tytuły, które Redakcja BiblioNETki poleca jako warte zainteresowania.

Objęcie danej książki patronatem nie ma wpływu na oceny przyznawane danej książce przez użytkowników ani na BiblioNETkowe rankingi. Chcemy by nasze rekomendacje były maksymalnie obiektywne i niezależne.

Informacje o zasadach obejmowania książek patronatem serwisu: Jak zdobyć patronat BiblioNETki?

 

2013

Pollyanna (Porter Eleanor Hodgman)

"Pollyanna" to historia rezolutnej dziewczynki, która po śmierci ojca trafia na wychowanie do chłodnej, despotycznej ciotki, panny Polly Mimo tragedii jedenastolatka zachowuje pogodę ducha. Swojej "gry w radość" – dostrzegania we wszystkim pozytywnych aspektów – uczy dorosłych. Wkrótce bawią się z nią nawet najsmutniejsi ludzie w miasteczku. Cudowna opowieść o tym, jak wielką siłę kryje w sobie prostota.

Romantyczna to seria książek, do których wraca się z sentymentu i z zachwytem, które towarzyszą w stawaniu się kobietą, a ponadczasowe wartości przekazują klasycznym językiem dzieł literatury.

Premiera: 25 września 2013

Wydawnictwo Egmont

 

 

 

Czytaj więcej

Mroczna Wieża (Lewis Clive Staples)

Poznaj wyjątkową kolekcję niepublikowanych wcześniej tekstów autora "Opowieści z Narnii" i wyrusz z nim w nową podróż po fantastycznych krainach!

"Oczywiście – powiedział Orfieu – ten rodzaj podróży w czasie, o którym czyta się w książkach: przenoszenie się w czasie ciałem, jest absolutnie niemożliwy".

– Zaczynająca się tymi słowami "Mroczna Wieża" i inne teksty, które Czytelnik ma przed sobą, to cudem ocalały przed spaleniem zbiór utworów C.S. Lewisa, przygotowanych do druku przez jego sekretarza, Waltera Hoopera.

"Mroczna Wieża", którą autor "Opowieści z Narnii" planował prawdopodobnie jako kontynuację słynnej trylogii międzyplanetarnej, a także inne składające się na ten zbiór opowieści, będą fascynującą lekturą dla czytelników Lewisa. Znajdziemy tu wielkie tematy przewijające się przez całą niemal twórczość pisarza: Czas, Przestrzeń, Pozór i Rzeczywistość… Wszystko to jednak w formie, o której autor wstępu pisze z humorem jako o "dobrej opowieści na wakacje".

"Mroczna Wieża" to wspaniała przygoda literacka, prozatorska uczta dla fanów jednego z największych pisarzy XX wieku. Każdy z zawartych w niniejszym tomie tekstów wprowadza nas w świat innej problematyki i bohaterów, a mimo to utwory zawarte w "Mrocznej Wieży" układają się w spójną mozaikę doskonałej, ambitnej literatury.

Premiera: 24 września 2013

Wydawnictwo Esprit

 
Czytaj więcej

Na wczoraj (Wlazło Jerzy A.)

 

Czy istnieje coś takiego jak czas? Czy wydarzenia muszą się układać w sekwencje? Czy wszystko zdarza się naprawdę tylko raz? A może to jedynie złudzenie, w które wszyscy chcemy wierzyć, by było nam łatwiej?

"Na wczoraj" jest powieścią przygodowo-fantastyczną dla młodzieży (i nie tylko). Jej bohaterem jest nastoletni Jerzyk, który musi radzić sobie z trudną sytuacją w domu, związaną z chorobą jego ojca. Nieoczekiwanie chłopiec odkrywa, że posiadł niezwykłą umiejętność: potrafi przenosić się w czasie.

Wokół ekscentrycznego, rzekomo szalonego badacza, pana Wiktora, zbiera się grupa młodych, którzy już nie wierzą w te obiegowe opinie o czasie. Są tzw. transjerami: podróżują między punktami w czasie i pomagają ludziom w ramach tajemniczej firmy kurierskiej "Na wczoraj". Do nich trafia nasz bohater, okazuje się jednak, że i wśród nich Jerzyk jest wyjątkowy: potrafi bowiem zapamiętać wszystkie wersje wydarzeń.

Przybycie Jerzyka radykalnie zmienia układ sił w grupie transjerów. Wychodzą na jaw tajone konflikty, a Pan Wiktor, dotąd miły i kompetentny opiekun, przestaje budzić zaufanie. Kim naprawdę są transjerzy? Co chce osiągnąć pan Wiktor? Na horyzoncie pojawia się też jego córka…

Tak jak i w "Kocie Syjonu", poprzedniej powieści autora, nic nie jest tu takie, jakie się wydaje. Książka przypomina nieco klimatem filmy Nolana, gdzie odbiorca musi co chwila rewidować swoje poglądy, bowiem kolejne twisty akcji zmieniają oblicze przestawianego świata.

Premiera: 12 września 2013

Koobe

 

Przeczytaj recenzję: Na każdy dzień

 

 

Czytaj więcej

Nasze szczęśliwe czasy (Gong Ji-young)

"Nasze szczęśliwe czasy" to powieść o odkupieniu. Gong Ji-young przedstawia historię związku Yun-su - młodego człowieka skazanego na karę śmierci i Yu-jeong - pięknej, bogatej kobiety, której pełne cierpienia życie naznaczone zostało piętnem seksualnego i psychicznego znęcania. Jej pogarda dla matki i obojętność wobec reszty świata czynią ją wyobcowaną ze społeczeństwa i izolują od jakiejkolwiek szansy na szczęście.

Yu-jeong ma również ciotkę - siostrę zakonną Monikę, która od 30 lat odwiedza skazańców, rozmawia z nimi i próbuje resocjalizować. Pewnego dnia ciotka doprowadza do spotkania Yu-jeong i Yun-su. Kiedy młodzi odkrywają, że jest coś, co ich łączy (smutek), pojawia się między nimi wyjątkowe uczucie. Uczucie, które może rozwijać się w krótkim czasie przeznaczonym na spotkania raz w tygodniu. Czy nauczą się czegoś od siebie? Jak miłość odmieni ich życie?

"Nasze szczęśliwe czasy" to opowieść o miłości, która daje coś w rodzaju osobistego zbawienia, coś, czego nie sposób zapomnieć.

Premiera: 25 czerwca 2013

Kwiaty Orientu

Przeczytaj recenzję: Dwoje poranionych ludzi

 

 

Czytaj więcej

Wojna w blasku dnia: Księga II (Brett Peter V.)

Żeby wygrać wojnę, trzeba stoczyć walkę z sobą.

Świat, w którym nocą ludzkość chroni się przed atakiem demonów, a dzień przynosi rozgrywki polityczne i walkę o władzę. Tylko dwóch mężczyzn może stanąć na drodze Otchłańcom. Jednego z nich wspiera kobieta z nożem.

Peter V. Brett jest dziś tak rozpoznawalnym autorem, jak George R. R. Martin, Robert Jordan i Terry Brooks. Powieści z cyklu demonicznego – "Malowany człowiek", "Pustynna włócznia" i "Wojna w blasku dnia" podbiły już księgarskie rynki całego świata.

Premiera: 24 czerwca 2013

Fabryka Słów

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Japońskie słodycze (Tomaszewska-Bolałek Magdalena)

Japonia od wieków fascynuje Europejczyków. To zakątek świata, gdzie nowoczesność miesza się z wielowiekowymi tradycjami. Kraj nowinek technicznych, starych świątyń oraz wspaniałego jedzenia, o którym można by pisać i pisać. Wśród niezliczonych smakołyków w życiu mieszkańców Archipelagu Japońskiego szczególną rolę odgrywają słodycze. Śnieżnobiałe ciastka ryżowe jadane od początków naszej ery, łakocie przywożone z Chin, wyszukane specjały z Kioto towarzyszące ceremonii herbacianej czy ekstrawaganckie ciasta przygotowywane przez najlepszych współczesnych cukierników to tylko wycinek bogactwa tego, co oferuje kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni.

"Słodycze japońskie" to jedna z pierwszych tak kompleksowych publikacji poświęconych japońskiemu cukiernictwu wydanych w języku europejskim. To niezwykła podróż w czasie, podczas której nie zabraknie wizyt w cesarskiej kuchni, bogatych domach samurajów oraz kupców czy słynnych zakładach cukierniczych. Publikacja zawiera prawie 300 zdjęć i 24 przepisy

Premiera: 13 maja 2013

Wydawnictwo Hanami

 

Przeczytaj recenzję: Japońskie słodycze

 

Czytaj więcej

Zapomnij patrząc na słońce (Mlek Katarzyna)

Śpij, kochanie, zapomnisz, jak spojrzysz na słońce…

Małą Hankę, wychowującą się w biednej śląskiej rodzinie, od zawsze dręczą złe sny. W świetle dnia każdy koszmar wydaje się mniej straszny. Jest po prostu chaotyczną kombinacją porażających scen przemocy i śmierci, rozgrywających się w absurdalnych okolicznościach. Nikt nie wie, co to za miejsca. Nie zna ofiar. Ot, głupie sny. Nie warto ich rozpamiętywać.

A jednak życie dziewczynki zmierza w szaleńczym pędzie ku niezrozumiałemu końcowi. Kolejne wydarzenia są coraz bardziej intensywne, każdy dzień coraz trudniejszy, każdy rok coraz dłuższy…

Wydawnictwo Oficynka

Przeczytaj recenzje:
Zapomnisz... Zapomnisz... 
Ptak z piekła rodem?

 

 

Czytaj więcej

Czarny adept (Wotowski Stanisław Antoni)

4. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy

Kryminał okultystyczny

Warszawa, lata międzywojenne. Do znawcy spraw nadprzyrodzonych przychodzi córka bogatego właściciela fabryki czekoladek "Czekoldom". Sprawa jest z pozoru błaha: jej siostra zaczyna się dziwnie zachowywać. Nie przypuszczają jednak, że już niedługo wpadną w sidła... sekty religijnej.

"Obszedłem willę parokrotnie na palcach dokoła. Żaden szczegół nie zdradzał czegoś podejrzanego czy tajemniczego. Zdawało się, iż stoi próżne domostwo, od szeregu tygodni pozbawione lokatorów, rzecz zwykła i normalna w letniskowej miejscowości. – Jesteśmy na fałszywym śladzie, panno Reno! – wymówiłem. – Tu nie ma nic... – Niestety. I mnie się tak wydaje... lecz niech pan słucha! W tym momencie jakby z wewnątrz domu dobiegł odgłos, odgłos dziwny, zdawałoby się, jęk kobiecy. Jęk tak niewyraźny, tak przytłumiony, że niewiadomo było, czy to halucynacja naszych napiętych nerwów, czy dźwięk brzmi istotnie. – Słyszał pan? Tak! Miałem wrażenie, że słyszałem albo wydało mi się, że łyszałem... Z zapartym oddechem, trzymając się za ręce, przytuleni niemal jedno do drugiego, nadsłuchiwaliśmy dalej. Cichy szum wiatru, świst między drzewami, po chwili znów dobiegł nas gdyby głos kobiecy. – O! Bo...że... "

Premiera: 17 kwietnia 2013

Wydawnictwo Ciekawe Miejsca

 

Przeczytaj recenzję: Bez fajerwerków

 

Czytaj więcej

Tajemnice Nalewek: Romans na tle stosunków warszawskich (Nagiel Henryk)

Długo oczekiwana 3. książka z cyklu Kryminały przedwojennej Warszawy. Kryminał rozgrywający się na Nalewkach w Warszawie w środowisku żydowskich kupców i bankierów.

Jedna z pierwszych powieści kryminalnych w Europie i w ogóle na świecie (1888 rok!).

Rok 1877. W warszawskim banku Ejteles i S-ka zostaje popełnione przestępstwo. Znika kasjer Halberson i 300 tysięcy rubli. To dopiero początek szerokiej plątaniny kryminalnych wydarzeń, w której udział wezmą żydowscy handlarze, bankierzy i policjanci. Tłem będzie nieistniejąca dziś ulica Nalewki.

"Po chwili szmer ustał. Wszędzie panowała cisza. Ajent musiał się omylić. Znów zamierzał się podnieść. Przykuło go do miejsca nowe wrażenie akustyczne. Zdawało mu się, że przyciskając ucho do ściany, słyszy jak g/abr/ (br/dyby daleki, stłumiony szmer, niby turkot naładowanego wozu, niby odgłosy gromu, ginące gdzieś w przestrzeni, niby ciężki oddech jakiejś maszyny. »Fryga« zadrżał cały. Podniósł się. Próbował wspiąć się na kamienie, ażeby lepiej słyszeć ów daleki, dochodzący jak gdyby spod ziemi odgłos. Wtem parę kamieni usunęło się pod nim. Upadł i uderzył o ścianę. Uczuł dotkliwy ból. W tej chwili doznał nowego wrażenia. Zdawało mu się, że gdzieś spada... Ściana usuwała się pod nim".

Premiera: 10 kwietnia 2013

Wydawnictwo Ciekawe Miejsca

 

Przeczytaj recenzję: Tajemnice Nalewek

 

Czytaj więcej

Podróże Guliwera (Swift Jonathan)

Najnowsze wydanie powieści Jonathana Swifta, pełnej humoru i filozoficznego podejścia do świata i człowieka. To wydanie zilustrował rewelacyjnymi, pełnymi misternych niuansów rysunkami Suren Vardanian.

Guliwer od najmłodszych lat marzył o niezwykłych przygodach i takie mu się przytrafiły w czasie długich podróży. Miał okazję przebywać w kraju Liliputów, potem poznał państwo olbrzymów. Dowiedział się, jak to jest być najwyższym i najsilniejszym, a potem najmniejszym i najsłabszym. Zakosztował obcych obyczajów i nieznanej kultury. Przekonał się, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej...

 

Premiera: 8 kwietnia 2013

Wydawnictwo Skrzat


Przeczytaj recenzję: Olbrzym wśród Liliputów, Liliput wśród Olbrzymów

 

Czytaj więcej

Podróże pana Kleksa (Brzechwa Jan (właśc. Lesman Jan Wiktor))

W kraju o nazwie Bajdocja mieszkają bajarze, na czele których stoi Wielki Bajarz. Największym problemem w tym kraju jest brak atramentu, za pomocą którego bajarze mogliby spisywać wymyślone przez siebie bajki i zachować je dla potomności.

Pan Kleks – wielki podróżnik i odkrywca wyrusza na poszukiwanie atramentu. Zadanie nie jest łatwe, bo w Abecji, Patentonii, Parzybrocji, Nibycji i wielu innych krajach atramentu ani śladu. Są za to: bajeczna wyprawa, wielka przygoda, niespodziewane zdarzenia i zapierające dech w piersiach wynalazki.

Ilustracje Surena Vardaniana.

 

Premiera: 8 kwietnia 2013

Wydawnictwo Skrzat


Przeczytaj recenzję: „Wielcy ludzie nigdy nie tracą nadziei”

 

Czytaj więcej

Tryumf pana Kleksa (Brzechwa Jan (właśc. Lesman Jan Wiktor))

Pan Kleks tym razem jako genialny wynalazca i dobroczyńca ludzkości wyprawia się do Alamakoty. Podążają za nim Adaś Niezgódka, Weronik Czyścioch i Anemon Lewkonik. Przed nimi nowe znajomości i trudne wyzwania, bo Alojzy Bąbel nie próżnuje. Nie lekceważcie fantazji. Bez fantazji nie może powstać nic wielkiego - poucza ich mistrz i nauczyciel.

Ilustracje Surena Vardaniana.

 

Premiera: 8 kwietnia 2013

Wydawnictwo Skrzat

 

Czytaj więcej

Spowiednik rzeczy (Bauer Wojciech)

Najnowsza książka Wojciecha Bauera (znanego miłośnikom fantastyki z "Wieży życia" i "Ayantialla", zaś pasjonatom prozy psychologicznej i literackiej nostalgii z "Zapachu trzciny") opowiada o poszukiwaniu własnego pisarskiego głosu i prawdy swojego Ja.

Starszy pisarz, Kaktus, opuszcza Warszawę, by osiąść w małym miasteczku, Kleofasowie. Tam odkrywa inne życie: powolne, niespieszne, pełne drobnych przyjemności, gdzie jest miejsce na dyskusje przy kieliszku, spokojne spacery i wizyty u handlarza starzyzną. Znosząc do domu kolejne zużyte, niepotrzebne rzeczy Kaktus odkrywa w sobie niesamowitą moc: może słuchać opowieści przedmiotów.

"Spowiednik rzeczy" zachwyca na mikropoziomie: sensualnych opisów, łagodnego komizmu, atmosfery trochę jak ze snu, gdzie rzeczywistość przeplata się z marzeniem sennym. Utrzymana w konwencji realizmu magicznego bezpretensjonalna opowieść bez zadęcia opowiada o uniwersalnych dylematach. Jednak Bauer pozostaje zawsze mistrzem szczegółu: konkretnego opisu, unaocznienia, przedstawiania drobnych wydarzeń codzienności. Być może jak Kaktus nauczył się wnikliwie przyglądać się przedmiotom.

Świat przedstawiany przez Bauera jest tak sensualny i sugestywny, że czytelnik czuje jego obecność wszystkimi zmysłami. Ale zarazem uniwersum pisarza jest otwarte na to, co niesamowite, na ukryty w rzeczywistości magiczny potencjał. W tym nieco onirycznym balansowaniu na krawędzi światów Wojciech Bauer jest mistrzem.

e-book

Premiera: 4 kwietnia 2013

Wydawnictwo Koobe

Autor Wojciech Bauer

 

 

Czytaj więcej

Wszystkie nieba (Bauer Wojciech)

"Wszystkie nieba" to fascynująca opowieść o nieuchwytnej rzeczywistości, i o lataniu jako ostatecznym spełnieniu. Ale nie tylko. To także książka o uwięzieniu – w ośrodku szkoleniowym, gdzie o być lub nie być decyduje "władza", jak i uwięzieniu wewnątrz kalekiego, nieposłusznego ciała.

Narrację Wojciech Bauer oddaje w ręce Hansa – uczestnika szkolenia, a tym samym większości wydarzeń w ośrodku Gotteswind. By nie musieć uwierzyć we własne kalectwo (jest pozbawiony nóg i ma szczątkową postać rąk), utożsamia się z jerzykiem - ptakiem anatomicznie przystosowanym jedynie do lotu, który na ziemi może tylko pełzać.

Czym jest kalectwo? Czy kalecy są pensjonariusze Gotteswind, czy może system, który ich tam wtłoczył? Co dzieje się naprawdę, co jest snem, a co przenikaniem? Warto sięgnąć po tę powieść, by samemu poszukać odpowiedzi, a być może i samemu postawić pytania.

Bauer w wyrafinowany sposób łączy tu przedstawienie fizjologicznej dotykalności bólu z poetyckim głosem. W efekcie powstaje dzieło o ogromnej sile oddziaływania: w nieoczekiwany sposób mówiące zarówno o jednostkowym doświadczeniu inności, jak i o mechanizmach władzy.

 

e-book

Premiera: 4 kwietnia 2013

Wydawnictwo Koobe

Autor Wojciech Bauer

 

Przeczytaj recenzję: Skazany na niebo

 

Czytaj więcej

Wojna w blasku dnia: Księga I (Brett Peter V.)

"Wojna w blasku dnia" wciąga czytelników w świat otchłani i mroku. Ludzkość ma trzydzieści dni, aby przygotować się do kolejnego ataku. Miesiąc to zbyt mało, by uchronić wioskę.

Arlen i Jardir byli kiedyś jak bracia. Teraz stali się rywalami. Otchłańce szykują atak i tylko dwóch mężczyzn może im stanąć na drodze, pod warunkiem, że opanują demony, które czają się w ich sercach.

Peter V. Brett jest dziś tak rozpoznawalnym autorem, jak George R. R. Martin, Robert Jordan i Terry Brooks. Powieści z cyklu demonicznego – "Malowany człowiek", "Pustynna włócznia" i "Wojna w blasku dnia" podbiły już księgarskie rynki całego świata.

 

Premiera: 3 kwietnia 2013

Wydawnictwo Fabryka Słów

 

Czytaj więcej
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: