Wiadomości

Wybierz okres czasu:

29.01.2016 09:24

Wojna na skalpele – „Ginekolodzy” Jürgena Thorwalda

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Historia ginekologii opisana przez Jürgena Thorwalda to prawdziwa wojna na skalpele – areną tych pojedynków stało się oczywiście ciało kobiety. Najnowsza publikacja niemieckiego historyka pełna jest zarówno damskich rzeźników, jak i genialnych prekursorów nowych metod leczenia. Ginekolodzy (Thorwald Jürgen (właśc. Bongartz Heinz)) to fascynująca opowieść nie tylko o wielkich osiągnięciach tej dziedziny medycyny, lecz także o kontrowersyjnych zabiegach i skostniałych poglądach społeczeństwa. Historie przedstawione przez Thorwalda wydają się straszliwym absurdem przeszłości, lecz pytania, które stawia – pozostają aktualne.

Czarne karty ginekologii

„Kobieta w ciąży jedną nogą do grobu dąży” – mówi stare gaskońskie przysłowie. Najważniejszym zadaniem ginekologów było utrzymanie płodności i zdolności do prokreacji, ich metody jednak nie służyły ani kobietom, ani nienarodzonym dzieciom. „Czasy, kiedy Thorwald podziwiał pionierów medycyny, a samą historię medycyny opisywał jako pasmo wielkich osiągnięć, już minęły” – czytamy we „Wstępie” do „Ginekologów”. Najnowsza publikacja autora „Stulecia chirurgów” czy „Męskiej plagi” daleka jest od ukazywania idealnego obrazu początków nowoczesnej ginekologii. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że to historia brutalna, prowokacyjna i mrożąca krew w żyłach.

Zapraszamy do lektury artykułu!

27.01.2016 09:52

Big Book Festival po raz czwarty!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące czwartej edycji Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania. Rozpocznie się w piątek 10 czerwca i potrwa do niedzieli 12 czerwca. W tym roku jedynemu międzynarodowemu festiwalowi książki, jaki odbywa się w Warszawie, towarzyszy hasło wielka ucieczka | the great escape. Czwarta edycja Big Book Festiwalu odbędzie się w XVIII-wiecznym Pałacu Szustra i otaczającym go Parku Morskie Oko.

Big Book Festival organizowany jest od 2013 r., jest najmłodszym międzynarodowym wydarzeniem literackim w Polsce. Co roku gromadzi ponad około 10 tysięcy uczestników. Otrzymał m.in. certyfikat EFFE przyznawany najciekawszym festiwalom w Europie i nagrodę S3KTOR dla najlepszej inicjatywy pozarządowej. Radiowa Trójka i magazyn „Aktivist” uznały go za jeden z najważniejszych festiwali, a magazyn „Co Jest Grane” i „Gazeta Wyborcza” nominowały BBF do nagrody dla najlepszego wydarzenia 2015 r.

Dotąd gośćmi festiwalu byli m.in. Zadie Smith, Karl Ove Knausgaard, Swietłana Aleksijewicz, Władimir Sorokin i inni autorzy z 20 krajów.

Cały program tegorocznej edycji zostanie ogłoszony wiosną.

25.01.2016 14:13

Twórczość Josifa Brodskiego w Radiowej Dwójce

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z okazji przypadającej 28 stycznia 20. rocznicy śmierci Josifa Brodskiego od 25 do 29 stycznia w cyklu „To się czyta” Program 2 przedstawi jego dwa obszerne eseje w przekładzie Anny Kołyszko, pochodzące ze wznowionego ostatnio przez Wydawnictwo ZNAK legendarnego tomu rosyjskiego noblisty Pochwała nudy (Brodski Josif). 31 stycznia Dwójka zaprasza również na specjalną audycję zatytułowaną „Cieniowi Josifa Brodskiego”.

Od poniedziałku do piątku o godz. 9.45 na antenie Dwójki Mariusz Benoit przeczyta eseje Josifa Brodskiego – „Łupy wojenne” (odc. 1-3) oraz „Stan zwany wygnaniem, czyli wyrwijmy kotwę z dna” (odc. 4-5).

31 stycznia o godz. 21.30 w audycji „Cieniowi Josifa Brodskiego” o swoich spotkaniach z pisarzem, o fascynacji jego twórczością, a także o wędrówce do miejsc związanych z biografią Josifa Brodskiego opowiedzą: Julia Hartwig, prof. Irena Grudzińska-Gross, Jerzy Illg, Andrzej Mietkowski, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk, Ryszard Krynicki i Adam Szczuciński. Poeci przeczytają swoje wiersze dedykowane pamięci Josifa Brodskiego, będzie można również usłyszeć głos bohatera audycji czytającego swoje utwory, pochodzący z nagrań archiwalnych.

20.01.2016 09:09

POCISK – nowy magazyn literacko-kryminalny

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Pocisk” magazyn literacko-kryminalny jest propozycją dla amatorów dobrej literatury kryminalnej oraz wielbicieli kryminalistyki. Pierwszy numer wystrzeli już w połowie lutego. Na czele działu literackiego stanie laureat Paszportu „Polityki” – Łukasz Orbitowski.

W części literackiej publikowane będą opowiadania, wywiady z pisarzami oraz felietony. Obok największych nazwisk polskiego kryminału będą publikować debiutanci. Nie zbraknie recenzji, zapowiedzi filmów czy mrocznych seriali.

Drugim, równie mocnym filarem „Pocisku” będzie strona kryminalna, prezentująca stałe działy: „Szmery świata”, czyli cykl o najciekawszych sprawach kryminalnych z całego globu (Helena Kowalik), „Reporter epoki PRL” (Piotr Ambroziewicz), który oddając klimat minionej epoki przybliży pracę reportera kryminalnego, „Obrońca mówi” (mec. Kazimierz Pawelec) gdzie czytelnik będzie mógł zaczerpnąć gros informacji prawniczych i cennych porad.

Oprócz tradycyjnego kolportażu gazet w kioskach, empikach, punktach prasowych „Pocisk” będzie dostępny we wszystkich Księgarniach Świata Książki w Polsce, jako jedyny magazyn w tym punkcie sprzedaży.

18.01.2016 14:50

Najlepsze recenzje grudnia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czas na recenzenckie podsumowanie grudnia ubiegłego roku. Redakcja BiblioNETki postanowiła wyróżnić dwa teksty: recenzję "Krzyk Czarnobyla" autorstwa Lutka w towarzystwie DamyPikowej i IwanaIwanowicza oraz recenzję "Cudownego leku" kamyka.

Zachęcamy do przeczytania tych dwóch recenzji:

Lutek w towarzystwie DamyPikowej i lwanalwanowicza, Krzyk Czarnobyla

kamyk:), Wielka rywalizacja

Gratulujemy autorom, a innych zachęcamy nie tylko do lektury, komentowania i dyskutowania, lecz także do pisania własnych tekstów i opinii!

17.01.2016 01:55

Spotkania Klubów z Kawą nad Książką

Autor: miłośniczka

W najbliższym czasie odbędą się spotkania Klubów z Kawą nad Książką w Szczecinie, Sosnowcu oraz Kielcach. Spotkania są otwarte - każdy, kto chce dołączyć do dyskusji o książce, jest mile widziany.

Tym razem tematami spotkań będą: Chłopiec z latawcem (Hosseini Khaled) (Szczecin), Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (Murek Weronika) (Sosnowiec), Tak sobie myślę...: Dziennik czasu choroby (Stuhr Jerzy) (Kielce).

13.01.2016 10:54

Paszporty „Polityki” 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Poznaliśmy tegorocznych zdobywców Paszportów „Polityki”. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach (literatura, film, teatr, muzyka popularna, muzyka poważna oraz sztuki wizualne). Laureaci zostali wybrani przez kapitułę nagrody i uhonorowani podczas uroczystej gali, która odbyła się 12 stycznia 2016 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

W kategorii „Literatura” wśród nominowanych byli Weronika Murek (Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (Murek Weronika)), Łukasz Orbitowski (Inna dusza (Orbitowski Łukasz)), Andrzej Muszyński (Podkrzywdzie (Muszyński Andrzej)).

Paszport „Polityki” powędrował do Łukasza Orbitowskiego. Jego powieść „Inna dusza” zdobyła uznanie za „doskonałe połączenie powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej, ale i – co tak naprawdę najistotniejsze – precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła” (Piotr Kofta).

Paszporty „Polityki” przyznawane są od 1993 roku.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: