Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

31.10.2017 12:19

Zamiast Halloween – pięć książek na Dziady!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dziady to przedchrześcijańskie święto, czas obcowania żywych z umarłymi. Ich bogata tradycja sięga czasów słowiańskich. Kojarzymy je z maskami zwanymi karaboszki, ale też z wielką literaturą romantyczną, niektórzy łączą je nawet z obrzędami na cześć greckiego boga Dionizosa.

Obecnie uznawane są za polski odpowiednik Halloween, jednak nie mają nawet w połowie tak humorystycznego wydźwięku. W dawnych czasach wierzono, że w odpowiednim czasie duchy nawiedzają żywych, którzy oferują im jedzenie. Po chrystianizacji zastąpiono dziady Dniem Wszystkich Świętych.

Z okazji powracania do korzeni (i walki z konkurencją) prezentujemy pięć klasycznych polskich książek o duchach, potworach i w ogóle strasznych rzeczach. Jak zwykle zachęcamy do dzielenia się Waszymi ulubionymi powieściami grozy.

content

30.10.2017 13:17

„BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” – premiera 10 listopada

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy pełny zwiastun pełnometrażowego filmu dokumentalnego BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny. Film będzie można zobaczyć w kinach studyjnych od 10 listopada 2017 roku. Jego scenariusz  powstał na podstawie bestsellerowej biografii Beksińscy. Portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej.

W rozwinięciu wiadomości znajdziecie informację prasową o filmie oraz wspomniany zwiastun.

To niezwykła opowieść o losach Zdzisława, Zofii i Tomka, zrekonstruowana z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, materiałów z archiwum rodziny Beksińskich.

Światowa premiera BEKSIŃSKICH miała miejsce na tegorocznym 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym – najbardziej prestiżowym polskim festiwalu poświęconym twórczości dokumentalnej. Film startował w konkursie polskim i międzynarodowym, gdzie zdobył wyróżnienie jury. BEKSIŃSCY zagościli również na kilku innych, popularnych imprezach filmowych, jak Transatlantyk w Łodzi, Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Ińskie Lato Filmowe czy Sopot Film Festival. Wszędzie gromadzili komplety widzów, a seanse zazwyczaj kończyły się długimi dyskusjami z twórcami filmu. Co sprawia, że widzowie odbierają tę opowieść tak emocjonalnie, niczym najbardziej poruszający film fabularny?

content

30.10.2017 09:42

Anna Cieplak laureatką Nagrody Conrada 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagrodę Conrada 2017 – przyznawaną za najlepszy debiut literacki ubiegłego roku – otrzymała Anna Cieplak za powieść Ma być czysto (Krytyka Polityczna). Laureatce wręczono Nagrodę podczas niedzielnej gali zamykającej Festiwal Conrada, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Oprócz statuetki autorka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych oraz możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie.

Na zwycięską książkę głosowali czytelnicy, którzy wybierali swojego faworyta z pięciu debiutów wskazanych przez Kapitułę Nagrody obradującą pod przewodnictwem prof. Michała Pawła Markowskiego.

„Jestem bardzo szczęśliwa, że jury wybrało moją książkę” – mówiła Anna Cieplak, dziękując za wyróżnienie. – „Przyznam też, że odczuwam niepokój, choć raczej jestem zadowoloną z życia osobą. Samo hasło festiwalu jest dla mnie naprawdę ważne. Myślę, że niepokój jest uzasadniony, zważając jak wiele się zmieniło w moim życiu w ciągu całego roku. Zmiany są niepokojące ale wierzę, że są oznaką tylko zmian na lepsze”.

content

26.10.2017 10:00

Czytam i staję się wolny – 21. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dziś (26 października) zaczynają się 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie i potrwają do końca weekendu, czyli do 29 października. Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce przyciąga co roku kilkuset wystawców, pisarzy i dziesiątki tysięcy miłośników literatury. Czekają na nich spotkania z autorami, najgorętsze premiery książkowe i możliwość porozmawiania z osobami profesjonalnie zajmującymi się rynkiem wydawniczym, a także – oczywiście – niepowtarzalny klimat Krakowa.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi „Czytam i staję się wolny”. Zapoznajcie się z atrakcjami, które przygotowali organizatorzy.

content

25.10.2017 10:32

Jak Steve Martin doprowadził do publikacji opowiadań Toma Hanksa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj (25 października) ukazała się książka Toma Hanksa Kolekcja nietypowych zdarzeń. Debiutancki zbiór opowiadań uwielbianego w Hollywood aktora to historie o weteranie drugiej wojny światowej i jego rodzinie, rozwódce szukającej miejsca w życiu czy skomplikowanej relacji nastoletniego surfera z ojcem oraz niespodziewanej podróży na Księżyc. Wszystkie opowieści spaja motyw maszyny do pisania. Tom Hanks zdradził, w jaki sposób Steve Martin przyczynił się do wydania książki.

Kiedy lata temu aktor ukończył jedno z opowiadań, zaczął się zastanawiać, czy jest dobre, czy nie. Postanowił zwrócić się do swojego przyjaciela, Steve’a Martina, który niejednokrotnie miał do czynienia z pisaniem (scenariuszy, muzyki i powieści). „Przesłałem mu tę historię i zapytałem, czy, tak szczerze, do czegoś to się nadaje” – powiedział Hanks w wywiadzie, który przeprowadziła Tina Jordan z „Entertainment Weekly”. Martin miał odpisać: „Ta, to jest coś. Pozwól, że prześlę to do mojego agenta”.

Dzięki Martinowi Hanks spotkał się z agentką literacką, Esther Newberg, a jego opowiadania zaczęły pojawiać się w czasopiśmie „The New Yorker”.

content

24.10.2017 13:59

Wirtualny Klub z Kawą nad Książką

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jeśli wciąż Wam za mało dyskusji o książkach, przeczytaliście ostatnio pasjonującą powieść i chcielibyście podzielić się wrażeniami z całym światem, przybywamy z ciekawą propozycją. Fundacja Miasto Słów organizuje Wirtualny Klub z Kawą nad Książką.

Kolejne spotkanie będzie miało miejsce w niedzielę, 26 listopada, o godzinie 19:00. Rozmowa odbędzie się za pomocą programu Skype – wystarczy dodać do kontaktów konto wirtualny_klub. Na temat rozmowy wybrano powieść Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych.

content

24.10.2017 10:21

Sobota z Książką w warszawskiej Kordegardzie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

28 października zapraszamy na dwa wydarzenia w ramach „Sobota z Książką w Kordegardzie”. O godzinie 14:00 odbędzie się spotkanie Bukklubu, czyli dyskusyjnego klubu książkowego, a od 16:00 będzie można wymienić przeczytane, od dawna kurzące się na półkach książki na nowe i dzięki temu podarować im kolejne życie.

Przedstawiamy informację o wydarzeniach od organizatorów.

Wymienialnia Książek

W sobotę 28 października w godzinach 16.00-18.00, po raz kolejny odbędzie się cykliczna Wymienialnia Książek. Wystarczy przynieść ze sobą książki i wymienić się na inne. Mile widzianym gestem jest zrobienie specjalnej dedykacji dla następnego czytelnika.

Wybór książek jest całkiem spory – od klasyków literatury, książek historycznych i poezji, poprzez romanse i poradniki, po literaturę dziecięcą i młodzieżową. Książki polskie i zagraniczne, wydania nowe, PRL-owskie i przedwojenne - każdy znajdzie coś interesującego.

content

23.10.2017 11:28

Oleg Pawłow laureatem Nagrody Angelusa 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na uroczystej gali, która odbyła się w weekend we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol, ogłoszono nazwisko tegorocznego zwycięzcę Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Oleg Pawłow, pisarz uznawany za jednego z najciekawszych autorów nowej rosyjskiej prozy, otrzymał wyróżnienie za Opowieści z ostatnich dni.

Przewodniczący jury, Mykoła Riabczuk, mówił, że zdecydowano się nagrodzić autora, który pokazuje zarówno bezsilność i słabość człowieka, jak i jego siłę, niezłomność, wytrwałość. Pawłow „prowadzi swoich bohaterów w trzech możliwych kierunkach: w kierunku czynu bohaterskiego, w kierunku przestępstwa albo w kierunku świętości” – dodawał Riabczuk.

Laureata wybierało w tym roku jury w składzie: przewodniczący Mykoła Riabczuk, Marcin Cieński, Irek Grin, Krzysztof Koehler, Małgorzata Szpakowska, Piotr Śliwiński i Maciej Urbanowski.

Na Opowieści z ostatnich dni składają się trzy krótsze powieści: Służbowa baśńSprawa Matuszyna i Karagandyjska tryzna. Akcja wszystkich toczy się w schyłkowym okresie sowieckiego imperium, w wojsku i łagrach Kazachstanu. 

content

20.10.2017 11:00

Magiczny wieczór z baśniami Bolesława Leśmiana

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież i dorosłych do Teatru Ochoty na premierę nowej edycji książki Boleslawa Leśmiana  Klechdy sezamowe  z ilustracjami Jana Lenicy. Prezentujemy informację od organizatorów o tym wydarzeniu.

Wydawnictwo Dwie Siostry i Teatr Ochoty zapraszają wszystkich miłośników baśni do krainy sułtanów i pięknych księżniczek, czarodziejów i derwiszów, zbójców i potężnych duchów spełniających życzenia. Tego wieczoru w teatrze zagości magiczny świat dawnych opowieści z dalekiej Persji.

Przeniesie nas do niego jedna z orientalnych baśni Bolesława Leśmiana, którą przeczyta Iwona Bielska, znakomita aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Czytaniu towarzyszyć będzie tajemniczy teatr cieni przygotowany przez Michała Domańskiego, a orientalną atmosferę spotęgują efekty dźwiękowe i oprawa muzyczna w wykonaniu Jakuba Buchnera.

content

19.10.2017 11:00

Wydaj książkę z Biurem Literackim

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Biuro Literackie czeka na zgłoszenia do kolejnej edycji swojej pracowni! Zajęcia organizowane są dla wszystkich pisarzy ubiegających się o wydanie swojej książki. Przedstawiamy informację od Wydawnictwa.

Biuro Literackie otwiera nabór zgłoszeń do sześciu Pracowni Stacji Literatura 23. To zmieniona forma rozpatrywania napływających propozycji wydawniczych, która pozwoli zaoferować wszystkim ubiegającym się o publikację w wydawnictwie nowe warunki współpracy, oznaczające wybór od dziesięciu do dwudziestu najciekawszych propozycji z każdego projektu i pracę z doświadczonymi redaktorami.  

content

18.10.2017 10:29

George Saunders laureatem Nagrody Bookera 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy tegorocznego laureata najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii – Nagrodę Bookera 2017 otrzymał amerykański pisarz George Saunders za swoją pierwszą powieść Lincoln in the Bardo.

George Saunders znany jest jako mistrz krótkiej formy, w Polsce w tamtym roku ukazał się tom jego opowiadań Dziesiąty grudnia. Pisarz pochodzi z Teksasu, na co dzień wykłada literaturę na Uniwersytecie w Syracuse (stan Nowy Jork).

Powieść Lincoln in the Bardo to historia śmierci 11-letniego syna Abrahama Lincolna, Williego – chłopiec zmarł tuż przed wybuchem wojny secesyjnej. 

W lutym 1862 roku – dwa dni po śmierci – Willie Lincoln został pochowany w marmurowej krypcie na cmentarzu w Georgetown. Tej samej nocy, pogrążony w żałobie, Abraham Lincoln przybywa samotnie do krypty, by spędzić czas z ciałem swojego syna. Lincoln in the Bardo – w stylu i formie – to przejmująca opowieść o śmierci, żałobie oraz potędze dobra i zła. Staje się jednocześnie eksploracją głębszego znaczenia życia.

content

17.10.2017 13:03

Wydarzenia literackie na Festiwalu Ars Cameralis

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W listopadzie zapraszamy na wydarzenia związane z literaturą, które odbędą się na Festiwalu Ars Cameralis, już od 20 lat prezentuącym najważniejsze wydarzenia we współczesnej kulturze. Co roku przez cały miesiąc w wielu miastach Śląska (między innymi w Katowicach, Sosnowcu, Mikołowie, Chorzowie) królują: muzyka, sztuki wizualne, teatr oraz literatura. Obecnie festiwal uznawany jest za jedno z najistotniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce.

Dzisiaj przedstawiamy dwa wydarzenia na styku muzyki i literatury.

content

17.10.2017 10:30

„Śpiące królewny” w autokarach Polskiego Busa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od wczoraj (16 października) trwa akcja promocyjna książki Śpiące królewny Stephena Kinga, która ukaże się na polskim rynku 24 października. Wydawnictwo Prószyński i S-ka podpisało umowę z przewoźnikiem Polski Bus, by każdy podróżujący mógł przedpremierowo przeczytać fragmenty najnowszej powieści mistrza grozy

Jeśli chcielibyście skorzystać z tej okazji, musicie jedynie podłączyć swoje mobilne urządzenie do bezpłatnego internetu LTE w autokarze. Na ekranie powinna pojawić się automatycznie informacja o akcji, a pod nią fragment książki.

Akcja promująca Śpiące królewny to początek dłuższej współpracy wydawnictwa i przewoźnika. Przedpremierowe fragmenty kolejnych nowości Prószyńskiego i S-ki będą dostępne dla pasażerów już wkrótce.

content

16.10.2017 14:12

Młodzieżowe Słowo Roku 2017. Jaki wyraz będzie tegorocznym „sztosem”?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jeszcze przez cztery dni można głosować na „Młodzieżowe Słowo Roku”. Wraz z realizatorami, czyli  Wydawnictwem PWN, Instytutem Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz słownikiem miejski.pl, zachęcamy do wzięcia udziału w plebiscycie.

10 milionów osób odwiedzających stronę akcji, ponad 3 000 osób zgłaszających słowa i określenia oraz tysiące oddanych głosów. Liderem – słowo „SZTOS”. Jak będzie tym razem? Przekonamy się już 19 listopada. Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w akcji zachęcamy do zgłoszenia swoich rekomendacji za pośrednictwem formularza automatycznie pojawiającego się na podstronach serwisu sjp.pwn.pl. 

content

16.10.2017 11:25

Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego 2017 – 10 nominacji

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy dziesięć pozycji nominowanych do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego 2017. Wyróżnienie przyznawane jest za najlepszą książkę roku poświęconą historii Polski po 1918 roku do współczesności. To jedna z najbardziej szanowanych nagród na polskim rynku księgarskim – przyświecają jej cele edukacyjne oraz promowanie najcenniejszych publikacji i najlepszych autorów książek historycznych.

Nagroda przyznawana jest od 2009 roku przez jury, w którego skład wchodzą wybitni polscy historycy i pisarze.

content

14.10.2017 11:00

Najlepsi i najgorsi książkowi nauczyciele

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej chcemy uczcić, prezentując Wam trzech najlepszych i trzech najgorszych nauczycieli z dobrze znanych nam książek. Kryteria są oczywiście subiektywne, a my nie byliśmy w stanie zawrzeć na liście wszystkich wspaniałych i koszmarnych mistrzów i belfrów. Zachęcamy Was więc do uzupełniania naszego spisu w komentarzach.

W 2017 roku 14 października nie był łaskawy dla uczniów, jednak mimo że Dzień Edukacji Narodowej wypada w sobotę, spróbujmy i tak trochę poświętować.

W rozwinięciu wiadomości przeczytacie nasze typy, jeśli chodzi o najlepszych i najgorszych książkowych nauczycieli wszech czasów. Zacznijmy od listy nauczycieli, jakich mogliśmy tylko wyśnić w naszych koszmarach.

13.10.2017 11:00

Festiwal KORCZAK 2017 już w tę sobotę

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ponad 100 wydarzeń, kilkadziesiąt spektakli – 14 października rozpoczyna się w Warszawie Festiwal KORCZAK 2017. To aż 12 dni wypełnionych artystycznymi atrakcjami.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK ma ponad dwudziestoletnią tradycję. Powstał z inicjatywy Haliny Machulskiej, a jego celem jest kontynuowanie treści oraz podejścia do Małego Człowieka przyświecających doktorowi Januszowi Korczakowi. Podczas Festiwalu pokazywane są najciekawsze produkcje teatralne z Polski i ze świata.

W rozwinięciu wiadomości czeka na Was również informacja od organizatorów o tegorocznym programie festiwalu.

content

12.10.2017 11:00

Spotkanie z Danem Brownem w Warszawie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

24 października 2017 roku zapraszamy wszystkich miłośników tajemnic, przygody i bestsellerowych książek Dana Browna do Warszawy. Autor takich popularnych pozycji, jak Kod Leonarda da Vinci (Brown Dan) oraz Anioły i demony (Brown Dan) spotka się w godzinach 19:00-21:00 ze swoimi fanami w Centrum Premier Czerska 8/10. Będzie promował swoją najnowszą powieść, Początek (Brown Dan).

Bilety można już kupić w serwisie „Co Jest Grane 24”.

Inicjatorem wydarzenia jest „Gazeta Wyborcza”, a partnerem Wydawnictwo Sonia Draga. W rozwinięciu wiadomości przekazujemy informację od organizatorów.

content

11.10.2017 16:00

„Wichrowe Wzgórza” Emily Brontë – patronat

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kończymy nasz patronatowy dzień książką Wichrowe Wzgórza (Brontë Emily Jane (pseud. Bell Ellis)). Ta klasyczna powieść została wznowiona przez Wydawnictwo MG. Ukazała się 11 października.

Akcja Wichrowych Wzgórz rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX w. Earnshaw, właściciel majątku Wuthering Heights (tytułowe Wichrowe Wzgórza), przywozi do domu bezdomnego, cygańskiego chłopca, którego znalazł na ulicach Liverpoolu i nakazuje własnym dzieciom traktować go jak brata. Pomiędzy przybyszem a małą Cathy rodzi się więź tak silna, że z czasem przestają się liczyć nie tylko z konwenansami, ale i z ludźmi, wśród których żyją. Namiętność Heathcliffa i Catherine obnaża mroczną stronę ludzkiej natury, jest mściwa, wszechogarniająca i dzika jak wrzosowiska Yorkshire. Bohaterowie powieści Brontë płacą za to najwyższą cenę, a za ich błędy musi odpokutować następne pokolenie…

content

11.10.2017 14:00

„Gargantua i Pantagruel” François Rabelais'go – patronat

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Tym razem patronujemy książce Wydawnictwa MG. Wznowienie Gargantua i Pantagruel (Rabelais François) ukazało się 11 października.

Kwintesencją tej opowieści jest kult życia, kult fanatyczny, radosny, taki, jak może być u człowieka, który po latach — jak jego epoka po wiekach — niewoli strząsnął z siebie dławiące jarzmo; kult życia rozkoszujący się pełnią rozwoju wszystkich ludzkich sił i instynktów: od najwyższych potrzeb ducha do najpospolitszych potrzeb ciała.

Obfitą i niewyczerpaną jest dobroczynna beczka, z której czerpie już tyle wieków i pokoleń, a mocny i orzeźwiający jest jej trunek. Z jednym Szekspirem da się porównać szerokość i rozlewność Rabelaisowskiej fantazji; mimo wszystkich cech rdzennie galijskiego geniuszu jest w niej zarazem coś niefrancuskiego, zarówno w niedbałości o formę i o kompozycję, jak w niepohamowanym, nieskrępowanym niczym kipieniu bujności twórczej. 

content

11.10.2017 12:00

Anu Partanen, „Ameryka po nordycku. W poszukiwaniu lepszego życia”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przedstawiamy kolejny w tym tygodniu patronat Biblionetki: Ameryka po nordycku: W poszukiwaniu lepszego życia (Partanen Anu). Książka ukazała się 11 października nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka, dziennikarka pochodząca z Finlandii, kreśli obraz Ameryki i amerykańskiego społeczeństwa ze swojego punktu widzenia, porównuje także aspekty życia w Finlandii i USA, nie wpadając przy tym w krzywdzące stereotypy.

Fiński raj kontra amerykański sen

Amerykanie, od dziecka nauczeni rywalizacji i przedsiębiorczości, do późnej dorosłości pozostają zależni od swoich rodziców. Tymczasem uważani za wiecznych pesymistów Finowie przodują w rankingach innowacyjności… I co ma z tym wspólnego nordycka teoria miłości?

Pochodząca z Finlandii dziennikarka przeprowadza się za narzeczonym do Ameryki. Nowa rzeczywistość różni się jednak nie tylko od życia w jej ojczyźnie, ale także od mitu american dream. Opierając się na własnych doświadczeniach i zebranych statystykach, Anu Partanen porównuje najważniejsze – jej zdaniem – aspekty życia w Finlandii i USA. Rozprawia się przy tym ze stereotypami, poszukując odpowiedzi na pytanie, czy istnieje przepis na stworzenie szczęśliwego społeczeństwa.

content

11.10.2017 10:00

Matt Rudd, „Anglicy. Przewodnik podglądacza” – patronat

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy pierwszy patronat Biblionetki tego tygodnia – książka Anglicy. Przewodnik podglądacza Matta Rudda ukazała się 11 października nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor przedstawia stereotypy dotyczące Anglików humorystycznie – w bardzo „angielskim” stylu.

Polecamy także przedpremierową recenzję książki autorstwa Iwony Banach.

Mapa życia codziennego Brytyjczyków

Podświetlona kopia rzeźby Dawida Michała Anioła, perfekcyjny trawnik w pasy, pawilon do jogi tantrycznej i siedemdziesięcioparolatek w stroju Adama – to tylko niektóre elementy ogrodu angielskiego według Matta Rudda. Autor zabiera nas w podróż po życiu codziennym mieszkańców swojego kraju. Zaczyna od kanapy, niezbędnej w domu każdego prawdziwego Anglika. Po drodze odwiedza między innymi kuchnię z wieloma nieużywanymi gadżetami. Wsiada też do pociągu podmiejskiego pełnego ludzi o ponurych twarzach, którzy wciąż powtarzają, że wszystko jest okej.

content

10.10.2017 16:09

Najpierw okładka! Polskie okładki książkowe z lat 1944–1970

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy w czwartek (12 października) o godzinie 18:00 do Galerii Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku. Przy ulicy Chlebnickiej 13/16 odbędzie się wernisaż wystawy „Najpierw okładka! Polskie okładki książkowe z lat 1944–1970”. Wydarzenie organizuje prof. Janusz Górski.

Prezentujemy informację od inicjatorów przedsięwzięcia.

Polska szkoła grafiki to nie tylko plakat, ilustracja i film animowany – to także okładki książek. Projektowali je ci sami wybitni artyści, których plakaty wygrywały w najważniejszych konkursach, a ilustracje inspirowały twórców z całego świata.

Na wystawie zgromadzono nigdy dotąd niepokazywane projekty okładek Ewy Frysztak, Daniela Mroza, Ewy Salamon, Mariana Stachurskiego, Bożeny Truchanowskiej, Leona Urbańskiego, Józefa Wilkonia czy Bohdana Wróblewskiego.

content

10.10.2017 14:39

Big Book Cafe dla najmłodszych

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Tej jesieni warszawska kawiarnia Big Book Cafe zaprasza na inspirujące wydarzenia okołoliterackie, spotkania i warsztaty, dla najmłodszych czytelników. Czy w deszcz, czy w słońce – dzieci nie będą się nudzić. Prezentujemy informację od organizatorów.

Spacer po lesie

W księgarni przy Dąbrowskiego 81 można już nabyć książkę Ten i tamten las (Tulli Magdalena). Znana miłośnikom polskiej literatury współczesnej pisarka debiutuje w roli autorki dziecięcej. W charakterystyczny dla swoich powieści metaforyczny sposób obrazuje otaczający nas świat, tym razem posługując się motywem bajki. 

content

10.10.2017 11:24

Władze Łodzi chcą przeznaczyć 5 milionów złotych na promowanie czytelnictwa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W przyszłym roku Łódź przeznaczy 5 milionów złotych na kampanię upowszechniającą czytelnictwo. W ciągu najbliższych dwóch lat jej głównym celem będzie rozbudowa i unowocześnienie sieci miejskich bibliotek oraz ułatwienie mieszkańcom korzystania z nich, co zapewnić ma między innymi Łódzka Karta Biblioteczna. Ponadto do każdego gospodarstwa domowego w mieście trafi specjalne zaproszenie do korzystania z bibliotek.

Program zakłada połączenie pięciu dzielnicowych Miejskich Bibliotek Publicznych wraz z niemal 80 filiami w jedną placówkę – korzystanie z jej zasobów umożliwi ważna we wszystkich filiach w mieście Łódzka Karta Biblioteczna, która pozwoli także na znalezienie danej pozycji za pomocą wyszukiwarki internetowej oraz aplikacji w telefonie komórkowym. Skorzystają z niej wszyscy – zarówno stali, jak i tymczasowi mieszkańcy Łodzi. 

Innym udogodnieniem dla czytelników stanie się uruchomienie systemu informującego o nowościach zakupionych przez biblioteki. 

content

09.10.2017 16:27

Dni 15. Nagrody im. Beaty Pawlak

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

W Warszawie trwają Dni Nagrody im. Beaty Pawlak, które odbywają się w dniach 7–11 października w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego, Big Book Café i Faktycznym Domu Kultury. Organizatorzy wciąż zapraszają na spotkania z nominowanymi, a także na wręczenie Nagrody 11 października (środa).

Prezentujemy szczegółową informację od realizatorów wydarzeń.

Spotkania z nominowanymi rozpoczęła Ludwika Włodek – reporterka wyróżniona za Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza (Wydawnictwo Literackie). Z Ludwiką Włodek rozmawiał Rafał Hetman, autor bloga poświęconego reportażowi CzytamRecenzuje.

W poniedziałek, 9 października, naszymi gośćmi będą autorzy nominowanych książek poświęconych Ukrainie. O godzinie 19:00, w Big Book Cafe, Rafał Hetman przeprowadzi wywiady z Krzysztofem Kopczyńskim i Anną Sajewicz o książce Dybuk. Opowieść o nieważności świata (Wydawnictwo AGORA). O 20:00 zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Szymanikiem i Julią Wizowską, których książkę Po północy w Doniecku (Wydawnictwo AGORA) doceniła w tym roku kapituła.

content

09.10.2017 14:16

Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy do Częstochowy na siódmą edycję Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! – odbędzie się 16–22 października. Prezentujemy informację organizatorów o tegorocznych gościach.

Wśród literackich gości w programie znajdą się m.in. Dorota Masłowska, Sylwia Chutnik, Aleksandra Zielińska, Filip Łobodziński, Maciej Sieńczyk, nominowany do Nagrody Conrada za najlepszy debiut roku, Maryla Szymiczkowa, czyli duet Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. W Częstochowie pojawią się też znani fachowcy od literatury i języka, czyli Jan Miodek i Przemysław Czapliński. Interesującą propozycją jest również salon poezji z twórczością osób z niepełnosprawnością.

content

09.10.2017 10:55

Atwood, Brown, Sparks – goście Targów Książki we Frankfurcie nad Menem 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym roku Targi Książki we Frankfurcie nad Menem (11–15 października) gościć będą najpopularniejszych autorów na rynku wydawniczym, między innymi Margaret Atwood, Dana Browna i Nicholasa Sparksa. To nazwiska najlepiej znane „generacji Instagrama” – możemy przeczytać na łamach „The Guardian”. Oficjalne otwarcie zaplanowano na wtorek – najstarsze Targi Książki na świecie zainaugurują prezydent Francji, Emmanuel Macron, oraz kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Rzeczniczka wydarzenia, Katja Böhne, twierdzi, że książka jest dziś popularna bardziej niż kiedykolwiek – spotkania autorskie odbywają się teraz w atmosferze „koncertu popowego”. Organizatorzy pragną – po zeszłorocznym skupieniu się na nowych technologiach – znów umieścić w centrum pisarzy i ich czytelników. Spodziewają się ponad 270 tysięcy gości.

content

07.10.2017 11:00

Zostań młodym redaktorem! – projekt „Wirtualna Redakcja”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Biblionetka przedstawia wyjątkowy projekt – „Wirtualną Redakcję”. Jest to miejsce, w którym każdy zainteresowany pisaniem może szlifować swój warsztat. Każde dziecko może dołączyć do grupy i zamieścić swoje teksty na portalu: wirtualna.redakcja.pl. Najlepsze artykuły pojawią się na łamach drukowanego magazynu „Victor Junior”.

W rozwinięciu wiadomości przedstawiamy informację o przedsięwzięciu przekazaną przez organizatorów.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: