Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

31.05.2018 22:04

Pokochawszy. Miłość w języku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na początku maja ukazała się nakładem wydawnictwa Agora książka Pokochawszy, w której Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil rozmawiają z Karoliną Oponowicz o miłości.

Jerzego Bralczyka nikomu chyba nie trzeba przedstawiać, w polonistycznym światku jest kimś w rodzaju celebryty. Lucyna Kirwil to psycholog, zajmuje się agresologią. Bralczyk i Kirwil są ze sobą od 35 lat i z przyjemnością określają się mianem „starego dobrego małżeństwa”. W książce Pokochawszy dyskutują razem z Karoliną Oponowicz o wszystkim, co związane z miłością, a interesuje ich zarówno język, jak i psychologia. Połączenie doświadczenia rozmówców – wnikliwości Oponowicz i stażu małżeńskiego oraz wiedzy językowej i psychologicznej Bralczyka i Kirwil – zaowocowało pasjonującą rozmową, którą czyta się z dużym zainteresowaniem. Dodatkowo poczucie humoru oraz ogromny szacunek, którym darzą się małżonkowie, czynią tę lekturę pozycją nietuzinkową.

Znajdziecie w tej książce wiele ciekawostek, zarówno językowych, jak i psychologicznych, ale poznacie też lepiej Jerzego Bralczyka i Lucynę Kirwil, małżonkowie bowiem szczerze opowiadają o swoim związku, wspominają jego początki, kłótnie, językowe nieporozumienia, mówią też o swoich małżeńskich rytuałach. A wszystko to okraszone wspomnianym poczuciem humoru i licznymi cytatami z literatury. Jeśli ciekawi was, jakimi słowami wyznawano dawniej miłość, a jakich używa się współcześnie, jak trzeba pielęgnować miłość, dlaczego tyle seksualnych określeń ma związek z ptactwem, jak się dobrze kłócić i w końcu czy profesor Bralczyk ogląda komedie romantyczne oraz po ilu spotkaniach oświadczył się swojej małżonce, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Znajdziecie w niej odpowiedzi na te pytania i wiele innych.

29.05.2018 11:06

Przygody Kajka i Kokosza zostaną zekranizowane

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Fundacja Kreska im. Janusza Christy ogłosiła wczoraj na swoim fanpejdżu, że podpisała umowę z warszawskim studiem animacji EGo FILM, które nabyło prawa umożliwiające stworzenie serialu na podstawie kultowej serii komiksów „Kajko i Kokosz”.

 

Komiksy te to najbardziej znane dzieło Janusza Christy. Opowiadają o przygodach dwóch słowiańskich wojów – Kajka i Kokosza – którzy mieszkają w grodzie kasztelana Mirmiła i bronią go przed Zbójcerzami, najeżdżającymi na nich pod wodzą groźnego Hegemona. Seria albumów powstawała w latach 70. i 80. XX wieku i zdobyła licznych fanów.

 

Dotychczas próby ekranizacji komiksów kończyły się niepowodzeniem. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku w Bielsku-Białej podjęto próby stworzenia serialu animowanego, jednak projekt zarzucono. W 2001 roku rozpoczęto także zdjęcia do filmu fabularnego na podstawie komiksu Dzień Śmiechały, ale ostatecznie nie został od zrealizowany. Dotychczas ukazał się tylko krótkometrażowy film animowany (w 2016 roku) oparty na komiksie Zamach na Milusia. Nie spotkał się on jednak z aprobatą widzów.

 

Kierowane przez Ewelinę Gordziejuk EGo FILM to niezależne studio animacji, które stawia głównie na projekty dla najmłodszych. Na swoim koncie ma między innymi serial nakręcony na podstawie przygód wikinga Tappiego.

 

Trzymajcie kciuki, bo od dziś oficjalnie ruszamy z pracami. Przed nami ogromne wyzwanie i dużo pracy, by zdobyć fundusze na projekt i żeby stworzyć coś, co pokochacie, ale też wielka przygoda! – piszą producenci.

 

My trzymamy kciuki, a wy?

28.05.2018 13:18

Znamy laureatów Nagrody Wielkiego Kalibru 2018

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana za najlepszą powieść kryminalną wydaną w 2017 r. powędrowała do Ryszarda Ćwirleja za powieść Tylko umarli wiedzą. Wyróżnienie wręczono w sobotę wieczorem we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Autor oprócz statuetki otrzymał również nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 zł, ufundowaną przez prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. Ćwirlej zgarnął także Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.


Nagrodzona powieść Tylko umarli wiedzą to druga część serii o przygodach komisarza Antoniego Fischera. Akcja rozgrywa się w Pile, w pierwszej połowie XX wieku. Europa przechodzi głęboki kryzys ekonomiczny. W mieście dochodzi do morderstwa, którego ofiarą jest znany działacz komunistyczny. Zbrodnia na pierwszy rzut oka wydaje się prosta, ale okazuje się, że będzie to najtrudniejsze zadanie, z jakim przyszło się kiedykolwiek zmierzyć Fischerowi.


Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości otrzymał islandzki pisarz Arnaldur Indriðason. Wręczył mu ją Boris Akunin, laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru z roku 2005.


Podczas gali przyznano również Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Wyróżnioną nią Annę Kańtoch za powieść Wiara.

content

26.05.2018 18:32

Matki sławnych pisarzy – infografika

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Bez wątpienia matki mają znaczący wpływ na to, jakimi stajemy się ludźmi i pisarze nie są tu wyjątkiem. Często to właśnie one stanowią inspirację do pisania, a także są adresatkami twórczości. Liczni autorzy pisali o matkach, wśród nich Mikołaj Ostrowski: „Jest na świecie piękna istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami – matka”.

Bywa, że matki są równie ciekawymi osobistościami, jak ich dzieci. Z okazji Dnia Matki przygotowaliśmy dla was kilka ciekawostek o kobietach, które wydały na świat sławnych pisarzy. Przy okazji wszystkim mamom składamy najlepsze życzenia!

Inforgrafika w rozwinięciu.

25.05.2018 10:53

Nominacje do 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Centrum Literatury Dziecięcej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu ogłosiło listę książek nominowanych do 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Zbliża się Dzień Dziecka, więc jeśli szukacie prezentu, może wybierzecie coś z poniższej listy dziesięciu pozycji, które jury wyłoniło spośród 104 nadesłanych tytułów.

 

1. Pan Kardan i przygoda z vetustasem (Bednarek Justyna) wyd. Bajka
2. Dziura w gazecie (Głowińska Anita) wyd. Adamada
3. A niech to gęś kopnie (Guśniowska Marta) wyd. Tashka
4. Szatan i spółka: Dalsze przygody szatana z siódmej klasy (Lewandowski Konrad T. (Lewandowski Konrad Tomasz)) wyd. Nasza Księgarnia
5. Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma (Milewska Marta H.) wyd. Dreams
6. Tata ma dziewczynę (Pierelotkin Ida) wyd. Akapit Press
7. Łopianowe pole (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) wyd. Adamada
8. Dom nie z tej ziemi (Strękowska-Zaremba Małgorzata) wyd. Nasza Księgarnia
9. Ada Judytka i zaginiony tałes (Suchowierska Agnieszka) wyd. Literatura
10. Lolek (Wajrak Adam) wyd. Agora

 

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego jest przyznawana co roku polskim autorom za książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną w roku poprzedzającym konkurs.Nagrodę ustanowiły w 1994 roku Fundacja „Książka dla Dziecka” i redakcja kwartalnika „Guliwer”. Od 2004 roku przyznaje ją Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Laureaci otrzymują wykonaną z brązu statuetkę Koziołka Matołka autorstwa Andrzeja Renesa oraz nagrodę pieniężną. W 2017 roku laureatką została Kasia Nawratek, wyróżniona za książkę „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”.

 

24.05.2018 15:22

Zapraszamy wszystkich wielbicieli Sherlocka Holmesa na Sherlockon 2018!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy wszystkich wielbicieli Sherlocka Holmesa na jedyny polski konwent fanów słynnego detektywa: Sherlockon. Tegoroczna edycja będzie drugą z kolei i potra dwa dni. Wydarzenie odbędzie się w weekend 30 czerwca – 1 lipca 2018 w Warszawie, w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów, na ul. Kajakowej 12b.

 

Przewiadziano m.in. następujące atrakcje: 

– prelekcje i panele dyskusyjne

– pokaz technik kryminalistycznych i zbierania śladów z miejsca zbrodni przygotowany przez kryminologów ze Szkoły Policyjnej w Pile

– Strefa Warsztatowa: warsztaty o rysowaniu, z mowy ciała, z przygotowywania materiału filmowego, warsztat językowy z wymowy brytyjskiej

– wykład-warsztat z pszczelarstwa miejskiego i budowania uli (słynny detektyw na emeryturze zajmował się hodowlą pszczół)

– konkurs cosplay

– występ trio skrzypcowego Golden Violins (nowy program, tematy z serialu BBC „Sherlock”)

– pokaz sztuki walki bartitsu (klub walki L’ExtremeEst)

– konkursy i gry dla uczestników: sherlockowe bingo, kalambury

– gra terenowa „Niedokończona sprawa Sherlocka Holmesa”.

content

23.05.2018 10:25

Nie żyje Philip Roth

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

We wtorek wieczorem zmarł amerykański pisarz Philip Roth, uważany za jednego z największych powieściopisarzy XX w. Wiadomość o śmierci autora zamieścił na Twitterze jego biograf, Blake Bailey. Przyczyną była niewydolność pracy serca.


Autor przez wiele lat był wymieniany wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Nie udało mu się jej zdobyć, ale został uhonorowany wieloma innymi prestiżowymi nagrodami. Jedną z ważniejszych jest zdobyta w 1998 Nagroda Pulitzera, którą przyznano mu za Amerykańską sielankę. Roth za swą twórczość otrzymał również National Book Critics Circle Award (dwukrotnie), nagrodę PEN/Faulkner (trzykrotnie), PEN/Nabokov Award oraz Międzynarodową Nagrodę Bookera.


Philip Roth przyszedł na świat w konserwatywnej rodzinie żydowskiej w mieście Newark w stanie New Jersey. Zostało ono miejscem akcji większości z jego wczesnych powieści oraz opowiadań. Autor w swojej twórczości poruszał między innymi tematy amerykańskiej polityki, żydowskiej tożsamości oraz męskiej seksualności.
Odszedł w wieku 85 lat.

23.05.2018 09:14

The Man Booker International Prize dla Olgi Tokarczuk!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Powieść Bieguni (Tokarczuk Olga) (Flights) w tłumaczeniu Jennifer Croft została wyróżniona jedną z najbardziej prestiżowych literackich nagród na świecie — Man Booker International Prize. Jest to międzynarodowa nagroda, ustanowiona w 2005 r. w Wielkiej Brytanii jako dopełnienie The Man Booker Prize for Fiction, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej za powieść anglojęzyczną. Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest za najlepszą powieść przetłumaczoną na język angielski.
Flights — bo taki tytuł nosi anglojęzyczne wydanie książki — ukazała się na Wyspach Brytyjskich w maju 2017 roku nakładem wydawnictwa Fitzcarraldo Editions. Międzynarodowy sukces powieści, która w 2008 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką Nike, zbiegł się w czasie z niedawną polską premierą Opowiadań bizarnych.
     
Nie posiadamy się ze szczęścia. 10 lat po polskiej premierze Bieguni trafiają do kolejnych czytelników, którzy swoją lekturą nadają tej książce nowe znaczenia i sensy. Dowodzi to ponadczasowości i uniwersalności pisarstwa Olgi Tokarczuk — mówi Marcin Baniak, Dyrektor ds. promocji Wydawnictwa Literackiego, polskiego wydawcy nagrodzonej powieści.

Gratulujemy autorce!

22.05.2018 10:05

Nowy serial na podstawie powieści kryminalnych J.K. Rowling

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już niedługo, bo 1 czerwca, będziemy mogli obejrzeć pierwszy odcinek serialu stworzonego na podstawie powieści kryminalnych J.K. Rowling – Cormoran Strike. Jest to ekranizacja książek, które autorka napisała pod pseudonimem Robert Galbraith.


W rolach głównych występują Tom Burke jako Cormoran Strike i Holliday Grainger jako jego asystentka Robin. Serial opowiada o prywatnym detektywie Cormoranie Strike’u, który wrócił ze służby wojskowej w Afganistanie i założył w Londynie jednoosobową firmę detektywistyczną. Zraniony zarówno psychicznie, jak i fizycznie mężczyzna ma niezawodną intuicję i instynkt, a także cenne doświadczenie wojskowego śledczego. Okazują się one kluczowe przy próbie rozwiązania trzech złożonych spraw, z którymi nie radzi sobie policja.


Ekranizacja przyjęła formę miniserialu, składającego się z siedmiu godzinnych odcinkówi. Trzy pierwsze opierają się na fabule Wołania kukułki, kolejne dwa opowiadają historię z Jedwabnika, a w ostatnich dwóch poznamy historię ze Żniw zła. Sama J.K. Rowling jest jedną z producentek wykonawczych serialu.


Serial będzie emitowany na antenie Cinemax w soboty o godzinie 21:00.

21.05.2018 11:13

Anna Bikont laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kolejna nagroda powędrowała do Anny Bikont za książkę „Sendlerowa. W ukryciu”. Zdobywczyni Nagrody im. Adama Mickiewicza tym razem otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Książka jest również nominowana do Nagrody Nike – czy ją także zgarnie, dowiemy się 7 października.

Jury wyróżniło Annę Bikont za „poszukiwanie prawdy, dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych, podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania”. I za to, że stworzyła „książkę na dziś”. Laureatka otrzymała 50 tysięcy złotych.

Za „sprawny, giętki, efektywny” przekład wyróżniono Sergiusza Kowalskiego, który przetłumaczył „Miasto cierniBena Rawlence’a. Tłumacz otrzymał 15 tysięcy złotych.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego to coroczna nagroda literacka przyznawana od 2010 roku, ustanowiona przez władze Warszawy. W poprzednich latach wyróżnione zostały m.in. książki:

Delhi: Stolica ze złota i snu (Dasgupta Rana)

Diabeł i tabliczka czekolady (Reszka Paweł Piotr (ur. 1977))

Czasy secondhand: Koniec czerwonego człowieka (Aleksijewicz Swietłana).

18.05.2018 13:01

Rok 2017 rekordowy pod względem liczby opublikowanych w Polsce tytułów książek!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Według nowego raportu zaprezentowanego w sześćdziesiątym piątym tomie rocznika Ruch wydawniczy w liczbach w roku 2017 został pobity kolejny rekord liczby opublikowanych w Polsce tytułów książek! Już 2016 rok był pod tym względem rekorodwy, a tymczasem w 2017 roku w polskiej bibliografii narodowej znalazło się 36 260 tytułów książek, czyli o 2025 tytułów i 6% więcej niż rok wcześniej. W sumie w ciągu ostatnich trzech lat liczona w tytułach produkcja wydawnicza zwiększyła się o ponad 10%.

Choć liczba wydanych tytułów się zwiększa, nie znajduje to niestety odbicia w liczbie czytelinków ani w przychodach osiąganych na rynku książki. Czytelnictwo waha się od dekady na tym samym, raczej skromnym poziomie (ok. 40% czytelników czytających przynajmniej jedną książkę rocznie), a przychody rynku książki oceniane są jako coraz niższe (2,68 mld zł w 2013 roku – 2,32 mld zł w 2017).

17.05.2018 19:39

„Poezje” Branwella Brontë w tłumaczeniu dot59

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Do księgarni trafiła dzisiaj książka Poezje (Brontë Branwell).

Branwell Brontë (1817–1848) to brat trzech słynniejszych od niego sióstr-pisarek: Anny, Charlotte i Emily Brontë. Branwell  całe swoje życie poświęcił trzem pasjom – malarstwu, pisarstwu i poezji. Jak zapewnia wydawca, jego poezje urzekają językiem i klimatem „Wichrowych Wzgórz”.

Wybór wierszy i poematów przełożyła Dorota Tukaj, czyli nasza BiblioNetkowiczka dot59.

Teksty ułożył i opatrzył wstępem Eryk Ostrowski, znawca tej epoki i twórczości rodzeństwa.

Poniżej próbka możliwości poety:

Samotny stoję, pochylam się – słychać, / Jak dziki podmuch przeraźliwie wzdycha; / Jak hen, daleko, z lamentem żałosnym / Nad siwą skałą chyli gęste wrzosy, / Potem się wznosi w jesionowym gaju, / Po ziemi zwiędłe liście rozrzucając; / Ciemnieją mury, gdy deszczem w nie wali, / Potem, zawodząc, ginie gdzieś w oddali.

 

 

17.05.2018 13:55

Nominacje do Nagrody Nike

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na Warszawskich Targach Książki ogłoszono dzisiaj 20 nominacji do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce - Nagrody Nike. Wśród nich znalazły się: 2 książki biograficzne i 3 reportażowe, 5 powieści, 3 eseje oraz 4 tomy opowiadań i 3 poetyckie. Nagroda Nike zostanie w tym roku wręczona po raz 22. Laureata poznamy w niedzielę 7 października.

 

Oto lista nominowanych książek:

Sendlerowa: W ukryciu (Bikont Anna) Czarne, Wołowiec (biografia)

Druga ręka (Bonowicz Wojciech) a5, Kraków (poezja)

Nieczułość (Bunda Martyna) Wydawnictwo Literackie, Kraków (powieść)

Lata powyżej zera (Cieplak Anna) Znak, Kraków (powieść)

Pan wszystkich krów: Opowiadania (Dybczak Andrzej) Nisza, Warszawa (opowiadania)

Nie hańbi (Gitkiewicz Olga) Dowody na Istnienie, Warszawa (reportaż)

Po trochu (Gogola Weronika) Książkowe Klimaty, Wrocław (opowiadania)

Rejwach (Grynberg Mikołaj) Nisza, Warszawa (opowiadania)

Stance (Kronhold Jerzy) Convivo, Warszawa (poezja)

Pamięć operacyjna (Lipska Ewa) Wydawnictwo Literackie, Kraków (poezja)

Lesbos (Lis Renata) Sic!, Warszawa (esej)

Toast na progu (Mencwel Andrzej) Wydawnictwo Literackie, Kraków (powieść)

Terremoto (Mikołajewski Jarosław) Dowody na Istnienie, Warszawa (reportaż)

Duchy Jeremiego (Rient Robert) Wielka Litera, Warszawa (powieść)

Foucault w Warszawie (Ryziński Remigiusz) Dowody na Istnienie, Warszawa (reportaż)

Mikrotyki (Sołtys Paweł (pseud. Pablopavo)) Czarne, Warszawa (opowiadania)

Gombrowicz: Ja, geniusz (Suchanow Klementyna) Czarne, Wołowiec (biografia)

Rzeczy, których nie wyrzuciłem (Wicha Marcin) Karakter, Kraków (esej)

Wymazane (Witkowski Michał (ur. 1975)) Znak Literanova, Kraków (powieść)

Poezja dla początkujących (Zagajewski Adam) Zeszyty Literackie, Warszawa (esej)

 

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. W ubiegłym roku laureatem Nike został Cezary Łazarewicz za książkę „Żeby nie było śladów”.

14.05.2018 11:50

Znamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2018

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tegorocznej edycji nagrodzono:

– w kategorii Książka Roku: Puste noce (Jarniewicz Jerzy) (Biuro Literackie),

– w kategorii Debiut: Raport wojenny (Jabłońska Agata) (Biuro Literackie).

Nagrodę za całokształt pracy twórczej otrzymał Bohdan Zadura.

 

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius stanowi promocję i wyróżnienie najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Fundatorem jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od Angelusa Silesiusa, barokowego poety.

Nagroda przyznawana jest corocznie w trzech kategoriach:
– za całokształt twórczości (zwycięzca otrzymuje 100 000 zł),
– książka roku (zwycięzca otrzymuje 50 000 zł)
– debiut roku (zwycięzca otrzymuje 20 000 zł).

 

11.05.2018 13:24

9. Warszawskie Targi Książki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W przyszłym tygodniu po raz dziewiąty odbędą się Warszawskie Targi Książki. Jeśli będziecie w stolicy w dniach 17–20 maja, serdecznie zapraszamy was na nasze stoisko 34/D5 (PWN & Ravelo).

 

W ubiegłym roku Stadion Narodowy odwiedziło ponad 800 wystawców z 32 krajów, ponad 1000 autorów i 75 000 publiczności. Przez cztery dni Targów odbyło się tysiąc pięćset wydarzeń dla czytelników i osób z branży: spotkań, dyskusji, debat, prezentacji nowości wydawniczych i bestsellerów, konkursów, atrakcji literacko-artystycznych i wystaw. Podczas tegorocznej edycji również czeka nas mnóstwo atrakcji, w tym m.in. obchody rocznicy 100 lat odzyskania niepodległości oraz organizowane po raz pierwszy wydarzenie Meet Point. Odbędzie się ono w weekend (19 i 20 maja) na płycie stadionu i będzie to szereg spotkań z gwiazdami internetu, widowiskowych rozgrywek e-sportowych i wielu dodatkowych atrakcji (m.in. czekać na nas będą strefy z konsolami i komputerami czy konkurs cosplay, podczas którego uczestnicy zaprezentują repliki strojów bohaterów filmów, gier i komiksów).

10.05.2018 15:28

Nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA 2018

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Po raz trzynasty ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA. Do konkursu zgłoszono 426 tytułów w czterech kategoriach: eseistyka – 64, poezja – 189, proza – 115, przekład – 58. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie Kapituły wybrali dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2017 roku, po pięć w każdej z kategorii.


ESEJ:

Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu (Masłowska Dorota) Wydawnictwo Literackie, Kraków

Rękopis znaleziony na ścianie (Mrowcewicz Krzysztof) Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa

Inne życie: Biografia Jarosława Iwaszkiewicza: Tom 2 (Romaniuk Radosław) Wydawnictwo Iskry, Warszawa

Czarna ikona – Biełomor: Kanał Białomorski – dzieje, ludzie, słowa (Sworzeń Marian) Wydawnictwo Sic!, Warszawa

Rzeczy, których nie wyrzuciłem (Wicha Marcin) Wydawnictwo Karakter, Kraków

09.05.2018 11:30

Powstanie serial na podstawie książek Paulo Coelho

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Studia filmowe Fremantlemedia North America, Random House Studio i Dancing Ledge Productions podpisały z poczytnym autorem kontrakt na pierwszy serial oparty na jego twórczości. Będzie to adaptacja aż trzech powieści Coelho: Demona i panny Prym, Bridy oraz Czarownicy z Portobello. Serial ma opowiadać historię wyklętego przez kościół młodego księdza, który musi uciekać przed organami prawa i jednocześnie ukrywać się przed mafią. Jak zapowiadają twórcy, będzie to historia o odkrywaniu samego siebie i poszukiwaniu zbawienia.

Portal Deadline donosi, że Coelho będzie zaangażowany w prace przy projekcie, mało tego, ma również występować na ekranie… i przedstawiać każdy  odcinek oraz dzielić się przemyśleniami na jego temat.

Producenci cieszą się na współpracę z brazylijskim pisarzem. Jak mówi CEO Dancing Ledge Productions, Laurence Browen: Setki milionów osób odnalazły w twórczości Paulo Coelho uniwersalizm, który odczuwają bardzo osobiście. W naszej produkcji pragniemy uczcić jego wizję i połączyć elementy jego dzieł tak, by zabrać widzów w  porywającą, epicką podróż.

Na razie nie znamy tytułu produkcji, reżysera ani obsady.

07.05.2018 11:45

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2018 – krótka lista

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: prof. Zbigniew Mikołejko (przewodniczący), Witold Bereś, prof. Anna Gemra, prof. Inga Iwasiów, dr Anna Marchewka, prof. Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Sowula ogłosiła nominacje do piętnastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.


Krótka lista przedstawia się następująco:

1. Zombie (Chmielarz Wojciech) (Wydawnictwo Czarne)

2. Tylko umarli wiedzą (Ćwirlej Ryszard) (Wydawnictwo Czwarta Strona)

3. Reguła nr 1 (Guzowska Marta) (Wydawnictwo Marginesy)

4. Pogromca grzeszników (Kalinowski Grzegorz) (Wydawnictwo Muza)

5. Wiara (Kańtoch Anna) (Wydawnictwo Czarne)

6. Zgubna trucizna (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976)) (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)

7. Oszpicyn (Zajas Krzysztof A.) (Wydawnictwo Marginesy)

 

02.05.2018 09:06

Nie będzie literackiej Nagrody Nobla

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W wyniku skandalu w Akademii Szwedzkiej pod znakiem zapytania stanęło wręczenie tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wszystko za sprawą oskarżenia o molestowanie seksualne męża jednej z członkiń akademii – Katariny Frostenson. Zarzuty wobec Jeana-Claude’a Arnaulta wysunęło aż osiemnaście kobiet, w tym pięć zdecydowało się złożyć doniesienie o gwałcie na policję. Francuski fotograf wszystkiemu zaprzecza, także oskarżeniom o bycie źródłem przecieków nazwisk laureatów, m.in. Wisławy Szymborskiej, Swiatłany Aleksijewicz oraz Boba Dylana.

Kilka dni temu z Akademii Szwedzkiej odeszła pisarka Sara Stridsberg. To już kolejna rezygnacja w związku ze skandalami w tej instytucji, wcześniej Sara Danius ustąpiła z funkcji jej sekretarza.  Z pierwotnie osiemnastoosobowego grona pozostało już tylko dziesięć osób.

Szwedzkie Radio donosi, że w Akademii trwa obecnie dyskusja, czy w tym roku poznamy literackiego Nobla. Per Wästberg, przewodniczący obrad, zapowiedział, że jeśli nagroda nie zostanie w tym roku przyznana, w następnym otrzymają ją dwie osoby.

 

EDIT: Szwedzka Akademia podjęła decyzję: w 2018 roku nie zostanie przyznana Nagroda Nobla w dziedzinie literatury.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: