Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

28.02.2017 16:14

Nie tylko Muminki, czyli o fińskich książkach w Dniu Kalevali

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

28 lutego obchodzony jest dzień fińskiej kultury, znany także jako Dzień Kalevali. Z tej okazji YIT Polska przygotowało krótki przegląd fińskich książek, które odbiły się szerokim echem na świecie. Jeśli jeszcze nie macie ich na swoich półkach, może to dobry moment na poszerzenie biblioteczki?

*

Kalevala

To zbiór pieśni i legend, m.in. z terenów Finlandii, Estonii i Karelii. Jej głównym bohaterem jest czarodziej Väinämöinen, a zebrane i opisane przez Eliasa Lönnrota historie obejmują okres od stworzenia świata do średniowiecza. Epos o tajemniczo brzmiącym tytule jest dla Finów tym, czym dla Polaków „Pan Tadeusz”. Dzieło rozbudziło fińską tożsamość narodową, wywarło wielki wpływ na kulturę mieszkańców Finlandii oraz krajów bałtyckich. Data umieszczona w pierwszym wydaniu książki (28 lutego 1835 roku) przesądziła o tym, że to właśnie 28. lutego obchodzony jest Dzień Kalevali, a zarazem dzień kultury fińskiej.

content

28.02.2017 08:58

Literatura na Oscarach 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Tegoroczne rozdanie Oscarów za nami. Jak się spodziewano, największym zwycięzcą 89. gali został La La Land (reż. Damien Chazelle): w sumie jego twórcy otrzymali aż 6 statuetek. Jednak ta ostatnia – dla najlepszego filmu – powędrowała do Moonlight (reż. Barry Jenkins) – adaptacji sztuki teatralnej In Moonlight Black Boys Look Blue Tarella Alvina McCraneya. Sama historia to ponadczasowa opowieść o dorastaniu opowiedziana w trzech aktach: Chion, ubogi czarnoskóry chłopiec, próbuje odnaleźć się w świecie gangów narkotykowych, uzależnienia i nękania. Nagrodę otrzymał również Mahershala Ali za rolę Juana, handlarza narkotyków i swego rodzaju ojca zastępczego głównego bohatera.

content

25.02.2017 00:00

Big Book Festival po raz piąty!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Piąta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania rozpocznie się w piątek, 23 czerwca i potrwa do niedzieli, 25 czerwca. W tym roku największemu międzynarodowemu festiwalowi książki w Warszawie towarzyszy hasło powrót do początku | back to beginning

W czasie trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 50 wydarzeń, w tym wiele spotkań interaktywnych i happeningów. Gośćmi festiwalu będą autorzy z Polski i świata, w programie znajdą się spektakle, performance i doznania multimedialne. Znakiem firmowym festiwalu stały się własne produkcje plenerowe, słuchowiska i gry angażujące publiczność.

powrót do początku | back to beginning – to metaforyczny powrót do czasu, w którym zaczynaliśmy czytać książki, gdy pisane opowieści uczyły nas marzyć, podróżować i tęsknić – mówi Anna Król, dyrektor Big Book Festival. – Czytanie obudziło w nas jako dzieciach pierwsze pragnienie innych doznań i dalekich spraw. Bohaterowie i ich przygody przeżywane z wypiekami i wielkimi emocjami uruchomiły naszą wyobraźnię. Od nich zaczęło się wszystko, co w życiu ważne.

content

24.02.2017 08:43

Tom Hanks wydaje debiutancką książkę

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Tom Hanks wreszcie wykorzystał swoją kolekcję zabytkowych maszyn do pisania, by stworzyć książkę. Wielokrotnie nagrodzony Oscarem aktor w październiku zadebiutuje w roli pisarza i wypuści w świat, nakładem wydawnictwa Knopf, zbiór siedemnastu opowiadań. Ich tytuł to Uncommon Type: Some Strories by Hanks. Niestety na razie nic nie wiadomo o polskim wydaniu książki.

Opowiadania Hanksa skupiają się m.in. na imigrancie przybywającym do Nowego Jorku po tym, jak został rozdzielony ze swoją rodziną przez wojnę domową w rodzinnym kraju; mężczyźnie, który rozgrywa idealny mecz (a potem kolejny i kolejny); ekscentrycznym milionerze i jego wiernym asystencie poszukującym czegoś wielkiego w Ameryce. W Uncommon Type… znajdzie się także historia inspirowana życiem samego aktora.

content

23.02.2017 17:27

„Klasyka dla Smyka” – zapraszamy do udziału w akcji

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Niedawno ruszyła akcja charytatywna pt. „Klasyka dla Smyka”, jednym z głównych jej celów jest zaszczepienie dzieciom i młodzieży z Domów Dziecka w całej Polsce pasji do czytania. Wydarzenie zorganizowało dwoje blogerów – Dagmara z „Socjopatki” oraz Radek z bloga „Osinski po ludzku”.

Akcja polega na zbiórce książek, które następnie wysyłane są do wylosowanych Domów Dziecka. Co miesiąc trafiają do jednej lub kilku placówek oświatowych. Można zarówno organizować zbiórki, jak i zostać medialnym ambasadorem „Klasyki dla Smyka”.

Zapraszamy do zaangażowania się w akcję. Jest ona kierowana głównie do osób prowadzących własne strony internetowe, ale można się włączać także na inne sposoby. Więcej informacji oraz regulamin wydarzenia w rozwinięciu wiadomości.

Akcja potrwa do końca kwietnia.

content

23.02.2017 08:31

„Mężczyzna, który gonił swój cień” – znamy fabułę piątej części „Millenium”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W grudniu podawaliśmy wiadomość, że powstanie dalszy ciąg słynnej serii kryminalnej Millenium, zapoczątkowanej przez Stiega Larssona, a kontynuowanej przez Davida Lagercrantza. Przygotowywana powieść nosi tytuł  Mężczyzna, który gonił swój cień, jej główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Wydawnictwo Norstedts (zajmujące się publikacją cyklu w Szwecji) ujawniło ogólny zarys fabuły.

Główne tematy Mężczyzny, który gonił swój cień to nadużycie władzy, kwestie honoru i tajemnice dzieciństwa wciąż prześladujące Lisbeth. Jak przekonuje współpracująca z wydawnictwem Norstedts Eva Gedin, David Lagercrantz chciał stworzyć opowieść kontynuującą wątki z poprzedniej części (Co nas nie zabije), jednocześnie przybliżając czytelnikom dzieciństwo słynnej hakerki.

David Lagercrantz w ramach promocji Mężczyzny, który gonił swój cień przyjedzie do Polski – będzie gościem Warszawskich Targów Książki 20 maja o godzinie 12:30. 

content

22.02.2017 07:59

„Wesele” Wyspiańskiego lekturą Narodowego Czytania 2017

Autor: lelka

Do 15 lutego mogliśmy głosować na książkę, która zostanie uroczyście odczytana przez Prezydenta Andrzeja Dudę podczas Narodowego Czytania 2017. Wczoraj w czasie obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ogłoszono, że spośród przedstawionych propozycji Polacy wybrali Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Wśród wyróżnionych tytułów były jeszcze: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego oraz Beniowski Juliusza Słowackiego. W sumie oddano blisko 37 tys. głosów, Wesele uzyskało ich niemal 18 tysięcy.

„Warto po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury” – mówił Prezydent RP, ogłaszając zwycięski tytuł. Agata Kornhauser-Duda dodała, iż „można z czystym sumieniem powiedzieć, że nie było przegranej lektury. Każda z zaproponowanych przez nas pozycji uzyskała imponującą liczbę głosów”.

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ogłoszono także laureata Nagrody Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny”. Został nim Wojciech Wencel.

content

20.02.2017 13:00

Jedyny film przedstawiający Marcela Prousta

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czy to naprawdę Marcel Proust? Jean-Pierre Sirois Trahan, profesor Laval University w Kanadzie, twierdzi, że odkrył w archiwach Narodowego Centrum Filmowego w Paryżu materiał filmowy, na którym możemy zobaczyć autora W poszukiwaniu straconego czasu.

Na 71-sekundowym, niemym filmie z 1904 roku w 36. sekundzie widzimy mężczyznę, eleganckiego dandysa z wąsikiem i w meloniku na głowie, schodzącego samotnie z kościelnych schodów podczas paryskiego ślubu. Scena jest ledwo widoczna, jednak profesor Sirois-Trahan twierdzi, że może to być jedyny znany „ruchomy obraz” francuskiego klasyka. „Nigdy nie będziemy w stanie tego potwierdzić z całą pewnością” – powiedział w mailowym wywiadzie. – „Staram się jedynie poprzeć hipotezę, ostateczna decyzja należeć będzie do każdego z osobna”.  

content

20.02.2017 08:08

Zmarła Danuta Szaflarska

Autor: lelka

W niedzielę – 19 lutego 2017 roku – w wieku 102 lat zmarła Danuta Szaflarska

O śmierci artystki powiadomił Teatr Rozmaitości w Warszawie następującym w komunikacie: „W imieniu rodziny oraz całego zespołu TR Warszawa informujemy, że dzisiaj po południu odeszła Danuta Szaflarska – aktorka TR Warszawa, wybitna polska aktorka teatralna i filmowa. Danuta Szaflarska była w zespole TR Warszawa od 2010 roku”. 

Mówiła, że teatr jest jej chorobą nieuleczalną. Za jedną z ostatnich ról, w sztuce Doroty Masłowskiej Między nami dobrze jest (2009), otrzymała Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza. Oficjalnie karierę aktorską zakończyła w listopadzie 2016 roku. 

content

18.02.2017 16:00

„Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu” Joshuy Hammera

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

15 lutego 2017 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się pozycja Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu autorstwa Joshuy Hammera – amerykańskiego dziennikarza i reportera – która opowiada historię w stylu Indiany Jonesa o prawdziwej miłości do książek. 377 tysięcy manuskryptów, m.in. poradników dla mężczyzn na temat spółkowania z żonami i zestaw koranicznych modlitw o mocniejszy orgazm, zostały zgromadzone w maleńkim Timbuktu. Celem ludzi, którzy ukryli tam niniejsze zabytki, było ocalenie przed szaleństwem Al-Kaidy dorobku cywilizacji otwartej i tolerancyjnej w czasie, gdy w świecie Zachodu wolnomyśliciele wciąż byli paleni na stosach. Abdel Haidar, bohater książki i człowiek narażający swoje życie dla manuskryptów, uratował od zniszczenia nie tylko słowa, lecz także dowód na to, że zarówno człowiek, jak i Bóg mógł stworzyć coś pięknego.

Hammer napisał nie tylko powieść podróżniczą, geopolityczny thriller i reportaż, ale również dokument o terrorze wobec kultury i o tych, którzy mu się sprzeciwiają.

content

17.02.2017 11:36

Ustawa o książce – pomysł o stałej cenie powraca

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Gliński – zapowiedział, że 2 marca 2017 roku spotka się z reprezentantami polskiego rynku wydawniczego i księgarskiego, by ponownie podjąć temat ustawy o jednolitej cenie książki. Przedstawiciele rynku podzielą się swoimi spostrzeżeniami i opiniami.

Zaproszenie do debaty otrzymały wydawnictwa, m.in. Albatros, Fronda, Sonia Draga, Rebis, Zysk i S-ka, Instytut Książki, a także reprezentanci księgarń, m.in. Empiku. Ponadto w spotkaniu mogą uczestniczyć Biblioteka Narodowa, Izba Gospodarki Elektronicznej oraz wybrani autorzy i dystrybutorzy.

content

16.02.2017 15:30

Kristen Ritter wydaje swoją pierwszą książkę

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Krysten Ritter, gwiazda serialu Netflix Jessica Jones – adaptacji komiksu Marvela – ostatnio była zajęta kręceniem kolejnego sezonu, jednak udało jej się znaleźć odrobinę czasu na napisanie książki. Powieściowy debiut aktorki, którego wydanie zaplanowane jest na listopad tego roku, to psychologiczny thriller pod tytułem Bonfire (Ognisko).

Fabuła kręci się wokół 28-letniej Abby Williams – prawniczki zajmującej się ochroną środowiska, która urodziła się w małej miejscowości, natomiast obecnie mieszka w Chicago. Kiedy dowiaduje się, że lokalny pracodawca, Optimal Plastics, może zatruwać chemikaliami dopływy wody do jej rodzinnego miasta, powraca do Barrens, by zbadać całą sprawę. W trakcie śledztwa zagłębia się w sprawę zaginięcia mężczyzny, który nękał ją w szkole średniej i odkrywa mroczne sekrety.

content

16.02.2017 13:59

Kto czyta, nie błądzi… nawet biorąc książkę w ciemno!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Kto czyta, nie błądzi” – odwieczna prawda, która jednak w życiu codziennym nie zawsze ma zastosowanie. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie postanowiło to zmienić! W ramach akcji „Książka w ciemno” studenci zachęcają do czytania, a przy tym, wraz z Fundacją „Wyspy Szczęśliwe”, chcą pomóc dzieciom chorym na nowotwory.

Jak to zrobią? W ramach wydarzenia prowadzą zbiórkę książek, które później specjalnie zapakują, tak aby nikt nie mógł oceniać ich po okładce. Następnie w dniach 7–9 marca na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbędzie się charytatywny kiermasz książek. Miłośnicy czytelnictwa będą mogli nabyć na nim zebrane przez studentów pozycje „w ciemno”, sugerując się jedynie cytatem lub krótką recenzją poprzedniego czytelnika umieszczoną na opakowaniu. Zebrane w tych dniach do specjalnych puszek datki pieniężne zostaną przekazane Fundacji „Wyspy Szczęśliwe”, która pomaga dzieciom z nowotworami. 

content

16.02.2017 08:56

„Księga pyłu” – Philip Pullman powraca do świata „Mrocznych materii”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Niedawno Philip Pullman – brytyjski pisarz i wykładowca akademicki – zapowiedział nową trylogię fantasy osadzoną w świecie wykreowanym w uniwersum Mrocznych materii. To dobra wiadomość dla wszystkich fanów, zważywszy, że od publikacji ostatniej części (Bursztynowa luneta) minęło aż 17 lat. Pierwszą część Book of the Dust (Księga pyłu) zapowiedziano na 17 października 2017 roku, jej tytułu jeszcze nie znamy.

„Na samym początku trzeba powiedzieć, że Lyra będzie osią całej historii” – tak Pullman zaczyna oświadczenie w sprawie planowanych powieści. Autor przyznaje również, że chce opowiedzieć, jak Złotousta zaczęła życie w Jordan College – długo o tym myślał i w rezultacie odkrył długą opowieść, która zaczyna się od dzieciństa bohaterki, a kończy na jej dorosłym życiu. Tomy pierwszy  i drugi podzielił więc na dwie części, obejmujące dwa momenty z życia Lyry: początek historii  i jej kontynuację 20 lat później.

content

15.02.2017 11:00

„Książka do zrobienia” z wyróżnieniem BolognaRagazzi Award for Art Books

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Książka do zrobienia Aleksandry Cieślak zdobyła wyróżnienie w ramach BolognaRagazzi Award for Art Books, przyznawanej przez Międzynarodowe Targi Książk w Bolonii – największe i najważniejsze na świecie targi książki dla dzieci i młodzieży.

Wyróżniona pozycja w inspirujący i dowcipny sposób opowiada o projektowaniu książek. Zapewnia wybuchową mieszankę zabawy, zrozumienia i wiedzy, wciągając czytelnika w proces twórczy. Dowiecie się z niej o artystycznym geście, o literach i typografii, o relacjach między słowem i obrazem, o zasadach kompozycji. A także o tym, co powstaje z połączenia wszystkich tych elementów – o książce: czym ona jest i czym może być.

BolognaRagazzi Award to najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda dla książki dziecięcej i młodzieżowej, porównywana do filmowych Oscarów. Przyznawana jest wydawcom przez międzynarodowe targi książki dziecięcej Bolognia Children’s Book Fair za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci i młodzieży.

content

14.02.2017 10:00

6 najgorszych randkowych rad prosto od bohaterów literackich

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dziś walentynki – nic na to nie poradzimy. Czy je uwielbiacie, czy nienawidzicie. Czy macie je z kim spędzić i musicie wymyślić coś oryginalnego i romantycznego, czy będzie to wieczór z ulubioną książką.

Literackie romanse często kojarzą nam się z idealnymi historiami – wielkimi uczuciami, romantycznymi wyznaniami w oryginalnej scenerii. Wszystko doskonale zaaranżowane: od koloru oczy wybranki do tego, co odpowie na wyznanie, które ot, tak wypływa z Waszych ust. Każda z nas na jakimś etapie życia szukała swojego Włóczykija, a troszkę później – pana Darcy’ego. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, jak wielki bałagan stanowią największe literackie historie miłosne? Ludzie są zmuszeni do życia w zaaranżowanych małżeństwach, co kończy się nawet uduszeniem żony poduszką lub trzymaniem na strychu. Oto kilka najgorszych rad, jakie mogliby dać nam bohaterowie romansów wszech czasów.  

content

10.02.2017 10:30

Nastoletni wandale ukarani… dodatkową lekturą

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pięciu chłopców z Wirginii dopuściło się aktu wandalizmu na historycznej szkole dla czarnoskórych. Nastolatkowie pokryli odnowione ściany rasistowskimi graffiti – m.in. symbolami swastyki i napisami „biała siła”. Zostali za to ukarani nakazem przeczytania dwunastu książek, a następnie zreferowania ich podczas wizyt kontrolnych kuratorów. 16- i 17-latkowie otrzymali listę 35 książek i 12 filmów, z której mogą wybrać swoje lektury – wszystkie pozycje zawarte w spisie skupiają się na życiu mniejszości narodowych bądź religijnych.

Zdewastowana jednoizbowa zabytkowa szkoła Ashburn Colored School w hrabstwie Loudoun w Wirginii działała od 1892 roku do lat 50. XX wieku i przeznaczona była wyłącznie dla czarnoskórych dzieci. Obecnie budynek, który ma zostać przekształcony w muzeum,  jest odnawiany przez uczniów z Lounduon School for the Gitfted.

content

10.02.2017 10:13

Premiera „Zdobyć to, co tak ulotne” Beatrice Collins

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W lutym 2017 roku Wydawnictwo W.A.B. zabiera swoich czytelników w romantyczną podróż po gwarnym, pełnym życia Paryżu czasu belle époqueZdobyć to, co tak ulotne Beatrice Colin jest urzekającą opowieścią dla wszystkich, którzy wierzą w miłość. Niezwykłe uczucie rozwija się między bohaterami, a w tle pnie się w górę wieża Eiffla – cud ze stali i powietrza.

W balonie unoszącym się nad metropolią zawierają znajomość Émile Nouguier – inżynier zatrudniony w firmie Eiffla i Cait Wallace – młoda wdowa, towarzysząca rodzeństwu z dobrej szkockiej rodziny w podróży po Europie. Zawiązuje się między nimi nić porozumienia, jednak po powrocie na ziemię muszą zmierzyć się z rzeczywistością, zbyt wiele ich bowiem dzieli, by mogli być razem. Co będą w stanie poświęcić dla swojej miłości?

Beatrice Colin to brytyjska pisarka, scenarzystka telewizyjna i autorka słuchowisk radiowych. Wykłada kreatywne pisanie na Strathclyde University w Glasgow. Jej książki nominowano do British Book Award, Saltire Award i Scottish Arts Council Book of the Year Award.

content

09.02.2017 09:41

Eva Green i Gemma Arterton w filmie biograficznym o Virginii Woolf

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W lipcu ubiegłego roku ogłoszono, że Chanya Button (jej komedia Burn, burn burn była hitem na londyńskim festiwalu filmowym) wyreżyseruje film opowiadający o romantycznej relacji łaczącej dwie pisarki związane z Grupą Bloomsbury. Niedawno ogłoszono casting do głównych ról – w Vicie & Virginii Eva Green (ostatnio można było zobaczyć ją w Osobliwym domu pani Peregrine) zagra Virginię Woolf, a Gemma Arterton (znana m.in. z filmów Głosy czy Zwyczajna dziewczyna) – Vitę Sackville-West, ekscentryczną poetkę i ogrodniczkę.

V. Woolf i V. Sackville-West poznały się w 1922 roku. Ich związek trwał ponad dziesięć lat i był bezpośrednią inspiracją słynnej powieści Orlando z 1928 roku. „Oddziaływanie na siebie Vity i Virginii jest całkowicie zawarte w Orlandzie, to najdłuższy i najbardziej czarujący list miłosny w literaturze” – mówił później syn Sackville-West, Nigel Nicolson.

content

08.02.2017 12:50

„Memoranda” – gra inspirowana prozą Harukiego Murakamiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

25 stycznia 2017 roku miała premierę surrealistyczna gra z gatunku click-and-point Memoranda (opracowana przez niezależne studio Bit ByterZ). Wydawcy opisują ją jako grę o „zapominaniu i byciu zapomnianym”, jej powstanie zainspirowały książki japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego. Główny projektant – Sahand Saedi – przyznaje, że podczas tworzenia jej zasypiał ze stosem powieści tego autora przy łóżku. Kiedy zdarzało mu się utknąć przy projektowaniu, po prostu sięgał po książkę i otwierał na przypadkowej stronie. „Zazwyczaj miałem szczęście, bo przeważnie udawało mi się połączyć to, co przeczytałem z konceptem na grę” – mówi.

Memoranda opowiada historię młodej kobiety, która straciła pamięć. Mieszka w mieście wyglądającym na europejskie, zapełnionym kolorowymi postaciami, z których większość zmaga się ze swoim osobistym cierpieniem.

content

08.02.2017 08:52

„The Golden House” – zapowiedź nowej powieści Salmana Rushdiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nowa książka Salmana Rushdiego będzie „ostateczną powieścią o tożsamości, prawdzie, terrorze i kłamstwie” – opisze ostatnie osiem lat amerykańskiej polityki. Johnathan Cape, wydawca pisarza, zapowiada premierę The Golden House (Złoty dom) na wrzesień tego roku.

To historia „młodego amerykańskiego filmowca, którego udział w życiu tajemniczej, naznaczonej tragedią rodziny uczy go, jak zostać mężczyzną”. Akcja rozpoczyna się inauguracją prezydentury Baracka Obamy w 2008 roku; książka tym samym nawiąże do najnowszej i bieżącej polityki, a także ważnych napięć społecznych, włączając w to m.in. powstanie skrajnie konserwatywnej partii „Tea Party”. Tzw. „Gamergate Scandal” (lub „Gamergate Controversy”), dotyczący seksizmu i progresywizmu we współczesnej kulturze gier wideo, ukazany zostanie w powieści jako debata o etyce mediów. Rushdie poruszy także problemy utożsamiania się z określonymi poglądami politycznymi.

content

07.02.2017 12:06

„The Snowman” – pierwsze zdjęcia z planu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na początku lutego Film Stage opublikował na swoim Twitterze pierwsze zdjęcie z ekranizacji bestsellerowego kryminału Jo Nesbø Pierwszy śnieg. Przedstawia ono głównego bohatera Harry’ego Hole, w którego wcielił się Michael Fassbender. Fabuła opiera się na poszukiwaniu zaginionej kobiety, której różowym szalem otulono bałwana ulepionego przed jej domem. Światowa premiera filmu zaplanowana jest na 13 października 2017 roku.

W filmie reżyserowanym przez Tomasa Alfredsona (odpowiedzialnego m.in. za Szpiega czy Pozwól mi wejść) zobaczymy również Rebeccę Ferguson i Charlotte Gainsbourg.

Michael Fassbender w wywiadzie dla „Digital Spy” przyznał, że uwielbia pracę z Tomasem Alfredsonem, którego uważa za świetnego twórcę. „Jest w tym filmie nieco elementu skandynawskiego kryminału noir” – dodał. „Myślę, że film będzie straszny, będzie trzymał w napięciu”. Wypowiadał się również o protagoniście, Harrym Hole: „Jest on świetnym detektywem, jednak jednocześnie outsiderem, wykolejeńcem. Wydaje mi się bardzo ludzki w swoim zachowaniu. Powiedzmy, że wplątał się w bójkę – nie jest jak Jack Reacher [bohater cyklu powieści Lee Childe’a – przyp. Wiadomości], Hole w takich sytuacjach wypada najgorzej. Podoba mi się to. Jest w tym coś zabawnego, odnajduję tu cenne elementy komiczne”.

content

07.02.2017 08:15

Miłośnicy fantastyki: Pyrkon 2017 nadchodzi!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Odliczanie trwa – do rozpoczęcia XVII edycji Festiwalu Fantastyki Pyrkon zostało mniej niż 90 dni. Międzynarodowe Targi Poznańskie w dniach 28-30 kwietnia znów odwiedzi tłum fanów fantastyki z całej Polski. Pyrkon to największa tego typu impreza w Europie Środkowej – w poprzednim roku na Festiwalu pojawiło się ponad 40 tysięcy uczestników. By przyjąć tak ogromną liczbę odwiedzających, na tegoroczne spotkanie przygotowano dwanaście pawilonów targowych, w których znajdzie się ponad trzydzieści sal programowych. Atrakcje będą czekać na uczestników każdego dnia, także w weekendy, przez całą dobę, co daje ponad 800 godzin programu. Swoje przybycie na Pyrkon potwierdzili już: James Tynion IV, scenarzysta komiksów o Batmanie, Michał Cetnarowski, pisarz fantasy i science fiction, dziennikarz i tłumacz, a także Robert M. Wegner – jeden z czołowych polskich pisarzy fantasy, laureat Nagrody im. Janusza Zajdla.

content

04.02.2017 11:00

„Syn” – polska premiera serialu już 11 maja

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

11 maja – tuż po kwietniowej amerykańskiej premierze – na kanale AMC zostanie wyemitowany pierwszy odcinek długo wyczekiwanego serialu – Syn. Produkcja AMC Studios i Sonar Entertainment to adaptacja powieści Philippa Meyera pod tym samym tytułem; w głównej roli zobaczymy Pierce’a Brosnana.  

10-odcinkowy serial, oparty na wielowątkowej sadze o amerykańskim Zachodzie, opowiada historię trzech pokoleń teksańskiej rodziny McCulloughów, akcja  rozgrywa się więc w ciągu aż 150 lat: od XIX-wiecznych najazdów Komanczów do XX-wiecznego boomu naftowego. Syn nominowany był do nagrody Pulitzera, znajduje się także na liście bestsellerów „New York Timesa”. Porównywano go do dzieł Larry’ego McMurtry’ego oraz Cormaca McCarthy’ego.

Serial ukazuje długą i trudną drogę rodziny McCulloughów do uzyskania miana jednego z najpotężniejszych i najbogatszych rodów w Teksasie.

content

03.02.2017 12:00

Platforma dla niewidomych IBUK Libra Light już wystartowała!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

IBUK Libra Light to platforma udostępniająca publikacje niewidomym, słabowidzącym oraz niepełnosprawnym ruchowo (niemogącym czytać książek drukowanych). Uprawnieni czytelnicy od teraz mogą bezpłatnie korzystać z publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych w formacie plików ePUB lub mp3.  Nowatorski projekt został zrealizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN na zlecenie Instytutu Książki.

IBUK Libra Light powstała na bazie istniejącej od 2008 r. wirtualnej czytelni IBUK Libra, która udostępnia książki elektroniczne w formie wypożyczeń bibliotekom i instytucjom. Nowa platforma jest przystosowana do pracy z czytnikiem NVDA i większością narzędzi adaptujących tekst (np. linijka brajlowska, syntezatory mowy).

Na stronie internetowej osoby niepełnosprawne znajdą obecnie katalog blisko 200 publikacji, które mogą pobrać i odtwarzać na własnych urządzeniach (komputer, telefon, urządzenia przenośne).

 

content

02.02.2017 12:19

„Pokot” – pierwszy zwiastun filmu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od niedawna możemy zobaczyć w Internecie pierwszy zwiastun filmu Pokot Agnieszki Holland, powstałego na podstawie powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych autorstwa Olgi Tokarczuk. Ekranizacja w polskich kinach już 24 lutego.

Film i powieść utrzymane są w konwencji thrillera moralnego i kryminału. Główna bohaterka, Janina Duszejko – kiedyś inżynierka, budująca mosty w Syrii, dziś emerytka, miłośniczka astrologii i wegetarianka – mieszka samotnie w Sudetach. Ta nieco ekscentryczna starsza kobieta żyje spokojnie, w wolnych chwilach dogląda domów sąsiadów i tłumaczy Blake’a. Pewnej nocy niespodziewanie znajduje ciało jednego z okolicznych mieszkańców – kłusownika. Wokół zamordowanego mężczyzny i jego domu nie ma żadnych śladów oprócz odcisków racic saren. Duszejko – przekonana, że odpowiedzialne za zabójstwo są zwierzęta – rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

content

02.02.2017 08:16

„Czy warto jeszcze mówić o Auschwitz?” – zapraszamy na debatę

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

8 lutego w godzinach 18:00–21:00 w Warszawie odbędzie się spotkanie z Zofią Posmysz, która trafiła do obozu w Auschwitz jako dziewiętnastolatka. Po wojnie rozpoczęła karierę pisarską i dziennikarską, jest autorką takich tekstów, jak pierwszy artykuł publicystyczny Znam katów z Belsen… czy powieść Wakacje nad Adriatykiem. Stała się rozpoznawalna dzięki słuchowisku Pasażerka, które zekranizowano, a później zaadaptowano jako powieść. Siedemdziesiąt lat po wojnie zdecydowała się opowiedzieć o swoim doświadczeniu w rozmowie z Michałem Wójcikiem – premiera tego wywiadu rzeki Królestwo za mgłą już w lutym. 

A więc tak – mówić o Auschwitz. Ale – jak? W jaki sposób opowiadać młodym ludziom o najokrutniejszych momentach historii? Jak mówić o Auschwitz młodemu pokoleniu, które w przyszłości nie będzie miało szansy rozmawiać z bezpośrednimi świadkami historii? 

content

01.02.2017 15:30

„Razjelu, wróciłam...” – wywiad z Mają Lidią Kossakowską

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

15 stycznia do księgarń trafiła najnowsza książka polskiej pisarki literatury fantastycznej Mai Lidii Kossakowskiej – Bramy światłości. To kolejna powieść z cyklu anielskiego obejmującego Siewcę WiatruZbieracza Burz Żarna Niebios.

Co fascynuje autorkę w aniołach? Dlaczego postanowiła poświęcić cały cykl tym tajemniczym istotom? Jak przygotowywała się do pracy? Co ją inspiruje i jak wygląda jej warsztat pisarski? Maja Lidia Kossakowska odpowiada na te pytania, a także mówi o swoich planach literackich.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z wywiadem w formie podrzuconych autorce słów, które rozwija ona w interesujące opowieści o sobie.

content

01.02.2017 09:57

Interesujące nowe słowa w oksfordzkim słowniku…

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mamy ciekawą wiadomość dla osób interesujących się językoznawstwem. Trumpertantrum, trumpkin i trumponomics – między innymi takie słowa mogą znaleźć się w najnowszej aktualizacji słownika oksfordzkiego (Oxford English Dictionary).

Zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy Donalda Trumpa są coraz bardziej kreatywni językowo. Ostatnio nie tylko wpłynęli znacząco na polityczną debatę, lecz także stworzyli słownictwo, w tym obelgi i wulgaryzmy, z którymi zmagają się leksykografowie. 

Zastrzegają oni jednak, że tak szybki wzrost popularności „trumpizmów” nie gwarantuje, iż prezydent dostanie własną sekcję przy kolejnej aktualizacji słownika. „Może się wydawać, że obecna sytuacja polityczna dala nam wiele nowych słów, jak nigdy przedtem, ale warto także zbadać, czy rządy Lincolna, Reagana, Thatcher, Clintona nie zainspirowały podobnej liczby neologizmów, o których szybko zapomniano”.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: