Wiadomości

Wybierz okres czasu:

26.03.2019 13:44

W niemal co trzecim polskim domu nie ma książki. Raport o czytelnictwie

Autor: Małgorzata_

63 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki, a zaledwie 9 proc. ma za sobą więcej niż siedem tytułów. Co więcej, 28% osób nie posiada w domu żadnej książki, a kolejne 7% ma tylko podręczniki.

Kobiety lubią czytanie bardziej niż mężczyźni, zwłaszcza te w wieku 40-59. Najczęściej czytamy w trakcie przemieszczania się i oczekiwania (np. u lekarza), najrzadziej - w weekendy i dni wolne. Być może już ponad połowa czytelników sięgnęła już w zeszłym roku po e-booki - wynika z badania czytelnictwa przeprowadzonego w 2018 r. przez Bibliotekę Narodową.

Pełny raport „Stan czytelnictwa w Polsce” znajdziecie tutaj.

22.03.2019 15:20

Odznaka Honoris Gratia dla Romy Ligockiej

Autor: Małgorzata_

W piątek 22 marca pisarka i malarka Roma Ligocka otrzymała z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakę Honoris Gratia przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

Roma Ligocka – pisarka i malarka o międzynarodowej renomie, kostiumolożka i scenografka, mająca w swojej karierze doświadczenia współpracy z licznymi europejskimi teatrami i operami, nieoceniony świadek historii naszego miasta XX i XXI w.

21.03.2019 12:13

Komiksy w ofercie wydawnictwa Marginesy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pod koniec kwietnia wydawnictwo Marginesy rozpocznie publikację komiksów i powieści graficznych. Tytuły te wzbogacą dotychczasową ofertę, uzupełniając ją zgodnie z przyjętą linią programową o biografie, pozycje popularno-naukowe, historyczne czy obyczajowe. Docelowo w Marginesach ma się ukazywać kilkanaście komiksów rocznie.

Według Hanny Mirskiej-Grudzińskiej, redaktor naczelnej, to szansa rozwoju portfolio wydawnictwa w nowym kierunku, możliwość dostarczenia czytelnikom ciekawych historii w innej formie.

„Wprowadzając do planu wydawniczego Marginesów komiksy – nie ukrywając ich pod inną nazwą i logo – po raz kolejny zabieramy czytelników w nową podróż. Podróż po ekscytującym świecie powieści graficznych, gwarantującą niezwykłe emocje i doświadczenia” – komentuje.

Za linię wydawniczą komiksów i powieści graficznych w wydawnictwie Marginesy odpowiedzialny będzie Szymon Holcman, od lat związany z branżą jako współwłaściciel wydawnictwa Kultura Gniewu.

Już pod koniec kwietnia ukażą się dwa pierwsze tytuły:

  • Artemizja” Tamil Baudouin i Nathalie Ferlut w tłumaczeniu Olgi Mysłowskiej, czyli fascynująca historia barokowej artystki, Artemizji Gentileschi, która jako pierwsza kobieta została przyjęta do florenckiej Akademii.
     
  • Neurokomiks” Hany Roš i Matteo Farinellego w tłumaczeniu Jacka Koniecznego - podróż przez ludzki mózg i historia badań nad tym organem. Książka była najlepiej sprzedającym się tytułem w historii brytyjskiego wydawnictwa Nobrow.
content

21.03.2019 09:29

Charlie LeDuff, Serhij Żadan i B.A. Paris wkrótce w Polsce!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury zawsze gromadzi publiczność wokół premier. Tym razem pasjonaci książek również będą mieli okazję spotkać wybitnych i popularnych twórców, poznając ich najnowsze tytuły. Laureat Nagrody Pulitzera, ojciec chrzestny polskiego kryminału i inni bestsellerowi twórcy dołączają do programu majowego święta czytelników. Charlie LeDuff, Szczepan Twardoch, B.A. Paris, Serhij Żadan, Łukasz Orbitowski, Jacek Dukaj, Marek Krajewski, Magdalena Witkiewicz i Niki Segnit wzbogacą program tegorocznej edycji.

Już po raz czwarty odbędą się spotkania z ulubionymi polskimi twórcami oraz mistrzami pióra z wielu zakątków świata. Kilkanaście festiwalowych premier, a także dyskusje, podczas których zaproszeni goście i publiczność podejmą próbę zdiagnozowania „ludzkiego tu i teraz”. Pod hasłem „To nie jest jedyny możliwy świat”, stanowiącym także punkt wyjścia dla autorskiego programu Olgi Tokarczuk, kryją się zagadnienia związane z globalnym kryzysem ekologicznym, potrzebą nowej religijności, koniecznością zmian w edukacji oraz ingerującą w codzienne życie – technologią.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

20-26 maja 2019 roku

Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice

Organizator: Empik

Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarne, SIW Znak, Wydawnictwo Pauza, Wydawnictwo Albatros, Świat Książki, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Buchmann.

20.03.2019 16:39

Ewa Lipska laureatką Silesiusa

Autor: Małgorzata_

 

Ewa Lipska została tegoroczną laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej. Gala wręczenia nagrody odbędzie się 18 maja podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Także podczas Festiwalu Silesius poznamy laureatkę bądź laureatów w kategoriach książka roku i debiut roku.

16.03.2019 16:28

W pierwszą sobotę wiosny w Bibliotece Śląskiej odbędzie się Silesian Book Swap

Autor: Małgorzata_

Silesian Book Swap w Bibliotece Śląskiej odbędzie się 23 marca w godzinach między 9. a 14. To okazja do odświeżenia domowej biblioteczki i wymiany książek oraz komiksów.

Jeśli znudziły ci się tytuły, które masz na półce, zabierz je ze sobą do Biblioteki Śląskiej i wymień na inne. Nie do wszystkich pozycji można wracać wiele razy, np. znając zakończenie kryminału, niechętnie czyta się go raz jeszcze. Tak samo może być w przypadku nietrafionych prezentów książkowych. Book Swap to doskonała okazja, żeby w ich miejsce zdobyć inne publikacje.

Wymiana będzie obejmować beletrystykę i komiksy, mile widziana będzie również literatura dla dzieci. Nie należy przynosić jednak podręczników szkolnych, książek naukowych ani innych pozycji poradnikowych, które szybko tracą na aktualności (np. kodeksów drogowych).

Książki powinny być wydane po 2010 r. (z wyjątkiem edycji kolekcjonerskich), a co najważniejsze – muszą być w dobrym stanie i nie mogą być wymieniane z zamiarem ich późniejszego odsprzedania.

Zgłoszenia na Silesian Book Swap należy kierować na adres: iki@bs.katowice.pl do piątku 22 marca br.

13.03.2019 15:05

Olga Tokarczuk ponownie nominowana do Bookera

Autor: Małgorzata_

 

„Drive Your Plow Over The Bones Of The Dead”, angielski przekład powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” znalazł się na długiej liście książek nominowanych do tegorocznej Man Booker International Prize. W ubiegłym roku Olga Tokarczuk została laureatką tej prestiżowej nagrody za powieść „Bieguni” („Flights”) w przekładzie Jennifer Croft.

 

„Kryminał oferuje inspirujące wręcz pomysły na postrzeganie szaleństwa, społecznej niesprawiedliwości wobec ludzi marginalizowanych, praw zwierząt, hipokryzji religii i wiary w predestynację" - napisano w krótkim uzasadnieniu nominacji. Według jurorów "Prowadź swój pług przez kości umarłych" to "idiosynkratyczne i utrzymane w atmosferze czarnego humoru oskarżenie o przypadkowe zepsucie świata naturalnego przez ludzkość".

11.03.2019 13:38

Agi Miszol laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019

Autor: Małgorzata_

Agi Miszol, poetka z Izraela, laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019. O jej wierszach Amos Oz pisał: „potrafią w tym samym czasie opowiadać historie, śpiewać oraz tańczyć”.

„Korzystając z na pozór prostych form językowych, Agi Miszol potrafi zachować powagę i głębie poetyckich sensów, mówić o rzeczach dramatycznych, a nawet tragicznych”, uzasadnił wybór laureatki Nagrody tegoroczny przewodniczący Jury, Jurij Andruchowycz.

Agi Miszol przyszła na świat w 1947 roku na Węgrzech, w rodzinie ocalałych z Holokaustu. Jako małe dziecko wyemigrowała z rodzicami do Izraela. Jest absolwentką wydziału literatury hebrajskiej Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Jej pierwszy tomik poezji ukazał się w 1972 roku. W 2002 roku Agi Miszol otrzymała nagrodę poetycką im. Jehudy Amichaja. Poza twórczością literacką Agi Miszol zajmuje się hodowlą brzoskwiń, nauczaniem oraz krytyką literacką.

10.03.2019 11:22

Zmarł pisarz Bernard Dadie

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki


 W wieku 103 lat zmarł jeden z najwybitniejszych pisarzy Wybrzeża  Kości Słoniowej, weteran walk o niezawisłość państwową i minister  kultury w latach 1977-1986, Dadié Bernard Binlin.

 Dadié, uznawany za "pioniera i tytana literatury afrykańskiej" tworzył w języku francuskim. 

 Tworzył poezję, prozę, dramat, a nawet kroniki. Najbardziej znanym jego dziełem są Legendy afrykańskie (Dadié Bernard Binlin)

08.03.2019 16:35

„Ciemno, prawie noc” wkrótce w kinach

Autor: Małgorzata_

22 marca na ekrany kin wchodzi wyczekiwany od dawna film Borysa Lankosza „Ciemno, prawie noc”, na podstawie nagrodzonej Nike książki Joanny Bator pod tym samym tytułem.

Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor. Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji, która na swojej drodze zmierzy się z czystym wcieleniem zła, jak i zyska sojuszników, stojących po stronie dobra. Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym nasza bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas…

06.03.2019 17:17

„Sto lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza trafi na Netflix

Autor: Małgorzata_

Netflix kupił prawa do ekranizacji „Stu lat samotności", najsłynniejszej powieści kolumbijskiego noblisty Gabriela Garcii Marqueza. Zgodę na powstanie serialu na podstawie słynnej książki wyrazili synowie pisarza.

Nieznane są jeszcze szczegóły dotyczące obsady. Wiadomo, że „Sto lat samotności" kręcone będzie w Kolumbii, a twórcy zapowiedzieli, że chcą pracować z największymi talentami aktorskimi Ameryki Południowej.

Będzie to pierwsza adaptacja powieści w historii. Powieść Gabriela Garcii Marqueza ukazała się w 1967 r. i przyniosła kolumbijskiemu prozaikowi światową sławę. Utrzymana w konwencji realizmu magicznego opowieść o sześciu pokoleniach rodu Buendia, żyjących w baśniowym miasteczku Macondo, w świecie, w którym sprawy ziemskie i metafizyczne nieustannie się przeplatają. Od czasu premiery, powieść Marqueza rozeszła się w nakładzie ponad 50 mln egzemplarzy na całym świecie. Została przetłumaczona na 46 języków; w Polsce ukazała się w 1974 r.

Producentami wykonawczymi filmu będą synowie zmarłego pisarza, Rodrigo Garcia i Gonzalo. Przyznali, że ich ojciec otrzymał mnóstwo propozycji sprzedaży praw do jego najsłynniejszej powieści na potrzeby filmowe, jednak odmawiał. 

Netfliksowi udało się przekonać spadkobierców Marqueza, by zgodzili się sprzedać prawa autorskie do ekranizacji słynnej powieści. Jak podkreślił Francisco Ramos, szef hiszpańskojęzycznej sekcji Netfliksa, do sukcesu w negocjacjach przyczyniły się światowa sława serialu "Narcos" i filmu "Roma" Alfonso Cuarona, który niedawno zdobył Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. 

06.03.2019 17:16

Zmiana stawek VAT na e-booki

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

 Zmiana stawek VAT na e-booki jest częścią projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku i towarów  i  usług oraz ustawy Ordynacja Podatkowa. 

 VAT na e-booki został obniżony, ale projekt podnosi kilka innych podatków. 

 Nowe stawki dla nich zaczną obowiązywać od 1 czerwca.

 

Obniżenie stawek VAT:
1. Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5 proc. stawkę.
2. Gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – zostaną objęte 8 proc. stawką VAT.

Podwyższenie stawek VAT:
1. Czasopisma specjalistyczne – podwyższenie stawki z 5 na 8 proc. 

05.03.2019 16:03

W 2019 roku przyznane zostaną dwie literackie Nagrody Nobla

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

W tym roku jesienią przyznane zostaną dwie literackie Nagrody Nobla - jedna za 2019 rok oraz druga, zaległa, za 2018 rok - poinformowała odpowiedzialna za wybór laureatów Akademia Szwedzka.

Decyzja ta zapadła po spotkaniu członków Akademii z realizującą testament Alfreda Nobla Fundacją Noblowską.

W 2018 roku nie przyznano literackiego lauru ze względu na skandal jaki wybuchł w Akademii Szwedzkiej, gdy współpracownik Akademii najpierw został oskarżony o gwałty, a następnie skazany za nie przez sąd.

05.03.2019 00:08

„Kryminalna Piła” ogłosiła finalistów

Autor: Małgorzata_

Jury nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018 pośród 78 zgłoszonych książek wyłoniło 5 nominacji:

  1. „Grzech zaniechania”, Małgorzata Rogala, Wydawnictwo Czwarta Strona,
  2. „Już nikogo nie słychać”, Ryszard Ćwirlej, Wydawnictwo Czwarta Strona.
  3. „Mock. Pojedynek”, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak,
  4. „Paragraf 148”, Jacek Ostrowski, Wydawnictwo Skarpa Warszawska,
  5. „Skaza”, Robert Małecki, Wydawnictwo Czwarta Strona.

Laureata i wyróżnionych Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018 poznamy w finałowym dniu VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”, 6 kwietnia 2019 r. 

content

04.03.2019 13:43

Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2018

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

W niedzielę, 24 lutego 2019 r., jury - pod przewodnictwem Olgi Stanisławskiej - w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Tadeusz Sobolewski, Nina Witoszek, i w obecności sekretarza jury: Bożeny Dudko, odbyło posiedzenie, podczas którego zostały wzięte pod uwagę, zgłoszone wstępnie przez jurorów 33 książki ze 123 pozycji zgłoszonych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2018.


Po długiej dyskusji jury nominowało do Nagrody 10 książek (w porządku alfabetycznym wg autorów):

1. Masha GESSEN, Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji (The Future is History How Totalitarianism Reclaimed Russia), z angielskiego przeł. Magdalena Iwińska i Hanna Faryna-Paszkiewicz, wyd. Prószyński i S-ka;

2. Ben JUDAH, Nowi londyńczycy (This is London. Life and Death in the World City), z angielskiego przeł. Barbara Gutowska-Nowak, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego;

3. Paweł KAPUSTA, Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym, wyd. Wielka Litera;

4. Niklas ORRENIUS, Strzały w Kopenhadze (Skotten i Köpenhamn: ett reportage om Lars Vilks, extremism och yttrandefrihetens gränser), ze szwedzkiego przeł. Katarzyna Tubylewicz, Wydawnictwo Poznańskie;

5. Małgorzata REJMER, Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii, wyd. Czarne;

6. Rob SCHMITZ, Ulica Wiecznej Szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj (Street Of Eternal Happiness: Big City Dreams Along a Shanghai Road), z angielskiego przeł. Hanna Pustuła-Lewicka, wyd. Czarne;

7. Marci SHORE, Ukraińska noc. Rewolucja jako doświadczenie (The Ukrainian Nihgt. An Intimate History of Revolution), z angielskiego przeł. Marcin Szuster, Wyd. Krytyki Politycznej;

8. Mariusz SZCZYGIEŁ, Nie ma, wyd. Dowody na Istnienie;

9. Ilona WIŚNIEWSKA, Lud. Z grenlandzkiej wyspy, wyd. Czarne;

10. Maciej ZAREMBA BIELAWSKI, Dom z dwiema wieżami (Huset med de två tornen), ze szwedzkiego przeł. Mariusz Kalinowski, wyd. Karakter.

Finałowa piątka zostanie ogłoszona w kwietniu, a laureata/ów Nagrody poznamy w maju br. podczas Warszawskich Targów Książki.

04.03.2019 13:35

Spotkanie z Joanną Rudniańską

Autor: Małgorzata_

14 marca (czwartek) o godz. 18:30 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3 w Warszawie odbędzie się spotkanie z Joanną Rudniańską, autorką powieści „Sny o Hiroszimie”.

O książce:

„Życie Bibi, wziętej psychoanalityczki, upływa na szarpaninie. Z jednej strony – żonaty kochanek. Z drugiej – matka, sławna artystka. Niegdyś słynna w całej Warszawie skandalistka, dziś chyba po prostu dziwaczka. W jej małe, osobiste dramaty natrętnie wciskają się tragedie nieporównywalnie większego kalibru. Katastrofa smoleńska. Trzęsienie ziemi na Haiti. Wreszcie – Hiroszima, która w powieści urasta do rangi symbolu.
Joanna Rudniańska funduje bohaterom życie w cieniu katastrof, nie tylko tych dziejowych. Po mistrzowsku żonglując formą, tworzy oryginalną i wielowymiarową powieść o stracie w różnych jej aspektach i pustce równie wielkiej co lej po atomowej bombie”.

Wstęp bezpłatny.

content

01.03.2019 14:56

Festiwal Apostrof. Pierwsi goście

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Noblistka, białoruska mistrzyni reportażu Swietłana Aleksijewicz. Lauren Groff, autorka powieści, którą Barack Obama nazwał najlepszą książką roku. I wreszcie Olga Tokarczuk, jedna z najbardziej utytułowanych i poczytnych polskich autorek w roli kuratorki. To trzy światowego formatu pisarki otwierające pulę literackich gwiazd tegorocznej edycji Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury, który startuje 20 maja.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury odbywa się w tym roku po raz czwarty. To jedyne takie święto pasjonatów książek, które jednocześnie, przez 7 kolejnych dni, dzieje się w sześciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach. Obfitujący w spotkania wokół premier i gorących tytułów program Festiwalu zostanie – zgodnie z kuratorskim zamysłem – uzupełniony o szereg debat skoncentrowanych wokół tematu przewodniego edycji.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

20-26 maja 2019 roku

Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice

Organizator: Empik

Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Pauza.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: