Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

31.07.2016 21:39

Spotkania Klubów z Kawą nad Książką

Autor: miłośniczka

Fundacja Miasto Słów zaprasza na spotkania Klubów z Kawą nad Książką - w sierpniu odbędą się w Krakowie (7 sierpnia) oraz Kielcach (21 sierpnia).

Krakowski oddział skupi się na lekturze książki „PochłaniaczKatarzyny Bondy, natomiast w Kielcach rozmowa toczyć się będzie wokół powieści „MasakraKrzysztofa Vargi.

content

29.07.2016 11:07

Festiwal Stolica Języka Polskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Motywem przewodnim drugiej edycji jest poezja Bolesława Leśmiana. Z tej okazji wiersz „Dziewczyna”  czytają festiwalowi goście, m.in. Krystyna Czubówna, Joanna Szczepkowska, Łukasz Orbitowski i Zbigniew Wodecki.

Festiwal Stolica Języka Polskiego zadaje kłam stwierdzeniu, że wydarzenia, podczas których „wysoka” kultura gra pierwsze skrzypce to domena dużych miast. Już po raz drugi Szczebrzeszyn stanie się letnim centrum literacko-kulturalnym kraju, do którego ściągną festiwalowicze z całej Polski. W jednym z najpiękniejszych miast Lubelszczyzny, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, będą się relaksować w towarzystwie najlepszych polskich oraz ukraińskich pisarzy, rodzimych muzyków, podczas spotkań autorskich, koncertów, warsztatów i dyskusji o szeroko pojętej kulturze i jej wpływie na rzeczywistość. Nad wszystkim czuwać będzie duch Bolesława Leśmiana, patrona tegorocznej edycji imprezy, genialnego poety należącego do grona najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie, własne interpretacje wierszy autora „W malinowym chruśniaku” zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.

Niezwykle bogaty i wypełniony spotkaniami autorskimi będzie literacki program Festiwalu, którego kuratorką jest Justyna Sobolewska, dziennikarka i krytyczka literacka. Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów, m.in. autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski, twórca „Morfiny” Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk i autor  kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki „Czarnobylskiej modlitwy” i „Czasów secondhand”. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy – m.in.  Andrij Bondar.

(informacja nadesłana przez organizatorów)

content

28.07.2016 10:19

Nominowani do Man Booker Prize 2016

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Poznaliśmy tytuły nominowane do tegorocznej nagrody Man Booker Prize. Wśrod nich znalazły się książka Elizabeth StroutMam na imię Lucy”, a także „The Schooldays of Jesus” J.M. Coetzeego i wydana już po polsku powieść Ottessy MoshfeghByłam Eileen”.

Nominowani:

Paul Beatty, „The Sellout”
J.M. Coetzee, „The Schooldays of Jesus”
A.L. Kennedy, „Serious Sweet”
Deborah Levy, „Hot Milk”
Graeme Macrae Burnet , „His Bloody Project”
Ian McGuire, „The North Water”
David Means, „Hystopia”
Wyl Menmuir, „The Many”
Ottessa Moshfegh, „Byłam Eileen” (W.A.B.)
Virginia Reeves, „Work Like Any Other”
Elizabeth Strout, „Mam na imię Lucy” (Wielka Litera)
David Szalay, „All That Man Is”
Madeleine Thien, „Do Not Say We Have Nothing”


Lista finalistów będzie ogłoszona 13 września, a kto został zwycięzcą, dowiemy się 25 października.

content

26.07.2016 13:20

Nieznana dotąd korespondencja Witkacego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kilka tygodni temu w Paryżu zostały odnalezione listy Stanisława Ignacego Witkiewicza do doktora farmakologii, Alexandre'a Rouhiera, z którym korespondował w latach 1928-1930. Listy Witkacego w tłumaczeniu i w opracowaniu Marioli Odzimkowskiej ukażą się w aneksie do drugiego woluminu II tomu „Listów” („Dzieła zebrane”, tom 18).

Korespondencja polskiego artysty z doktorem farmakologii koncentruje się głównie na doświadczeniach z peyotlem. Rouhier przeprowadzał eksperymenty z użyciem meksykańskiego kaktusa halucynogennego na sobie, na swoich studentach w laboratorium oraz na innych osobach, a protokoły z tych doświadczeń szczegółowo przedstawił w rozprawie.

Odnaleziona korespondencja pokazuje Witkiewicza jako wymagającego amatora peyotlu. Listy dokumentują jego słabnący entuzjazm dla narkotyku produkowanego we Francji. Był zawiedziony jakością preparatów przesyłanych przez Rouhiera, spodziewał się także więcej po tej relacji i czekał na analizę francuskiego farmakologa, która mogłaby mu pomóc lepiej zrozumieć wpływ peyotlu na sposób postrzegania i malarskiego odtwarzania rzeczywistości. Listy niewiele mówią o złożonej naturze Rouhiera – farmakologa, ezoteryka, okultysty. Prawdopodobnie po 1930 roku Witkiewicz przestał utrzymywać z nim kontakty. Panowie nigdy się nie poznali osobiście.

Listy są cennym uzupełnieniem dotychczasowej wiedzy o doświadczeniach peyotlowych Witkacego i stanowią dopełnienie jego korespondencji z Teodorem Białynickim-Birulą.

Premiera drugiego woluminu II tomu „Listów” Stanisława Ignacego Witkiewicza planowana jest na koniec 2016 roku.

20.07.2016 16:00

XI Dni Jakuba Wędrowycza

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od 22 do 24 lipca, jak co roku – w Wojsławicach, odbędzie się zlot fanów bohatera książek Andrzeja Pilipiuka. Na wielbicieli Jakuba Wędrowycza czeka szereg atrakcji: spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, konkursy i turnieje z nagrodami.

Impreza poświęcona kultowemu bohaterowi odbywa się już po raz jedenasty. Mała miejscowość Wojsławice (w województwie lubelskim) stała się znana miłośnikom fantastyki w całej Polsce po tym, jak Andrzej Pilipiuk osadził w jej rejonach działalność słynnego bimbrownika z serii książek poświęconych jego przygodom. Wojsławice co roku, przy okazji promując swój region, organizują wielki festyn tematycznie ściśle związany z osobą powieściowego egzorcysty.

Uczestników XI edycji Dni Jakuba Wędrowycza czeka kilkadziesiąt wydarzeń i atrakcji, podzielonych na pięć bloków tematycznych:  Blok  Wędrowyczowski, Prelekcje, Konkursy, Atrakcje Plenerowo-Rozrywkowe oraz GAMES ROOM. Oprócz Andrzeja Pilipiuka konwent odwiedzą Stefan Darda (pisarz grozy), Andrzej Łaski (twórca grafik do książek i komiksu o Jakubie) oraz Jarosław Florczak (aktor, który wystąpił jako „jedyny prawdziwy” Jakub Wędrowycz). W Wojsławicach zaprezentują się też: duet komediowy On i On, grupy rekonstruujące wioskę słowiańską, sarmacki oddział „In Vino Veritas” oraz grupa ASG.

20.07.2016 15:48

„Dziewczyna z pociągu” – oficjalny zwiastun

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Światowy bestseller „Dziewczyna z pociąguPauli Hawkins doczekał się ekranizacji. Już niebawem będziemy mogli obejrzeć ten thriller na wielkim ekranie. Za reżyserię filmu odpowiada Tate Taylor, znany m.in. z oscarowego „The Help”. W roli głównej zobaczymy Emily Blunt, a obok niej pojawią się Haley Bennett, Luke Evans, Justin Theroux, Edgar Ramirez, Rebecca Ferguson, Laura Prepon oraz Allison Janney.

Główna bohaterka, Rachel Watson, każdego dnia w drodze do pracy pokonuje tę samą trasę pociągiem. Pewnego razu staje się świadkiem wydarzenia, które na zawsze zmieni jej życie. Dzięki temu, co zobaczyła, może pomóc policji w odnalezieniu zaginionej kobiety. Niestety, jako osoba niestabilna emocjonalnie i uzależniona od alkoholu, nie jest wiarygodnym świadkiem. Mimo wszystko stara się wyjaśnić to, co widziała i dojść do prawdy na własną rękę, choć nawet nie zna kobiety, która jest uważana za zaginioną.

Książka okazała się światowym bestsellerem; czy ekranizacja jej dorówna? Dowiemy się już na jesieni. Premiera zapowiedziana jest na 7 października, a tymczasem w sieci pojawił się kolejny zwiastun promujący film.

 

content

20.07.2016 11:27

„Najlepsze lata naszego życia” – niepublikowane opowiadania Marka Hłaski

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydawnictwo Iskry poinformowało o wydaniu nieznanych dotychczas i niepublikowanych opowiadań Marka Hłaski. „Najlepsze lata naszego życia” ukażą się 28 września 2016 roku.

Tom ma być uzupełnieniem spuścizny literackiej Marka Hłaski. Wydawnictwo Iskry już w zeszłym roku wydało niepublikowaną wcześniej jego powieść „Wilk”. Kolejne kwerendy w archiwum pisarza pozwoliły na odkrycie jeszcze innych tekstów, co z kolei znacznie poszerza wiedzę o juwenilnej twórczości Hłaski. Okazało się, że w ciągu pięciu lat – od podjęcia pierwszych prób warsztatowych w 1951 roku do momentu debiutu wydawniczego w kwietniu 1956 roku – powstało kilkanaście tekstów, które uznać można za pełnoprawne utwory.

W „Najlepszych latach naszego życia” znalazło się 10 opowiadań i dwa artykuły z lat 1951-1956. Znajdziemy w nich obraz Polski stalinowskiej. Według wydawnictwa Iskry na ich podstawie można wytyczyć drogę, jaką przebył początkujący pisarz: „od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora Pierwszego kroku w chmurach”. Opowiadania zgromadzone w tym tomie mają niezaprzeczalną wartość literacką.

Wzbogacenie kanonu o juwenilia pisarza nie tylko stanowi atrakcję, ciekawostkę czytelniczą, ale przede wszystkim rzuca nowe światło na całą twórczość autora „Cmentarzy”. Pozwala na prześledzenie genezy jego dojrzałego pisarstwa, ukazuje młodzieńcze inspiracje Hłaski, a także początki poszukiwań własnej poetyki, która pojawiła się w pełni już w „Pierwszym kroku w chmurach”.

content

19.07.2016 00:00

Wakacyjny rabat specjalnie dla Biblionetkowiczów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ravelo.pl przygotowało specjalny rabat dla Biblionetkowiczów. Od dzisiaj (21 lipca) do niedzieli, do końca dnia (24 lipca) możecie skorzystać z rabatu -30% na książki.

Promocja nalicza się od cen detalicznych, nie dotyczy outletu, ebooków, wyprzedaży, podręczników szkolnych, książek językowych, pakietów, wydawnictw naukowych i książek z rabatem powyżej 30%.

Promocja naliczy się w koszyku po wpisaniu kodu promocyjnego: netka.

Ravelo.pl życzy przy okazji udanych wakacji i urlopów oraz zaczytanego lata!

content

14.07.2016 11:33

„Harry Potter i przeklęte dziecko” – przedsprzedaż

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od 5 lipca na stronach polskiego wydawcy „Harry’ego Pottera” – wydawnictwa Media Rodzina oraz w innych księgarniach można zamówić wydanie książkowe scenariusza spektaklu „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Ta opowieść autorstwa J.K. Rowling, Jacka Thorne’a i Johna Tiffany’ego to ósma historia w serii i pierwszy autoryzowany spektakl teatralny ze świata Harry’ego Pottera. Światowa premiera spektaklu odbędzie się na londyńskim West Endzie 30 lipca 2016 r. Premiera książki w polskim przekładzie została zaplanowana na 22 października br.

Akcja „Przeklętego dziecka” dzieje się 19 lat po wydarzeniach opisanych w siódmym tomie serii.

Harry Potter nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym. Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, które nigdy nie było jego własnym wyborem. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony. (nota wydawcy)

W oczekiwaniu na premierę warto przypomnieć sobie wcześniejsze części cyklu – teraz jest po temu znakomita okazja. 22 lipca ukażą się bowiem w nowej edycji z okładkami Jonny’ego Duddle’a. Wszystkie siedem tomów otrzyma zupełnie nowy wygląd. Wydanie będzie się różniło od poprzednich nie tylko okładką, ale i wnętrzem – tekst został przejrzany i poprawiony przez autorkę oraz tłumacza. Ponadto po raz pierwszy na początku każdego tomu pojawi się mapka Hogwartu i okolic, początki rozdziałów ozdobione będą specjalnymi gwiazdkami, a na końcu pierwszego tomu na czytelników czekać będzie coś zupełnie wyjątkowego – akt personalny J.K. Rowling, z którego można dowiedzieć się między innymi, jakie jest ulubione zwierzę czy bohater literacki autorki.

content

12.07.2016 09:57

Andrzej Sapkowski nagrodzony World Fantasy Award

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Andrzej Sapkowski, autor m.in. „Wiedźmina”, w październiku odbierze jedną z trzech najważniejszych nagród w świecie literatury fantastycznej – World Fantasy Award. Pisarz otrzyma nagrodę w kategorii Lifetime Achievement Awards, czyli za osiągnięcia życia.

W ciągu 41 lat nagrodę tę otrzymały jedynie 63 osoby, większość z nich stanowili twórcy anglojęzyczni. Wśród wyróżnionych autorów znaleźli się między innymi tacy pisarze, jak George R.R. Martin, Terry Pratchett czy Stephen King. Wyróżnienie to przyjęło również kilku twórców głównego nurtu, m.in. Jorge Luis Borges czy Italo Calvino. Sapkowski to pierwszy polski autor w gronie nagrodzonych. W tym roku nagrodę przyznano pośmiertnie także Davidowi G. Hartwellowi – krytykowi, wydawcy, wybitnemu redaktorowi, autorowi antologii.

Do tej pory pisarze otrzymywali statuetkę będącą karykaturą H.P. Lovecrafta. Jednak pod wpływem protestów i zarzutów, że autor „Zewu Cthulhu” był rasistą, organizatorzy postanowili zrezygnować z tej formy nagrody.

Andrzej Sapkowki odbierze nagrodę podczas konwentu World Fantasy, który odbędzie się w dniach od 27 do 30 października w Columbus w stanie Ohio.

content

11.07.2016 12:59

„Pocisk. Magazyn literacko-kryminalny” na wakacje

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na rynku wydawniczym ukazał się piąty numer magazynu literacko-kryminalnego „Pocisk”. Numer wakacyjny jest grubszy, ma odświeżoną szatę graficzną i nowe działy.

Polacy w czasie urlopu znacznie chętniej sięgają po książki i prasę – potwierdzają to wszystkie statystki dotyczące czytelnictwa. Magazyn „Pocisk”, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, przygotował znacznie grubszy i bogatszy w treść numer wakacyjny.

Na 106 stronach znajdziemy ciekawą mieszankę literatury i kryminału. Jakub Małecki (autor głośnej powieści „Dygot”, nominowany do wielu nagród literackich) napisał opowiadanie „Puch” o zbrodni codziennej niczym kawa o poranku. Tomasz Sekielski opowiada o upadającym dziennikarstwie śledczym i zmusza do zastanowienia się nad przyszłością tego zawodu. Redakcja dotarła do światowych gwiazd kryminału: Chrisa Cartera, Nele Neuhaus i Monsa Kallentofta.

Nie zabrakło mocnych polskich akcentów – Małgorzata i Michał Kuźmińscy (autorzy „Pionka” i „Ślebody”) wyjaśnili nam fenomen seryjnych morderców. Katarzyna Puzyńska (bestsellerowa autorka kryminałów) została stałą felietonistką „Pocisku” i debiutuje w nim tekstem „Czy mąż się pani nie boi?”. Oprócz tego w numerze wakacyjnym: przedpremierowy fragment nowej powieści króla grozy Grahama Mastertona, świetne opowiadania debiutantów oraz przegląd książek na wakacje.

content

07.07.2016 10:42

Wywiad z Jaume Cabré

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jaume Cabré w rozmowie z Adamem Szają, przeprowadzonej przy okazji polskiej premiery powieści „Cień eunucha”.

 

Zacznijmy od polityki. Pochodzę z Górnego Śląska, gdzie część środowisk, podobnie jak w Katalonii, dąży nie tyle do niepodległości, co do autonomii. Widzi Pan więcej punktów stycznych?

Katalonia nie jest wyjątkiem. Wiele narodów wybiło się na niepodległość. Parę przykładów, tylko z Europy, z XX wieku: Norwegia, Estonia, Łotwa, Litwa, Chorwacja, Słowenia, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia, Czechy, Słowacja itd. A co dopiero, gdybyśmy wzięli pod uwagę resztę świata! Wszystkie narody mają prawo decydować o swoim losie. Stany Zjednoczone nie istniałyby, gdyby nie wypowiedziały posłuszeństwa Koronie Brytyjskiej. Wszystkie kraje latynoskie decydują o sobie dlatego, że postanowiły uniezależnić się od Hiszpanii…

Bardzo utożsamia się Pan z Katalonią, regionem, kulturą, językiem. Widzi Pan jakąś realnie dającą się przewidzieć datę, kiedy Katalonia wyniesie się na niepodległość?

Kiedy? Nie mam pojęcia. Oby jak najszybciej. Wiele osób nad tym pracuje. Nie da się przewidzieć konkretnej daty.

W jednym z wywiadów powiedział Pan, że „czytelnik jest inteligentny, czytelnik jest ciekawy, czytelnik szuka zaczepki”. Przy każdej kolejnej książce coraz trudniej czytelnika „zaczepić”?

Coraz trudniej. Ale się nie poddaję…

W Pana książkach bardzo dużą rolę, żeby nie powiedzieć wiodącą rolę, odgrywa muzyka. Czego Jaume Cabré słucha na co dzień?

Słucham bardzo dużo i bardzo różnej muzyki. Teraz na przykład, zastanawiając się nad Pańskimi pytaniami, słuchałem sonaty na skrzypce i fortepian Brahmsa (pierwszej), w wykonaniu skrzypaczki Kai Danczowskiej i pianistki Mai Nosowskiej. Coś niesamowitego. Znakomite solistki!

Czy ma Pan jakieś rytuały w procesie pisania? W jaki sposób Pan pracuje nad swoimi książkami?

Rytuał? Nie, nie mam żadnego rytuału. Potrzebuję tylko czasu i ciszy: czasem włączam jakąś muzykę, nie po to, żeby słuchać (wtedy bym nie pracował), tylko żeby się zrelaksować; nawet teraz, odpowiadając na pytania, słucham jednym uchem kwintetu na klarnet i kwartet smyczkowy Brahmsa… Muszę też mieć butelkę wody, która wystarcza mi na cały dzień. Czas, spokój, najlepiej, żeby mnie nikt nie odrywał od pracy… Ale to żaden rytuał. Pracuję w swoim domu, w swoim pokoju. Stół zawalony jest papierami, teczkami, piórami, ołówkami… Ciągle sobie obiecuję, że któregoś dnia zrobię tu porządek, tylko że ten dzień nigdy nie nadchodzi.

content

05.07.2016 10:58

KONKURS – Saga rodziny Dollangangerów Virginii C. Andrews

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj premierę ma ostatnia część bestsellerowej sagi o rodzinie Dollangangnerów autorstwa Virginii C. Andrews – „Tajemniczy brat”. To wciągająca historia o rodzinnych tajemnicach, zakazanej miłości i klątwie. W ruinach posiadłości Foxworth Hall duchy uwięzionych tam niegdyś dzieci prześladują kolejne pokolenia.

Ostatni tom sagi Dollangangerów ponownie przenosi nas w mroczną przeszłość, która wkrótce odsłoni swoją ostatnią tajemnicę...

Fenomen popularności V.C. Andrews trwa nieustannie od czasu wydania „Kwiatów na poddaszu”. Książki tej autorki, tworzące kilkanaście bestsellerowych serii, osiągnęły łączny nakład ponad 100 milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na dwadzieścia dwa języki.

Z okazji premiery „Tajemniczego brata” przygotowaliśmy dla Was konkurs!

Na pewno słyszeliście opowieści o nawiedzonych miejscach, klątwach lub niewyjaśnionych zdarzeniach z przeszłości. Opiszcie je i skomentujcie: czy wierzycie w klątwy i miejsca, w których straszy?

Najciekawsze lub najbardziej przekonywające odpowiedzi nagrodzimy! Do rozdania mamy 3 pakiety trylogii i dwa wyróżnienia po jednej książce konkursowej. Jest o co walczyć!

Nagrody ufundowało wydawnictwo Prószyński Media.

Zwycięzcy konkursu:

Pakiet otrzymują:

Adrianna Iwan (FB)
Małgosia Janda (FB)
Snookera (strona Biblionetki)

Wyróżnienia:

Monika Jakóbczyk (FB)
_Ana_ (strona Biblionetki)

 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: