Wiadomości

Wybierz okres czasu:

05.05.2015 13:49

Najlepsze książki domagające się wznowienia, czyli "bestsellery według Louriego"

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mamy już pierwszą subiektywną listę "Bestsellerów według użytkowników Biblionetki". Przygotował ją dla nas Louri, który dodał do listy krótki komentarz – jako że wyjaśnia on kwestie wyboru, pozwalam sobie przytoczyć go w całości:

"Najlepsze książki domagające się wznowienia"

Na poniższej liście umieściłem 10 świetnych książek, których nie ma już w księgarniach i ze względu na ich wspaniałość nikt też raczej nie chce pozbywać się ich z biblioteczki, lub też są to dzieła już zapomniane, a kiedyś cenione - więc domagają się wznowienia:

1. Trylogia "Władca Pierścieni" w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej - legendarne tłumaczenie, bez psucia nazw, opisów i bardzo dobrze oddające klimat Tolkienowskiego cyklu.

2. Lolita (Nabokov Vladimir (pseud. Sirin W.)) w tłum. Roberta Stillera, razem z jego uwagami, które pozwalają spojrzeć na ogromną erudycję autora i dostrzec przenikanie tej powieści przez całość kultury ludzkiej.

3. Inkwizycja hiszpańska (Kamen Henry) najsłynniejsza bodajże monografia o zawsze budzącej wiele kontrowersji instytucji kościelnej.

TU ZNAJDZIECIE CAŁĄ LISTĘ LOURIEGO

05.05.2015 08:34

Z forum wzięte: Książkowe wspomnienia z kwietnia 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mamy już maj, w związku z czym na naszym forum rozpoczęła się rozmowa o książkach, które przeczytaliśmy w kwietniu. Jak zwykle w podsumowujących dyskusjach, bierze w niej udział wielu użytkowników, co przekłada się na liczbę postów (137 komentarzy w cztery i pół dnia) i liczbę osób przyglądających się dyskusji (temat doczekał się już blisko 2700 wizyt).

Trudno się dziwić popularności tego tematu – wśród wymienianych przez Was książek są perełki, które łatwo przegapić w zalewie premier (tym bardziej że często są to książki spoza półek z napisem "Bestsellery"). A ponieważ interesujących książek nigdy za wiele – zachęcamy do dodawania własnych "dokonań" oraz czytania, co nowego dorzucili inni BiblioNETkowicze.

CAŁY WĄTEK ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

04.05.2015 15:17

Cały czas rośniemy - kwietniowe wyniki Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kwiecień był kolejnym dobrym miesiącem dla naszego serwisu. W ciągu minionych 30 dni na nasze strony trafiło ponad 250 tysięcy internautów – ponad 25% więcej niż w kwietniu 2014 roku.

Biblionetka.pl była odwiedzana 340 tysięcy razy, a czytelnicy obejrzeli w sumie prawie 3 250 000 stron. Średni czas wizyty wzrósł do blisko 14 minut, co każe sądzić, że wielu z Was znalazło coś interesującego dla siebie.

W kwietniu na stronach BiblioNETka.pl pojawiło się:
– 52 wiadomości ze świata książki,
– około 90 recenzji,
– blisko 850 not redakcyjnych i cytatów z książek,
– około 2300 komentarzy,
– do grona zarejestrowanych użytkowników dołączyło 550 osób,
– katalog książek powiększył się o prawie 1100 pozycji, a katalog autorów o około 500 nowych twórców.

 

04.05.2015 12:06

Co się czyta w USA - lista bestsellerów „New York Timesa”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Sześć premier na liście i jeden powrót do „piętnastki” to całkiem dużo jak na jeden tydzień, ale... trudno oczekiwać by nowe powieści na dłużej zagościły na liście (a w każdym razie na jej czołowych miejscach). Pierwsza książka z nowej serii Baldacciego znalazła się na pozycji lidera, zajmując miejsce pikującej (zgodnie z oczekiwaniami) Nory Roberts. Trudno jednak spodziewać się, że w kolejnym tygodniu wciąż tam będzie. Za to nie można wykluczyć, iż ponownie zobaczymy na prowadzeniu fenomen pierwszego półrocza – „The Girl on the Train”. Do pierwszej piątki powrócił Doerr, co cieszy – bo oznacza, że dobra książka może się świetnie sprzedawać.

LISTA BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA (beletrystyka)

1. David Baldacci - MEMORY MAN - nowość

Poczatek nowej serii książkowej prezentującej przygody policjanta Amosa Deckera – byłego gracza NFL, który w wyniku doznanego w młodości urazu głowy nie jest w stanie niczego zapomnieć. Poza nowym bohaterem, w powieści znajdziemy wszystko, za co lubimy (lub nie) Davida Baldacciego.

2. Paula Hawkins - THE GIRL ON THE TRAIN - 15 tydzień na liście (bez zmian)

Już drugi tydzień debiutancki thriller psychologiczny Pauli Hawkins znajduje się na pozycji wicelidera. Czy powróci na szczyt? To w dużej mierze zależy od premier nadchodzącego tygodnia (mało prawdopodobne, by Baldacci utrzymał czołową pozycję).

3. Greg Iles - THE BONE TREE - nowość

Prokurator Penn Cage (to już szóste czy siódme spotkanie z tym bohaterem w prozie Cage'a, chociaż nie zawsze odgrywał on pierwszoplanową rolę), próbując odnaleźć ojca, staje na drodze Ku-Klux-Klanu

ZOBACZ CAŁĄ LISTĘ BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA

04.05.2015 09:21

XXV Giełda Książki Bibliotecznej w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W dniach 18 - 22 maja Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza na XXV Giełdę Książki Bibliotecznej. Impreza odbędzie się  w holu bibliotecznym przy wejściu głównym, a stoiska będą czynne od 10 do 18.

Tak jak co roku bibliotekarze zaoferują Wrocławianom do kupienia kilka tysięcy używanych książek – są wśród nich publikacje wycofane z bibliotek oraz przyjmowane przez cały rok od tych, którzy nie mają już na nie miejsca w domu. Na tegorocznej giełdzie będzie, jak zawsze, dużo książek z literatury pięknej polskiej i obcej, a także publikacje z różnych dziedzin, wśród nich m.in. zbiór poradników z serii „Sam naprawiam samochód” (Wydawnictwa Komunikacji i Łączności) oraz bogaty wybór książek okolicznościowych z okazji komunii czy urodzin dziecka

Dolnośląską Bibliotekę Publiczną znajdziecie pod adresem Rynek 58 (świat realny) lub http://www.wbp.wroc.pl/ (świat wirtualny).

03.05.2015 07:27

Nominacje do nagrody PTWK - „Najpiękniejsze książki roku”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Sąd Konkursowy 55. Konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na „Najpiękniejsze Książki Roku 2014” w składzie: prof. Stanisław Wieczorek (przewodniczący), prof. Janusz Fogler, Ryszard Kryska, Piotr Młodożeniec, Andrzej Tomaszewski, prof. Mieczysław Wasilewski oraz Rene Wawrzkiewicz nominował do nagród i wyróżnień 117 tytułów. 

W poszczególnych kategoriach nominowano: 

– literatura piękna – 11 tytułów

– książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka) – 27 tytułów

– książki matematyczne, przyrodnicze, medyczne – jury nie nominowało żadnej książki

– książki dla dzieci i młodzieży – 35 tytułów

– podręczniki, materiały edukacyjne i szkoleniowe – 3tytuły

– słowniki, encyklopedie, leksykony, poradniki – 3 tytuły

– albumy – 16 tytułów

– katalogi, wydawnictwa bibliofilskie i inne – 22 tytuły

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się podczas 6 Warszawskich Targów Książki, w czwartek 14 maja o godzinie 14, na Stadionie Narodowym w Warszawie – sala Barcelona w Centrum Konferencyjnym.

Zobaczcie książki nominowane w poszczególnych kategoriach

Źródło: ptwk.pl

02.05.2015 08:16

Królowie niemieckiego kryminału po raz pierwszy w Polsce

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

8 maja 2015 w Instytucie Goethego w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie z duetem Volker Klüpfel i Michael Kobr, którzy są autorami kryminałów o komisarzu Kluftingerze. Będzie to ich pierwsza wizyta w naszym kraju, a spotkaniu towarzyszyć będzie premiera kolejnego „Kluftingera” (tytuł: „Serdeczna krew”).

Volker Klüpfel i Michael Kobr to nie tylko autorzy uznanych kryminałów, ale także najzabawniejszy duet pisarski w Niemczech. Głównym bohaterem kryminałów ich autorstwa jest komisarz Kluftinger. Pisarze wspólnie stworzyli postać inteligentnego, choć pozornie fajtłapowatego komisarza, komicznego i nieco staroświeckiego (charakteryzują go zamiłowanie do regionalnych bawarskich potraw, dystans do wszelkich technicznych nowinek i lęk przed nieboszczykami). Postać komisarza, niesamowite przypadki oraz błyskotliwy humor składają się na to, że seria ma ogromne rzesze fanów, nie tylko wśród miłośników gatunku. W kraju pisarzy, gdzie ukazało się osiem tomów powieści o Kluftingerze, sprzedanych zostało już 5 milionów książek, a trzy tytuły zostały zekranizowane. Druga wydana w Polsce książka, „Operacja Seegrund” (tłumaczenie Agnieszka Hofmann), została wyróżniona przez portal granice.pl i znalazła się wśród najciekawszych książek 2012 roku w kategorii kryminał. Akcja wszystkich powieści rozgrywa się w jednym regionie geograficznym na południu Niemiec – w Allgäu, gdzie poszczególne miejsca opisywane w książkach stały się turystycznymi atrakcjami.

Siła duetu to nie tylko doskonała literatura, ale także spotkania z czytelnikami, które bardziej przypominają kabaretowe spektakle niż tradycyjne wieczory literackie. Podczas nich autorzy spierają się, śpiewają i z ogromnym talentem odgrywają poszczególne postaci z książek. Instytut Goethego wspólnie z Wydawnictwem Akcent organizuje pierwsze tournee pisarzy po Polsce – 8 maja 2015 roku spotkanie z Volkerem Klüpfelem i Michaelem Kobrem odbędzie się w siedzibie Goethe-Institut w Warszawie. Dzień wcześniej, 7 maja, pisarze spotkają się z czytelnikami z Krakowa.

Wstęp na spotkanie jest wolny od opłat.

01.05.2015 12:21

Najpopularniejsze czytatki ubiegłego tygodnia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kontynuujemy cykl artykułów prezentujących najpopularniejsze „czytatki” użytkowników Biblionetki. Obecne zestawienie obejmuje teksty dodane pomiędzy 18 a 24 kwietnia i muszę przyznać, że nie będzie ono zbyt obszerne. Przyczyna jest bardzo prosta – we wspomnianym tygodniu tylko jedna „czytatka” wzbudziła Wasze zainteresowanie:

Zabawy z Google - czytatka rozrywkowa (Xapax 2.0)

Tym razem Xapax napisał czytatkę zupełnie niezwiązaną z literaturą, ograniczając się do opisania zabawnych efektów, które można uzyskać korzystając z Google'a. Niby nie na temat, a przyciągnęła ponad 250 użytkowników.

01.05.2015 12:21

Empik ogłosił listę bestsellerów pierwszego kwartału 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W pierwszym kwartale 2015 r. osoby robiące zakupy w Empiku (zarówno przez internet jak i w salonach) najchętniej sięgały po beletrystykę. Najwyższy udział w tym segmencie miała literatura piękna, a w pierwszej piątce najpopularniejszych gatunków znalazły się też fantastyka, kryminał, literatura obyczajowa i literatura erotyczna. Szczególnie ta ostatnia (za sprawą premiery kinowego "Greya") odnotowała wysokie wzrosty. Ponadto dużą dynamiką wzrostu zainteresowania wykazały się kryminały (to z kolei zasługa Zygmunta Miłoszewskiego)

Kolejne dwie kategorie o najwyższych udziałach w sprzedaży to literatura młodzieżowa (głównie za sprawą pseudoksiążek Keri Smith - „Zniszcz ten dziennik” i „To nie jest książka”) oraz literatura dla dzieci.

Od kilku lat systematycznie rośnie popularność poradników oraz książek kucharskich. Tytuły, po które najchętniej sięgali klienci Empiku, to „Bóg nigdy nie mruga” oraz „Jesteś cudem” autorstwa Reginy Brett. Najlepiej sprzedająca się pozycja poświęcona kuchni to prezentująca wegańskie przepisy „Jadłonomia”. Chętnie czytamy także biografie i literaturę faktu. Tu ostatnio najchętniej sięgaliśmy po biografię Ewy Demarczyk „Czarny anioł” oraz „Amerykę po kawałku” Marka Wałkuskiego.

Zobacz "Top listy Empik" w I kwartale 2015 roku w kategoriach literatura piękna, literatura dziecięca i literatura młodzieżowa:
 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: