Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

10.08.2017 10:51

Przeprowadź wywiad z pisarką Julie Anne Long – zadaj pytanie autorce

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mamy możliwość przeprowadzenia wywiadu z Julie Anne Long. Jeśli chcecie zadać jej pytania, nie wahajcie się: wpiszcie swoje pomysły tutaj, w komentarzu pod postem; czekamy na nie do 24 sierpnia. Najciekawsze prześlemy pisarce.

Julie Anne Long należy dziś do grona najbardziej lubianych amerykańskich autorek – jej powieści charakteryzują się wartką akcją i emocjonującą intrygą. Napisała między innymi powieści Jak zaczyna się miłość? (Long Julie Anne) czy Miłość niezwyciężona (Long Julie Anne) (która ukaże się w Polsce 18 sierpnia). Otrzymała nagrodę RITA Award, jej książki co roku znajdują się wśród najlepszych powieści wybieranych przez czytelniczki Amazonu. 

09.08.2017 14:00

„Ciotka Poldi” pod patronatem Biblionetki!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy przyszły patronat Biblionetki: Ciotka Poldi i sycylijskie lwy Maria Giordana. Dzięki tej książce w połowie września będziecie mieli okazję powspominać słoneczne lato razem z autorem poczytnych niemieckich kryminałów.

Ciotka Poldi to lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników lekkich kryminałów z gatunku cozy crime, ale też dla amatorów dobrej literackiej rozrywki. Przez wiele tygodni książka była w pierwszej dziesiątce bestsellerów „Spiegla”, a jej główna − ekscentryczna bohaterka stała się postacią kultową. Mario Giordano ukończył właśnie trzecią część serii.

Już 13 września na półki księgarni trafi polski przekład tej komedii kryminalnej – z niebanalną bohaterką i klasyczną intrygą, pozbawioną drastycznych detali.

Ciotka Poldi to mnóstwo inteligentnego humoru, ironii oraz afirmacji barwnej Italii i włoskiego stylu życia; to też sympatyczne, lekko skonsternowane spojrzenie na Sycylię − jej piękno, stereotypy i absurdy. Książka jest bardzo pogodna i budzi tęsknotę za podróżami. Językowo to prawdziwa uczta, pełna podtekstów, czarnego humoru i celnych metafor. Powieść kipi radością życia, które ma zapach pomarańczy i smak wybornego wina. A wśród tych rarytasów − detektyw w spódnicy. Nie sposób jej nie pokochać! 

 

content

08.08.2017 15:58

Półfinał „Angelusa” 2017 – ogłoszono listę 14 tytułów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy listę 14 tytułów, które zawalczą o tegoroczną Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”. Jest to najważniejsza nagroda przyznawana w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski autorstwa pisarzy pochodzących z Europy Środkowej. Autorzy tych książek poruszają tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji nad rzeczywistością oraz mają swój wkład w wiedzę czytelników o innych kulturach.

Siedem wybranych do finału pozycji poznamy na początku września, natomiast nazwisko laureata zostanie podane w październiku na uroczystej gali.

Lista wybranych przez jury książek znajduje się w rozwinięciu wiadomości.

content

08.08.2017 11:03

Najbogatsi pisarze świata według „Forbesa”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Niedawno magazyn „Forbes” opublikował tegoroczną listę najlepiej zarabiających pisarzy – tym razem bank rozbiła J.K. Rowling, niemal dziesięć lat po tym, jak po raz pierwszy zajęła pierwsze miejsce w rankingu. Na drugim miejscu wylądował do tej pory niepokonany James Patterson.

W swoich obliczeniach „Forbes” bierze pod uwagę nie tylko przychód z opublikowanych książek, lecz także zyski z produkcji telewizyjnych, filmowych, a także opinie ekspertów. Na tej podstawie oszacowano, że Rowling zarobiła w ciągu jednego roku (do 31 maja) w sumie 95 milionów dolarów (jak obliczył „Forbes”, zarabiała średnio ponad 180 dolarów na minutę). Stało się to przede wszystkim za sprawą wydania scenariusza sztuki Harry Potter i Przeklęte Dziecko w formie książki – kiedy kontynuacja przygód Harry’ego Pottera ukazała się ubiegłego lata, w samej Wielkiej Brytanii zaledwie w trzy dni sprzedano ponad 680 tysięcy egzemplarzy. 

08.08.2017 00:00

Stacja Literatura 22: „Jeden akapit”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Były Fort, a następnie Port Literacki organizowany jest po raz drugi w Stroniu Śląskim jako Stacja Literatura. Nowe miejsce i nazwa festiwalu to nie jedyne zmiany najstarszej tego typu imprezy literackiej w Polsce. Radykalnie zmieniły się formuła i program wydarzenia, które swój początek miało w Legnicy (1996–2003), a później kontynuowane było we Wrocławiu (2004–2015). Tegoroczną nowością imprezy jest cykl „Jeden akapit”.

Zamiast typowego spotkania autorskiego, czytania fragmentów książki i rozmowy z autorem, zaproszony gość dostaje do dyspozycji 15 minut, wybiera jeden akapit i w oparciu o niego prezentuje czytelnikom festiwalową książkę. Może to zrobić w formie miniwykładu, pogadanki lub prezentacji multimedialnej. Formułę „minimum słów, maksimum treści” po raz pierwszy sprawdzą Andrzej Sosnowski i Jacek Dehnel.

Więcej informacji w rozwinięciu wiadomości.

content

04.08.2017 16:00

Najpopularniejsze książki na Biblionetce – półroczne podsumowanie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Minęła już połowa 2017 roku – za nami prawie osiem miesięcy ciekawych premier książkowych i na pewno wielu pasjonujących lektur. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się naszym wyborom i przedstawić podsumowanie pierwszego półrocza 2017 roku. Zebraliśmy dziesięć najczęściej odwiedzanych przez Biblionetkowiczów i Biblionetkowiczki stron książek wydanych w 2017 roku. Dzięki temu udało nam się sprawdzić, które z aktualnie proponowanych przez wydawnictwa pozycji najbardziej nas zainteresowały. Nie braliśmy pod uwagę liczby ocen i ich wysokości.

Na liście znalazło się pięć romansów, cztery kryminały i jedna książka fantasy. Tylko jedna pozycja należy do polskiego autora. Najczęściej odwiedzane strony to książki mające swoje premiery w styczniu i marcu. Wśród starszych tytułów zdecydowanie najpopularniejsze są lektury szkolne: O psie, który jeździł koleją, Dzieci z Bullerbyn, Oskar i pani Róża czy Mistrz i Małgorzata. Wciąż też interesują nas hity ubiegłych lat – Dziewczyna z pociągu, Małe życie i Shantaram.

content

03.08.2017 10:10

Nie żyje Wanda Chotomska

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Autorka kultowej wieczorynki Jacek i Agatka zmarła w środę w Warszawie – miała 87 lat. O śmierci Wandy Chotomskiej poinformowała Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – Małgorzata Karolina Piekarska.

Autorka ponad dwustu książek dla dzieci, wierszy, opowiadań, piosenek i scenariuszy teatralnych nauczyła się czytać w wieku czterech lat i – jak powiedziała – już nie przestała. Pierwszy wiersz napisała w drugiej klasie, oficjalnie zadebiutowała natomiast na łamach „Świata Młodych” w 1949 roku. W 1951 roku rozpoczęła współpracę z redakcją „Świerszczyka” i wraz z Mironem Białoszewskim publikowała wiersze pod pseudonimem „Wanda Miron”. Pierwszy tomik poezji – Tere fere – wydała w 1958 roku.  

Później pojawiły się między innymi Gdyby tygrysy jadły irysy (1968), Kaczka tłumaczka (1968), Dla każdego coś śmiesznego (1971), Gdyby kózka nie skakała (1971), Dlaczego cielę ogonem miele (1973), Dziesięć bałwanków (1977) czy Kram z literami (1987). 

02.08.2017 16:00

"Nowe głosy z Europy" - Charlotte Van der Broeck

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kolejną laureatką drugiej edycji projektu "Nowe głosy z Europy", która gościć będzie na festiwalu Stacja Literatura 22, jest Charlotte Van den Broeck – pochodząca z Belgii poetka i performerka.

Podczas kwietniowych Targów Książki w Londynie grupa laureatów projektu "Nowe głosy z Europy" powiększyła się o kolejnych dziesięciu autorów, będących nie więcej niż dziesięć lat po debiucie, którzy odwiedzają teraz różne festiwale literackie w Europie i nie tylko. Troje z nich – Asja Bakić (Bośnia), Charlotte Van den Broeck (Belgia) i Llŷr Gwyn Lewis (Walia) – odwiedzi również Stację Literatura 22 w Stroniu Śląskim. W poprzednim numerze biBLioteki prezentowaliśmy pierwszą z uczestniczek – Asję Bakić. Teraz przedstawiamy Charlotte Van den Broeck.

"To wewnętrzne skupienie, o którym wspominasz" – przyznaje autorka – "to mój sposób na szukanie intymności, może nawet intymności symbiotycznej z Innym, z Innością. Te wiersze poszukują obszarów zmysłowości, ich tematem jest cielesność i jej przeobrażenia". I dodaje: "wektor uwagi skierowany jest zatem do wewnątrz, ale czasem też na zewnątrz, szczególnie kiedy liryczne ja spogląda na rzeczy przez pryzmat naiwnie pojętej naukowości, tworząc dystans między ciałem a doświadczeniem".

Więcej informacji o poetce w rozwinięciu newsa.

02.08.2017 06:30

"Książka mojego życia" - już od 7 sierpnia!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Takiej wystawy jeszcze nie było! Czytelnicy i bibliotekarze mówią o książkach swojego życia! Wystawę "Książka mojego życia" będzie można obejrzeć w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej w dniach 7 sierpnia - 30 września.

Wystawa, w której czytelnicy mówią o ważnych dla nich dziełach, to coś więcej niż tylko rekomendacje lekturowe. Ponad 70 uczestników przedsięwzięcia (m.in. z Wrocławia, Jeleniej Góry i Wałbrzycha, ale także np. z Prusic, Wąsosza, Ostroszowic, Pobiela i Płosek) pozwoliło, by inni zanurzyli się w świat ich osobistych odczuć i poznali literaturę z nieco innej – bardziej intymnej – strony. Z pozoru proste pytanie o najistotniejszy do tej pory przeczytany tekst i prośba o wykonanie fotografii z książką zaowocowały projektem stanowiącym wymianę myśli na wielu poziomach, łączącym w sobie cechy sondy, wywiadu i ekspozycji fotograficznej.

Więcej informacji w rozwinięciu newsa.

content

01.08.2017 13:37

Zapowiedzi książkowe na sierpień 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wracamy z książkowymi zapowiedziami – tym razem prezentujemy kilka propozycji na sierpień. Zarówno na upalny początek miesiąca, jak i – miejmy nadzieję – równie udany koniec lata.

Już jutro – 2 sierpnia – nakładem wydawnictwa Znak ukaże się nowy wybór opowiadań Kornela Filipowicza: Moja kochana, dumna prowincja. Mistrz krótkich form prozatorskich, wielbiciel przyrody, miłośnik miasteczek i spływów kajakowych z niezwykłą wnikliwością opisuje małe, pozornie banalne wydarzenia z życia codziennego, na które – po lekturze opowiadań – będziemy mogli spojrzeć w zupełnie inny sposób. W wyborze Justyny Sobolewskiej nie brakuje poczucia humoru, ironii i dystansu: to uniwersalna i ponadczasowa proza.

W rozwinięciu wiadomości więcej czekających nas premier.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: