Wiadomości

Wybierz okres czasu:

31.03.2016 10:11

Nie żyje Imre Kertész

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł węgierski pisarz Imre Kertész, laureat literackiej Nagrody Nobla, autor między innymi takich powieści, jak „Los utracony” i „Fiasko”. Miał 86 lat. Jak podał dziennik „Népszabadság”, pisarz zmarł po długotrwałej chorobie w swoim domu w Budapeszcie.

Imre Kertész urodził się w 1929 roku w Budapeszcie. W 1944 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, potem przeniesiony do Buchenwaldu. Wrócił do kraju, gdzie kilka lat po wojnie zaczął pisać w gazecie „Világosság”, ale zwolniono go z powodów politycznych. Od lat pięćdziesiątych zajmował się głównie tłumaczeniem (m.in. Freuda, Hoffmanstahla, Nietzschego, Canettiego, Wittgensteina) i pisaniem.

Jest autorem takich powieści, jak: „Los utracony”, „Fiasko”, „Kadysz za nienarodzone dziecko”, „Likwidacja”. Publikował także opowiadania, m.in. „Angielska flaga”, i książki eseistyczne, m.in. „Język na wygnaniu”, „Ja, inny. Kronika przemiany” oraz „Dziennik galernika”, który w 2007 roku znalazł się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. W 2002 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

30.03.2016 09:43

Historyczna Noc Książki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Po tematyce kryminalnej, science fiction i historii alternatywnej czas na historię w literaturze. 7 kwietnia (czwartek) o godzinie 19.00 w Pracowni Klubu Jagiellońskiego w ramach projektu Noc Książki rozpocznie się dyskusja na temat aktualności tematyki historycznej we współczesnej literaturze polskiej.

Wraz z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się m.in. Piotr Osęka (historyk, pisarz i publicysta zajmujący się najnowszą historią Polski) oraz dr Barbara Klich-Kluczewska (zajmująca się powojenną historią społeczno-kulturową społeczeństwa polskiego i życiem codziennym w PRL), w przygotowanych dyskusjach porozmawiamy o wpływie „wczoraj” na „dziś” i „jutro”.

W planie wydarzenia są trzy panele dyskusyjne, które toczyć się będą wokół tematyki żołnierzy wyklętych we współczesnej prozie („Wyklęci” w literaturze), zwrotu i przemian, jakie zapoczątkował Marzec 1968 (Pokolenie 68. Rewolucja na papierze) oraz znamiennego roku 1989 (Przełom 89. Kłopot z opisem).

Spotkanie odbędzie się w ramach organizowanego od 2015 roku cyklu Noc Książki, mającego za zadanie promocję literatury i czytelnictwa. Historyczna Noc Książki będzie pierwszym dużym wydarzeniem drugiej serii spotkań odbywających się przy krakowskim Rynku Głównym 34.

Serdecznie zapraszamy: 7 kwietnia czytamy i dyskutujemy przez całą noc!

30.03.2016 09:30

„Tyrmand warszawski” pod patronatem BiblioNETki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

BiblioNETka po raz kolejny patronuje wznowieniu książki Leopolda Tyrmanda.

„Tyrmand warszawski” to zbiór felietonów o Warszawie drukowanych w latach 1946-1953 w „Stolicy” i „Tygodniku Powszechnym”. Autor powrócił po wojnie do Polski – głównie z miłości do Warszawy. I właśnie ta miłość, z którą się bynajmniej nie krył, jest osnową wszystkich jego tekstów na temat naszej stolicy. Jego zdaniem „...wszystko, dziejące się poza Warszawą, było niedobre, nudne, niewłaściwe i pozbawione wdzięku. Tak samo wszystko, dziejące się w Warszawie, jest dobre, interesujące, właściwe i pełne czaru i uroku. Przykład – proszę bardzo: gdy w Łodzi pada deszcz w Wielkanocne Święta, jest to tylko i wyłącznie winą Łodzi, bo tylko w takim mieście może w Wielkanoc padać deszcz. Gdy natomiast Warszawa ma nad sobą złą pogodę w każde święta, można, a nawet należy to wybaczyć. Bowiem winna jest pogoda, a nie miasto. Na pewno. A zresztą w Warszawie, na Wielkanoc musi być ładnie...”. Tezę tę z wdziękiem rozwija w felietonach.

(nota wydawcy)

29.03.2016 09:14

Zmarł ksiądz Jan Kaczkowski

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

28 marca zmarł ksiądz Jan Kaczkowski, założyciel puckiego hospicjum, autor takich książek, jak: „Szału nie ma, jest rak”, „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość”, „Grunt pod nogami”. Chorował na raka, miał 38 lat.

Niektórzy wieścili mu, że będzie karykaturą księdza. Kilkanaście lat jego kapłaństwa to m.in. stworzenie domowego hospicjum, budowa od podstaw hospicjum stacjonarnego; organizacja Areopagów etycznych – letnich warsztatów dla studentów medycyny; praca katechety w szkole. 1 czerwca 2012 r. zdiagnozowano u niego nowotwór mózgu.

Do końca pracował na rzecz hospicjum. Wspierał też swoich dawnych uczniów i wychowanków – niejednemu z nich pomógł wyprostować życie. Mówił, że jest „otwarty na cud”, ale jednocześnie przygotowuje się na to, żeby „dobrze przeżyć swoją śmierć”.

25.03.2016 10:10

ŚWIATY RÓWNOLEGŁE – FANTASTYCZNA KOLEKCJA

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

ŚWIATY RÓWNOLEGŁE – FANTASTYCZNA KOLEKCJA to nowa kolekcja prasowa Wydawnictwa Literackiego i wydawnictwa Ringier Axel Springer w ramach Biblioteki „Newsweeka”. Znajdą się w niej dzieła najciekawszych współczesnych polskich pisarzy.

29 marca ukaże się pierwszy tom „Światów Równoległych” – trzydziestotrzytomowej kolekcji polskiej literatury fantastycznej. W jej skład wchodzą książki największych polskich autorów, wielokrotnie nagradzanych, poczytnych, kształtujących obraz współczesnej fantastyki w Polsce i za granicą, niejednokrotnie przekraczających granice gatunku. Znajdziemy w niej powieści oraz zbiory opowiadań Stanisława Lema, Jacka Dukaja, Anny Brzezińskiej, Łukasza Orbitowskiego, Szczepana Twardocha i Krzysztofa Piskorskiego. Otwierać ją będzie „Lód” Jacka Dukaja w specjalnej cenie 8,99 PLN.

„Światy Równoległe” to prawdziwa literacka uczta dla miłośników fantastyki, kolekcjonerów oraz wszystkich czytelników poszukujących po prostu najlepszej, porywającej literatury. Kolekcja będzie dostępna także w kioskach i salonach prasowych, co 2 tygodnie w środę na rynku będzie ukazywał się kolejny tom.

Zaraz po premierze serii, dekadę po śmierci najwybitniejszego polskiego futurologa i pisarza, Stanisława Lema, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Wydawnictwo Literackie zapraszają na dyskusję o perspektywach futurologii. 7 kwietnia, w Krakowie spotkają się Jerzy Jarzębski, Jacek Dukaj i Wojciech Orliński.

23.03.2016 09:24

„Dom służących” – patronat BiblioNETki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dom służących autorstwa Kathleen Grissom to jeden z największych bestsellerów na rynku amerykańskim w ostatnich latach. Powieść przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów „New York Timesa”, a prawa do jej sfilmowania wykupiła wytwórnia Lonetree Entertainment. Książka ukazała się pod patronatem BiblioNETki, nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc.

Dom służących (Grissom Kathleen) w pasjonujący sposób łączy powieść historyczną z elementami obyczajowymi, kreśląc fascynującą historię pełną tajemnic i emocji; z pewnością trafi w gusta tych czytelników, którym podobały się Służące (Stockett Kathryn).

Przybycie małej białej dziewczynki na plantację pociąga za sobą tragedię, która wydobywa na światło dzienne to, co w ludziach, których nazywa swoją rodziną jest najlepsze i to, co najgorsze.

Dom służących (Grissom Kathleen) to trzymająca w napięciu powieść o tym, jak ważna jest rodzina, w której miłość i lojalność triumfują.

22.03.2016 10:25

Big Book Festival –13 AUTORÓW // 10 PAŃSTW // 5 KONTYNENTÓW

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czwarta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania rozpocznie się w piątek, 10 czerwca i potrwa do niedzieli, 12 czerwca. Gośćmi festiwalu będą autorzy z pięciu kontynentów. W tym roku jedynemu międzynarodowemu festiwalowi książki, jaki odbywa się w Warszawie, towarzyszy hasło wielka ucieczka | the great escape. Odbędzie się ponad 50 spotkań, spacerów, gier i dyskusji, a nawet seansów leczniczych. Miejscem wydarzeń tym razem stanie się XVIII-wieczny Pałac Szustra oraz otaczający go Park Morskie Oko. W festiwalu udział weźmie stu gości, w tym znakomici autorzy polscy i zagraniczni.

Wśród tegorocznych gości znajdą się m.in.: Caparrós MartínCzchartiszwili Grigorij (pseud. Akunin Boris (Akunin Borys), Borisowa Anna, Brusnikin Anatolij) , Mytting Lars, Glukhovsky Dmitry (Głuchowski Dmitrij), Vulliamy EdRudan Vedrana , Rudan Vedrana, Khadra Yasmina (właśc. Moulessehoul Mohammed), Crummey Michael, Sabaliauskaitė Kristina, Moggach Deborah, Bykow Dmitrij, Dasgupta Rana.

Pełny program Big Book Festival zostanie ogłoszony w maju. Festiwal rozpocznie się spektaklem multimedialnym, przez cały weekend działać będzie m.in. otwarta czytelnia, a po raz pierwszy z miejsca wydarzeń nadawać będzie Big Book Radio. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Organizatorzy spodziewają się ponad 10 tys. uczestników.

21.03.2016 10:29

Europejska Poetka Wolności – Ana Blandiana

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Europejską Poetką Wolności 2016 została Ana Blandiana (Rumunia) za tom Moja ojczyzna A4 = Patria mea A4 (Blandiana Ana). Nagrodę stanowi statuetka oraz kwota 100.000 złotych. Nagrodę za przekład zwycięskiego tomu – statuetkę i kwotę 10.000 złotych – otrzymała Joanna Kornaś-Warwas. Nagroda została przyznana w trakcie oficjalnej gali w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Ana Blandiana jest legendą walki o wolność polityczną i obywatelską w Rumunii, jednak nie to zdecydowało o jej zwycięstwie w Gdańsku. Ogromne wrażenie na Jury wywarło przede wszystkim nieustające dojrzewanie poezji laureatki do wolności i pogłębianie jej wymiaru w czasach współczesnych – napisało jury Nagrody w uzasadnieniu werdyktu.

Tegoroczna Nagroda została przyznana przez Jury obradujące w składzie: Krzysztof Pomian (przewodniczący), Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg i Olga Tokarczuk.

16.03.2016 11:12

Czytelnictwo w 2015 roku − raport Biblioteki Narodowej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Otrzymaliśmy raport dotyczący czytelnictwa w Polsce w 2015 roku przeprowadzony przez Bibliotekę Narodową. W poprzednim roku aż 63,1 procent Polaków nie sięgnęło po żadną książkę. Jest to wynik alarmujący, po nieco lepszym stanie czytelnictwa w roku 2014.

Badanie zostało przeprowadzone przez TNS Polska metodą wspomaganego komputerowo wywiadu kwestionariuszowego (CAPI) na reprezentatywnej próbie ponad 3000 Polaków w wieku przynajmniej 15 lat. Wywiady przeprowadzali ankieterzy w domach respondentów, zapisując ich odpowiedzi na komputerach. Grupa ta została dobrana metodą random route.

W 2015 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 37% badanych. W roku 2014 ten współczynnik wynosił 41,7%. Podobnie jak w poprzednich latach, zmienną najsilniej determinującą czytanie książek było wykształcenie – im wyższe, tym wyższy odsetek czytelników. Więcej także czytają kobiety niż mężczyźni.

Wybory lekturowe badanych cechuje niewielka zmienność. Najwięcej odbiorców mają powieści, zwłaszcza romanse, sensacja i fantastyka. Najczęściej wymienianym autorem był w 2015 roku – podobnie jak w poprzednich latach – Henryk Sienkiewicz.  

Czytelnictwo książek w Polsce od 2008 roku oscyluje wokół wartości 2/5 populacji, w latach 1994-2004 odsetek ten był bliższy 3/5. Wyraźny spadek nastąpił zatem około dekady temu. W porównaniu ze stanem z roku 2000 czytelnictwo zmalało obecnie najwyraźniej wśród mężczyzn i osób młodych.

16.03.2016 00:00

„Sukienka z mgieł” – patronat BiblioNETki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przedstawiamy kolejny patronat medialny BiblioNETki: Sukienka z mgieł (Chmielewska Joanna Maria). Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MG.

Ci, którzy czytali Poduszkę w różowe słonie, spotkają w Sukience z mgieł starych znajomych. Dowiedzą się, co z Brazylijczykiem, z którym Weronikę połączyła nie tylko miłość do kawy, i czy udało się Ani, Hance i Łukaszowi.

Piwnica pod Liliowym Kapeluszem to miejsce niezwykłe. Podobnie jak i jej właścicielka – Weronika, która potrafi odpowiedzieć na pytanie, zanim rozmówca zdąży je zadać, przeczuwa, co się wydarzy, widzi więcej niż inni... I wie, że ludzie przychodzą do kawiarni niekoniecznie po to, żeby się napić dobrej kawy, a ich oczekiwania czasami mają niewiele wspólnego z tym, co figuruje w menu.

Czego więc szukają i co odnajdują w Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem jej goście? Małomówny, który nie rozstaje się ze swoim laptopem, zasłaniająca rękawem siniak Krycha Karpieluk, autystyczna Kora i jej mama, Mateusz zamawiający zawsze kawę Monsooned Malabar, Ala o wyglądzie grzecznej dziewczynki i obgryzający paznokcie Andrzejek… I co może zmienić czasami z pozoru niewiele znaczące zdarzenie? Jakaś wizytówka, która wypadła z portfela, ludzik z kamyków, latte podana zamiast czarnej Monsooned Malabar albo kilka słów wypowiedzianych w odpowiednim momencie…

(nota wydawcy)

15.03.2016 14:17

„Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia. Dzienniki/rozmowy”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia. Dzienniki, rozmowy” to najnowsza książka o Zdzisławie Beksińskim i pierwsza publikacja fragmentów dziennika artysty. Jaki obraz wyłania się z tych codziennych i prywatnych zapisków? Kim był Zdzisław Beksiński? Kontrowersyjnym i mrocznym malarzem czy wrażliwym człowiekiem szukającym w twórczości ocalenia przed śmiercią?

Trzymają Państwo w rękach książkę, w której chcieliśmy przedstawić Zdzisława Beksińskiego takim, jakim był naprawdę.

Beksiński: Dzień po dniu kończącego się życia (Beksiński Zdzisław, Skoczeń Jarosław Mikołaj) po raz pierwszy udostępnia czytelnikom część dzienników Beksińskiego. Wszystkich zapisków, jak utrzymuje Wiesław Banach (wieloletni przyjaciel artysty), jest około czterech tysięcy stron. W tej książce znajdziemy wybór liczący stron 300. Pierwsze egzemplarze pojawiły się w Muzeum Historycznym w Sanoku – rodzinnym mieście artysty. Od 9 marca tytuł jest w sprzedaży w księgarni internetowej Ravelo.pl. Dzienniki obejmują notatki artysty z lat 1993-2005. „Dzień po dniu kończącego się życia” rozpoczyna się wpisem chronologicznie pierwszym, a kończy tym z dnia śmierci – 21 lutego 2005 roku.

Publikacja została podzielona na dwie części. Pierwszą stanowi wywiad z Wiesławem Banachem przeprowadzony przez Jarosława Mikołaja Skocznia. Właśnie Banachowi malarz powierzył cały dorobek swojego życia: artystycznego i prywatnego. Zbiory po Beksińskim znajdują się obecnie w Muzeum Historycznym w Sanoku – jest to największa na świecie, licząca około 600 prac, ekspozycja prac artysty.

Zapraszamy do lektury całego artykułu poświęconego dziennikom!

11.03.2016 15:05

„Bodo wśród gwiazd” – wywiad z Anną Mieszkowską

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W Telewizji Polskiej możemy oglądać serial, na księgarskich półkach pojawiają się kolejne publikacje. „Bodo wśród gwiazd” opowiada nie tylko o tytułowym bohaterze – Eugeniuszu Bodo, lecz także przybliża historię kabaretu i kilkanaście najbardziej znanych postaci piosenki, tańca i filmu. Prawdziwe gwiazdy estrady? Tylko w Polsce!

Zapraszamy do lektury wywiadu z autorką książki – Anną Mieszkowską. Rozmowę przeprowadziła Maria Kieszkowska.

Mowa o książce: Bodo wśród gwiazd: Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów (Mieszkowska Anna)

„Gdyby Eugeniusz Bodo żył i występował dzisiaj, nazwano by go celebrytą”

11.03.2016 10:54

„Tysiąc róż” – patronat BiblioNETki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przedstawiamy nowy patronat BiblioNETki: „Tysiąc róż” autorstwa Magdy Rem. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Tysiąc róż (Rem Magda)

Michał i jego żona Elżbieta wiodą spokojne życie w domu na uboczu. Regularnie włączają zraszacz, rozmawiają z sąsiadem, odwiedza ich listonosz, mają swoje nawyki i zwyczaje. O stałej porze słychać stukot maszyny do pisania. Bo Elżbieta jest pisarką popularnych romansów, Michał zaś grafikiem projektującym okładki.
Tak było. Jeszcze do wczoraj.
Bo już tak nie będzie.
Jedna chwila zmienia ich życie w teatr pozorów. Tylko kto w nim obsadza role?

Znakomicie skonstruowana powieść psychologiczna z elementami thrillera. Hitchcockowskie klimaty – atmosfera rodem z „Psychozy”… i wyczekiwanie na pojawianie się matki Normana.

Magda Rem urodziła się w Koninie, ale od lat mieszka w Anglii. Wyjechała tam z rodzicami jako nastolatka w 1999 roku. Założyła polsko-angielską rodzinę, pracuje jako grafik komputerowy, a powieści – czytane przez nią, teraz zaś także przez nią pisane – stanowią jej sposób na codzienny kontakt z językiem ojczystym, bo w Polsce bywa rzadko. Uważa, że o człowieku i jego wrodzonych dobrych skłonnościach więcej mówią ludzkie zbrodnie niż zacne uczynki. To brutalny kontrast sił i zamiarów sprawia, że życie ludzkie bywa rozpaczliwie dramatyczne. Żeby o tym opowiedzieć, trudno sobie wymarzyć lepszy gatunek od thrillera.

(nota wydawcy)

11.03.2016 10:41

Nominowani do Man Booker Prize

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ogłoszono listę książek nominowanych do nagrody Man Booker International Prize 2016. To prestiżowa nagroda, która przyznawana jest najwybitniejszym autorom współczesnej literatury. Spośród 155 książek jutry wybrało trzynaście tytułów. Wśród nominowanych autorów znajdują się między innymi Orhan Pamuk i Elena Ferrante.

Jurorzy ogłoszą krótką listę nominowanych 14 kwietnia; każdy autor i tłumacz, którzy się na niej znajdą, otrzymają nagrodę w wysokości 1000 funtów. Nazwisko laureata Man Booker International Prize 2016 poznamy 16 maja.

Nagroda w wysokości 50 tysięcy funtów zostanie podzielona równo pomiędzy autora książki i tłumacza, który przełożył książkę na język angielski.

Lista nominowanych tytułów:

José Eduardo Agualusa (Angola), Daniel Hahn (tłumacz), A General Theory of Oblivion (Harvill Secker)
Elena Ferrante (Włochy), Ann Goldstein, The Story of the Lost Child (Europa Editions)
Han Kang (Korea Południowa), Deborah Smith, The Vegetarian (Portobello Books)
Maylis de Kerangal (Francja), Jessica Moore, Mend the Living (Maclehose Press)
Eka Kurniawan (Indonezja), Labodalih Sembiring, Man Tiger (Verso Books)
Yan Lianke (Chiny), Carlos Rojas, The Four Books (Chatto & Windus)
Fiston Mwanza Mujila (Demokratyczna Republika Konga/Austria), Roland Glasser, Tram 83 (Jacaranda)
Raduan Nassar (Brazylia), Stefan Tobler, A Cup of Rage (Penguin Modern Classics)
Marie NDiaye (Francja), Jordan Stump, Ladivine (Maclehose Press)
Kenzaburō Ōe (Japonia), Deborah Boliner Boem, Death by Water (Atlantic Books)
Aki Ollikainen (Finlandia), Emily Jeremiah & Fleur Jeremiah, White Hunger (Peirene Press)
Orhan Pamuk (Turcja), Ekin Oklap, A Strangeness in My Mind (Faber & Faber)
Robert Seethaler (Austria), Charlotte Collins, A Whole Life (Picador)

09.03.2016 11:26

Wydarzenia wokół wystawy „Na nowo. Warszawiacy 1945-55”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Warsztaty fotograficzne z Filipem Springerem, spotkanie na temat powojennej mody z Karoliną Sulej i wirtualny spacer po „wyzwolonym” mieście z Jerzym S. Majewskim to tylko część wydarzeń towarzyszących wystawie „Na nowo. Warszawiacy 1945-55” w Domu Spotkań z Historią.

Wystawa, otwarta 20 lutego z okazji 10. urodzin Domu Spotkań z Historią, przyciągnęła już  ponad 3500 zwiedzających. Na czas jej trwania DSH zorganizował w swojej siedzibie przy ulicy Karowej 20 cykl wydarzeń specjalnych dotyczących miasta, architektury, historii, mody, kultury.

W programie znalazły się m.in.: warsztaty dla dzieci o odbudowywaniu stolicy, warsztaty fotograficzne z Filipem Springerem, spotkania z Cezarym Polakiem na temat Warszawy wg Wiecha i Tyrmanda oraz kultury Warszawy 1945-55, przegląd warszawskiej prasy z pierwszej powojennej dekady z Michałem Ogórkiem, a także wydarzenia związane z Nocą Muzeów w DSH: zabawy i warsztaty dla dzieci i dorosłych, muzyka na żywo oraz degustacja warszawskich przysmaków. Ostatnim punktem programu będzie dwudniowy finisaż (11-12 czerwca). Na wszystkie wydarzenia i wystawę wstęp wolny.

08.03.2016 09:22

Angelus 2016 – lista książek

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus, ogłosiło listę książek zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu.

Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 15 października w Teatrze Muzycznym Capitol. Nagrodę stanowią czek na kwotę 150 tys. zł oraz statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano. Wtedy także poznamy laureata nagrody dla tłumacza. Kilka dni wcześniej dowiemy się kto został laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Jest on wybierany w głosowaniu na stronie internetowej nagrody spośród 7 książek zakwalifikowanych przez jury do finału.

Finałowa siódemka książek nominowanych do nagrody zostanie ogłoszona na początku września i kilka dni później zostanie na naszej stronie uruchomiona aplikacja umożliwiająca oddanie głosu na wybraną pozycję.

Wcześniej, na początku sierpnia, jury spośród zakwalifikowanych do konkursu 70 książek wybierze 14, które powalczą o finał.

Lista zakwalifikowanych do konkursu w rozwinięciu.

07.03.2016 09:04

Pensja – internat w literaturze (konkurs)

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Do 13 marca trwa konkurs nr 96 zorganizowany przez smolkę. Tym razem konkurs dotyczy internatów, pensji, zakładów dla chłopców i dziewcząt. Do rozpoznania mamy aż 24 fragmenty!

PENSJA – INTERNAT W LITERATURZE

Zapraszam Was serdecznie do internatów, pensji, zakładów dla chłopców i dziewcząt. Poprzyglądajcie się, co się tam dzieje, jakie przeżycia spotykają mieszkańców tych przybytków. Czasem jest tam wesoło, czasem smutno, czasem dramatycznie lub strasznie. Kiedyś (dosyć dawno temu ;-)) bardzo chciałam zamieszkać w internacie, a jeszcze bardziej na pensji, teraz myślę już zupełnie inaczej...

Link do konkursu: PENSJA – INTERNAT w LITERATURZE - KONKURS nr 196

04.03.2016 15:44

Nominowani do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przedstawiło 10 książek nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody. Wśród nich znalazło się osiem tytułów polskich i dwa dzieła zagraniczne. O tym, kto jest autorem najlepszego reportażu książkowego wydanego w Polsce w 2015 r., dowiemy się 20 maja.

10 najlepszych reportaży 2015 roku to:

1. Nie przeproszę, że urodziłam: Historie rodzin z in vitro (Domagalska Karolina)
2. 1945: Wojna i pokój (Grzebałkowska Magdalena)
3. Wszystkie wojny Lary (Jagielski Wojciech (ur. 1960))
4. Droga 816 (Książek Michał)
5. Chłopczyce z Kabulu: Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie (Nordberg Jenny)
6. Wilki żyją poza prawem: Jak Janukowycz przegrał Ukrainę (Parafianowicz Zbigniew, Potocki Michał)
7. Diabeł i tabliczka czekolady (Reszka Paweł Piotr (ur. 1977))
8. Jeden z nas: Opowieść o Norwegii (Seierstad Åsne)
9. Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość (Surmiak-Domańska Katarzyna)
10. Usypać góry: Historie z Polesia (Szejnert Małgorzata)

Autor najlepszego reportażu 2015 roku otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł, a nagrodą 15 tys. zł zostanie uhonorowany autor najlepszego przekładu roku.

03.03.2016 14:38

Dzień Kobiet – konkurs

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet organizujemy konkurs dotyczący kobiecej literatury! Wśród zapowiedzi wydawniczych ukazuje się dużo nowości polskich pisarek.

W konkursowym zadaniu musicie odpowiedzieć na pytanie: które polskie pisarki czytacie najchętniej i które szczególnie cenicie? Na odpowiedzi czekamy w komentarzach pod tym postem.

Autorzy 5 najciekawszych odpowiedzi otrzymają nagrody. Do rozdania mamy nastęujące powieści: Dasz radę, Nataszo” Karoliny Wilczyńskiej, I że ci nie odpuszczę” Joanny Szarańskiej, Pozytywka” Agnieszki Lis, Gra pozorów” Joanny Opiat-Bojarskiej, a także Primabalerina” Doroty Gąsiorowskiej. Do tej ostatniej dołączamy specjalne zakładki magnetyczne.

Konkurs trwa do 8 marca. W konkursie może wziąć udział każdy zarejestrowany BiblioNETkowicz.

Najciekawsze odpowiedzi wybiera redakcja BiblioNETki. Decyzja jest nieodwołalna.

Nagrody ufundowały wydawnictwa Czwarta Strona oraz Między Słowami.

Zwycięzcy: savannah_wte, klaudia25ck, allusia, miłośniczka, Mika_P
Gratulujemy!

03.03.2016 09:14

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru dla Tess Gerritsen

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pierwsza tegoroczna Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru, przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału wybitnym twórcom gatunku, trafi do rąk Tess Gerritsen – amerykańskiej pisarki, autorki powieści tłumaczonych na ponad 30 języków, jednej z najpopularniejszych twórczyń thrillerów medycznych na świecie. 

Pisarka spotka się z czytelnikami we Wrocławiu 4 czerwca 2016 roku (sobota). Tego samego dnia odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2016 odbędzie się w dniach 30 maja – 5 czerwca we Wrocławiu.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymują polscy lub zagraniczni autorzy, których organizatorzy uznają za wybitnych twórców gatunku. Jej dotychczasowymi laureatami byli: Aleksandra Marinina, Borys Akunin, Joanna Chmielewska, Jeffery Deaver, Leonid Józefowicz, Marek Krajewski, Tatiana Polakowa, Jo Nesbø, Maj Sjöwall, Anne Holt, Kathy Reichs, Walter Mosley, Henning Mankell i Håkan Nesser. Od 2010 roku Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana we Wrocławiu.

02.03.2016 09:18

Najlepsze recenzje stycznia i lutego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czas podsumować i wyłonić najlepsze recenzje stycznia i lutego. Redakcja BiblioNETKi, biorąc pod uwagę także głosy samych BiblioNETkowiczów, postanowiła nagrodzić Rbita za recenzję „Jadwigi” Marty Kwaśnickiej, a także A. Grimma za tekst o „Uległości” M. Houellebecqa.

W lutym naszą uwagę zwróciły dwie recenzje: „Ludzie z księżyca” Ewy Kuźniar o książce „Przyjaciele zwierząt” oraz „Akt oskarżenia” Isgenarotha o „Rykoszecie” Marka Stelara.

Styczeń:

Rbit, Kraków, Marta i Jadwiga”
A.Grimm, Stary, zmęczony świat”

Luty:

Ewa Kuźniar, Ludzie z księżyca”
Isgenaroth, Akt oskarżenia”

Zapraszamy do lektury i gratulujemy! :)

02.03.2016 08:48

„Posiadacz” i „Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej” – patronaty medialne

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy dwa kolejne patronaty medialne BiblioNETKi. Za publikacje odpowiada wydawnictwo MG.

Posiadacz (Galsworthy John) to najsłynniejsza powieść w całym dorobku Johna Galsworthy’ego. Pierwotnie wydana pod tytułem „Saga rodu Forsyte’ów”, osiągnęła ogromną popularność (autor otrzymał za nią Nagrodę Nobla) i doczekała się kontynuacji w postaci całego cyklu.

Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej (Lesiak Janina) to zbeletryzowany i nieco fantastyczny zapis trzech ostatnich dni życia polskiej królowej Cecylii Renaty, żony Władysława IV. Portret władczyni, matki, żony, artystki, cichej buntowniczki i ofiary dynastii. Kobiety niepięknej, ale wielbiącej piękno. Czytelnik znajdzie w tej opowieści nie tylko niezwykły kawałek historii Polski, lecz także obraz sytuacji królowych i ich roli na dworze polskim.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: