Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

29.11.2016 09:14

[ZAKOŃCZONY] „Istota zła” – do wygrania w naszym konkursie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mikołaj wybrał już, do kogo powędrują egzemplarze „Istoty zła” Luki D'Andrea. Nauczony doświadczeniem musi się zgodzić, że wszystkie wskazane przez Was miejsca są szalenie niebezpieczne, ale piękne i fascynujące zarazem (na Pandorze nie był, ale wszystko jeszcze przed Rudolfem…). Jednak najniebezpieczniejsze i najpiękniejsze według niego to:

– Wenecja – miasto przepiękne w swoim karnawałowym klimacie, gdzie niebezpieczeństwo czai się na każdym kroku: czy to zbrodniarze czyhający na prezenty, czy zagrożenie ze strony natury. Książka wędruje do majkanew;

–  Trolltunga, wskazana przez wąchacza książek zachwyca widokami i przytłacza ich monumentalnością;

– na koniec Hawaje, które kojarzą się z pięknymi widokami i drinkami z palemką, ale przez to są jeszcze bardziej niebezpieczne i zwodnicze – trzeci egzemplarz „Istoty zła” wędruje do Małgorzaty Wójcik (odpowiedź z Facebooka).

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, prosimy o przesłanie adresu, pod który ma trafić książka w wiadomości prywatnej. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w zabawie! 

*

W te zimowe już dni mamy dla Was idealną lekturę – 3 egzemplarze książki Istota zła Luki D'Andrea do wygrania w naszym konkursie. Porywający thriller z elementami powieści grozy i kryminału pokazuje, jak potężną i przerażającą siłą jest natura. Niech nie zwiedzie Was piękno włoskich zaśnieżonych gór ukazanych w powieści – to wyłącznie pozór. Człowiek staje tu do walki przeciwko naturze… o przetrwanie.

Jakie miejsca na świecie są jednocześnie najpiękniejsze i najniebezpieczniejsze? Które z nich najbardziej fascynują? Uzasadnijcie krótko swój wybór.

Trzy najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone egzemplarzem Istoty zła. Na odpowiedzi czekamy do końca tego tygodnia, czyli do 4 grudnia 2016.

 

 

content

25.11.2016 08:25

Pracodawca Przyjazny Czytającym – nowa akcja Czytaj.pl

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Temat czytania – a raczej nieczytania – książek przez Polaków to zawsze kwestia gorąca i prowokująca wiele dyskusji: w ubiegłym roku, według badań Biblioteki Narodowej, aż 63% naszych rodaków nie miało w ręku ani jednej książki. Między innymi dlatego w ramach akcji „Czytaj PL” uruchomiono program „Pracodawca Przyjazny Czytającym” – największe krajowe i międzynarodowe firmy postanowiły postawić kandydatom na pracowników dodatkowy warunek. Otóż poszukują osób, które nie tylko mają odpowiednie kwalifikacje, ale także czytają rocznie co najmniej jedną książkę. Do akcji przyłączyli się już Wedel, internetowa platforma sprzedaży odzieży Answear czy duże koncerny medialne jak Agora i Interia, a więc firmy, które z rynkiem książek mają niewiele wspólnego.

Do wielu znanych już zalet czytania dochodzi zatem kolejna: czytanie książek może ułatwić ci znalezienie pracy. W przypadku wielu ogłoszeń rekrutacyjnych pracodawcy będą traktować je jako „mile widziane”, w innych – jako dodatkowy walor. Każda firma biorąca udział w programie zyskuje tytuł „Pracodawcy Przyjaznego Czytającym”, a także zniżki na e-booki i audiobooki dla zespołu swoich pracowników.

Organizatorem akcji jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i platforma Woblink.

content

24.11.2016 09:05

Targi Książki Historycznej ruszają dzisiaj

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj – 24 listopada – startują w Warszawie Targi Książki Historycznej organizowane przez Fundację Historia i Kultura. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych od godziny 10:00 na Zamek Królewski (Muzeum, Arkady Kubickiego). Zaprezentuje się tam ponad 220 wystawców z całej Polski, ponadto będzie możliwość uczestniczenia w lekcjach muzealnych, konferencjach i spotkaniach z autorami czy spacerach historycznych. Targi potrwają do 27 listopada 2016 roku.

Targi Książki Historycznej to wydarzenie promocyjno-informacyjne odbywające się co roku od ponad dwudziestu lat. Towarzyszą im liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Ich głównym celem jest popularyzacja literatury historycznej. 

Wstęp na targi jest bezpłatny.

content

22.11.2016 08:55

„Azyl” Diane Ackerman – filmowa adaptacja historii z okupowanej Warszawy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na 24 marca 2017 planowana jest premiera filmu opartego na powieści non-fiction Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo Diane Ackerman. Jest to powstająca już od 2010 roku produkcja angielsko-amerykańska pod tytułem The Zookeeper’s Wife. Reżyserią zajęła się Niki Caro, a scenariuszem – Angela Workman. W głównych rolach wystąpią m.in. Jessica Chastain (Antonina Żabińska), Johan Heldenberh (Jan Żabiński), Daniel Brühl (Lutz Heck).

Film skupia się na losach pracującej żony i matki, która staje się prawdziwą bohaterką podczas II wojny światowej. W 1939 roku w Polsce Antonina Żabińska i jej mąż, dr Jan Żabiński, prowadzą zoo – miejsce to rozwija się dzięki jego zdolnościom organizacyjnym i jej troskliwej opiece. Kiedy kraj zostaje najechany przez nazistów, a zoo zdewastowane, Jan i Antonina postanawiają walczyć o życie ludzkie. Małżeństwo dołącza do podziemia – ich opustoszałe zoo i willa stają się azylem dla wielu prześladowanych Żydów.

Zdjęcia do filmu powstały w czeskiej Pradze.

content

19.11.2016 18:00

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” – edycja książkowa scenariusza w Polsce

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

17 listopada 2016 roku Wydawnictwo Media Rodzina ogłosiło, że w ramach nowego cyklu wydawniczego, który obejmie książki J.K. Rowling o świecie czarodziejów, opublikuje polską edycję oryginalnego scenariusza filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Po piorunującym sukcesie Harry’ego Pottera i Przeklętego Dziecka, będącego scenariuszem sztuki filmowej, zapowiedziało premierę książki na marzec 2017 roku.

Filmowa przygoda z Fantastycznymi zwierzętami rozpoczęła się 18 listopada 2016 roku. Historia zainspirowana została podręcznikiem dla uczniów Hogwartu autorstwa Newta Skamandera o tym samym tytule. Scenariusz napisała sama J.K. Rowling

Wydawcy tak wypowiedzieli się o planowanym wydarzeniu:

Czujemy się zaszczyceni, że powierzono nam wydanie w Polsce scenariusza Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Każda nowa publikacja ze świata czarodziejów autorstwa J.K. Rowling jest niecierpliwie wyczekiwana przez polskich fanów, a debiut Autorki w roli scenarzystki gwarantuje wiele niezapomnianych wrażeń. Jesteśmy pewni, że w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie filmem w Polsce i na świecie, scenariusz będzie doskonałym uzupełnieniem bestsellerowej serii.

content

18.11.2016 16:19

Książka historyczna roku wybrana po raz dziewiąty

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wczoraj, 17 listopada, podczas uroczystej gali w siedzibie TVP w Warszawie ogłoszono zwycięzców 9. edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego. Laureatami zostali Jakub Tyszkiewicz, Bartłomiej Szyprowski, Cezary Łazarewicz, Wojciech Hausner i Marek Wierzbicki.

W kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” zwyciężyło Rozbijanie monolitu. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski 1945–1988 Jakuba Tyszkiewicza. Czytelnicy w tej samej kategorii wybrali Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie (sierpień 1940 r. – listopad 1941 r.). Podziemie w walce ze zdrajcami Rzeczypospolitej Bartłomieja Szyprowskiego

Tytułem „Najlepszej książki popularnonaukowej poświęconej historii Polski w XX wieku” jury uhonorowało Żeby nie było śladów. Sprawę Grzegorza Przemyka Cezarego Łazarewicza. Czytelnicy wybrali natomiast Sto lat harcerstwa Wojciecha Hausnera i Marka Wierzbickiego.

content

18.11.2016 09:07

„Trudno w to uwierzyć” – Bob Dylan nie pojawi się na ceremonii wręczenia Nagrody Nobla

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

15 listopada Szwedzka Akademia otrzymała osobisty list od Boba Dylana, w którym dziękuje on za wyróżnienie literacką Nagrodą Nobla, jednak z żalem informuje, że nie pojawi się 10 grudnia w Sztokholmie na uroczystej ceremonii jej wręczenia. Przyczyną tej decyzji są inne zobowiązania artysty. Dylan podkreślił jednak, że czuje się uhonorowany i chciałby odebrać nagrodę osobiście.

Od chwili podania informacji o przyznaniu Boba Dylana literacką Nagrodą Nobla trudno było ustalić stosunek laureata do tego wyróżnienia. Artysta najpierw długo milczał na ten temat, by następnie opublikować zdawkową wiadomość na swojej stronie internetowej, która po 24 godzinach została usunięta. Ponadto odmówił rozmowy telefonicznej z reprezentantami Komitetu Noblowskiego, pozostawiając Akademię Szwedzką w niepewności, czy w ogóle nagrodę przyjmie. 

content

17.11.2016 08:53

IBBY – nominacje w konkursie „Książka Roku 2016”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Polska Sekcja IBBY ogłosiła nazwiska twórców nominowanych w tegorocznej edycji konkursu „Książka Roku” –  polskiego odpowiednika realizowanych przez inne narodowe sekcje IBBY. Celem przedsięwzięcia jest promocja wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci i młodzieży, wydanej w Polsce.

Wyróżnienie przyznaje się od 1988 roku w trzech kategoriach: pisarz, ilustrator i upowszechnienie czytelnictwa wśród młodych czytelników. W poprzedniej edycji otrzymali je m.in. Agnieszka Suchowierska za Mata i świat, Paweł Pawlak za ilustracje do 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz innych bajek Leszka Kołakowskiego (Znak emotikon 2015), a w kategorii promocji książek – Fundacja „Jasne Strony” za, zgodnie z uzasadnieniem jury, „wieloletnie przybliżanie ilustrowanej książki dzieciom niewidomym i słabo widzącym”.

content

11.11.2016 12:52

Leonard Cohen nie żyje

Autor: lelka

W 7 listopada zmarł Leonard Cohen. Wybitny muzyk, kompozytor, autor zbiorów poezji oraz dwóch powieści odszedł w wieku 82 lat. Komunikat z informacją o śmierci artysty zamieszczono w nocy z czwartku na piątek na jego oficjalnym profilu na Facebooku: „z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że zmarł Leonard Cohen, legendarny poeta, kompozytor i wykonawca. Straciliśmy jednego z najbardziej uznanych i  płodnych wizjonerów”. Nie znamy przyczyny śmierci muzyka.

Tuż przed opublikowaniem najnowszej płyty – You Want It Darker – Leonard Cohen udzielił wywiadu, w którym podzielił się refleksjami na temat choroby i śmierci. „Jestem gotowy na śmierć – mówił. – Mam nadzieję, że nie będzie zbyt nieprzyjemna”.

content

10.11.2016 08:36

„Klub Pickwicka” Charlesa Dickensa – patronat medialny

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023154950Opiekun BiblioNETki

„Pierwsze promienie światła, które rozjaśniły grube ciemności towarzyszące ukazaniu się nieśmiertelnego Pickwicka na horyzoncie uczonego świata, pierwszą urzędową wzmiankę o tym niepospolitym mężu, znajdziemy w protokołach Klubu Pickwicka”. (Ch. Dickens, Klub Pickwicka”)

26 października odbyła się premiera kolejnego patronatu medialnego BiblioNetki – Klubu Pickwicka Charlesa Dickensa. Wznowienie powieści w klasycznym tłumaczeniu Włodzimierza Górskiego ukazało się nakładem Wydawnictwa MG.

Rzecz opowiada o grupce starszych panów, którym przewodzi Samuel Pickwick. Gentlemani są nieco znudzeni codzienną londyńską banalnością (także umysłową), więc ruszają na wyprawę po przygodę. Jednocześnie zamierzają prowadzić liczne badania krajoznawczo-kulturowe, by poszerzyć swoją wiedzę.

content

08.11.2016 09:15

Zaraza, astrologia, czarna magia – czyli co można znaleźć w szafie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nigdy nie wiadomo, co się odnajdzie podczas porządkowania starych szaf zamkniętych na trzy spusty. Przekonał się o tym Patrick Marrin, antykwariusz z Wimbledonu w Anglii, który – oprócz, najprawdopodobniej, tony kurzu – odkrył w domowej szafie woluminy z XVII i XVIII wieku o sporej wartości historycznej. Ucieszyła się z tego Londyńska Biblioteka, która szukała tych dzieł od przeszło 50 lat.

Te rzadkie woluminy zostały zabrane z biblioteki najpewniej w późnych latach 50. XX wieku. Antykwariusz odnalazł je na dnie zamkniętej szafy, kiedy został poproszony przez rodzinę  zmarłego kolekcjonera, by przyjrzał się pozostawionym przez niego starym książkom. Szybko po tym odkryciu okazało się, że dzieła nie zostały wcale z biblioteki wypożyczone i przetrzymane – na ich okładkach i stronach widoczne są próby usunięcia naklejek zabezpieczających. 

content

04.11.2016 10:11

Spotkanie z Krzysztofem Vargą w warszawskiej Cafe Kulturalnej

Autor: miłośniczka

14 listopada w Warszawie odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Vargą związane z promocją jego najnowszej książki Langosz w jurcie. Spotkanie w Cafe Kulturalna w Pałacu Kultury i Nauki na Placu Defilad zacznie się o godz. 19:00. Wstęp wolny.

 

„(...) Krzysztof Varga od lat przemierza kraj w poszukiwaniu kuriozów, ciekawostek, miejsc, do których nikt nie zagląda. Rusza w drogę i nigdy nie wie, gdzie skręci zwiedziony intrygującym drogowskazem. Osobliwe pomniki walczą w jego sercu o lepsze z odkrytą przypadkiem nieznaną wcześniej czardą, w której podają fenomenalny pörkölt z jelenia.

Ostatnia część »węgierskiej trylogii« to wędrówka po madziarskiej prowincji wzdłuż dzisiejszych granic kraju. Okazuje się jednak, że biegną one inaczej niż na mapie, bo współczesne Węgry to kraj, którego nie ma, ogryzek z dawnego wielkiego państwa, więc Varga nieustannie albo zbliża się do centrum, albo granice przekracza”.

content

04.11.2016 09:43

Czytaj PL – promocja czytelnictwa, jakiej nie było

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czytaj PL to 12 książek, 16 miast, miliony czytelników. Wczoraj – 3 listopada – ruszyła jedna z największych akcji czytelniczych w kraju. Za darmo będzie można wypożyczać konkretne bestsellerowe e-booki oraz audiobooki autorów, takich jak m.in. King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl), Dukaj Jacek, Lagercrantz David czy Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove). Tegoroczna akcja Czytaj PL przebija skalą edycję z zeszłego roku – nie tylko zyskała status ogólnokrajowej, lecz także po raz pierwszy czytelnicy mają dostęp do audiobooków i komiksów dzięki nowej aplikacji, którą przygotował Woblink. Do akcji można także zaprosić pięciu znajomych, którzy otrzymają dostęp do wirtualnej biblioteki. Akcja potrwa do 30 listopada.

content

03.11.2016 08:38

Żanna Słoniowska laureatką Nagrody Conrada 2016

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Żanna Słoniowska w niedzielę, 30 października, odebrała statuetkę za najlepszy debiut 2015 rokuDom z witrażem. Uroczystość odbyła się w trakcie Gali Nagrody w Centrum Kongresowym ICE Kraków i tym samym podsumowała tegoroczną, ósmą edycję Festiwalu Conrada. Pisarka, oprócz statuetki, została nagrodzona 30 tysiącami złotych oraz możliwością miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie. Ponadto Festiwal Conrada i „Tygodnik Powszechny” zobowiązały się do zorganizowania  artystce promocji podczas przyszłorocznych wydarzeń.

Żanna Słoniowska wygrała w głosowaniu czytelników – zdobyła 32,81% głosów. Na drugim miejscu uplasował się Marek Adamik z powieścią Sensu sens. Wszyscy nominowani do nagrody otrzymają wsparcie promocyjne w czasie przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Zdjęcie: Rafał Komorowski

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: