Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

31.08.2017 13:21

„Życie pszczół” Maurice’a Maeterlincka – ostatni patronat tego tygodnia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wczoraj nakładem Wydawnictwa MG ukazał się  ostatni patronat Biblionetki tego tygodnia – Życie pszczół (Maeterlinck Maurice (Maeterlinck Maurycy)).

Cudowna proza łącząca świat pszczelarski, naukę i filozofię. Praktyczny podręcznik biologii pszczół, a jednocześnie literacka apoteoza przyrody. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu książka zarówno dla specjalistów, jak i tych, którzy dopiero wczoraj zainteresowali się pszczołami.

„Maurice Maeterlinck w niezwykły sposób łączy ze sobą świat rzemiosła pszczelarskiego, nauki, filozofii, poezji i świetnej prozy. Trzymając się własnej maksymy, mówiącej, iż »jest tyle rzeczywistych cudów w ulu, że nie potrzeba wymyślać nowych«, autor z niezwykłą skrupulatnością i bogactwem faktów odsłania przed nami kolejne sceny życia pszczół. Siłą napędową tego traktatu, jest próba dotarcia do samego źródła, które autor nazywa »duchem ula«.”
dr Jakub Glapan

content

31.08.2017 09:34

„Stancje” Wioletty Grzegorzewskiej – spotkanie z autorką

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wczoraj (30 sierpnia) ukazała się nowa książka Wioletty Grzegorzewskiej – Stancje (Grzegorzewska Wioletta) – która stała się inspiracją do zorganizowania spotkania autorskiego z pisarką której tom opowiadań Guguły (Grzegorzewska Wioletta) stał się wydarzeniem literackim: zdobył zarówno nominację do Nagrody Nike, jak i do The Man Booker International Prize.

7 września (czwartek) zapraszamy na wydarzenie „Moda na czytanie” na ulicę Bracką 25 w Warszawie.

Rozmowę poprowadzi Justyna Sobolewska.

Więcej informacji o autorce i jej najnowszej książce w rozwinięciu wiadomości.

content

30.08.2017 10:00

„Villette” Charlotte Brontë pod patronatem Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj (30 sierpnia) zapraszamy do księgarń po swój własny egzemplarz wznowienia ostatniej powieści jednej ze słynnych sióstr Brontë – Villette (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer)). To arcydzieło literatury angielskiej i jednocześnie najważniejsza powieść w dorobku pisarki ukaże się nakładem Wydawnictwa MG.

Brontë oparła swoje ostatnie dzieło na wątkach autobiograficznych. Pod nazwą Villette kryje się Bruksela, gdzie w latach 40. XIX w. przyszła pisarka przeżywała zakazaną miłość do żonatego mężczyzny, profesora Constantina Hégera. Główna bohaterka powieści, Lucy Snowe, pozbawiona w Anglii widoków na przyszłość, decyduje się wziąć los we własne ręce i wyrusza do Europy. Przypadkiem w nocy trafia na pensję dla dziewcząt mieszczącą się w budynku dawnego klasztoru żeńskiego. Otrzymawszy tu posadę, wiedzie z początku bezbarwne życie nauczycielki angielskiego. Wkrótce jednak spostrzega, że każdy jej ruch w tym miejscu jest przez kogoś obserwowany. Usiłując rozwiązać zagadkę, zostaje uwikłana w wydarzenia z pogranicza świata materialnego i duchowego…

content

29.08.2017 16:11

„Dzieje Tristana i Izoldy” – nowy patronat Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przedstawiamy pierwszy patronat Biblionetki tego tygodnia. Wydawnictwo MG prezentuje jedną z najciekawszych historii miłosnych – Dzieje Tristana i Izoldy (< autor nieznany / anonimowy >) w przekładzie Tadeusza Żeleńskiego (Boya). Nowe, ilustrowane wydanie dostępne będzie w księgarniach już jutro, czyli 30 sierpnia.

Legenda Tristana i Izoldy jest najpiękniejszym, najgłębszym poematem miłości, jaki ludzkość kiedykolwiek stworzyła. Zawiera w najpełniejszym, najszlachetniejszym wyrazie to, co stanowi dominującą linię późniejszej literatury francuskiej, co odróżnia ją od wszystkich innych i stanowi tajemnicę jej uroczego na wszystkie inne oddziaływania.

Wiecznie na nowo przeżywany problem miłości, wiekuista, tryumfalna apoteoza jej samej, wraz z całym bezmiarem jej nędz, kłamstw, jej wzniosłości i upodlenia, czci i bezhonoru, z całym pijaństwem szczęścia i tragizmem niedoli, to linia, która od Tristana i Izoldy, poprzez strofy Villona i Molierowskiego Alcesta, niezapomniane sylwety Manon Lescaut i kawalera de Grieux, poprzez Stendhala i Balzaca, Musseta i Verlaine'a, aż do całego teatru i powieści przedostatniej doby, aż do piosenki ulicznej Paryża, snuje się nieprzerwanie przez najświetniejsze karty literatury francuskiej i stanowi jej swoisty, nieprzeparty urok. 

content

29.08.2017 12:01

Zakończenie „Gry o tron” w archiwum biblioteki uniwersyteckiej?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wczoraj odbyła się polska premiera ostatniego odcinka siódmego i przedostatniego już sezonu serialu Gra o tron. Natomiast w ubiegłym miesiącu George R.R. Martin obiecał fanom szósty tom sagi – Wichry zimy –  już w przyszłym roku.

Wśród popularnych teorii, jak zakończy się wielka wojna o tron Westeros, znajdują się takie pomysły jak zniszczenie całego kontynentu, szalona królowa na tronie, podróże w czasie, a nawet… zmiana cyklu pór roku. Tymczasem biblioteka Cushing w Texas A&M University sugeruje wszystkim zainteresowanym, że wśród 300 pudeł notatek i papierów przekazanych do archiwum przez Martina mogą znajdować się odpowiedzi na wiele pytań dotyczących zakończenia cyklu. Biblioteka właśnie udostępniła te materiały swoim czytelnikom.

Martin zaczął przekazywać do biblioteki swoje zbiory trzy lata przed publikacją pierwszej części sagi (Gra o tron (Martin George R. R.)). Dzisiaj archiwum pisarza liczy 300 pudeł notatek, manuskryptów, dokumentów i ponad 1300 książek. 

content

29.08.2017 12:00

35% rabatu Ravelo na książki od wydawnictwa Amber!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nieubłaganie zbliża się koniec lata – jeśli Wasze książki wróciły z wakacji doczytane, niektóre pewnie są już nawet wypakowane, a Wy poszukujecie kolejnych inspiracji lekturowych, Księgarnia Internetowa Ravelo.pl ma dla Was propozycje od wydawnictwa Amber w dobrych cenach. Wybierzcie jedną książkę, a drugą będziecie mogli kupić 35% taniej. Dodatkowo – przy zakupie dwóch książek – otrzymacie w prezencie jedną powieść z czterech zaproponowanych tytułów.

Oferta wydawnictwa Amber to powieści obyczajowe, historie miłosne, ale też książki kryminalne i sensacyjne. 

Akcja trwa do 31 sierpnia do 23:59 lub do wyczerpania puli promocyjnej. Rabat liczony jest od skreślonych cen. Oferta dotyczy tylko książek papierowych, ebooki nie są włączone do promocji.

Zapraszamy na stronę!

content

28.08.2017 10:00

20 tomików poezji na Wolnych Lekturach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Justyna Bargielska, Maria Cyranowicz, Wioletta Grzegorzewska i Jacek Podsiadło – to tylko niektóre z nazwisk polskich poetów i poetek, które od niedawna można pobrać z wirtualnej biblioteki Wolnych Lektur. W ramach projektu Wolna literatura na Wolnych Lekturach udostępniono dwadzieścia autorskich tomików współczesnych autorów i autorek.

W przedsięwzięciu wzięło udział wiele wybitnych poetów i poetek – przedstawicieli różnych pokoleń. Wszystkie książki można kupić w papierowej, tradycyjnej formie, jednak ich niski nakład sprawił, że obecnie mogą być trudno dostępne. Dlatego tak ważne jest udostępnianie tej twórczości w wersji elektronicznej – w ten sposób utwory te ponownie trafią do obiegu czytelniczego, a w konsekwencji zdobędą także nowych odbiorców.

W rozwinięciu wiadomości prezentujemy pełną listę dostępnych tytułów. 

content

26.08.2017 11:00

Pierwsze nazwiska autorów 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przygotowania do 21. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie trwają – właśnie pojawiła się lista pierwszych nazwisk autorów, którzy pojawią się podczas jednego z największych jesiennych wydarzeń roku. 26–29 października będziecie mieli szansę spotkać się z pisarzami i pisarkami, którzy zarówno po raz pierwszy przybędą na Targi, jak i z tymi, którzy co roku wracają do Krakowa, by porozmawiać ze zwiedzającymi i podzielić się swoimi planami wydawniczymi na rok następny.

Jak zapewniają tegoroczni Wystawcy, już od dłuższego czasu pracują nad programem wydarzenia, by jak najbardziej uatrakcyjnić pobyt w EXPO Kraków podczas Tarów. Z dużą starannością przygotowują spotkania, a z każdym dniem wciąż przybywa niezwykłych nazwisk. Wśród nich znaleźli się cenieni autorzy kryminałów, książek dla dzieci, literatury faktu i literatury beletrystycznej – nazwiska pisarzy zagranicznych i polskich.

Pełna lista pisarzy i pisarek w rozwinięciu wiadomości.

content

25.08.2017 13:36

Narodowe Czytanie już 2 września

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym roku na uroczystym wydarzeniu Narodowego Czytania zapoznamy się z dramatem Wesele (Wyspiański Stanisław). Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 2 września do Ogrodu Saskiego w Warszawie. Przy okazji tegorocznej akcji po raz pierwszy będzie można skorzystać ze strefy dla dzieci z ofertą edukacyjną. Znajdą się w niej stanowiska Narodowego Centrum Kultury i Poczty Polskiej S.A.  

Organizatorzy przygotowali dla najmłodszych uczestników Narodowego Czytania wiele atrakcji, między innymi warsztaty czytelniczo-plastyczne, polegające na wspólnym czytaniu, rysowaniu oraz pleceniu wianków weselnych, a także warsztaty logopedyczne, dzięki którym dzieci odkryją piękno języka ojczystego. Ponadto będzie można nauczyć się projektować kartki i znaczki pocztowe.

content

25.08.2017 10:00

Miłośnik literatury znalazł sposób na rzucenie palenia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jaki jest najlepszy sposób na rzucenie palenia? Wygląda na to, że 73-letni Yusuf Özmerdivenli, pochodzący z Turcji, znalazł ten jeden jedyny – pieniądze, które mógłby przeznaczyć na kolejną paczkę papierosów, wydaje na książki. Dzięki temu postępowaniu przez 50 lat udało mu się zebrać biblioteczkę, w której mieści się już ponad 10 tysięcy pozycji.

Wszystko zaczęło się na początku lat 60. od klasycznej presji rówieśników – przyjaciele namawiali go na wspólne palenie, argumentując, że jeden lub dwa papierosy jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Jako miłośnik literatury Yusuf wpadł na pomysł, by kwotę, którą koledzy wydają na kolejne paczki, przeznaczyć na książki. Dzisiaj jego kolekcja jest tak duża, że – by zyskać miejsce na następne tytuły – jej część oddał bibliotekom, szkołom i uniwersytetom. 

content

24.08.2017 15:42

Znamy program tegorocznego Kapitularza Fantastyki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zanim rozpocznie się szkoła, Biblionetka zaprasza do Łodzi! Tegoroczny Kapitularz Fantastyki w Łodzi odbędzie się w dniach 1 do 3 września na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Zanim jednak wybierzecie się na to wydarzenie, warto się do niego przygotować, by nie zginąć w natłoku różnych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W związku z tym prezentujemy program święta miłośników fantastyki.

W tym roku Kapitularz przygotował szeroką ofertę programową, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Na konwencie będzie jak zwykle mnóstwo prelekcji, konkursów i paneli o różnej tematyce. Wśród nich między innymi konkurs cosplay, warsztaty origami, no i oczywiście nocne maratony filmowe z horrorami! Niezależnie od tego co Was interesuje – na pewno nie będziecie się nudzić w pierwszy weekend września na Kapitularzu!

Program dostępny jest na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/Kapitularz/?ref=aymt_homepage_panel

content

24.08.2017 15:17

Ogólnopolskie spotkanie Biblionetkowiczów w ten weekend!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już w ten weekend odbędzie się kolejne ogólnopolskie spotkanie Biblionetkowiczów. Zapraszamy do Nieborowa na rozpoczęcie wydarzenia w piątek 25 sierpnia. Zjazd  zakończy się w niedzielę – 27 sierpnia.

Na uczestników jak zawsze czeka wiele atrakcji – w sobotę zarezerwowano czas na wycieczkę z przewodnikiem po okolicy. Oprócz tego zaplanowano konkursy, rozgrywki gier planszowych i inne niespodzianki.

W tym roku redakcja Biblionetki będzie gościć na zjeździe po raz pierwszy. Z tej okazji zapakowaliśmy się w aż cztery kartony wszelakiego dobra, nie tylko tego książkowego. 

 

Jak zwykle życzymy udanego weekendu, emocjonujących dyskusji o literaturze, a także owocnych wymian książkowych.

Do zobaczenia!

content

24.08.2017 10:08

Stacja Literatura 22: „Literaccy z natury”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Powracamy z kolejnymi informacjami na temat 22. edycji festiwalu Stacja Literatura. Po raz drugi odbędzie się on w gminie Stronie Śląskie, a więc kolebce spotkań poprzedzających pierwszą edycję festiwalu w Legnicy. Zapraszamy do lektury tekstu organizatorów i zapoznania się z przydatnymi informacjami dla planujących wzięcie udziału w wydarzeniu.

Wybieracie się na festiwal?

 

Stacja Literatura 22 po raz drugi organizowana jest na terenie gminy Stronie Śląskie. To tutaj w pierwszej połowie lat 90. odbywały się Niemiecko-Polskie Spotkania Młodych, współorganizowane przez Artura Bursztę, które dały początek festiwalowi Biura Literackiego. Pierwsza edycja festiwalu w Legnicy w 1996 roku była rozwinięciem tamtych Spotkań – grono polskich i niemieckich autorów uzupełnili wówczas poeci z Czech. Przed rokiem, po dwudziestu latach, impreza powróciła do swoich korzeni.

content

23.08.2017 13:00

„Lagom” – o wikingach, równowadze i mleku półtłustym

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kiedy pisarz Jonas Gardell w 1996 roku nazwał Szwecję „krajem mleka półtłustego”, Szwedzi przyjęli swoje nowe miano z wielkim entuzjazmem. Okazuje się, że określenie to charakteryzuje upodobania mieszkańców tego kraju niezwykle trafnie, oznacza bowiem, że Szwedzi gustują w mleku „nie za tłustym, nie za chudym, lecz w sam raz”. Zasadniczo właśnie na tym opiera się szwedzkie lagom.

Linnea Dunne, autorka Lagom. Szwedzkiej sztuki życia, jako 19-latka opuściła rodzinną Szwecję i przeniosła się do Dublina. Najpierw zachłysnęła się irlandzką kulturą żywiołowej zabawy, spontanicznością i umownością zasad. Później jednak przyszła irytacja niedociągnięciami prawa i głębsza refleksja nad szwedzkim stylem życia. W swojej książce skupia się na tym jednym słowie – nieprzekładalnym na język polski, a oznaczającym „nie za dużo, nie za mało, w sam raz”. 

content

22.08.2017 14:37

LemCon w Krakowie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Krakowska Sieć Fantastyki zaprasza do Krakowa na LemCon – jednodniowe wydarzenie związane z życiem i twórczością Stanisława Lema, jednego z najważniejszych autorów XX wieku. Konferencja i konwent odbędą się 9 września – w urodziny pisarza – a ich celem będzie stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat krakowskiego fantasty i wpływu jego twórczości na (pop)kulturę, będą łączyć wątki zarówno popularyzatorskie, jak i naukowe, konferencyjne i fanowskie.

content

22.08.2017 09:59

Zmarł Brian W. Aldiss

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nie żyje Brian W. Aldiss – angielski klasyk literatury science fiction, krytyk i wydawca fantastyki. Pozostawił ponad 80 książek i 40 antologii (których był redaktorem). Pisarz zmarł 19 sierpnia 2017 roku wczesnym rankiem w swoim domu w Oxfordzie. Dzień wcześniej świętował 92. urodziny.

Aldiss, którego twórczość wydawana od lat 50. przyczyniła się do ukształtowania gatunku science fiction, znany jest między innymi z takich dzieł, jak Cieplarnia, Non stopSiwobrody oraz trylogia o Helikonii. Stanley Kubrick miał zamiar zaadaptować jego opowiadanie Supertoys Last All Summer Long – ostatecznie film wyreżyserował Steven Spielberg. Znamy go pod tytułem A.I. Sztuczna inteligencja. Pisarz był laureatem wielu prestiżowych nagród, wśród których znalazły się nagrody Hugo i Nebula. Otrzymał także honorowy doktorat na University of Reading. 

content

19.08.2017 18:44

Zmarł Janusz Głowacki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W wieku 78 lat odszedł Janusz Głowacki – dramatopisarz, scenarzysta, prozaik, eseista i autor słuchowisk radiowych. Informację tę przekazała w dniu 19 sierpnia 2017 roku żona pisarza, Olena Leonenko-Głowacka. Szczegóły dotyczące daty i miejsca pogrzebu nie są jeszcze znane.

Janusz Głowacki debiutował w „Almanachu Młodych” (1960), współpracował z redakcją tygodnika „Kultura”. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych napisał dramaty Fortynbras się upił, Polowanie na karaluchy, Antygona w Nowym Jorku. Z jego prozatorskich publikacji można wymienić m.in.  Ostatniego ciecia (2001), Z głowy (2004), Jak być kochanym (2005), Good night Dżerzi (2010). Był współscenarzystą filmu Rejs.

Wybitny polski twórca zdobył wiele cenionych nagród literackich – wśród nich znajdują się American Theatre Critics Associtation Award, John S. Guggenheim Award, Hollywood Drama-Logue Critics Award. W 2005 roku został laureatem Nagrody Ministra Kultury, natomiast w 2011 – Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski twórca”.

content

19.08.2017 13:00

Serial na podstawie „Piątej pory roku” N.K. Jemisin

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W ubiegłym tygodniu N.K. Jemisin po raz drugi z rzędu została laureatką Nagrody Hugo – Wrota obelisków, druga część cyklu Pęknięta ziemia, otrzymały wyróżnienie w kategorii najlepsza powieść. 16 sierpnia ogłoszono informację, że stacja TNT zamówiła serial na podstawie pierwszej części trylogii, pt.  Piąta pora roku. Książka ta również została nagrodzona Nagrodą Hugo w 2016 roku. Trzecia część ukazała się w ostatni wtorek,15 sierpnia.

Za projekt będą odpowiadać Leigh Dana Jackson (produkowała już takie seriale, jak 24:Dziedzictwo i Jeździec bez głowy) oraz zespół Imperative Entertainment.

Piąta pora roku to epicka historia, której akcja dzieje się w świecie nawiedzanym przez trzęsienia ziemi regularnie niweczące próby odbudowywania cywilizacji. Niewielka część społeczności ma umiejętność powstrzymywania klęsk żywiołowych, ale jednocześnie może je także powodować. Fabuła książek N.K. Jemisin stawia w centrum trzy bohaterki – każda z nich potrafi kontrolować trzęsienia ziemi. 

18.08.2017 09:32

Stacja Literatura 22: „Nieśmiertelność w Stacji Literatura 22”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy kolejną wiadomość o zbliżającej się Stacji Literatura – najstarszego festiwalu literackiego w Polsce. Tym razem informacja dotyczy spotkania dedykowanego zmarłemu w 2012 roku poecie – Tomaszowi Pułce. Inspiracją do rozmowy będzie zbiór jego twórczości: Wybiegane z raju (2006–2012). W dyskusji – odbywającej się pod tytułem Nieśmiertelność – wezmą udział: siostra autora Magda Pułka, zaprzyjaźniony z autorem Dawid Mateusz oraz niedawny debiutant Radosław Jurczak. Rozmowę poprowadzi Karolina Felberg-Sendecka.

Zapraszamy do zapoznania się z całą wiadomością.

content

18.08.2017 09:22

Nieoficjalna lista książek, które Instytut Książki będzie promował w Pekinie i we Frankfurcie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym tygodniu przedstawiono listę książek, które prawdopodobnie będą promowane przez Instytut Książki na Międzynarodowych Targach Książki w Pekinie i we Frankfurcie. Na największych imprezach branży księgarskiej na świecie pojawią się pozycje takich autorów, jak m.in. Bronka Nowicka, Szczepan Twardoch, ale też Bronisław Wildstein, Tomasz P. Terlikowski oraz Paweł Lisicki. Kontrowersyjną z uwagi na rozbieżności ideologiczne wśród pisarzy uwzględnionych na przedstawionej liście propozycję „Gość Niedzielny” motywuje koniecznością pokazania różnorodności polskiej oferty literackiej. „Gazeta Wyborcza” widzi tu natomiast naturalną decyzję, by promować książki, które odpowiadają światopoglądowi ministra kultury i kierownictwa Instytutu Książki.

Międzynarodowe Targi Książki w Pekinie odbędą się w połowie sierpnia, natomiast we Frankfurcie w dniach 11-15 października.

Pełna lista w rozwinięciu wiadomości. 

content

17.08.2017 10:21

„The Outsider” – nowa powieść Stephena Kinga

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Brian Truitt („USA Today”) przeprowadził niedawno krótki wywiad z zapracowanym mistrzem horroru. Dowiedzieliśmy się z niego, że Stephen King planuje w 2018 roku premierę nowej książki: The Outsider. Jednak to nie wszystko, co autor szykuje dla swoich fanów.

Na początku sierpnia na małych ekranach pojawił się serial na podstawie bestsellerowej trylogii Detektyw Bill Hodges (w głównej roli wystąpił Brendan Gleeson), a w kinach możemy zobaczyć adaptację cyklu Mroczna Wieża z Idrisem Elbą i Matthew McConaugheyem. Natomiast już od 8 września będzie pokazywana nowa wersja filmu To na podstawie kultowej powieści (zagraniczna premiera odbędzie się 6 września). 

Oprócz tego King razem ze swoim synem Owenem w przyszłym miesiącu wyruszy w podróż promującą ich wspólną powieść Śpiące królewny (ang. Sleeping Beauties; premierę zaplanowano na 26 września, w Polsce książka ukaże się 24 października). Na pomysł o kobietach z całego świata, które nagle zasypiają, wpadł syn Kinga.

17.08.2017 08:00

Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W imieniu organizatorów chcielibyśmy zaprosić Was na Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017. Odbędą się one w dniach 31 sierpnia – 3 września w Muzeum Miasta Gdyni, Klubie Ucho oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. W poniższym tekście inicjatorzy wydarzenia prezentują atrakcje, które będą czekać na gości, a także niezbędne informacje dla zdecydowanych na uczestnictwo w tegorocznej edycji nagrody.

Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza i przekład na język polski. Laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznamy w sobotę, 2 września, podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. W kolejnym dniu nagrodzeni spotkają się z publicznością. Tegorocznemu finałowi NLG towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, w tym koncert Tymona Tymańskiego „Zatrzymaj wojnę!” oraz warsztaty krytycznoliterackie „GDYNIA pisze”. Na szczególną uwagę zasługuje akcja „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego”, która zostanie przeprowadzona 2 września w wybranych gdyńskich trolejbusach. 

content

16.08.2017 15:08

Kapitularz Fantastyki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Biblionetka objęła patronat medialny nad wydarzeniem dedykowanym wszystkim miłośnikom fantastyki. Poniżej prezentujemy opis wydarzenia i planowane przez organizatorów festiwalowe atrakcje.

Kapitularz to Łódzki Festiwal Fantastyki organizowany przez fundację Fantastyczne Inicjatywy. To także, doceniane już niejednokrotnie, wydarzenie kulturalne nominowane przez mieszkańców miasta do łódzkiego konkursu „Plastry Kultury” jako wydarzenie literackie roku. W aktualnej formie odbywa się od 2012 roku. Co roku jednoczy coraz więcej osób powiązanych z fandomem z całego kraju.

content

16.08.2017 09:45

Literacki Sopot 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Po raz szósty Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot zapraszają wszystkich miłośników literatury do Sopotu – 17 sierpnia rusza kolejna edycja Festiwalu „Literacki Sopot”. Potrwa ona do 20 sierpnia. Jak zwykle na gości czeka wiele atrakcji – między innymi spotkania z autorami nominowanymi do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, warsztaty dla dzieci, a także targi książki. Tematem tegorocznej edycji będzie literatura hiszpańskojęzyczna.

Celem festiwalu odbywającego się w jedynym z najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem jest promocja literatury i czytelnictwa zarówno wśród mieszkańców Trójmiasta, jak i wśród turystów przyjeżdżających do Sopotu. Co roku miasto zamienia się w prawdziwy literacki kurort – przez cztery dni będzie można żyć rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Organizatorzy zapraszają na wspólne czytanie literatury, pokazy filmów, targi książki oraz działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki. 

content

13.08.2017 12:00

N.K. Jemisin otrzymała Nagrodę Hugo 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

N.K. Jemisin po raz drugi z rzędu została laureatką Nagrody Hugo – zwyciężczynię poznaliśmy na konwencie Worldcon w Helsinkach. W ubiegłym roku autorka otrzymała wyróżnienie za książkę Piąta pora roku (Jemisin N. K. (Jemisin Nora K.)) , w tym fani zdecydowali, że najlepszą powieścią fantastyczną są Wrota obelisków (Jemisin N. K. (Jemisin Nora K.)).

Oba tytuły wchodzą w skład cyklu Pęknięta ziemia , którego akcja osadzona jest w świecie nawiedzanym przez różne katastrofy naturalne, a rządzonym przez mutantów potrafiących kontrolować środowisko. Redakcja „The New York Times” nazwała twórczość Jemisin „intrygującą i niezwykłą”.

12.08.2017 06:30

GDYNIA pisze! Warsztaty dla blogerów i krytyków

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W ramach Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017 odbędą się warsztaty „GDYNIA pisze” przeznaczone dla blogerów i krytyków literackich. Podczas zajęć praktycznych Paulina Małochleb (krytyczka literacka, autorka bloga „Książki na ostro”) oraz Marcin Wilk (dziennikarz, autor bloga „Wyliczanka”) zwracać będą uwagę na literacką i szeroko pojętą estetyczną stronę niewinnego, jakby się wydawało, przedsięwzięcia, jakim jest publikacja tekstu krytycznego w internecie. Celem dwudniowych warsztatów będzie wypracowanie praktyki jakościowej prezentacji krytyki tekstów non-fiction w sieci.

Więcej informacji w rozwinięciu newsa.

11.08.2017 13:30

Stacja Literatura 22: „Lekcja języka poetyckiego dla dzieci”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Podobnie jak przed rokiem, w ramach Stacji Literatura zaplanowano „Lekcję języka poetyckiego”. Tym razem adresatem porannych zajęć będą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stroniu Śląskim. Lekcję dla nich poprowadzi Justyna Bargielska wraz z córką Rozalią, bohaterką książki „Siedem przygód Rozalii Grozy”. Wspierać je będą Anna Makowska-Kowalczyk oraz Kazio Sponge.

Przy okazji premiery książki Aleksander Nawarecki zwracał uwagę, że „urok i siła tej opowieści łączy się z mieszaniem porządków: z jednej strony mamy bogactwo realistycznych szczegółów niby z powieści obyczajowej dla dorastających dziewcząt, a z drugiej – tytułowe »przygody«, więc zdarzenia niezwykłe, ocierające się o cudowność (np. mówiące zwierzęta) i »awanturę«”.

Więcej informacji w rozwinięciu wiadomości. 

content

11.08.2017 11:26

„Labirynt duchów” Carlosa Ruiza Zafóna w księgarniach 11 października

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pierwszy tom cyklu Cmentarz Zapomnianych Książek, Cień wiatru, pojawił się w księgarniach w 2001 roku i szybko zyskał uznanie czytelników na całym świecie. 11 października polscy czytelnicy poznają zakończenie tetralogii w najnowszej pozycji Carlosa Ruiza Zafóna, czyli Labiryncie duchów – książce oczekiwanej przez ponad 35 milionów fanów.

W Barcelonie lat 50. XX wieku nastały ponure czasy reżimu generała Franco. Piękna, inteligentna i pozbawiona skrupułów agentka, Alicja Gris, otrzymuje polecenie odnalezienia ministra kultury Mauricia Vallsa. Jak można się spodziewać, sprawa jest tajemnicza i ściśle tajna – ponadto może być powiązana z uprzednim miejscem zatrudnienia zaginionego, który zarządzał niegdyś budzącym grozę więzieniem Montjuic. Alicja oraz kapitan policji, przydzielony jej do dochodzenia, mają zaledwie kilka dni na rozwiązanie sprawy. Podczas poszukiwań agentka odnajduje siódmy tom serii Labirynt duchów – należący do Vallsa – który poprowadzi ją do Sempere & Synowie. Ukryta w samym centrum Barcelony księgarnia oczaruje Alicję oraz sprawi, że wrócą do niej obrazy z dzieciństwa. 

content

10.08.2017 15:00

Ławeczki literackie powstaną w Nowej Hucie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pierwsze ławeczki literackie stanęły w centrum Krakowa, kolejne pojawią się w Nowej Hucie już jesienią w ramach tegorocznej odsłony przedsięwzięcia „Kody Miasta”, które organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Od czasu, gdy w 2013 roku Kraków ogłoszono Miastem Literatury UNESCO, w przestrzeni miejskiej ustawiono już 140 ławeczek literackich upamiętniających pisarzy i poetów. Każda z nich opatrzona została nazwiskiem patrona, a także kodem QR prowadzącym na stronę internetową poświęconą danemu autorowi, gdzie nie tylko dowiemy się o nim więcej, lecz także posłuchamy fragmentów nagrań z jego udziałem. Jest to część programu wydarzeń kulturalnych, które zaplanowano w związku z wyróżnieniem Krakowa. 

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: