Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

29.04.2019 16:41

Znamy nominowanych do Nagrody im. Janusza Zajdla za 2018 rok

Autor: Małgorzata_

Związek Stowarzyszeń Fandom Polski ogłosił listę tekstów nominowanych do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2018.

W kategorii „powieść” w gronie nominowanych znalazły się następujące utwory:

  1. „Woda na sicie” Anny Brzezińskiej (wyd. Wydawnictwo Literackie),
  2. „Triskel. Gwardia” Krystyny Chodorowskiej (wyd. Uroboros),
  3. „Sente” Michała Cholewy (wyd. War Book),
  4. „Małe Licho i tajemnica niebożątka” Marty Kisiel (wyd. Wilga),
  5. „Toń” Marty Kisiel (wyd. Uroboros),
  6. „Spektrum” Martyny Raduchowskiej (wyd. Uroboros),
  7. „Każde martwe marzenie” Roberta M. Wegnera (wyd. Powergraph).

W kategorii „opowiadanie” szansę na statuetkę mają:

  1. „Dzikie stworzenia” Krystyny Chodorowskiej („Esensja” nr 2 /CLXXIV/, marzec 2018),
  2. „Jeden spalony rzut” Krystyny Chodorowskiej („Skafander i melonik”, wyd. Śląski Klub Fantastyki),
  3. „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” Anny Hrycyszyn („Skafander i melonik”, Śląski Klub Fantastyki),
  4. „Moloch” Macieja Kaźmierczaka („Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018”, wyd. Phantom Books),
  5. „Pierwsze słowo” Marty Kisiel („Pierwsze słowo”, wyd. Uroboros).
content

29.04.2019 16:40

Ogłoszono pełny program Festiwalu Apostrof

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

25 festiwalowych premier, ponad 100 gości i aż 80 spotkań z ulubionymi autorami Polaków, w tym także pisarkami i pisarzami nagrodzonymi najważniejszymi światowymi nagrodami literackimi jak Nobel, Pulitzer czy Booker. Po raz czwarty organizowane przez Empik wydarzenie potwierdza, że maj można okrzyknąć miesiącem literatury. Na uczestników Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury czekają też debaty poświęcone najważniejszym aktualnie tematom, jak ekologia czy edukacja oraz scena muzyczna, na której pojawi się ØRGANEK oraz zespół Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem. Program festiwalu, który odbędzie się w dniach 20-26 maja w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach dowodzi, że literatura jest wszędzie.

Festiwalowych premier ciąg dalszy

Czwarta edycja festiwalu Apostrof to aż 25 długo wyczekiwanych książkowych premier i dwa zaskakujące debiuty. Niezwykłe spotkania z największymi twórcami ze świata literatury, którzy za sprawą wydarzenia przyjadą do Polski. Wśród nich – laureatka literackiej Nagrody Nobla – Swietłana Aleksijewicz, nagrodzony Pulitzerem – Charlie LeDuffe czy bestsellerowa Lauren Groff. Do puli ogłoszonych już gwiazd dołączył między innymi pierwszy laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – francuski reporter i korespondent wojenny – Jean Hatzfeld. Na organizowanym przez Empik festiwalu w dwóch rolach pojawi się wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych polskich muzyków. Dwukrotny zdobywca platynowej płyty – Tomasz Organek, na muzycznej scenie Apostrofu wraz z zespołem Ørganek zaprezentuje utwory z dwóch albumów muzycznych, ale zadebiutuje też jako powieściopisarz z książką „Teoria opanowania trwogi” (Wydawnictwo W.A.B.). Także O.S.T.R czyli Adam Ostrowski – legenda polskiego rapu zadebiutuje z autobiografią. „Brzydki, zły, szczery” (Wielka Litera) to historia człowieka, którego sposobem na życie była muzyka i nieustanne trasy koncertowe, aż do dramatycznego występu w Bielsku-Białej, kiedy ten świat stanął w miejscu i rozpoczęło się „Życie po śmierci”.

Wśród wyjątkowych gości Apostrofu 2019 są także m.in.: Szczepan Twardoch, B.A. Paris, Serhij Żadan, Marek Krajewski, Łukasz Orbitowski, Katarzyna Grochola, Magdalena Witkiewicz, Niki Segnit, Wiktor Jerofiejew, Elisabeth Åsbrink, Wojciech Tochman, Adam Zagajewski, Areta Szpura, Marcin Meller, Michał Rusinek, Vincent V. Severski, Ewa Winnicka, Rafał Woś, Wit Szostak, Łukasz Długowski, Marek Pióro, Robert Ziębiński oraz Robert J. Szmidt. 

29.04.2019 07:00

Wiesław Myśliwski został laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza

Autor: Małgorzata_

Wiesław Myśliwski został laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza. Podano też nazwiska nominowanych do Stypendium im. Stanisława Barańczaka. W tym roku nominowani zostali: Tomasz Bąk za książkę „Utylizacja. Pęta miast”, Mira Marcinów za publikację „Historia polskiego szaleństwa” oraz Dawid Szkoła za „Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu”.

Laureat tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza Wiesław Myśliwski to wybitny polski pisarz, autor takich dzieł jak „Traktat o łuskaniu fasoli”, „Ostatnie rozdanie” czy „Ucho igielne”.

- „Myśliwski przywrócił polskiej literaturze życie, a życiu literaturę, mówiąc o sprawach ważnych w sposób przemyślany, konsekwentny i nowatorski - mówił prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. - To nie jest pisarz poczciwy. To pisarz wyrafinowany, który jednak wyrafinowaniu nie pozwolił stać się estetycznym bożkiem”.

28.04.2019 21:42

Zmarł Karol Modzelewski

Autor: Małgorzata_

 

 

 

Zmarł Karol Modzelewski. Historyk, jedna z najważniejszych postaci opozycji antykomunistycznej. Kawaler Orderu Orła Białego. Laureat Nagrody Nike w roku 2014 za „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”. Miał 81 lat.

26.04.2019 07:00

Startuje "Pyrkon 2019"

Autor: Małgorzata_

Już dziś startuje XIX edycja największego Festiwalu Fantastyki w Polsce – „Pyrkon”, który potrwa aż do niedzieli, 28 kwietnia. Festiwal odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wydarzenie niezmiennie od lat przyciąga fanów szeroko pojętej fantastyki zarówno z całego kraju, jak i zza granicy. Na ubiegłoroczną edycję konwentu przybyło ponad 4300 osób. Jak określają organizatorzy, na tle innych wydarzeń „Pyrkon” wyróżnia się dużą ilością różnorodnych atrakcji – sal warsztatowych, wykładów, wystaw, konkursów oraz widowiskowych pokazów cosplay. Największy Festiwal Fantastyki w Polsce jest również okazją do poznania licznych gości. W ciągu ostatnich lat „Pyrkon” odwiedzili między innymi najbardziej znani twórcy fantastyki, jak Felicia Day, Jon Bailey, Charles Stross, Jessie    Cox, Graham Masterton czy Dmitry Glukhovsky.

Cechą „Pyrkonu” jest program obfity w zróżnicowane atrakcje. W programie tegorocznej imprezy znajduje się aż 15 bloków, w tym między innymi: Blok Gier bez Prądu, Blok Gier Elektronicznych, Blok Literacki, Blok Filmowo-Serialowy, Blok Fantastyki Dalekowschodniej. Blok Komiksowy, Blok Naukowy, a nawet Blok Dziecięcy. Osoby rozpoczynające przygodę z tą gałęzią kultury odnajdą się w Bloku dla Początkujących. „Pyrkon” to także dom dla wystaw, przedstawień i konkursu kostiumów cosplayowych – Maskarady. Nowością natomiast będą spektakle teatralne.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na jego oficjalnej stronie internetowej.

23.04.2019 13:23

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Autor: Małgorzata_

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich narodził się w Katalonii. W 1926 roku jeden z wydawców w Walencji zgłosił propozycję utworzenia święta poświęconego książce. Pomysł przypadł do gustu zarówno Katalończykom, jak i wszystkim Hiszpanom. Od 1930 dzień książki obchodzony jest w całej Hiszpanii, a od 1964 roku święto jest wpisane do kalendarzy we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
Na świecie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich stał się oficjalnym świętem w 1995 roku dzięki działalności UNESCO. Obchody Dnia Książki stały się na tyle popularne, że od 2001 roku UNESCO co rok wybiera Światową Stolicę Książki. Pierwszą z nich był Madryt. W 2014 roku stolicą książki został Wrocław. W 2019 roku przeniosła się ona z Aten do Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

23.04.2019 10:58

Nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Właśnie poznaliśmy nominowanych do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, najstarszego i jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Polsce. Laureatów poznamy 9 czerwca podczas uroczystej gali. Wówczas dowiemy się również, kto otrzyma tytuł warszawskiego twórcy.

Tegoroczna, już 12. edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, zaczęła się rekordowo – nadesłano w sumie 3800 zgłoszeń (1100 zgłoszeń w formularzach, 2700 egzemplarzy nadesłanych przez wydawnictwa). Wyłonione tytuły, wartościowe, wciągające i znaczące dla polskiej kultury, powalczą o nagrody w następujących kategoriach: proza, poezja, edycja warszawska oraz literatura dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo za całokształt twórczości wręczony zostanie tytuł warszawskiego twórcy.

Siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Janusza Drzewuckiego przyznało trzy nominacje w każdej kategorii:

proza

·Wiesław Myśliwski Ucho igielne

·Zyta Rudzka Krótka wymiana ognia

·Krzysztof Varga Sonnenberg

poezja

·Krystyna Dąbrowska Ścieżki dźwiękowe

·Jadwiga Malina Czarna załoga

·Ewa Sonnenberg Schizofrenia & Company

literatura dla dzieci

·Justyna Bednarek, il. Daniel de Latour Babcocha

·Małgorzata Ruszkowska, il. Marta Ruszkowska Warszawiacy

·Cezary Harasimowicz, il. Marta Kurczewska Mirabelka

edycja warszawska

·Piotr Kubkowski Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku

·Andrzej Skalimowski Sigalin. Towarzysz odbudowy

·Andrzej Żor Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego

Nagroda, sięgająca w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Wyróżnienie to łączy w sobie wieloletnią tradycję z otwartością na czytelnika i nowe media oraz ma na uwadze promocję czytelnictwa.

23.04.2019 07:00

Premiera serialu „Wiedźmin” pod koniec 2019 roku

Autor: Małgorzata_

 

Ted Sarandos, dyrektor programowy Netfliksa potwierdził, że serial „Wiedźmin” osadzony w uniwersum wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego będzie miał swoją premierę w czwartym kwartale 2019 roku. Pierwszy sezon serialu składać się będzie z ośmiu odcinków. Wszystkie udostępnione zostaną na platformie Netflix tego samego dnia. 

Nad produkcją czuwają między innymi Tomasz Bagiński i Lauren Schmidt Hissrich. W główną rolę Geralta z Rivii wcieli się brytyjski aktor Henry Cavill.

19.04.2019 13:55

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

16.04.2019 13:37

Zmarł autor i wielki mistrz Gene Wolfe (1931-2019)

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

W wieku 87 lat zmarł Gene Wolfe.

Wolfe Gene urodził się 7 maja 1931 r. W Nowym Jorku. Studiował w Texas A&M, ale porzucił studia i walczył w wojnie koreańskiej. Po powrocie do USA ukończył studia na Uniwersytecie w Houston. Był inżynierem i pracował jako redaktor w profesjonalnym czasopiśmie "Plant Engineering". Był pomocny w wynalezieniu maszyny, która gotuje chipsy ziemniaczane Pringles. 

Wolfe napisał ponad 30 powieści. Jego najbardziej znanym dziełem jest cykl Księga Nowego Słońca.

Wolfe zdobył nagrodę im. Edwarda E. Smitha w 1989 r., Nagrodę World Fantasy Award za osiągnięcia życiowe w 1996 r. i został wprowadzony do Science Fiction Hall of Fame w 2007 r. 
 
Do fanów Wolfe należą m.in.: Michael Swanwick, Neil Gaiman, Patrick O'Leary.

11.04.2019 13:37

Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku już jutro

Autor: Małgorzata_

Od jutra do niedzieli w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędą się 8. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku i Festiwal Literacki “Na pograniczu kultur”. To jedyne targi książki w Polsce północno-wschodniej. Ich organizatorem jest Fundacja Sąsiedzi, a współorganizatorami Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oraz Białostocki Teatr Lalek.

Gwiazdą tegorocznych targów jest Chris Carter, który promować będzie nową powieść “Galeria umarłych”. Wśród zaproszonych autorów znaleźli się również: Grzegorz Kasdepke, Jerzy Bralczyk, Mariusz Szczygieł, Marcin Wicha, Jacek Hugo-Bader, Adam Wajrak, Joanna Bator, Paweł Smoleński.

Oprócz spotkań z pisarzami zaplanowano także warsztaty literackie, warsztaty pisania, gry i zabawy edukacyjne, wystawy.

Swoją ofertę zaprezentuje 74 wystawców, m.in. Karakter, Zakamarki, Dwie Siostry, Czarne, Akapit Press, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Czytelnik, Adamada, Tatarak, Media Rodzina, Jedność, Janka i …, Książkowe Klimaty, Wydawnictwo Pogranicze, Bis, Poradnia K, Wydawnictwo Akademickie Sedno, Oficyna Naukowa Ewa Pajestka-Kojder, Muza, Rebis, Wydawnictwo Literackie, Znak, Marginesy, Wydawnictwo Jaguar, Arkady, SQN, Agora, Literatura, Debit, Wydawnictwo Sonia Draga, Bosz, Wydawnictwo Poznańskie, Zielona Sowa, Grupa Wydawnicza Publicat, Czarna Owca, Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo Kobiece, Nasza Księgarnia, Rea, Alegoria, Tadam, Wydawnictwo Sejmowe.

Wstęp na imprezę jest wolny.

Pełen program targów znaleźć można tutaj.

10.04.2019 13:15

Olga Tokarczuk i Antonia Lloyd-Jones w finale Bookera

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Olga Tokarczuk i tłumaczka Antonia Lloyd-Jones znalazły się na krótkiej liście nominowanych do międzynarodowej nagrody literackiej Man Booker za brytyjską wersję książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Tokarczuk ma szansę powtórzyć swój ubiegłoroczny sukces, gdy zdobyła Bookera za powieść "Bieguni" w tłumaczeniu Jennifer Croft.

W finale nagrody Man Booker International Prize Booker 2019 znaleźli się:

  • - Alia Trabucco Zeran, "The Remainder"
  • - Marion Poschmann, "The Pine Islands"
  • - Jokha Alharthi, "Celestial Bodies"
  • - Annie Ernaux, "The Years"
  • - Juan Gabriel Vasquez, "The Shape of the Ruins"
  • - Olga Tokarczuk, "Drive Your Plow Over the Bones of the Dead"

Laureatów poznamy 21 maja.

content

10.04.2019 13:00

Kolejni goście Festiwalu Apostrof

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wiktor Jerofiejew, Elisabeth Åsbrink, Wojciech Tochman, Adam Zagajewski, Areta Szpura, Marcin Meller, Michał Rusinek, Vincent V. Severski, Ewa Winnicka oraz Robert J. Szmidt dołączyli do puli gwiazd, które spotkają się z czytelnikami podczas Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury (20-26 maja). Organizowane przez Empik święto książki już po raz czwarty zjednoczy pasjonatów czytelnictwa w aż sześciu polskich miastach równocześnie. Festiwalowi towarzyszyć będą długo wyczekiwane premiery, spotkania z najpopularniejszymi pisarzami, dyskusje okołoliterackie oraz skupiona wokół literatury scena muzyczna.

Ulubieni pisarze Polaków w jednym miejscu

Wiktor Jerofiejew na łamach „Różowej myszy” (Wydawnictwo Agora) zabierze uczestników spotkania do rodzimego kraju Rosji. Znany czytelnikom z ostrego sarkazmu, za pomocą którego rozlicza się z historią ojczyzny, także w tej groteskowej, okrutnej baśni demaskuje wady rodaków, partii rządzącej oraz dobrze sytuowanych elit. Rosjanie są też bohaterami powieści Vincenta V. Severskiego. Piszący pod pseudonimem były funkcjonariusz wywiadu PRL i III RP, przeszkolony w USA przez CIA, na stronach „Odwetu” (Wydawnictwo Czarna Owca) zabierze czytelników do świata doskonale sobie znanego na pole walki. Kontynuacja „Zamętu” skupia się wokół tajemniczych śmierci agentów.

Z kolei jeden z najbardziej cenionych polskich autorów literatury faktu, Wojciech Tochman zaprezentuje wznowienie swojego literackiego debiutu „Schodów się nie pali” (Wydawnictwo Literackie). To zbiór 11 reportaży o silnych, choć jednocześnie bardzo trudnych relacjach z bliskimi, poszukiwaniu miłości oraz mocy autodestrukcji. Podczas festiwalu Apostrof odbędzie się też spotkanie wokół ukazującej się ponownie książki „Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów” (SIW Znak). Ewa Winnicka, trzykrotna laureatka nagrody Grand Press zabierze uczestników w niezwykłą podróż do ery nielegalnego alkoholu i nocnych klubów w Nowym Jorku – miasta, które wabiło potencjałem i otwartością, gdzie każdy chciał rozpocząć życie na nowo.

08.04.2019 17:54

„Skaza” Roberta Małeckiego - najlepszy polski kryminał miejski 2018 roku

Autor: Małgorzata_

 

 

Podczas zakończonego w sobotę festiwalu Kryminalna Piła książka „Skaza” Roberta Małeckiego została uhonorowana Nagrodą dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018. Laureat otrzymał statuetkę oraz 5 tysięcy złotych.

Wyróżnienie, w ramach Nagrody Kryminalnej Piły, Dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Pile trafiło do Marka Krajewskiego, autora powieści „Mock. Pojedynek”.

Wyróżnienie, w ramach Nagrody Kryminalnej Piły, Komendanta Szkoły Policji w Pile trafiło do rąk Ryszarda Ćwirleja, autora powieści „Już nikogo nie słychać”.

05.04.2019 00:23

„Wojna domowa” – powieść Marvela po raz pierwszy w Polsce

Autor: Małgorzata_

 

Właśnie nakładem Wydawnictwa Insignis do polskich księgarni trafiła oficjalna powieść z Uniwersum Marvela – „Wojna domowa”. To pierwszy z serii tytułów ze świata marvelowskich superbohaterów.

Tragiczne wydarzenia z udziałem superzłoczyńców oraz młodocianych superbohaterów skłaniają rząd Stanów Zjednoczonych do zmian w statusie zamaskowanych herosów. Senat obraduje nad ustawą wprowadzającą obowiązek ujawnienia tożsamości i rejestracji supermocy. Nowe prawo dzieli społeczność metaludzi i doprowadza do sporu między dwoma potężnymi Avengersami – Iron Manem i Kapitanem Ameryką. Nieuchronnie zbliża się wybuch wojny domowej.

Wątek fabularny oparty jest na konflikcie wolności obywatelskich z kontrolą władzy stosowaną, jako środek bezpieczeństwa. Gdzie powinna przebiegać granica między rządowym nadzorem a swobodą jednostki? Okazuje się, że na to pytanie będą musieli odpowiedzieć nie tylko wszyscy superbohaterowie, ale i każdy obywatel.

04.04.2019 13:49

XXV Targi Wydawców Katolickich

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Rozpoczynają się Jubileuszowe XXV Targi Wydawców Katolickich (które odbędą się w dniach od 04 –07 kwietnia 2019 r.). 

Targi, tak jak poprzednie, odbędą się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim, Plac Zamkowy 4, Warszawa. 

Arkady Kubickiego – miejsce znajdujące się w centrum Stolicy, w którym organizowanych jest wiele ekspozycji targowych, wystawienniczych, kulturalnych. Poprzednie edycje Targów ukazały, że to dobre miejsce dla wciąż rozwijającej się imprezy targowej.

Jubileuszowe Targi wpisują się w Jubileusz 25-lecia istnienia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, które powstało 4 grudnia 1993 r.

Więcej przeczytać można na stronie: Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

02.04.2019 16:24

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

    Dzisiaj, tj. drugiego kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. 
 

 Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds.   Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem   święta jest inne państwo.
 

 Polska była organizatorem w 1979 roku.

 

W Czechach, które w 2007 roku były organizatorem "Dnia Książki dla Dzieci", narodziła się akcja nazwana "Nocą z Andersenem". Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach czytając i słuchając bajek. W Polsce również przyjęła się ta akcja i co roku odbywają się takie spotkania w bibliotece.

W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna "Cała Polska czyta dzieciom". Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

02.04.2019 13:45

Pierwsze wydanie „Harry’ego Pottera” sprzedane. Dano 70 tys. funtów za książkę z błędem!

Autor: Małgorzata_

 

Cóż…, gdy jedni uznają „Harry’ego Pottera” za książkę satanistyczną i palą ją na stosie, drudzy wydają krocie żeby mieć w swojej biblioteczce egzemplarz „Harry’ego…” i to… z błędami ;)

Jak podaje portal The Verge, rzadkie pierwsze wydanie „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” zostało właśnie sprzedane za niemal 70 tysięcy funtów (350 tysięcy złotych).

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: