Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

30.09.2016 10:45

„Origin” – nowa powieść Dana Browna już w 2017 roku!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

14 października tego roku do polskich kin wchodzi najnowsza ekranizacja prozy Dana Browna – Inferno z Tomem Hanksem w roli głównej. By dodać nieco oliwy do ognia oczekiwania, niedawno ogłoszono zapowiedź kolejnej książki o przygodach Roberta Langdona, bodaj najsłynniejszego harwardzkiego specjalisty od ikonologii w literaturze sensacyjnej – Origin ukaże się już 26 września 2017 roku!

To będzie piąta część popularnej serii. Po przebytej amnezji i rozwiązaniu zagadki tajemniczej kości w Infernie Robert Langdon, jak potwierdzili wydawcy w środę 30 września, otrzepie z kurzu swoją tweedową marynarkę i rzuci się do odkrywania kolejnej wstrząsającej tajemnicy w nadchodzącej bestsellerowej powieści Origin, utrzymanej z pewnością w sztandarowym „brownowskim” stylu – z fikcyjną fabułą, zapowiada sam autor, przeplatać się będą „tajemnicze kody, nauka, religia, historia, sztuka i architektura”. 

content

29.09.2016 11:10

Śląskie Targi Książki ruszają już jutro!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy na weekend do Katowic! Jutro, 30 września, startuje druga edycja Śląskich Targów Książki – impreza odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i potrwa trzy dni, do 2 października, codziennie od 10:00 do 18:00 – wstęp wolny.

W tym roku po raz pierwszy na Targach będzie miała miejsce uroczystość wręczenia statuetki dla laureata Śląskiego Wawrzynu Literackiego – nagrody przyznawanej od 16 lat przez Bibliotekę Śląską. Wśród nominowanych są Inga Iwasiów, Sylwia ChutnikFilip Springer, Maciej Płaza i Anna Janko; organizatorzy przygotowali również autorskie spotkania z każdym z nich. Ceremonia odbędzie się podczas Wieczoru Wystawców w sali NOSPR, towarzyszyć jej będzie koncert z udziałem znakomitych muzyków, m.in. Wojciecha Karolaka, Erica Allena czy Macieja Grzywacza.

28.09.2016 00:00

Kim była sułtanka Hürrem?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kim była sułtanka Hürrem – najpotężniejsza kobieta imperium osmańskiego?

O wielkiej popularności orientalnej tematyki nie trzeba nikogo przekonywać. Na rynku księgarskim pojawia się coraz więcej premier, w telewizji święci triumfy serial „Wspaniałe stulecie”. Zarówno za powieści, jak i programy dla tureckiej telewizji odpowiada Demet Altinyeleklioglu – turecka pisarka i dziennikarka, a także tłumaczka romansów historycznych Philippy Gregory.

Czym przyciąga cykl o dynastii osmańskiej? Przede wszystkim połączeniem romansu z interesującym tłem historycznym. To powieści przygodowe, w których sieć intryg zapewni rozrywkę każdemu czytelnikowi. Trzeba przyznać, że są typową literaturą dla kobiet – uwagę przykuwa charyzmatyczna bohaterka, która zdobywa nie tylko serce jednego z najpotężniejszych ludzi tamtych czasów, lecz także tron i władzę.

28 września pojawiła się druga część wydawanego przez W.A.B. cyklu o sułtance Hürrem: Sułtanka Hürrem. Słowiańska odaliska. Księga 2.

content

27.09.2016 10:08

Tydzień Książek Zakazanych 2016 r.

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym tygodniu obchodzimy Tydzień Książek Zakazanych (ang. The Banned Books Week Coalition) – potrwa on do 1 października. Inicjatywa wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jej celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wolności słowa poprzez aktywizowanie różnych środowisk i inspirowanie ich do uczestnictwa w przedsięwzięciach – zarówno edukacyjnych, jak i popierających czy tworzących przestrzeń do rozmawiania o cenzurowaniu książek. Do wydarzeń z nim związanych włączają się również biblioteki z całej Polski.

Tydzień Książek Zakazanych został uchwalony w 1982 roku w odpowiedzi na nagły wzrost kwestionowania poprawności książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. W tym roku, według American Library Associtation, ponad 11.300 książek uznano za szkodliwe. 

content

26.09.2016 09:42

Storytel zamawia tytuły u polskich autorów – audiobookowy Netflix?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

We wrześniu ruszyły prace nad rozwojem Storytel Original Polska – będzie to jedyny streamingowy serwis z audiobookami w Polsce, który proponuje swoim słuchaczom nie tylko adaptacje książek papierowych, lecz także audiobooki pisane specjalnie na zamówienie. Polscy autorzy dostaną szansę na tworzenie oryginalnych historii dla międzynarodowego serwisu. Pierwsze tytuły mają pojawić się w aplikacji w pierwszym kwartale 2017 roku. Za projekt odpowiada Marcin Zwierzchowski – do tej pory współpracownik m.in. firmy Prószyński Media i portalu naEKRANIE.pl. 

content

23.09.2016 16:00

W oczekiwaniu – 5 faktów o literackiej Nagrodzie Nobla

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nie wiemy jeszcze, w który czwartek października zostanie ogłoszone, kto otrzymał literacką Nagrodę Nobla w roku 2016, jednak gremium najpewniej jest już na ostatnich etapach podejmowania decyzji w kwestii laureata. Bukmacherzy obstawili swoje typy – w tym roku do 21 września prowadzili według Landbrokers: Haruki MurakamiJames Ngugi (właśc. Ngũgĩ wa Thiong'o)  i Philip Roth, natomiast Unibet zamiast na Thiong’o postawił na Alego Ahmada Sa’ida Isbira (Adonisa). Na listach pojawiają się również Adam Zagajewski czy Joyce Carol Oates.

W oczekiwaniu na datę ogłoszenia laureata przygotowaliśmy na to piątkowe popołudnie listę pięciu faktów dotyczących literackiej Nagrody Nobla. Więcej informacji  znajdziecie na stronie oficjalnej: https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/facts/literature/index.html. Można tam też zagrać w wykreślankę nazwisk dotychczasowych zwycięzców.

content

22.09.2016 12:36

Pokaz pierwszej polskiej książki – Kroniki Wincentego Kadłubka

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już 24 września w Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich 2/5) w godzinach od 11:00 do 19:00 będzie można zobaczyć rękopis Kroniki Wincentego Kadłubka – na specjalnym, jednodniowym pokazie z cyklu Pierwsze/Najstarsze. Wydarzenie uświetnią wykład prof. Henryka Samsonowicza  O mistrzu Wincentym zwanym Kadłubkiem i jego kronice (g. 15:00) oraz rozmowa z prof. Jackiem Banaszkiewiczem Wszystkie baśnie Wincentego Kadłubka, czyli o pochodzeniu najbardziej znanych polskich podań (g. 16:30). Dodatkowo warszawski przewodnik, Jacek Karwat, bezpłatnie oprowadzi chętnych po Pałacu Rzeczypospolitej (obowiązuje rejestracja:  http://pierwszenajstarsze.bn.org.pl/wydarzenia/13-kronika.html).

Kronika, spisana przez mistrza Wincentego na przełomie XII i XIII wieku na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, to historią państwa polskiego sięgająca od czasów zamierzchłych (można powiedzieć chyba, że mitycznych) aż do 1202 roku. Mimo że należy do nielicznych dawnych źródeł historycznych (innymi znanymi kronikami są te Galla Anonima i Jana Długosza), nie jest zbyt wiarygodna: w pierwszych księgach dzieje Polaków przeplatają się z dziejami Aleksandra Wielkiego czy Juliusza Cezara, ponadto Kadłubek przeinacza fakty dla celów estetycznych lub dydaktycznych. To barwna, erudycyjna opowieść –  najstarsza książka napisana przez Polaka, który przeszedł do historii jako pierwszy twórca polskiej literatury. 

content

21.09.2016 12:23

Patronat BiblioNetki – „Panika” Jeffery'ego Deavera już w sprzedaży!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wczoraj – 20 września 2016 roku – nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się Panika Jeffery'ego Deavera. Patronat medialny nad nią sprawuje BiblioNetka –  powieść gorąco polecamy Waszej uwadze i jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z poniższym opisem pochodzącym od wydawcy:

 

Podczas koncertu w klubie muzycznym Solitude Creek w Monterey dochodzi do tragedii. Widzowie – zaalarmowani o wybuchu pożaru – wpadają w panikę i próbując uciec, tratują się nawzajem. Są ofiary śmiertelne i wielu rannych.

Kathryn Dance, agentka biura śledczego Kalifornii, przeprowadza kontrolę dokumentów ubezpieczeniowych w Solitude Creek i dowiaduje się, że nie było tam żadnego pożaru – ktoś chciał wzbudzić w ludziach strach, nad którym nie sposób zapanować. Komuś zależało, by oszalały z przerażenia tłum, w którym każdy walczy o życie, sam dla siebie stanowił zagrożenie. 

Okazuje się, że sprawca na tym nie poprzestał i nikt na półwyspie Monterey nie może się czuć bezpiecznie – wchodząc do kina, restauracji czy nawet windy. 

Kathryn Dance postanawia odnaleźć i powstrzymać przebiegłego przestępcę, który nie zostawia śladów. W prowadzonym przez funkcjonariuszy służb stanowych wielowątkowym śledztwie musi ona polegać przede wszystkim na swoich umiejętnościach wykrywania kłamstw oraz intuicji.

content

21.09.2016 09:50

Przegląd nominacji do 23. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dziś Światowy Dzień Orderu Uśmiechu, a wiadomo, że nic tak nie przyprawia o uśmiech (i radosny, i nerwowy) jak dzieci. Dlatego dzisiaj nieco inny przegląd najciekawszych pozycji – 19 września jury pod przewodnictwem Joanny Papuzińskiej ogłosiło nazwiska dziesięciu autorów ubiegających się o Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Nagrodę przyznaje się od roku 1994 najlepszemu polskiemu pisarzowi tworzącemu dla dzieci i młodzieży; kryterium stanowią humor i silna wiara w prymat dobra, a także wydanie książki w roku poprzedzającym kolejną edycję. Od 2004 roku organizatorem nagrody jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Patronat medialny sprawuje redakcja „Guliwera”. Jak mówi przewodnicząca jury: „Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiliśmy – pragnąc, by nazwiska najlepszych współczesnych polskich autorów piszących dla dzieci znane były wszystkim i aby nie ginęły w zapomnieniu wśród stosów kolorowych »disnejek«”.

content

20.09.2016 09:41

Laureaci Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

17 września 2016 roku jury, pod przewodnictwem prof. dr. hab. Antoniego Smuszkiewicza, ogłosiło w Toruniu zwycięzców Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Główną Nagrodą uhonorowany został Paweł Majka za powieść Niebiańskie pastwiska, Złote Wyróżnienie otrzymał Jakub Małecki  za Dygot, natomiast Srebrne Wyróżnienie – laureat Nagrody Zajdla Robert M. Wegner za Pamięć wszystkich słów.

Nagroda przyznawana jest od 2008 roku za wybitne dzieła polskojęzyczne utrzymane w konwencji fantastyki. Nominacje wyłania się w wyniku głosowania specjalnie zaproszonych do tego zadania opiniotwórczych recenzentów, krytyków i czytelników, natomiast laureatów wskazuje jury złożone z literaturoznawców zajmujących się badaniem literatury fantastycznej.

Werdykt ogłoszony został pod patronatami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i konwentu Copernicon. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundował nagrody dla laureatów w łącznej wysokości 18 tysięcy złotych.

content

16.09.2016 10:10

Lista najbardziej oczekiwanych premier tej jesieni

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Połowa września za nami, jednak od najróżniejszych nowości i zapowiedzi nie odpoczniemy jeszcze długi czas. W literaturze polskiej szykuje się m.in. jesień kryminałów – premiery będą miały książki Katarzyny Bondy czy Marka Krajewskiego. Na Zachodzie zaś „The Wall Street Journal” niedawno opublikował bogatą, bo zawierającą aż trzydzieści dwie pozycje, listę najbardziej oczekiwanych tytułów tej jesieni. Zerknijcie na wybrane dziesięć – być może niektóre z nich pojawią się za jakiś czas na rodzimym rynku.

1. Here I Am, Jonathan Safran Foer (6.09.2016)

Powieść, jak mówi autor, opowiada o tym, jak zmienił się on sam przez ostatnie 10 lat. Here I Am jest historią trudnych wyborów. Przedstawia losy małżeństwa z Waszyngtonu – Jacoba i Julii Blochów – które rozważa wzięcie rozwodu. W tym samym czasie trzęsienie ziemi na Bliskim Wschodzie powoduje geopolityczny kryzys i, kiedy wybucha wojna, Izrael wzywa amerykańskich Żydów do walki w obronie żydowskiego państwa. Jacob, telewizyjny scenarzysta oraz wnuk człowieka ocalałego z Holocaustu, musi zdecydować, czy odpowiedzieć na prośbę o pomoc i walczyć.

content

15.09.2016 09:54

Przegląd nominacji do Nike 2016

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już 2 października poznamy zwycięzcę dwudziestej edycji Literackiej Nagrody „Nike” – nagrody dla najlepszej książki ubiegłego roku. Od połowy września znamy już siedmioro finalistów – wytypowano po dwie książki z kategorii reportażu, poezji i prozy, a także jedną eseistyczną. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Magdalena Grzebałkowska, Ziemowit Szczerek, Piotr Matywiecki, Maciej Płaza, Bronka Nowicka, Renata Lis, Weronika Murek.

Literacka Nagroda „Nike”, przyznawana od 1997 roku, promuje literaturę polską, zwracając szczególną uwagę na prozę. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia – do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu. Zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę Nike projektu prof. Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

content

14.09.2016 19:00

Nagroda Bookera 2016 – poznaliśmy krótką listę nominowanych

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pozostało już tylko sześć książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Bookera – wczoraj poznaliśmy krótką listę tytułów wyróżnionych z początkowych 155 zgłoszonych. Jurorzy postawili na mniej znane nazwiska: Paul Beatty, Deborah Levy, Graeme Macrae Burnet, Ottessa Moshfegh, David Szalay i Madeleine Thien. The Man Booker Prize to nagroda przyznawana za najlepszą książkę anglojęzyczną, która ukazała się w Wielkiej Brytanii w okresie od października 2015 do września 2016 roku.

content

14.09.2016 10:11

Alan Moore wydaje „Jerusalem” i odchodzi od komiksu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wczoraj, 13 września, miała premierę powieść Alana Moore’a Jerusalem – licząca ponad 1200 stron historia 6 tys. lat brytyjskiej ziemi. Tym samym sugestia z 2014 roku, że jeden z najsłynniejszych komiksowych scenarzystów odchodzi z medium, potwierdziła się na londyńskiej konferencji promującej jego najnowsze dzieło. Autor takich klasycznych tytułów, jak Strażnicy, V jak Vendetta, Zabójczy żart czy Liga Niezwykłych Dżentelmenów zapowiedział jeszcze tylko „250 plansz” – zakończenie Cinema Purgatorio, kolejny projekt współtworzony z Kevinem O’Neillem, pracę opartą na opowiadaniu H.P. Lovecrafta i finalny tom Ligii Niezwykłych Dżentelmenów. Potem definitywnie rezygnuje z komiksu, a przynajmniej wycofuje się z większych przedsięwzięć. 

content

13.09.2016 09:34

Kultura Na Widoku do 8 października 2016

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jak zapewne już wiecie, 2 września wystartowała trzecia edycja ogólnopolskiej akcji Kultura Na Widoku – przedsięwzięcie Fundacji Legalna Kultura, dzięki któremu wytłumaczenie, że dostęp do legalnych źródeł jest utrudniony, traci na znaczeniu. Dzisiaj chcemy przypomnieć, że aż do 8 października możecie ściągać filmy, utwory muzyczne, książki i gry z różnych instalacji, citylightów, plakatów i stron internetowych absolutnie legalnie. Daje to ponad 1100 treści multimedialnych przygotowanych do pobrania na smartfony i inne mobilne urządzenia za darmo lub po cenie preferencyjnej (około 10 złotych). W tym roku organizatorzy urządzili także wirtualne spacery po muzeach świata.

Misja akcji to promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i wyrabianie nawyku korzystania z legalnych źródeł. Skierowano ją do wszystkich, bo – jak podkreślają organizatorzy na swojej stronie – „nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby spotkać się z kulturą”.

content

12.09.2016 09:36

Poznaliśmy laureatów jedenastej edycji Nagrody Literackiej „Gdynia”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W sobotę, 10 września, podczas gali w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, ogłoszono zwycięzców jedenastej edycji Nagrody Literackiej „Gdynia”. Za esej nagrodzono Drogę 816 Michała Książka, w kategorii poezja najlepszy okazał się tomik Nice Barbary Klickiej, natomiast zbiór Skoruń Macieja Płazy triumfował wśród zgłoszonych opowiadań. Wreszcie, spośród nominowanych tłumaczeń wyróżniono Rękopis znaleziony w Saragossie autorstwa Anny Wasilewskiej. W tym roku laureaci odbierali swoje nagrody – statuetki Kostki Literackie oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł – z rąk przewodniczącej kapituły prof. Agaty Bielik-Robson.

Nagrodę Literacką „Gdynia” powołał do życia w 2006 roku prezydent miasta Wojciech Szczurek. Od tego czasu przyznawana jest w trzech kategoriach – za najlepszy esej, tomik poezji i zbiór opowiadań. Od roku 2014 pojawiła się nowa: przekład na język polski. Celem nagrody pozostaje uhonorowanie najlepszych żyjących artystów za ich osiągnięcia, przyznaje się ją za najlepsze książki roku ubiegłego. „Gdynia” została także inicjatorem licznych proczytelniczych przedsięwzięć. 

content

09.09.2016 09:58

Kraków świętuje 95. urodziny Stanisława Lema

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

12 września Stanisław Lem obchodzi 95. urodziny. Z tej okazji Kraków przygotował specjalne spotkania dla wszystkich fanów tej fantastycznej prozy. 10 i 12 września organizatorzy wydarzeń zapraszają na spacer śladami pisarza, pokaz filmu Kongres oraz na debatę Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego.

Wydaje się, że nie ma lepszego miejsca do świętowania urodzin Lema niż Kraków – mimo że pisarz urodził się we Lwowie, spędził tu większą część swojego życia, poczynając od przymusowej przeprowadzki w 1946 roku. Pod Wawelem studiował medycynę, tu rozgrywało się jego życie zawodowe i codzienne, a także właśnie w Krakowie napisał dużą część swoich najsłynniejszych dzieł. 

content

08.09.2016 13:06

Jak czytają Amerykanie?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Co roku większość Polaków solidarnie łapie się za głowy po publikacji raportów czytelnictwa dla Biblioteki Narodowej. Nie inaczej było w 2016 roku, kiedy zaprezentowano wyniki za rok ubiegły. Zjawisko nie-czytelnictwa zawsze szeroko się komentuje, ocenia i potępia, bo wyniki niestety są coraz gorsze. Dzisiaj jednak nieco zmieńmy kierunek geograficzny i kąt zainteresowań – strona pewinternet.org opublikowała badania Pew Research Center dotyczące tego co, ile i jak czytają Amerykanie.

W czasach zaawansowanej technologii mamy dostęp do wielu różnych modeli czytania – zaczynając od tradycyjnej książki papierowej, poprzez korzystanie z komputerów, tabletów, smartfonów, aż po specjalne urządzenia do ebooków wyposażone w tzw. e-papier, dogodny dla naszych oczu. Okazuje się, że mimo digitalizacji rynku duża liczba Amerykanów przedkłada książkę drukowaną nad jej nowsze wcielenia.

content

06.09.2016 21:00

Finaliści Angelusa 2016

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ujawniono nazwiska nominowanych do jedenastej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Spośród siedemdziesięciu zakwalifikowanych kandydatów wyłoniono siedmiu, z których jeden już 15 października, podczas gali w Teatrze Muzycznym Capitol, otrzyma czek na kwotę 150 tys. złotych oraz statuetkę Angelusa autorstwa Ewy Rossano. 

Oto lista nominowanych autorów i tytuły książek:

1. Maciej Hen, Solfatara, wyd. W.A.B.,
2. Anna Janko, Mała zagłada, Wydawnictwo Literackie,
3. Uładzimir Niaklajeu, Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez, tłum. Jakub Biernat, wyd. Kolegium Europy Wschodniej,
4. Kristina Sabaliauskaitė, Silva rerum, tłum. Izabela Korybut-Daszkiewicz, wyd. Znak,
5. Alvydas Šlepikas, Mam na imię Maryté, tłum. Paulina Ciucka, wyd. Kolegium Europy Wschodniej,
6. Cristian Teodorescu, Medgidia, miasto u kresu, tłum. Radosława Janowska–Lascar, wyd. Amaltea,
7. Varujan Vosganian, Księga szeptów, tłum. Joanna Kornaś-Warwas, wyd. Książkowe Klimaty.

content

06.09.2016 13:00

Nagroda Gombrowicza przyznana

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W niedzielę (4 września) poznaliśmy laureatów nagrody pierwszej edycji Festiwalu im. Witolda Gombrowicza, który odbył się w Radomiu. Są to Maciej Hen (Solfatara) oraz Weronika Murek (Uprawa roślin południowych metodą Miczurina). Zwycięzców wyłoniono z wąskiej grupy nominowanych, pozostałymi byli: Agnieszka KłosMaciej Płaza i Tomasz Wiśniewski.

Wyróżnienie, w postaci 40 tys. złotych i symbolicznej gombrowiczowskiej lornetki do podglądania świata, przyznane zostało przez kapitułę za najlepszy debiut. Przy czym „debiut” rozumie się tu bardzo szeroko, a mianowicie jako nowe zjawisko w polskiej prozie. „Historia literatury zna przypadki, gdy właściwym, wartościowym debiutem była druga książka, zaś o pierwszej i krytyka, i sam autor szybko zapominali. Zdarza się i tak, że nieudany, przedwczesny debiut zamyka drogę do literackiego sukcesu kolejnym, znacznie lepszym i ważniejszym książkom” – przekonują organizatorzy na oficjalnej stronie nagrody. Dlatego  zdecydowano, że będzie ona przyznawana pierwszej lub drugiej publikacji wybranego autora. W tym inaugurującym dla festiwalu i wyróżnienia roku przewodniczącym kapituły został profesor Jerzy Jarzębski. 

content

02.09.2016 14:46

Opętanych literaturą znajdziecie dziś w Radomiu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dziś o godzinie 17:30 w Radomiu rozpoczyna się festiwal „Opętani Literaturą”, który poprzedza wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza dla najlepszych debiutantów. Przyzna ją po raz pierwszy kapituła pod przewodnictwem profesora Jerzego Jarzębskiego. Organizatorem imprezy jest prezydent Radomia, a współorganizatorem – Muzeum Witolda Gombrowicza. Wydarzeniom patronuje Rita Gombrowicz.

Z sześćdziesięciorga kandydatów do grona nominowanych wybrano sześcioro debiutantów; są to: Maciej Hen za powieść SolfataraAgnieszka Kłos za opowiadania Gry w BirkenauWeronika Murek za Uprawę roślin południowych metodą MiczurinaMaciej Płaza za Skorunia i wreszcie Tomasz Wiśniewski za O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra

01.09.2016 12:05

IX Ogólnopolski Zjazd BiblioNetkowiczów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jutro (2 września 2016 roku) rozpocznie się kolejne – już dziewiąte – ogólnopolskie spotkanie BiblioNetkowiczów. Tym razem odbędzie się w podpoznańskim Puszczykowie, wśród lasów Wielkopolskiego Parku Narodowego. Potrwa do niedzieli 4 września.

W ciągu tego weekendu uczestnicy wyruszą na wycieczkę autokarem po Poznaniu, a także zwiedzą Muzeum Arkadego Fiedlera – polskiego pisarza, reportażysty, podróżnika i porucznika, autora m.in. książki Dywizjon 303. Natomiast w piątek odbędzie się tradycyjne ognisko. Więcej szczegółów i informacji na forum BiblioNetki, pod linkiem: Zlot Ogólnopolski – Poznań/Puszczykowo, 2–4 września 2016.

Redakcja BiblioNetki życzy udanej zabawy oraz wielu okazji do porywających dyskusji o literaturze – i nie tylko o niej!

content

01.09.2016 09:42

Nowa produkcja Netflix – „Ania z Zielonego Wzgórza”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Po ogromnym sukcesie serialu Stranger Things, który ożywił nostalgię za kinem przygodowo-familijnym lat 80., Netflix sięgnie do wspomnień nieco innego gatunku – 22 sierpnia zapowiedział mianowicie nową serię: Anię z Zielonego Wzgórza, a tej gwiazdy kanadyjskiej literatury młodzieżowej raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Elizabeth Bradley – wiceprezeska Netflix – reklamuje serię słowami: „Ania Shirley jest największym darem Kanady, jest znana i kochana na całym świecie”, a więc najwyraźniej kolejnych adaptacji nigdy dość.

Ania z Zielonego Wzgórza powstanie przy współpracy z kanadyjską CBC (Canadian Broadcasting Corporation), a jej premierę zaplanowano już na przyszły rok. Produkcja składać się będzie z ośmiu odcinków, poprzedzi ją zaś dwugodzinny pilot, który wyreżyseruje Niki Caro (Jeździec wielorybów). Za scenariusz natomiast ma odpowiadać Moira Walley-Beckett –  nagrodzona Emmy za serial Breaking Bad

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: