Wiadomości

Wybierz okres czasu:

30.09.2015 13:39

"Siekiera" Ludvíka Vaculíka – patronat BiblioNETki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

28 września na księgarskie półki trafiła powieść "Siekiera" Ludvíka Vaculíka – obok Milana Kundery i Bohumila Hrabala jednego z najważniejszych czeskich prozaików. Powieść ukazała się po raz pierwszy w 1966 i wraz z "Żartem" Kundery została wybrana w Ankiecie "Lidovych novin" książką roku. W Polsce ukazuje się po raz pierwszy.

Ludvík Vaculík jest w Polsce przede wszystkim znany z udziału w Praskiej Wiośnie. To właśnie Vaculik – już wtedy ceniony jako wybitny pisarz – był autorem manifestów podpisanych potem m.in. przez Vaclava Havla. Od końca lat osiemdziesiątych aż do śmierci pisywał cotygodniowe felietony do „Lidovych novin“. Uważany jest za mistrza felietonu czeskiego.

Za wznowienie najsłynniejszej książki Vaculíka odpowiada wydawnictwo Stara Szkoła, które specjalizuje się w wydawaniu powojennej literatury czeskiej. Nakładem ukażą się także pozostałe powieści czeskiego autora: "Świnki morskie", "Wyprawa na Pradziad", "Pożegnanie w dziewicy". "Siekiera" zaliczana jest już dziś do kanonu literatury czeskiej i uznawana za jedną z najważniejszych książek XX wieku.

"Siekiera" Ludvíka Vaculíka została objęta patronatem BiblioNETki.

28.09.2015 15:45

Tydzień Książek Zakazanych

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W dniach od 27 września do 3 października obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. Akcja organizowana jest od 1982 roku przez American Library Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy – ALA). W polskich mediach wydarzenie pojawia się po raz piąty.

Celem akcji jest rozpoczęcie dyskusji na temat tolerancji i prawa do wygłaszania własnych opinii. W Stanach Zjednoczonych Tydzień Zakazanych Książek jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konsytucji, która dotyczy wolności słowa.

Z okazji wydarzenia wiele bibliotek organizuje szereg atrakcji: wystaw, spotkań, prezentacji i paneli dyskusyjnych. Czytelnicy zapoznają się z historią kontrowersyjnych tytułów, które z różnych przyczyn zostały uznane za politycznie, religijnie lub ideologicznie niepoprawne.

Warto podkreślić, że nawet dzisiaj na indeks trafiają setki książek rocznie – w Niemczech około 300, w Ameryce nadal pali się wydania "Harry'ego Pottera". Na aktualnej liście książek zakazanych w USA znajduje się między innymi "Chłopiec z latawcem" Khaleda Hosseiniego czy "Najbardziej niebieskie oko" Toni Morrison.

Co sądzicie o całej akcji i indeksie książek zakazanych?

24.09.2015 11:18

Aplikacja BiblioNETki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Drodzy BiblioNETkowicze,

z przyjemnością informujemy, że dzisiaj ma premierę długo oczekiwana aplikacja BiblioNETki na urządzenia mobilne. Od tej pory ulubiony portal znajdziecie również w swoich smartfonach z systemem Android.

Jest to już wersja oficjalna, którą udostępniamy w serwisie Google Play. Premiera aplikacji stanowi jeden z etapów planowanych zmian i rozwoju serwisu.

Zachęcamy do ściągania i korzystania z aplikacji. Liczymy również na (pozytywne!) komentarze. Co Wam się podoba, jak działa aplikacja, jak z niej korzystacie? :)

Link do aplikacji w Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.biblionetka_app&hl=pl

23.09.2015 16:24

Akcja Czytaj PL! Darmowe e-booki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 października ruszy nowa akcja promująca czytelnictwo. Na ulicach największych polskich miast pojawi się trzysta wirtualnych wypożyczalni darmowych e-booków. W każdej z nich będzie można na miesiąc wypożyczyć jedną z dwunastu bestsellerowych książek. Akcja obejmie Kraków, Gdańsk, Katowice, Poznań, Warszawę i Wrocław. Organizatorami są Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platforma e-bookowa Woblink.com.

Aby wypożyczyć książkę, trzeba będzie pobrać aplikację mobilną Czytaj PL!, a następnie zeskanować promocyjny kod QR umieszczony na plakacie przy okładce danej książki. Wypożyczalnie e-booków pojawią się na przystankach komunikacji miejskiej. Wśród książek do wypożyczenia będzie można znaleźć m.in. najnowszą powieść Marka Krajewskiego, opowieść o designie Marcina Wichy, ostatnią opowieść z serii Uniwersum Metro 2033 – „Otchłań” Roberta J. Szmidta czy też zabawne opowiastki dla dzieci Marcina Prokopa.

23.09.2015 09:33

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego – laureaci

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

19 września 2015 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Główną nagrodę otrzymał Paweł Majka za powieść „Pokój światów”. Złotym Wyróżnieniem został uhonorowany Paweł Paliński za książkę „Polaroidy z zagłady”. Srebrne Wyróżnienie powędrowało do Michała Cholewy – autora powieści „Forta”.

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego przyznawana jest od 2008 roku twórcom fantastyki. Nominacje wyłaniane są w wyniku głosowania opiniotwórczych recenzentów, krytyków i koneserów literatury. Ostatecznych laureatów wybiera jury złożone z literaturoznawców i badaczy literatury fantastycznej.

W tym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Małgorzata Omilanowska ufundowała dla laureatów nagrody pieniężne w łącznej wysokości 18 tysięcy złotych. Oficjalna gala wręczenia nagród odbyła się podczas Festiwalu Fantastyki i Gier „Copernicon”.

Nagroda objęta jest patronatami m.in. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Festiwalu Nauki, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i wielu portali literackich. Dotychczas w gronie laureatów znaleźli się Jacek Dukaj, Anna Kańtoch, Wit Szostak i Rafał Kosik.

21.09.2015 16:14

Zmarła Jackie Collins

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W sobotę, 19 września, zmarła Jackie Collins – autorka powieści sensacyjno-obyczajowych. Miała 77 lat, chorowała na raka piersi.

Zasłynęła powieściami ze świata Hollywood, których akcja toczy się w świecie ludzi bogatych i sławnych. Twórczość Collins wzbudzała niemało kontrowersji – publikacja jej debiutu "Świat jest pełen żonatych mężczyzn" została wstrzymana w Australii i RPA. Także w pozostałych powieściach autorka nie rezygnowała z pikantnych opisów i zmysłowych scen.

Książki jej autorstwa przełożone zostały na 40 języków i ukazały się w wielomilionowych nakładach. Do najbardziej znanych należą takie tytuły jak: "Żony Hollywoodu", "Uśmiechy losu", "Wczorajszy bohater". Wiele z powieści Collins doczekało się ekranizacji. W filmach wystąpiły największe gwiazdy kina, między innymi Anthony Hopkins czy Sandra Bullock.

Jackie Collins urodziła się w Londynie, ale już w młodości przeniosła się do Kalifornii. Swoją karierę rozpoczynała podobnie jak jej siostra, Joan Collins, od aktorstwa, by później całkowicie poświęcić się literaturze. Napisała w sumie ponad 30 powieści. O śmierci pisarki poinformowała w Los Angeles jej rodzina.

18.09.2015 12:46

Krótka lista nagród Bookera 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy już tytuły sześciu książek, które przeszły do finału nagrody Bookera 2015. Nazwiska autorów ogłosił przewodniczący jury Michael Wood. Dwie z nominowanych w tym roku powieści ukażą się wkrótce w Polsce. Autorzy „krótkiej listy” otrzymają 2,5 tys. funtów. Zwycięzcę poznamy 13 października. Nagroda główna to 50 tys. funtów.

Lista konkurujących powieści:

1. „A Brief History of Seven Kilings”, Marlon James

2. „Satin Island”, Tom McCarthy

3. „The Fishermen”, Chigozie Obioma

4. „The Year of the Runaways”, Sunjeev Sahota

5. „A Spool of Blue Thread”, Anne Tyler

6. „A Little Life”, Hanya Yanagihara

Nagroda Bookera (ang. The Man Booker Prize for Fiction) to najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy przyznana została w 1969. W zeszłym roku dostał ją Richard Flanagan za książkę „Ścieżki północy”, która ukaże się w Polsce 8 października.

17.09.2015 13:44

Jadę, więc czytam. Książka w podróży

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od 14 września pasażerowie PKP Intercity mogą korzystać z darmowych e-booków oraz dużych zniżek na zakup książek dzięki akcji „Książka w podróży". Wspólna inicjatywa PKP Intercity, Matras Księgarnie, księgarni Publio.pl i biblioteki internetowej Wolne Lektury, przy wsparciu merytorycznym Instytutu Książki, promuje czytanie jako doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu w pociągu.

Partnerzy akcji proponują, by chwile spędzane w podróży poświęcić na lekturę. Wśród proponowanych książek znalazły się zarówno gorące nowości, jak i nieśmiertelna klasyka. W ramach akcji „Książka w podróży" we wszystkich pociągach PKP Intercity i na większości dworców powstały wizualne biblioteki – specjalne plakaty prezentujące okładki najciekawszych książek dostępnych w ramach akcji. Wystarczy zeskanować kod QR lub wpisać do wyszukiwarki internetowej adres umieszczony przy okładce, aby cieszyć się lekturą fragmentów książek lub całych utworów. Książki można czytać na dowolnym urządzeniu (smartfonie, tablecie, komputerze) i bez połączenia z internetem – poza krótkim momentem, gdy tekst jest pobierany.

Pasażerowie PKP Intercity mogą obecnie wybierać spośród 27 e-booków: 9 pełnych wydań i 18 obszernych fragmentów książek. W bibliotece są np. „Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Okularnik” Katarzyny Bondy, „Drach” Szczepana Twardocha i „Pies Baskerville'ów” Arthura Conan Doyle'a. Tytuły będą się zmieniać co kilka miesięcy.

16.09.2015 15:07

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Komiks to nadal nisza, dlatego warto promowować wydarzenia związane z opowieściami obrazkowymi. W dniach 3-4 października 2015 odbędzie się 26. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. W programie spotkania z rysownikami i scenarzystami komiksów, wydawcami i znawcami. Oprócz tego wystawy komiksów, strefa gier, strefa targowa, a nawet międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier istnieje od 1991 roku i jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Do 1998 roku funkcjonował jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu. MFKiG to przede wszystkim miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych.

Wśród gości: amerykański rysownik komiksów super bohaterskich Tom Grindberg, który jest autorem komiksów z takimi postaciami jak: Batman, Superman, Spider-Man i Daredevil. Poza tym Łódź odwiedzi Simon Bisley („Lobo”, „Slaine”, „Batman”, „Hulk”) oraz szkocki scenarzysta, autor serii „Lobo”, „Sędzia Dredd” i „Batman” – Alan Grant. Wśród polskich autorów nie zabraknie: Bogusława Polcha, Andrzeja Sapkowskiego, Andrzeja Nowakowskiego, Michała Śledzińskiego, Krzysztofa GawronkiewiczaGrzegorza Janusza, Tomasza Samojlika, Janusza Pawlaka, Łukasza Kowalczuka, Jacka Świdzińskiego i wielu innych.

Więcej informacji na stronie Festiwalu.

14.09.2015 13:58

Szczepan Twardoch laureatem Nagrody Kościelskich 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Fundacja im. Kościelskich wybrała tegorocznego laureata. Nagrodą został uhonorowany Szczepan Twardoch za powieść „Drach”. Książka znalazła się także w finale tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike”.

„W sobotę dotarła do mnie ze Szwajcarii świetna wiadomość: »Drach« i ja otrzymaliśmy Nagrodę Kościelskich. Jestem zaszczycony i szczęśliwy. Drach cicho pomrukuje, aż drżą szyby w oknach, a szolki w byfyjach” – napisał Szczepan Twardoch na swoim profilu na Facebooku.

Nagroda Kościelskich jest przyznawana od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich działającą w Genewie. Jest to jedna z najstarszych polskich instytucji kulturalnych. Powstała na mocy testamentu Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Celem fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji. Laureatów wybiera jury powoływane przez radę fundacji. Wartość finansowa nagrody zmienia się co roku.

09.09.2015 12:30

Program Festiwalu Conrada

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Organizatorzy Festiwalu Conrada w Krakowie opublikowali szczegóły tegorocznego programu. W trakcie wydarzenia odbędą się spotkania z blisko stu piećdziesięcioma goścmi z Polski i zagranicy, wśród nich znajdziemy pisarzy, wydawców, projektantów, artystów i tłumaczy. Festiwal Conrada odbędzie się w dniach 19-25 października 2015 roku. 

Jak informują organizatorzy, tegoroczne hasło festiwalu oznacza zgłębianie nieoczywistych obszarów rzeczywistości: „Podobnie jak w latach ubiegłych interesować nas będą w tym roku ukryte miejsca na mapie światowej literatury, języki mniej powszechnie znane, idee jeszcze nie w pełni oswojone” – zapowiada Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada. „Będziemy szukać inspiracji w zaskakujących zjawiskach, u niezwykłych twórców. Wszystko po to, żeby skomplikować rozumienie literatury, utrudnić myślenie i zakłócić dobre samopoczucie konsumentów kultury”. „Pod prąd” to także spotkania ze znanymi pisarzami o ugruntowanej pozycji, którym tym razem przyjrzymy się z innej perspektywy.

Szczegóły w rozwinięciu.

Pełny program festiwalu.

09.09.2015 10:57

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

5 września poznaliśmy laureatów jubileuszowej dziesiątej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Są to Piotr Wierzbicki, Michał Cichy, Piotr Janicki i Wiktor Dłuski.

Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach. W kategorii proza nagrodę wręczono Michałowi Cichemu za prozatorski zbiór „Zawsze jest dzisiaj” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec). W kategorii eseistyka otrzymał ją Piotr Wierzbicki za esej „Boski Bach” (Wydawnictwo Sic!, Warszawa). Piotr Janicki otrzymał nagrodę za tom poetycki „Wyrazy uznania” (Wydawnictwo Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław). W najnowszej kategorii, przyznawanej od ubiegłego roku, Wygrał Wiktor Dłuski za nowe tłumaczenie "Martwych dusz" Mikołaja Gogola (Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków).

Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tysięcy złotych. Do Nagrody Literackiej Gdynia nominowano w tym roku 20 książek. Kapituła wyłoniła je spośród 407 zgłoszeń.

07.09.2015 09:48

Akcja „Czytaj i pomagaj”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Czytaj i pomagaj” to akcja, która towarzyszy premierze książki „Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes” autorstwa psychologa społecznego Pawła Fortuny i fotografa przyrody Łukasza Bożyckiego. W ramach kampanii prowadzona jest sprzedaż symbolicznych cegiełek oraz biletów na spotkanie z okazji premiery książki, które odbędzie się 16 września 2015 o godzinie 19:00 w Teatrze Syrena w Warszawie. Całkowity dochód z akcji zostanie przekazany Fundacji WWF Polska, która działa na rzecz ochrony przyrody i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.

Podczas spotkania autorzy książki zaprezentują intrygujące efekty współpracy przyrodnika i psychologa. W trakcie wystąpienia nie tylko nawiążą do „Animal Rationale”, ale też opowiedzą o swoich motywacjach i doświadczeniach z przyrodniczych eskapad.

Organizatorem akcji „Czytaj i pomagaj” jest Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Fundacją WWF Polska. Wydarzenie objęte jest patronatem magazynu „National Geographic”.

Spotkanie:
16 września 2015
godzina 19:00
Teatr Syrena, Warszawa

03.09.2015 15:25

Narodowe czytanie „Lalki” Prusa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W sobotę Prezydent RP Andrzej Duda zainauguruje w Warszawie narodowe czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. Powieść czytać będą także znani aktorzy – między innymi Jerzy Radziwiłowicz, Anna Dymna, Jan Peszek czy Małgorzata Foremniak.

Andrzej Duda z żoną zainauguruje wydarzenie w sobotę o godzinie 11:00 w warszawskim Ogrodzie Saskim. Tłem dla Narodowego Czytania będzie muzyka na żywo, skomponowana przez siedmiu młodych kompozytorów.

W zeszłym roku w niemal 2 000 miejscowości w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza. W tym roku przygotowano specjalną adaptację „Lalki”, której autorem jest Bronisław Maj. Poszczególne rozdziały, podzielone na 12 części, można pobrać ze strony Narodowego Czytania. Do Ogrodu Saskiego warto przyjść z własnym egzemplarzem „Lalki” – wszyscy, którzy to zrobią, otrzymają w książkach pamiątkowe stemple. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy.

Zapraszamy wszystkich do udziału w Narodowym Czytaniu, które w latach ubiegłych organizowane było w tysiącach miejsc na terenie całej Polski, a także poza granicami kraju.

02.09.2015 10:35

Wznowienia klasyki pod patronatem Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Biblionetka chętnie obejmuje patronat nad wznowieniami klasyków. Tym razem od wydawnictwa MG otrzymujemy piąty tom "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta i "Jądro ciemności" Josepha Conrada. Obie powieści ukazały się w księgarniach 26 sierpnia.

"Uwięziona", Marcel Proust

"Uwięziona" to piąty tom quasi-autobiograficznego cyklu Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu", uznanego w powszechnej opinii krytyków za arcydzieło literatury. Piękno niektórych zdań tych powieści zapiera dech w piersiach. Zawdzięczamy to również niesłychanej maestrii tłumaczenia Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Głównym tematem "Uwięzionej" jest miłość Marcela i Albertyny. Ale miłość ta to udręka. Marcel wie, że Albertyna do miłosnych uciech lubi wybierać kobiety, dlatego stara się jej wszelkie takie kontakty uniemożliwić. Sam snuje plany zerwania, ale nie może pogodzić się z myślą, że Albertyna mogłaby go opuścić. Ta miłość to wieczne podchody, niesnaski, intrygi…

01.09.2015 10:00

Polecam Biblionetkę, bo... – wyniki konkursu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Koniec wakacji oznacza koniec konkursu wakacyjnego. Spośród dziesiątki nominowanych odpowiedzi wybraliście zwycięzców. Zgodnie z zapowiedzią pakiety trzech książek otrzymają trzy najlepsze i najpopularniejsze komentarze. Tym razem wyjątkowo zwycięzców będzie więcej!

Pierwsze miejsce ex aequo zajmują dot59 (1) oraz imarba (7) – obie Panie zdobyły po 38 głosów. Drugie miejsce z 30 głosami zdobyła Fraternite (4). Trzecie miejsce na podium z 22 głosami zajmuje odpowiedź numer (10) autorstwa użytkownika eubz.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wszystkie miłe i kreatywne odpowiedzi. Biblionetka dzięki takim komentarzom staje się jeszcze lepszym miejscem dla miłośników książek i literatury.

Czwórce zwycięzców wysłałam prywatną wiadomość, proszę o odpowiedź z adresem do wysłania nagrody! ;)

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: