Poniżej przedstawiamy tytuły, które Redakcja BiblioNETki poleca jako warte zainteresowania.

Objęcie danej książki patronatem nie ma wpływu na oceny przyznawane danej książce przez użytkowników ani na BiblioNETkowe rankingi. Chcemy by nasze rekomendacje były maksymalnie obiektywne i niezależne.

Informacje o zasadach obejmowania książek patronatem serwisu: Jak zdobyć patronat BiblioNETki?

 

2013

Mali książęta: Historia człowieka, który obiecał dom zaginionym nepalskim dzieciom (Grennan Conor)

„Mali książęta” to niezwykła powieść z listy bestsellerów New York Timesa, sprzedana do kilkunastu krajów. Opowiada niezapomnianą historię Amerykanina, który wyjechał do Nepalu i ten wyjazd zmienił nie tylko jego życie, ale również życie wielu nepalskich dzieci.

„Mali książęta” to fascynująca i prawdziwa opowieść o przebudzeniu, wielkich życiowych zmianach i małych gestach, które zmieniają świat... Nie możesz jej przegapić!

29-letni Conor Grennan daleki jest od pomysłu ustatkowania się i założenia rodziny. Pragnie przeżyć przygodę życia. Rzuca więc pracę i wyrusza w podróż dookoła świata. Chcąc zaimponować znajomym, zwłaszcza kobietom, rozpoczyna swoją wyprawę od trzymiesięcznej pracy w charakterze wolontariusza w nepalskim domu dziecka. Trzy miesiące spędzone z najmłodszymi ofiarami wojny w Nepalu wywierają na Conorze ogromne wrażenie i zaczynają zmieniać jego spojrzenie na życie...

„Mali książęta” – mimo wagi poruszanych w niej problemów – to książka pełną optymizmu, humoru i nadziei. Nie jest ckliwą historią o ludzkiej dobroczynności, a prostą i szczerą opowieścią człowieka, który nie pozostał obojętnym...

 

Premiera: listopad 2013

Wydawnictwo Papierowy Księżyc

Przeczytaj recenzję: Nepalska przemiana

 

 

Czytaj więcej

Pollyanna dorasta (Porter Eleanor Hodgman)

Dalszy ciąg losów bohaterki bestsellerowego cyklu, ukazującego się dokładnie w setną rocznicę pierwszego wydania!

Pollyanna jest już dużo starsza i powoli wkracza w dorosłość. Przeprowadzka przynosi ze sobą nowe znajomości i nowe możliwości, ale również nowe tajemnice. Czy miłosne perypetie nie złamią ducha tej uroczej bohaterki? I czy zasady „gry w radość” sprawdzą się w dorosłym życiu?

"Zamiast bez przerwy mówić komuś o jego wadach, mówcie mu o zaletach. Spróbujcie odzwyczaić go od złych nawyków. Wskażcie mu dobre strony jego istoty, jego prawdziwe „ja”, które może zdobyć się na odwagę, może działać i zwyciężyć! […]. Ludzie promieniują tym, co wypełnia ich umysły i serca."

Premiera: listopad 2013

Wydawnictwo Egmont

 

Czytaj więcej

Tajemnica Kryształowej Groty (Kim Jin-kyung)

"Szkoła Kotów" to pięciotomowa seria zapierających dech w piersiach przygód kotów i dzieci w świecie magii, pełna wątków mitologicznych oraz fantazji zakorzenionych w starożytnej filozofii yin i yang. Wszystko zaś w poszukiwaniu harmonii i pokoju.

Co ciekawe, autor bacznie przygląda się zdolnościom dzieci autystycznych i bada ich świat wewnętrzny.

Część pierwsza nosi tytuł "Tajemnica Kryształowej Groty".

Kiedy koty kończą piętnaście lat, opuszczają dom, w którym mieszkały z ludźmi i wyruszają do Szkoły Kotów. Mają się tam wyuczyć sztuki życia w świecie. W szkole pobierają rozmaite lekcje – w tym magii i historii, oraz uczą się alfabetu ludzi, poznają mowę roślin i zwierząt. Każda z klas ma swoje zadania specjalne.

Uczniowie z klasy Kryształowych Kotów mają strzec magicznego miecza, który posiada moc przezwyciężenia zła. Pewnego dnia dowiadują się, że dawno temu, podczas zaćmienia Słońca Kryształowa Grota, w której mieściła się szkoła, została zaatakowana przez Kotcienie.

Jaką tajemnicę skrywa Kryształowa Grota? Czy uczniom Szkoły Kotów uda się ją odkryć? Czy starożytna przepowiednia się sprawdzi? Jaką rolę w starciu z Kotcieniami odegrają dzieci? Jaką tajemnicę noszą one w sobie?

Zachód ma swojego "Harry'ego Pottera", a Wschód "Szkołę Kotów". Książkę rekomendują koreańskie instytucje edukacyjne. Doceniono ją w Japonii, Chinach, na Tajwanie oraz we Francji, gdzie zdobyła prestiżową nagrodę - Le Prix des Incorruptibles.

Autor "Szkoły Kotów" – Kim Jin-kyung to znany w Korei autor książek dla dzieci i poeta, pasjonat mitologii, a przede wszystkim wielki miłośnik kotów. Podobno ukochanej ciężarnej kotce pozwolił okocić się we własnym łóżku. W jednym z wywiadów mówi:

Historia "Szkoły Kotów" rozpoczęła się od opowieści, którą pocieszałem córki po śmierci naszego kota - Saliksa. Saliks nie umarł, on odszedł, by żyć w świecie przeznaczonym wyłącznie dla kotów. Byłem pod wrażeniem tego, że koty umierają same, w ciszy, że idą tam, gdzie nikt nie zobaczy ich odchodzenia. A może jednak koty nie umierają, ale idą w inne miejsce, gdzie mogą się uczyć, przeżywać przygody? – pomyślałem wtedy. Wyobraziłem sobie takie miejsce.

Ilustrator Szkoły Kotów – Kim Jae-hong to uznany i nagradzany w Korei oraz w świecie autor książek i ilustracji (Espace Enfants, Le Prix des Incorruptibles, BIB). Jego credo brzmi: "Natura i człowiek to jedność".

Premiera: 15 października 2013

Wydawnictwo Kwiaty Orientu

Przeczytaj recenzję: Pazurem pisane

 

 

Czytaj więcej

Odessa i tajemnica Skrybopolis (Olmen Peter Van)

Odessa ma trzynaście lat, głowę pełną pomysłów i jedno pragnienie – chciałaby odszukać ojca, którego nigdy nie poznała. Pewnego dnia znajduje książkę wydzielającą z siebie dziwne światło. Chwilę później matkę dziewczynki porywają dziwne stwory. Córka musi ją ratować. 
Trop prowadzi do Skrybopolis, miasta pisarzy, w którym prawdopodobnie przebywa również… ojciec. Niestety w mieście dzieje się źle – upadły pisarz Mabarak chce przejąć władzę i robi wszystko, co w jego mocy, by pozbawić pisarzy inspiracji. Jak będą się bronić Szekspir, Dostojewski i Kafka? Co grozi Skrybopolis, w którym zadomowiły się stworzenia wypuszczone z najstraszniejszych historii? I jaką rolę w tym wszystkim odegra Odessa i towarzyszący jej nieznośny, gadający kanarek? "Odessa" to niezwykła podróż przez świat postaci i motywów literackich, pełna humoru, magiczna opowieść o tym, co się dzieje, kiedy rzeczy opisane w książkach zdarzają się naprawdę.

Premiera: 9 października 2013

Wydawnictwo Egmont

 

Przeczytaj recenzję: Z kanarkiem w tle

 

Czytaj więcej

Korytarz podziemny "B" [Ciekawe Miejsca] (Błażejowski Aleksander)

Podwarszawskie podziemia.

7. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy

Najlepsza książka Aleksandra Błażejowskiego

 

Moskwa, Warszawa, przełom lat 20. i 30. XX w. Inżynier Stefan Barczyński przebywa na delegacji w sowieckiej Rosji. Poznaje tam piękną i zmysłową kobietę. Po powrocie spotyka dawno niewidzianego przyjaciela ze szkolnych lat, powracającego z Ameryki. Życie Barczyńskiego płynie niby spokojnie dalej, jednak znaków zapytania i zbiegów okoliczności jest coraz więcej...

 

Fragment książki: 

– Chodź z nami, tam już czekają... – zaśmiał się drwiąco. Marta, jak osaczony zwierz, wyrwała się z uścisku i pod wrażeniem obłędnego lęku zaczęła uciekać po asfalcie jezdni. Sołdaci rzucili się w pogoń za nią. Za kilka sekund doleciał do mnie z ciemnej ulicy rozpaczliwy głos mojej towarzyszki. Wzywała mnie na ratunek. Pobiegłem w kierunku, skąd wołanie o ratunek dochodziło i zobaczyłem, jak kilka silnych ramion dusiło krzyk bezbronnej kobiety w mocnym uścisku swoich brutalnych rąk. Rzuciłem się na pomoc. Szarpałem twarde szynele żołnierskie, uderzałem na oślep. Ale mocny cios pięści powalił mnie na bruk. Kilka podkutych butów zaczęło mnie kopać i wciskać w jezdnię. Ostry ból przeszywał mi piersi i stawy. Osłabłem. Widziałem tylko jak przez mgłę, iż omdlałą Martę wrzucono do wnętrza samochodu. W ostatniej chwili zdołałem jednak wydobyć z siebie resztkę sił. Powstałem na nogi. Tymczasem samochód ruszył szybko w kierunku miasta. Biegłem, chcąc wyrwać ofiarę z rąk zbirów, ale w piersiach zabrakło mi oddechu. Oparłem się o mur kamienicy i przycisnąłem rękę do skrwawionej twarzy. Czerwone światełko samochodu znikło właśnie na zakręcie. Powlokłem się do hotelu.

Premiera: październik 2013

Wydawnictwo Ciekawe Miejsca

Przeczytaj recenzję: Tajemnica Marty

 

 

 

Czytaj więcej

Błękitny zamek (Montgomery Lucy Maud)

Valancy Striling ma ciężki los. W wieku dwudziestu dziewięciu lat ciągle mieszka z matką i ciotką, które traktują ją jak dziecko. Reszta krewnych dokucza jej z powodu staropanieństwa. Przed szarą rzeczywistością dziewczyna ucieka w świat fantazji – tam, w Błękitnym Zamku, adorują ją najprzystojniejsi rycerze.

Kiedy Valancy otrzymuje list o krytycznym stanie swojego zdrowia, postanawia zwalczyć nieśmiałość i zacząć żyć pełnią życia. Czy uda jej się usamodzielnić? Czy przeżyje szaloną przygodę rodem z powieści jej ulubionego autora? I czy odnajdzie miłość?

Romantyczna to seria książek, do których wraca się z sentymentu i z zachwytem, które towarzyszą w stawaniu się kobietą, a ponadczasowe wartości przekazują klasycznym językiem dzieł literatury.

Premiera: 25 września 2013

Wydawnictwo Egmont

 

Przeczytaj dyskusję: Cykl MĘSKA RZECZ, DAMSKIE SPRAWY. Pod lupą: Błękitny zamek

Czytaj więcej

Pollyanna (Porter Eleanor Hodgman)

"Pollyanna" to historia rezolutnej dziewczynki, która po śmierci ojca trafia na wychowanie do chłodnej, despotycznej ciotki, panny Polly Mimo tragedii jedenastolatka zachowuje pogodę ducha. Swojej "gry w radość" – dostrzegania we wszystkim pozytywnych aspektów – uczy dorosłych. Wkrótce bawią się z nią nawet najsmutniejsi ludzie w miasteczku. Cudowna opowieść o tym, jak wielką siłę kryje w sobie prostota.

Romantyczna to seria książek, do których wraca się z sentymentu i z zachwytem, które towarzyszą w stawaniu się kobietą, a ponadczasowe wartości przekazują klasycznym językiem dzieł literatury.

Premiera: 25 września 2013

Wydawnictwo Egmont

 

 

 

Czytaj więcej

Mroczna Wieża (Lewis Clive Staples)

Poznaj wyjątkową kolekcję niepublikowanych wcześniej tekstów autora "Opowieści z Narnii" i wyrusz z nim w nową podróż po fantastycznych krainach!

"Oczywiście – powiedział Orfieu – ten rodzaj podróży w czasie, o którym czyta się w książkach: przenoszenie się w czasie ciałem, jest absolutnie niemożliwy".

– Zaczynająca się tymi słowami "Mroczna Wieża" i inne teksty, które Czytelnik ma przed sobą, to cudem ocalały przed spaleniem zbiór utworów C.S. Lewisa, przygotowanych do druku przez jego sekretarza, Waltera Hoopera.

"Mroczna Wieża", którą autor "Opowieści z Narnii" planował prawdopodobnie jako kontynuację słynnej trylogii międzyplanetarnej, a także inne składające się na ten zbiór opowieści, będą fascynującą lekturą dla czytelników Lewisa. Znajdziemy tu wielkie tematy przewijające się przez całą niemal twórczość pisarza: Czas, Przestrzeń, Pozór i Rzeczywistość… Wszystko to jednak w formie, o której autor wstępu pisze z humorem jako o "dobrej opowieści na wakacje".

"Mroczna Wieża" to wspaniała przygoda literacka, prozatorska uczta dla fanów jednego z największych pisarzy XX wieku. Każdy z zawartych w niniejszym tomie tekstów wprowadza nas w świat innej problematyki i bohaterów, a mimo to utwory zawarte w "Mrocznej Wieży" układają się w spójną mozaikę doskonałej, ambitnej literatury.

Premiera: 24 września 2013

Wydawnictwo Esprit

 
Czytaj więcej

Na wczoraj (Wlazło Jerzy A.)

 

Czy istnieje coś takiego jak czas? Czy wydarzenia muszą się układać w sekwencje? Czy wszystko zdarza się naprawdę tylko raz? A może to jedynie złudzenie, w które wszyscy chcemy wierzyć, by było nam łatwiej?

"Na wczoraj" jest powieścią przygodowo-fantastyczną dla młodzieży (i nie tylko). Jej bohaterem jest nastoletni Jerzyk, który musi radzić sobie z trudną sytuacją w domu, związaną z chorobą jego ojca. Nieoczekiwanie chłopiec odkrywa, że posiadł niezwykłą umiejętność: potrafi przenosić się w czasie.

Wokół ekscentrycznego, rzekomo szalonego badacza, pana Wiktora, zbiera się grupa młodych, którzy już nie wierzą w te obiegowe opinie o czasie. Są tzw. transjerami: podróżują między punktami w czasie i pomagają ludziom w ramach tajemniczej firmy kurierskiej "Na wczoraj". Do nich trafia nasz bohater, okazuje się jednak, że i wśród nich Jerzyk jest wyjątkowy: potrafi bowiem zapamiętać wszystkie wersje wydarzeń.

Przybycie Jerzyka radykalnie zmienia układ sił w grupie transjerów. Wychodzą na jaw tajone konflikty, a Pan Wiktor, dotąd miły i kompetentny opiekun, przestaje budzić zaufanie. Kim naprawdę są transjerzy? Co chce osiągnąć pan Wiktor? Na horyzoncie pojawia się też jego córka…

Tak jak i w "Kocie Syjonu", poprzedniej powieści autora, nic nie jest tu takie, jakie się wydaje. Książka przypomina nieco klimatem filmy Nolana, gdzie odbiorca musi co chwila rewidować swoje poglądy, bowiem kolejne twisty akcji zmieniają oblicze przestawianego świata.

Premiera: 12 września 2013

Koobe

 

Przeczytaj recenzję: Na każdy dzień

 

 

Czytaj więcej

Nasze szczęśliwe czasy (Gong Ji-young)

"Nasze szczęśliwe czasy" to powieść o odkupieniu. Gong Ji-young przedstawia historię związku Yun-su - młodego człowieka skazanego na karę śmierci i Yu-jeong - pięknej, bogatej kobiety, której pełne cierpienia życie naznaczone zostało piętnem seksualnego i psychicznego znęcania. Jej pogarda dla matki i obojętność wobec reszty świata czynią ją wyobcowaną ze społeczeństwa i izolują od jakiejkolwiek szansy na szczęście.

Yu-jeong ma również ciotkę - siostrę zakonną Monikę, która od 30 lat odwiedza skazańców, rozmawia z nimi i próbuje resocjalizować. Pewnego dnia ciotka doprowadza do spotkania Yu-jeong i Yun-su. Kiedy młodzi odkrywają, że jest coś, co ich łączy (smutek), pojawia się między nimi wyjątkowe uczucie. Uczucie, które może rozwijać się w krótkim czasie przeznaczonym na spotkania raz w tygodniu. Czy nauczą się czegoś od siebie? Jak miłość odmieni ich życie?

"Nasze szczęśliwe czasy" to opowieść o miłości, która daje coś w rodzaju osobistego zbawienia, coś, czego nie sposób zapomnieć.

Premiera: 25 czerwca 2013

Kwiaty Orientu

Przeczytaj recenzję: Dwoje poranionych ludzi

 

 

Czytaj więcej

Wojna w blasku dnia: Księga II (Brett Peter V.)

Żeby wygrać wojnę, trzeba stoczyć walkę z sobą.

Świat, w którym nocą ludzkość chroni się przed atakiem demonów, a dzień przynosi rozgrywki polityczne i walkę o władzę. Tylko dwóch mężczyzn może stanąć na drodze Otchłańcom. Jednego z nich wspiera kobieta z nożem.

Peter V. Brett jest dziś tak rozpoznawalnym autorem, jak George R. R. Martin, Robert Jordan i Terry Brooks. Powieści z cyklu demonicznego – "Malowany człowiek", "Pustynna włócznia" i "Wojna w blasku dnia" podbiły już księgarskie rynki całego świata.

Premiera: 24 czerwca 2013

Fabryka Słów

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Japońskie słodycze (Tomaszewska-Bolałek Magdalena)

Japonia od wieków fascynuje Europejczyków. To zakątek świata, gdzie nowoczesność miesza się z wielowiekowymi tradycjami. Kraj nowinek technicznych, starych świątyń oraz wspaniałego jedzenia, o którym można by pisać i pisać. Wśród niezliczonych smakołyków w życiu mieszkańców Archipelagu Japońskiego szczególną rolę odgrywają słodycze. Śnieżnobiałe ciastka ryżowe jadane od początków naszej ery, łakocie przywożone z Chin, wyszukane specjały z Kioto towarzyszące ceremonii herbacianej czy ekstrawaganckie ciasta przygotowywane przez najlepszych współczesnych cukierników to tylko wycinek bogactwa tego, co oferuje kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni.

"Słodycze japońskie" to jedna z pierwszych tak kompleksowych publikacji poświęconych japońskiemu cukiernictwu wydanych w języku europejskim. To niezwykła podróż w czasie, podczas której nie zabraknie wizyt w cesarskiej kuchni, bogatych domach samurajów oraz kupców czy słynnych zakładach cukierniczych. Publikacja zawiera prawie 300 zdjęć i 24 przepisy

Premiera: 13 maja 2013

Wydawnictwo Hanami

 

Przeczytaj recenzję: Japońskie słodycze

 

Czytaj więcej

Zapomnij patrząc na słońce (Mlek Katarzyna)

Śpij, kochanie, zapomnisz, jak spojrzysz na słońce…

Małą Hankę, wychowującą się w biednej śląskiej rodzinie, od zawsze dręczą złe sny. W świetle dnia każdy koszmar wydaje się mniej straszny. Jest po prostu chaotyczną kombinacją porażających scen przemocy i śmierci, rozgrywających się w absurdalnych okolicznościach. Nikt nie wie, co to za miejsca. Nie zna ofiar. Ot, głupie sny. Nie warto ich rozpamiętywać.

A jednak życie dziewczynki zmierza w szaleńczym pędzie ku niezrozumiałemu końcowi. Kolejne wydarzenia są coraz bardziej intensywne, każdy dzień coraz trudniejszy, każdy rok coraz dłuższy…

Wydawnictwo Oficynka

Przeczytaj recenzje:
Zapomnisz... Zapomnisz... 
Ptak z piekła rodem?

 

 

Czytaj więcej

Czarny adept (Wotowski Stanisław Antoni)

4. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy

Kryminał okultystyczny

Warszawa, lata międzywojenne. Do znawcy spraw nadprzyrodzonych przychodzi córka bogatego właściciela fabryki czekoladek "Czekoldom". Sprawa jest z pozoru błaha: jej siostra zaczyna się dziwnie zachowywać. Nie przypuszczają jednak, że już niedługo wpadną w sidła... sekty religijnej.

"Obszedłem willę parokrotnie na palcach dokoła. Żaden szczegół nie zdradzał czegoś podejrzanego czy tajemniczego. Zdawało się, iż stoi próżne domostwo, od szeregu tygodni pozbawione lokatorów, rzecz zwykła i normalna w letniskowej miejscowości. – Jesteśmy na fałszywym śladzie, panno Reno! – wymówiłem. – Tu nie ma nic... – Niestety. I mnie się tak wydaje... lecz niech pan słucha! W tym momencie jakby z wewnątrz domu dobiegł odgłos, odgłos dziwny, zdawałoby się, jęk kobiecy. Jęk tak niewyraźny, tak przytłumiony, że niewiadomo było, czy to halucynacja naszych napiętych nerwów, czy dźwięk brzmi istotnie. – Słyszał pan? Tak! Miałem wrażenie, że słyszałem albo wydało mi się, że łyszałem... Z zapartym oddechem, trzymając się za ręce, przytuleni niemal jedno do drugiego, nadsłuchiwaliśmy dalej. Cichy szum wiatru, świst między drzewami, po chwili znów dobiegł nas gdyby głos kobiecy. – O! Bo...że... "

Premiera: 17 kwietnia 2013

Wydawnictwo Ciekawe Miejsca

 

Przeczytaj recenzję: Bez fajerwerków

 

Czytaj więcej

Tajemnice Nalewek: Romans na tle stosunków warszawskich (Nagiel Henryk)

Długo oczekiwana 3. książka z cyklu Kryminały przedwojennej Warszawy. Kryminał rozgrywający się na Nalewkach w Warszawie w środowisku żydowskich kupców i bankierów.

Jedna z pierwszych powieści kryminalnych w Europie i w ogóle na świecie (1888 rok!).

Rok 1877. W warszawskim banku Ejteles i S-ka zostaje popełnione przestępstwo. Znika kasjer Halberson i 300 tysięcy rubli. To dopiero początek szerokiej plątaniny kryminalnych wydarzeń, w której udział wezmą żydowscy handlarze, bankierzy i policjanci. Tłem będzie nieistniejąca dziś ulica Nalewki.

"Po chwili szmer ustał. Wszędzie panowała cisza. Ajent musiał się omylić. Znów zamierzał się podnieść. Przykuło go do miejsca nowe wrażenie akustyczne. Zdawało mu się, że przyciskając ucho do ściany, słyszy jak g/abr/ (br/dyby daleki, stłumiony szmer, niby turkot naładowanego wozu, niby odgłosy gromu, ginące gdzieś w przestrzeni, niby ciężki oddech jakiejś maszyny. »Fryga« zadrżał cały. Podniósł się. Próbował wspiąć się na kamienie, ażeby lepiej słyszeć ów daleki, dochodzący jak gdyby spod ziemi odgłos. Wtem parę kamieni usunęło się pod nim. Upadł i uderzył o ścianę. Uczuł dotkliwy ból. W tej chwili doznał nowego wrażenia. Zdawało mu się, że gdzieś spada... Ściana usuwała się pod nim".

Premiera: 10 kwietnia 2013

Wydawnictwo Ciekawe Miejsca

 

Przeczytaj recenzję: Tajemnice Nalewek

 

Czytaj więcej
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: