Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

04.06.2017 23:38

Spotkania Klubów z Kawą nad Książką

Autor: miłośniczka

 

Fundacja Miasto Słów zaprasza na najbliższe spotkania Klubów z Kawą nad Książką - w Mysłowicach, Kielcach oraz na spotkanie wirtualne, za pośrednictwem Skype. Więcej szczegółów w rozwinięciu wiadomości.

content

03.06.2017 16:00

Stacja Literatura 22: „Spodziewajcie się niespodziewanego!”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

8 i 9 września w Stroniu Śląskim i Siennej odbędzie się 22. edycja najstarszego festiwalu literackiego w Polsce. Odważna decyzja o wyprowadzce imprezy z Wrocławia (i to w roku, gdy miasto było Europejską Stolicą Kultury), lokalizacja na pograniczu polsko-czeskim, nowa formuła podkreślona zmianą nazwy z Portu Literackiego na Stację Literatura – to wszystko sprawiło, że udało się przywrócić wydarzeniu coś, co zatraciły Port i wiele imprez organizowanych w dużych miastach. W liczącej sześć tysięcy mieszkańców gminie, w obecności czterystu osób z trzydziestu krajów, najważniejsza była literatura: autorzy, książki i czytelnicy. 

Festiwal wymyślony i organizowany od połowy lat 90. przez Artura Bursztę i Biuro Literackie znowu z powodzeniem bronił pozycji uznawanych przez medialno-polityczny mainstream kulturalny za nieodwołalnie stracone. Dbając o najwyższy poziom estetyczny, nie schlebiał ułatwionym gustom, promował zupełnie nowe zjawiska, przypominał niesłusznie zapomniane, szukał nieodkrytych jeszcze pól funkcjonowania i prezentowania mowy wiązanej, penetrując pogranicze poezji i prozy, rozszerzając przestrzeń literackich doznań na obszary tłumaczeń pisarzy obcojęzycznych, często będących ważnymi osobowościami pisarstwa światowego, a w Polsce kompletnie nieznanych.  

content

02.06.2017 12:15

Obniżona stawka VAT na e-booki!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich entuzjastów e-booków. W czwartek Parlament Europejski przegłosował zmiany w prawie podatkowym – oznaczać to może niższy VAT na książki i czasopisma elektroniczne. Portal „European News” podaje, że aż 590 głosów było za zmianami, 8 przeciw i 10 osób wstrzymało się od decyzji.

Nowe prawo miałoby usunąć różnice w sposobie traktowania książek papierowych i elektronicznych – do tej pory, przypomnijmy, e-booki czy e-prasę uznawano w prawie podatkowym za usługę. W konsekwencji w Polsce obłożono je stawką aż 23%, podczas gdy w większości krajów Unii Europejskiej zdecydowano się na stawkę zredukowaną. W Polsce byłoby to 5%. 

content

02.06.2017 08:34

Zapraszamy na Maraton Czytania podczas Nocy Bibliotek w Warszawie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W sobotę, 3 czerwca 2017 roku, po raz trzeci odbędzie się Noc Bibliotek – ogólnopolska akcja, podczas której ponad 1000 bibliotek w całym kraju zaprosi czytelników na atrakcje pod hasłem „Czytanie porusza”.

Na odwiedzających będzie czekało wiele wydarzeń i spotkań poświęconych twórczości i życiu Ryszarda Kapuścińskiego. Głównym punktem programu będzie Maraton Czytania książki Jeszcze dzień życia, której tytuł był mottem tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. 

Na wydarzenia zapraszamy do Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28 w Warszawie.

content

01.06.2017 19:10

10 powodów, dla których warto czytać dzieciom

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wciąż słyszymy, że czytanie jest ważne – szczególnie czytanie dzieciom. Postanowiliśmy jednak podrążyć temat i zapytać najlepszych ekspertów w tej dziedzinie, dlaczego warto to robić. Zapytane przez nas mamy, które na co  dzień czytają swoim pociechom, ale też starają się zainspirować do tego innych rodziców, podały nam wiele interesujących powodów. Każda z nich miała własne motywacje, wszystkie niezwykle wartościowe i inspirujące. Oto dziesięć powodów, by czytać dziecku:

Książki rozwijają wyobraźnię i zwiększają zasób słownictwa dziecka

Zdaniem blogerki Katarzyny Włusek z mamysprawy.pl, książki pozwalają dzieciom poznawać otaczający je świat – ten całkiem bliski i ten bardzo odległy.

Książki budzą ciekawość, dzięki nim zarówno nasuwają się pytania, jak i wiele odpowiedzi. W końcu, budują także relacje rodzic – dziecko, bo przecież każda wspólnie przeżyta przygoda bardzo zbliża – mówi Katarzyna Włusek. Ale, jak podkreśla, to od rodzica zależy, jak dziecko będzie rozumieć świat: Każdej książce potrzebny jest narrator. Tym narratorem w każdej książeczce dla malucha jesteśmy my, dorośli. Pomagamy nadać sens literom i obrazkom. Bez nas dzieci nie poznają magicznego świata bajek i dlatego właśnie warto czytać dzieciom książki.

content

01.06.2017 14:01

Książki z dzieciństwa, do których wciąż powracamy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydaje się, że obecnie literatura dla dzieci przeżywa swój złoty czas – rodzice mają duży wybór wśród mądrych, pięknie ilustrowanych książek. Nie tylko bajek, lecz także poruszających trudne tematy pozycji obyczajowych, a nawet społecznych czy filozoficznych. Wystarczy sięgnąć po takie książki, jak Marcelinka rusza w kosmos Janusza Leona Wiśniewskiego czy sympatyczny Lolek Adama Wajraka. Pierwsza jest propozycją dla tych, którzy wciąż zastanawiają się, co było pierwsze – jajko czy kura; druga to historia dla miłośników zwierząt: opowieść o pewnym psie, który bardzo chciał znaleźć swoich ludzi.

W Dniu Dziecka postanowiliśmy jednak zaproponować cofnięcie się w czasie i powspominanie książek, które najbardziej utkwiły nam w pamięci, do których wciąż lubimy powracać. Popytaliśmy tu i tam, by zaprezentować kilka tytułów – starszych i nowszych – pozostających wciąż z nami.  

content

01.06.2017 10:32

Sherlockon 2017 – podsumowanie wydarzenia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

27 maja w klubie Hybrydy (Warszawa) odbył się pierwszy polski konwent fanów Sherlocka Holmesa. Tłumy przybyły, żeby posłuchać prelekcji, wziąć udział w pokazach, zagrać w gry planszowe, a także rozejrzeć się po licznych stoiskach z gadżetami i książkami. To wszystko zagryźć można było prawdziwie angielskim puddingiem.

Organizatorzy konwentu postawili na młodszych fanów – poprzez wiele atrakcji skupiających się na eksplorowaniu współczesnej adaptacji powieści sir Arthura Conan Doyle’a – Sherlock BBC – docieraliśmy do klasycznych książek o genialnym detektywie. Większość wydarzeń skoncentrowała się właśnie na dzisiejszym obrazie Sherlocka Holmesa – czy to w interpretacji brytyjskiego aktora Benedicta Cumberbatcha, który – cokolwiek by mówić – nadał XIX-wiecznemu dżentelmenowi zupełnie inny wymiar, czy to w popkulturowych odniesieniach do tej kultowej postaci. 

content

01.06.2017 09:00

Zapraszamy na czerwcowe imprezy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy na czerwcowe imprezy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Dzisiaj (1 czerwca) rozpoczyna się cykl wydarzeń w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. W programie m.in. zarówno wykłady dotyczące muzyki w kultowych filmach, jak i projekcje samych filmów. Dodatkowo spotkania z autorami i wystawy rysunków. Na imprezy zapraszamy do Wrocławia pod adres Rynek 58.

content

01.06.2017 08:37

Status opiekuna

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Obiecnie pracujemy nad modernizacją serwisu "BiblioNetka", a także nad zmianą szaty graficznej. W związku z tym, że jest to projekt bardzo absorbujący zasoby, naprawienie niektórych problemów zgłaszanych przez użytkowników "BiblioNetki" mogą być opóźnione. 

W związku z ostatnimi problemami ze statusem opiekunów będziemy nadawać go ręcznie. Dlatego prosimy zgłaszać nieprzyznanie statusu na adres mailowy: pomoc@biblionetka.pl.

Przepraszamy za niedogodności.

Redakcja "BiblioNetki"

 

[EDIT] Problem został rozwiązany. W razie przypadków, w których nadal występuje prosimy o kontakt mailowy.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: