Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

30.06.2017 18:00

Pozytywne statystyki czytelnictwa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W ubiegły weekend odbyła się kolejna edycja Big Book Festival. Dzisiaj prezentujemy podsumowanie wydarzenia.

Piąta edycja imprezy przyciągnęła tłumy. Padło kilka rekordów.

- Czytelniczy pesymizm obecny w Polsce na co dzień ulatnia się w czasie Big Book Festival. Gościłyśmy tysiące entuzjastów literatury – mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, która po raz piąty zaprosiła na międzynarodowy Duży Festiwal Czytania, który odbywał się w miniony weekend w centrum Warszawy.

Nasi goście są przedstawicielami kilku pokoleń. Najmłodszy czytelnik miał zaledwie kilka tygodni, najstarszy wkroczył w swoją dziewiątą dekadę. Łączy ich przyjemność ze składania liter i ukrytego w nich sensu – podsumowują organizatorki.

content

30.06.2017 15:34

Śladem Powieści Katarzyny Puzyńskiej, czyli I Ogólnopolski Zlot Fanów Sagi o Lipowie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W imieniu organizatorów I Ogólnopolskiego Zlotu Fanów Sagi o Lipowie chcemy serdecznie zaprosić wszystkich miłośników prozy Katarzyny Puzyńskiej do Brodnicy. Wydarzenie zaplanowano na 14-16 lipca 2017 roku.

Miłośnicy kryminalnych powieści Katarzyny Puzyńskiej z całej Polski przyjadą w połowie lipca do książkowego Lipowa. Przeniosą się tam do świata bohaterów swojej ulubionej sagi.

Ponad 180 osób potwierdziło już swój udział w wydarzeniu organizowanym przez fankę powieści Puzyńskiej z Brodnicy. Przyjeżdżają nawet z Rzeszowa, bo to jedna z nielicznych możliwości zobaczenia znanych z powieści miejsc morderstw czy posłuchania czytanych przez samą autorkę fragmentów książek.

content

30.06.2017 13:00

„Początek” Dana Browna – fabuła nowej powieści

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zarówno światowa, jak i polska premiera nowej książki Początek (Brown Dan) zaplanowana jest na październik tego roku. W ramach promocji autor przyjedzie do Krakowa, by spotkać się z fanami swoich powieści na Festiwalu Conrada. W oczekiwaniu na kolejną porcję przygód i tajemnic Dan Brown ujawnił fabułę kolejnej powieści z Robertem Langdonem w roli głównej.

Profesor Langdon przybywa do ultranowoczesnego Muzeum Guggenheima w Bilbao, by wziąć udział w wielkim wydarzeniu – prezentacji odkrycia, które „zmieni na zawsze dotychczasową postać nauki”. Gospodarzem wieczoru jest Edmond Kirsch, 40-letni miliarder i wizjoner,  którego olśniewające wynalazki techniczne oraz śmiałe przewidywania sprawiły, że stał się znany na całym świecie. Kirsch – jeden z pierwszych studentów Roberta Langdona – ma zamiar ujawnić zaskakującą i przełomową… jedyną odpowiedź na dwa fundamentalne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji.

content

30.06.2017 10:00

Nominacje do Nagród Norwida ogłoszone

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, autor Trylogii rzymskiej oraz działacz opozycji demokratycznej w PRL – Jacek Bocheński odbierze w tym roku statuetkę Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia” przyznawanej za całokształt twórczości. Taki werdykt podjęła w tym roku kapituła nagrody. Ogłoszone zostały też nazwiska nominowanych w czterech kategoriach za dzieła i kreacje powstałe w 2016 roku.

W kategorii Literatura nominację do Nagrody im. Norwida otrzymali Marek Ławrynowicz za książkę Mundur, Dariusz Suska za tom poetycki Ściszone nagle życie i Krzysztof Varga za zbiór esejów Langosz w jurcie.

content

29.06.2017 10:55

Zmarł Michael Bond – autor książek o misiu Paddingtonie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

28 czerwca 2017 roku wydawnictwo HarperCollins poinformowało, że odszedł brytyjski autor literatury dziecięcej, Michael Bond, którego książki o misiu z dalekiego Peru, kochającego marmoladę i mającego ekscentryczne wyczucie mody, zawojowały świat. 91-letni pisarz zmarł we wtorek – 27 czerwca – w swoim domu w Londynie po krótkiej chorobie. Ann-Janine Murtagh – redaktorka HarperCollins odpowiedzialna za dział książek dla dzieci – powiedziała: „[...] był to prawdziwy dżentelmen, lekkoduch, zajmujący kompan i najbardziej czarujący z pisarzy”.

Michael Bond urodził się w Newbury w 1926 roku. Podczas II wojny światowej służył w Royal Air Force. Przed napisaniem pierwszej części przygód Paddingtona pracował dla BBC – był też autorem wielu słuchowisk radiowych i opowiadań. Jednak po dużym sukcesie Misia zwanego Paddington (1958, polskie wydanie: 1971)  postanowił opuścić BBC i kontynuować serię przygód misia. Do 1976 roku powstało 19 książek o tym słynnym bohaterze.

content

28.06.2017 10:00

Polska premiera „Samotnego wędrowca” Jamesa Lee Burke'a

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj – 28 czerwca – premiera książki Jamesa Lee Burke’a Samotny wędrowiec, nad którą patronat sprawuje Biblionetka. Jak pisze Wydawnictwo Papierowy Księżyc, to znakomita powieść, która wyszła spod pióra geniusza literatury kryminalnej. W swojej, jak dotąd, najbardziej ambitnej powieści, bestsellerowy autor New York Timesa opowiada historię Ameryki widzianą oczami wyjątkowego człowieka.

Jest 1934 rok, szesnastoletni Weldon Avery Holland przypadkowo spotyka cieszących się złą sławą kryminalistów – Bonnie Parker i Clyde’a Barrowa – tuż po jednym z ich napadów na bank. W konfrontacji z przestępcami młody Weldon oddaje strzał, jednak nie ma pojęcia, czy kula trafiła do celu. 

Dziesięć lat później podporucznik Weldon Holland ledwo uchodzi z życiem podczas bitwy o Ardeny, jednocześnie ratując życie sierżantowi Hershelowi Pine’owi oraz młodej hiszpańskiej więźniarce, Rosicie Lowenstein – kobiecie, która wywiera na niego podobny wpływ jak wcześniej jasnowłosa Bonnie Parker, i jest przy tym równie tajemnicza. Cała trójka przyjeżdża do Teksasu, gdzie Weldon i Hershel uczestniczą w budowie rodzącego się dopiero przemysłu naftowego.

content

27.06.2017 09:56

Książkowe piractwo w sieci

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Piractwo w sieci to zjawisko dobrze znane. Jaka jest jednak jego rzeczywista skala w Polsce? Firma doradcza Deloitte, na zlecenie Stowarzyszenia Kreatywna Polska, przeprowadziła badanie dotyczące korzystania przez internautów z legalnych i nielegalnych serwisów oferujących dostęp między innymi do materiałów wideo, audio oraz książek i prasy. Okazało się, że największy odsetek użytkowników sięgających tylko po treści z nielegalnych źródeł poszukuje w Internecie książek – to 17 procent wszystkich respondentów. Chociaż takich internautów okazało się najmniej, to jednak właśnie wśród czytelników pojawiali się najczęściej. Natomiast największy odsetek osób korzystających wyłącznie z legalnych źródeł występuje na rynku transmisji (61 procent), prasy (57 procent) i muzyki (55 procent).

content

26.06.2017 15:00

20 lat magii z okazji 20. rocznicy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z okazji dwudziestej rocznicy publikacji pierwszej powieści cyklu o Harrym Potterze redakcja Biblionetki przedstawia skrupulatne wyliczenia zespołu ShopAlike. Grupa zdolnych numerologów wzięła pod lupę całą sagę o młodym czarodzieju i zestawiła ze sobą wszelkie liczby, które pojawiły się na kartach powieści. Dzięki temu dowiecie się na przykład, kiedy po raz pierwszy wypowiedziane zostało nazwisko Syriusza Blacka, jakie zaklęcia najczęściej rzucano, Ile razy padło imię Harry'ego, w jakich okolicznościach pojawiło się nazwisko jego największego wroga – Toma Riddle'a, czyli samego Lorda Voldemorta. A także – czy dobro rzeczywiście pokonało zło. 

Artykuł z ShopAlike w rozwinięciu wiadomości.

content

23.06.2017 15:45

8 książek o ojcach, do których warto zajrzeć

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prawie miesiąc temu prezentowaliśmy wybór książek o matkach i macierzyństwie, dzisiaj – 23 czerwca – chcemy podobnie uczcić Dzień Ojca. Przedstawiamy kilka książek o ojcach i ojcostwie –  nowszych i starszych, a także należących do klasyki literatury – które nieco przybliżają nas do tego szczególnego doświadczenia.

Nie zapominając oczywiście o prawdziwych ikonach kultury popularnej, jak figury ojców z dzieciństwa (Pan Kleks, Albus Dumbledore),  najlepszych wzorach do naśladowania (Ignacy Borejko, Mateusz Cuthbert) czy reprezentantach nieco bardziej… skomplikowanych relacji (Tywin Lannister, Denethor) – zapraszamy do zapoznania się z naszą listę i przedstawienia w komentarzach własnych książkowych faworytów.

content

23.06.2017 11:00

Imieniny Jana Kochanowskiego 1 lipca - z Josephem Conradem

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przypominamy, że tegoroczne Imieniny Jana Kochanowskiego obchodzimy w sobotę 1 lipca w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. Na literackim pikniku Biblioteki Narodowej będzie można spotkać pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców i aktorów, a także najciekawsze polskie wydawnictwa. Oprócz tego nie zabraknie meczu poetyckiego, koncertu, dansingu i licznych atrakcji dla dzieci. O wydarzeniu pisaliśmy wcześniej. Dzisiaj prezentujemy pełny program wydarzeń.

A w nim między innymi rozmowa z prof. Jerzym Bralczykiem, spotkanie z Hanną Krall, dancing miejsko-wiejski, panel dyskusyjny na temat twórczości Josepha Conrada z udziałem między innymi Izy Klementowskiej, Dariusza Rosiaka i Bartka Sabeli.

 

content

21.06.2017 12:24

[Konkurs zakończony] „Pies Baskerville'ów” Arthura Conan Doyle'a

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zakończył się konkurs, w którym mieliśmy do wygrania trzy egzemplarze „Psa Baskerville’ów” sir Arthura Conan Doyle’a. Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi, mamy nadzieję, że było to ciekawe sprawdzenie swojej wiedzy z klasycznych książek. (-;

Zdecydowanie zasłużone nagrody otrzymują:

Katarzyna Różalska, która wskazała aż dwadzieścia „sherlockowych” tropów (odpowiedź przesłana na wiadomości prywatne Facebooka);

Tuż za nią uplasował się Sanab66 z osiemnastoma wskazaniami;

Ostatni egzemplarz otrzymuje nightbird, która podała szesnaście motywów.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

content

21.06.2017 08:29

Już w najbliższy piątek rozpoczyna się Big Book Festival

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już 23-25 czerwca 2017 Warszawa po raz piąty zmieni się w kwaterę główną czytelników. Zapraszamy na Big Book Festival na ul. Emilii Plater 31.

Międzynarodowy festiwal czytania potrwa trzy dni, w programie niesamowite zdarzenia: spektakle multimedialne, happeningi, opowiesci muzyczne, czytania, wycieczki i rozmowy. 

„Chcemy dawać czytelnikom silne przeżycia, zaskakiwać, sprawiać przyjemność, ale także konfrontować ze sobą, czasem, rzeczywistością“ – mówią Anna Król i Paulina Wilk, organizatorki z Fundacji „Kultura nie boli“. – „Dlatego na Big Book Festival szykujemy nietypowe i unikalne spotkania, odważne eksprymenty realizowane z dużą dozą uśmiechu“. 

Ustanowiony zostanie rekord świat w czytaniu Dumy i uprzedzenia na głos i na czas. Dzielni pisarze zmierzą się na boisku koszykarskim z dziennikarzami w charytatywnym meczu o bibliotekę dla nastolatków. Czytelnicy spotkają się z autorami w prywatnych domach, ale i przy wielkim okrągłym stole, by dyskutować o Polsce. Na rozmowy z czytelnikami przyjeżdżają pisarze z 15 państw.

content

20.06.2017 10:00

„Po własnych śladach” Mariusza Koperskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kryminał zakopiański już w księgarniach. Po  własnych śladach Mariusza Koperskiego to powieść dla dociekliwych, jak również dla tych, którzy pragną poczuć prawdziwy klimat tatrzańskiego miasta, niedostępny dla turystów. Nieoczywista śmierć i  zwroty akcji – to zapowiada niezwykłe śledztwo. A wszystko rozgrywa się podczas górskiej zimy i wielkiej zamieci.  

Wigilijny wieczór. Z drogi wypada samochód i przebija się przez ścianę chaty. Na miejscu ginie kierowca auta. Uwagę policjanta śledczego zwraca twarz ofiary zdarzenia. Czy jest możliwe, by była tak zmasakrowana na skutek wypadku? Pocięta skóra głowy, a zamiast twarzy – miazga mięsa, spod której wyziera biel kości. Być może wypadek to tylko kamuflaż dla brutalnej zbrodni.

Albert Cyrwus, kierowca rozbitego pick-upa, nie jest bez skazy. Kilka lat wcześniej, prowadząc auto pod wpływem środków odurzających, potrącił młodą dziewczynę. Przeżyła, ale wylądowała na wózku inwalidzkim. To siostra komisarza Karpiela.

Historia nabiera rozpędu, gdy okazuje się, że tuż przed śmiercią Albert dzwonił właśnie do komisarza. Karpiel miał wtedy usłyszeć: „Zobacz, jak było naprawdę. Obejrzyj to sobie”. Policjant staje się pierwszym podejrzanym. Sprawa dziwnego wypadku komplikuje się jednak jeszcze bardziej – miejsce zdarzenia jest ostatnim, w którym widziano sierżanta Kruczka. Później słuch o nim zaginął. Karpiel musi odnaleźć sens słów Alberta, aby oczyścić się z zarzutów i odnaleźć mordercę.

content

19.06.2017 21:12

„Inwazja” Wojtka Miłoszewskiego – strach, niepewność i przetrwanie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy do lektury recenzji Konrada Urbańskiego (Blooma) o niedawno wydanej powieści political fiction Wojtka Miłoszewskiego Inwazja.

Pałac Kultury i Nauki leży w gruzach. Katowice – podobnie jak reszta Polski – są w ruinie. Fale uchodźców płyną nitkami metra, wędrują po drogach i autostradach. Gotowy scenariusz filmu katastroficznego, tym razem wreszcie dziejącego się w Polsce? W pewnym sensie, z jednym zastrzeżeniem. To książkowy debiut Wojtka Miłoszewskiego, czyli Inwazja.

Rok 2017. Polskie władze dokonują czynu ich zdaniem chwalebnego, jednak w opinii Rosjan stanowiącego casus belli: ekshumują i próbują odesłać na Wschód szczątki sowieckich żołnierzy, którzy rzekomo w 1945 roku wyzwolili Europę z faszystowskiego jarzma. Kilka dni później wojska rosyjskie, po blitzkriegu na Ukrainie, dokonują inwazji na Polskę.

content

19.06.2017 20:34

Ciekawostki z życia sir Arthura Conan Doyle’a (cz. II)

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kolejna porcja ciekawostek o sir Arthurze Conan Doyle’u.

 

Wierzył we wróżki

Sherlock Holmes mógł być sceptykiem, lecz Arthur Conan Doyle wierzył we wróżki. O ich istnieniu przekonały go zdjęcia z Cottingley (słynne oszustwo dwóch dziewczynek, Elsie Wright i Frances Griffiths, z 1917 roku) – pisarz wydał spore sumy pieniędzy na popularyzację tych fotografii. W 1920 napisał artykuł do czasopisma „The Strand Magazine”, mający udowodnić autentyczność owych baśniowych stworzeń, kolejny – opublikowany rok później – ilustrowały wspomniane zdjęcia. Jego książka na podstawie tego tekstu – The Coming of the Fairies (Nadejście wróżek)  – ukazała się w 1922 roku.

content

19.06.2017 13:43

Dawid Grosman otrzymał Bookera 2017 za powiesć „Wchodzi koń do baru”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na uroczystej gali w Londynie ogłoszono nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Bookera – został nim Dawid Grosman, autor powieści Wchodzi koń do baru. Wyróżniona została również Jessica Cohen, która przetłumaczyła powieść na język angielski. Zwycięzcy otrzymali po 25 tysięcy funtów.

W jury nagrody zasiadali: pisarki Elif Shafak i Chika Unigwe, poetka Helen Mort, tłumacz, wydawca i pisarz Daniel Hahn oraz Nick Barley – dyrektor najważniejszych festiwali literackich na świecie. „Nie ma zbędnych zdań w tej niedużej książce – powiedział ten ostatni o Wchodzi koń do baru. Dodał także, że jest to historia współczesnego Izraela, czyli kraju pełnego kontrastów i o wielu twarzach. 

W ubiegłym roku powieść Grossmana ukazała się również w Polsce – nakładem Świata Książki, w przekładzie Reginy Gromackiej.

content

16.06.2017 15:00

Stacja Literatura 22: „Mecenat dla literatury”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W ramach Stacji Literatura (8-9 września) po raz drugi odbędzie się Europejskie Forum Literackie. Tym razem tematem przewodnim międzynarodowej debaty stanie się Mecenat dla literatury.

Realizatorzy wydarzeń literackich coraz częściej mówią o kłopotach ze zdobywaniem funduszy. W wielu krajach ich działania uzależnione są od państwowych i samorządowych dotacji, brakuje mecenatu fundacji, prywatnych osób i firm. Coraz rzadziej realizowane są duże projekty edukacyjne, które kładą nacisk na długoterminową pracę z konkretnymi grupami odbiorców.

W trakcie drugiej edycji Europejskiego Forum Literackiego realizowanego w ramach unijnego programu Kreatywna Europa przyjrzymy się wszystkim tym zjawiskom. Zaprezentujemy wzorcowe modele mecenatu z całej Unii Europejskiej. Przeanalizujemy, jak od strony organizacyjnej oraz finansowej zarządzane są dzisiaj najciekawsze wydarzenia i projekty.

14.06.2017 15:30

„Czas zmierzchu” Dmitry'ego Glukhovsky’ego wraca do księgarń!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj – 14 czerwca – premiera nowego wydania Czasu zmierzchu, niezwykłej powieści Dmitry'ego Glukhovsky’ego, autora kultowej trylogii Metro 2033, Metro 2034, Metro 2035 oraz twórcy międzynarodowego projektu Uniwersum Metro 2033.

Okazją do publikacji Czasu zmierzchu w poprawionej i odświeżonej wersji jest wizyta Dmitry'ego Glukhovsky’ego na Big Book Festival w sobotę 24 czerwca o godzinie 18.00. Spotkanie odbędzie się w Audytorium Medium przy ul. Emilii Plater 31; autor roztoczy przed nami swoją wizję jutra, opowie o fantastycznej wyobraźni, podziemnej Rosji i literaturze, która staje się grą komputerową.

A co łączy wierzenia Majów z naszą współczesną cywilizacją? Odpowiedzi można szukać w kryminalno-fantastycznej powieści Glukhovsky’ego Czas zmierzchu. Jej bohaterem jest zawodowy tłumacz, który otrzymuje zlecenie przekładu hiszpańskiego dziennika wyprawy sprzed setek lat; wyprawy zleconej przez franciszkanina Diega de Landę, a mającej zdobyć święte księgi Majów. Im bardziej tłumacz ulega fascynacji dziennikiem, tym śmielej tajemnicze bóstwa Majów przenikają do współczesnej Moskwy. 

content

14.06.2017 10:42

Patronat: Wznowienie „Psa Baskerville’ów” sir Arthura Conan Doyle’a

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy nowe wydanie ponadczasowej klasyki literatury detektywistycznej! Pies Baskerville’ów dostępny jest od dzisiaj – 14 czerwca – w księgarniach. Wznowienie przygotowało Wydawnictwo MG.

Wydana w 1901 roku powieść Arthura Conan Doyle’a uchodzi dziś za klasyczny kryminał. Jest niewątpliwie arcydziełem gatunku, legendarnym tekstem, inspirującym – wciąż – także współczesnych autorów. Pisarz sięgnął w niej umiejętnie po popularną estetykę grozy, wzbogacając o wątki niesamowite opowieść o zagadce ewidentnie kryminalnej. I choć jej wyjaśnienie – w zgodzie z przekonaniami filozoficznymi Doyle’a – dokonuje się na gruncie nauki, to jednak niesamowity klimat narracji, opisy mgieł spowijających angielskie mokradła – na trwałe zagościły w świadomości czytelników.

content

14.06.2017 08:04

W tym roku Jan Kochanowski obchodzi imieniny z Josephem Conradem

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Imieniny Jana Kochanowskiego – 1 lipca – odbędą się jak zwykle w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. Na literacki piknik zorganizowany przez Bibliotekę Narodową zaproszeni są pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a także najciekawsze polskie wydawnictwa (z książkami w „imieninowych” cenach). W programie nie zabraknie meczu poetyckiego, koncertu, dansingu i licznych atrakcji dla dzieci.

Gościem specjalnym edycji 2017 jest Joseph Conrad (a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski), dlatego w programie znalazły się rozmowy z wybitnymi tłumaczami o tajnikach przekładu dzieł obcojęzycznego Polaka, a znawcy twórczości pisarza spierać się będą o odpowiedź na pytanie „Czyj jest Conrad”. Nawiązując do conradowskiego motywu podróży, twórcy literatury faktu podzielą się doświadczeniami z wypraw do Afryki, a że podróżują nie tylko ludzie – prof. Jerzy Bralczyk opowie o słowach, które pokonują bariery języków narodowych.

content

13.06.2017 15:34

Ciekawostki z życia sir Arthura Conan Doyle’a (cz. I)

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W związku z zapowiadanym Tygodniem Sherlocka Holmesa na BiblioNetce przedstawiamy kilka ciekawostek o sir Arthurze Conan Doyle’u – autorze przygód prawdopodobnie najsłynniejszego detektywa na świecie.

Już jutro odbędzie się premiera nowego wydania powieści Pies Baskerville’ów, któremu patronuje BiblioNetka. Wypatrujcie do końca tygodnia kolejnych ciekawostek i konkursu z tej okazji.

W oczekiwaniu na ponowne przybycie tajemniczej bestii z rezydencji Baskerville’ów – sprawdźcie, czy wiedzieliście, że sir Arthur Conan Doyle…

content

13.06.2017 08:16

„Miłość” na Big Book Festival

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Premiera Miłości według prozy Jane Austen i Jeanette Winterson w gwiazdorskiej obsadzie na otwarcie Big Book Festival. Już 13 czerwca rusza sprzedaż biletów na wydarzenie.

Spektakl, w którym udział wzięli Ilona Ostrowska, Janusz Chabior, Maria Peszek, Magdalena Koleśnik i Michał Meyer, a muzykę skomponował Leski, to jedna z produkcji specjalnych, które co roku są wizytówką festiwalu. Superbohaterką tegorocznej edycji jest Jane Austen, a spektakl stanowi część wydarzeń Sceny Brytyjskiej – trwającej trzy dni serii wydarzeń pokazujących kulturę i literaturę brytyjską z zaskakującej strony.

 „Dziwny jest ten świat, w którym można mieć tyle seksu, ile się chce, a za to miłość stanowi tabu. Mówię tu o prawdziwej miłości, wielkiej, namiętnej, w której nie ma miejsca na czułości, wygodę i szczęście” – mówi jedna z bohaterek spektaklu posługując się frazą Jeanette Winterson. „Powszechnie znana prawda głosi, że majętny kawaler potrzebuje do szczęścia tylko żony” – odpowiada jej inny z bohaterów testując, ile siły ma jeszcze w sobie klasyczna proza Jane Austen.

content

09.06.2017 12:52

Wydawca, który drukuje książki podczas pełni księżyca, by… je spalić

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dla jednych zbrodnia i szaleństwo, dla innych – sztuka. W Islandii znana jest mała oficyna, Tunglið (nazwa ta oznacza „pełnię księżyca”), która sprzeciwia się klasycznym biznesowym modelom, traktując proces wydawniczy niczym mistyczny rytuał.

Nie dość, że wydawcy drukują książki w partiach po 69 egzemplarzy jedynie podczas pełni księżyca. Kolejnym szaleństwem jest fakt, że jeśli dany nakład nie rozejdzie się jeszcze tej samej nocy, niesprzedane egzemplarze zostają spalone. Jeden z twórców oficyny opowiada o tym niecodziennym postępowaniu: „na jeden niezwykły wieczór książka i jej autor naprawdę żyją. Potem, następnego ranka, wszyscy mogą wrócić do swojej codzienności”. 

content

09.06.2017 10:00

Premiera „Inwazji” Wojtka Miłoszewskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Literacka fantazja czy niepokojąca wizja przyszłości? Sensacyjny debiut powieściowy Wojtka Miłoszewskiego! 

Od dzisiaj - 9 czerwca 2017 roku - Inwazja dostępna jest w księgarniach.

Współczesna Polska, w której żyją: Roman, były żołnierz wojsk specjalnych i uczestnik wielu zagranicznych misji, Danuta – kobieta kochająca luksus, ciężko pracująca i całkowicie uzależniona od ojca tyrana oraz Michał, bezrobotny historyk z żoną i dwójką dzieci. Tych bohaterów nic nie łączy do momentu, kiedy ich życie nie ulega drastycznej zmianie – kraj, w którym żyją, znajdzie się w stanie wojny. Jak doszło do inwazji? Dlaczego Putin zaatakował Polskę? Gdzie są nasi sojusznicy? Tych odpowiedzi udziela Wojtek Miłoszewski w swojej debiutanckiej powieści.

 

content

09.06.2017 09:54

Powstanie powieść graficzna na podstawie „Zabić drozda” Harper Lee

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W listopadzie 2018 roku ukaże się powieść graficzna oparta na klasycznej książce autorstwa Harper Lee.  Zabić drozda ukazało się  w 1960 roku i od tego czasu sprzedano ponad 40 milionów egzemplarzy.

Komiksowa adaptacja książki powstaje we współpracy spadkobierców Harper Lee oraz brytyjskiego wydawnictwa Heinemann. Ilustracje wykona Fred Fordham (ostatnio współpracujący z Philipem Pullmanem nad ich wspólną powieścią graficzną). Artysta powiedział o komiksie: „adaptacja opowieści, która znaczy tak wiele dla tak wielu ludzi – oraz znalezienie dla niej odpowiedniej formy artystycznej – to dla mnie wielki honor i odpowiedzialność, ale również przyjemność”.

Prace nad scenariuszem trwają, jednak wydawca Jason Arthur zdradził, że kadry, które wykonał do tej pory Fordham są zachwycające, a jego adaptacja będzie wierna oryginalnej historii.

content

08.06.2017 08:18

Wybieramy najlepsze książki historyczne I półrocza 2017 roku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Rozpoczął się plebiscyt „Historia Zebrana”. 29 publikacji walczy o tytuł najlepszej książki historycznej I półrocza 2017 roku. Szczęśliwych zwycięzców wyłonią internauci i eksperci na oficjalnej stronie konkursu (na głosujących czekają także atrakcyjne nagrody).

Zapraszamy do zapoznania się ze zgłoszonymi do plebiscytu pozycjami w trzech kategoriach: „w rolach głównych" (książki biograficzne), „okiem badacza” (książki naukowe)  oraz „historia niebanalna” (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy). Wyboru laureatów dokonają internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z redaktorów portalów „Histmag” i „Granice”, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.

content

07.06.2017 12:00

Scena brytyjska na BIG BOOK FESTIVAL

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Spektakl multimedialny Miłość, rekord świata z Jane Austen, wizje przyszłości, poetyckie improwizacje, rozmowy z autorami oraz biografia George’a Michaela zapisana w piosenkach. Big Book Festival i British Council zapraszają na brawurową prezentację literatury z Wysp.

Scena Brytyjska to trwająca trzy dni seria wydarzeń pokazujących kulturę i literaturę brytyjską z zaskakującej strony. Będzie odpowiedzią na tegoroczną prezentację naszych autorów na Wyspach – Market Focus Poland organizowaną przez British Council i Instytut Książki. Podczas Big Book Festival, w dniach 23–25 czerwca w Warszawie, odbędzie się dziewięć niepowtarzalnych spotkań.

content

06.06.2017 17:45

Palma warszawska. Konkurs na reportaż w ramach Nagrody im. Beaty Pawlak

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Informujemy, że został ogłoszony konkurs na reportaż o spotkaniu kultur skierowany do początkujących reportażystów. Konkurs jest realizowany w ramach programu edukacyjnego „Raj na ziemi”, który powstał z okazji 15-lecia istnienia Nagrody im. Beaty Pawlak. Wybrani autorzy wejdą w rolę Uczniów i przez dwa miesiące będą współpracowali z Mistrzyniami reportażu: Izą Klementowską, Katarzyną Surmiak-Domańską i Ewa Winnicką. Zwycięski tekst reporterski zostanie opublikowany na łamach „Dużego Formatu”.

Jednym z celów programu „Raj na ziemi” jest promowanie nowych, młodych talentów reporterskich. Praca na zasadzie „Mistrz – Uczeń” to bardzo inspirujące i praktyczne działanie, które może odkryć i rozwinąć nowy talent pisarski. 

content

06.06.2017 13:16

„A to historia!” – finał największej na Dolnym Śląsku imprezy czytelniczej dla dzieci i młodzieży

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Trzynaścioro pisarzy i ilustratorów rozjedzie się 7 czerwca 2017 r. do kilkudziesięciu małych i dużych miejscowości województwa dolnośląskiego, żeby spotkać się ze swoimi młodymi czytelnikami.

Dwa wydawnictwa, Literatura i Akapit-Press, zapewniły znakomitą pisarską ekipę – wybitnych i lubianych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Wystarczy wymienić nazwiska: Agnieszka Tyszka, Beata Ostrowicka, Paweł Wakuła, Zuzanna Orlińska, Renata Piątkowska, Kazimierz Szymeczko, Grażyna Bąkiewicz, Katarzyna Wasilkowska, Krystyna Śmigielska, Sergiusz Pinkwart, Andrzej Żak, Dorota Combrzyńska-Nogala oraz Joanna Zagner-Kołat – ilustratorka.

Organizacyjnie całość imprezy koordynuje Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

Tegoroczna edycja największej dolnośląskiej imprezy czytelniczej dla dzieci i młodzieży odbywać się będzie pod hasłem „A to historia!”. Spotkania odbędą się w ponad 70 miejscowościach. Pisarze opowiedzą swoim młodym czytelnikom nie tylko o historiach, które trafiają do ich książek, ale także o swoich własnych przygodach z historią rozumianą jako dzieje, przeszłość – narodu, kraju, miasta, wsi, rodziny.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: