Wiadomości

Wybierz okres czasu:

16.05.2015 12:00

Noc Muzeów 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Chociaż Noc Muzeów nie jest bezpośrednio związana z literaturą (w większości przypadków), to obok takiego wydarzenie nie można przejść obojętnie. Dlatego przypominamy, że dzisiejsza noc, to okazja by w wielu polskich miejscowościach wejść do muzeów, galerii i innych instytucji związanych z kulturą za darmo lub za symboliczną opłatą. Można też wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących.

Warto dodać, że tej nocy będzie można obejrzeć wiele miejsc, do których dostęp jest zazwyczaj ograniczony lub całkowicie zamknięty. Dlatego nie zastanawiajcie się, tylko zbierajcie rodzinę / znajomych i korzystajcie z dobrodziejstw Nocy Muzeów. Ze względu na obfitość atrakcji, nie jesteśmy w stanie przedstawić Wam programu nocy w każdej miejscowości - dlatego warto zajrzeć TUTAJ by przekonać się na jakie atrakcje możecie liczyć w swoim mieście.

UWAGA: Kraków, Opole i Wsola zorganizowały Noc Muzeów już wczoraj.

16.05.2015 06:09

Przyznano nagrodę im. Kapuścińskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagroda za reportaż literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2015 rok, została podzielona pomiędzy autorów dwóch książek. Laureatami tegorocznej nagrody zostali Swietlana Aleksijewicz za "Czasy secondhand" i Michał Olszewski za "Najlepsze buty na świecie".

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora. W tym roku jury nagrody pod przewodnictwem Macieja Zaremby-Bielawskiego oceniało 84 zgłoszone książki. Dziesięć z nich dostało nominacje do nagrody - listę nominowanych przypominamy poniżej.

„Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” Swietłany Aleksijewicz (wyd. Czarne),

„Najlepsze buty na świecie” Michała Olszewskiego (Czarne),

„Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej (Znak),

„Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei” Izy Michalewicz (Wyd. Zwierciadło),

„Cudowna” Piotra Nesterowicza (wyd. Dowody na istnienie),

„Krótki przystanek w drodze z Auschwitz” Gorana Rosenberga (Czarne),

„Oczy zasypane piaskiem. Notatki z Palestyny” Pawła Smoleńskiego (Czarne),

„Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji” Witolda Szabłowskiego (Agora),

„Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii” Drauzio Varelli (Czarne)

„Angole” Ewy Winnickiej (Czarne).

15.05.2015 17:04

Premiera książki „Czarny kwiat” na Warszawskich Targach Książki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Miło nam poinformować, że na Warszawskich Targach Książki odbędzie się premiera powieści Czarny kwiat (Kim Young-ha (Kim Youngha)). Książka jest objęta naszym patronatem.

O czym opowiada „Czarny kwiat”?

Kiedy w 1904 roku wybucha wojna japońsko-rosyjska i Japonia dokonuje aneksji Korei, tysiące Koreańczyków wyrusza w poszukiwaniu lepszego życia do nieznanego dotychczas kraju – Meksyku. Jednak już na początku podróży emigranci dowiadują się, że ich marzenia o dostatnim życiu za granicą są tylko iluzją: ramię w ramię z Majami będą pracować jak niewolnicy na plantacjach agaw. Co ich czeka w Meksyku? Jak sobie poradzą w obcym kraju i czy mają szansę na powrót? Powieść „Czarny kwiat” opisuje fragment prawdziwej, choć rzadko opowiadanej historii Korei.

Książkę poleca Wioletta Grzegorzewska:

Czarny kwiat to poruszająca powieść historyczno-przygodowa o emigracji, miłości, niewolnictwie i walce o wolność. Kim Young-ha z epickim rozmachem i niesłychaną precyzją języka odsłania mało znany w dziejach Korei moment, gdy po wojnie z Japonią w 1904 roku tysiące Koreańczyków opuszcza swój kraj w poszukiwaniu nowego życia na innym kontynencie. Co ich spotkało po wyczerpującej podróży przez ocean? Jak wyglądało ich życie na hacjendach w Meksyku i dlaczego chcieli stworzyć nowe państwo w dżungli? Przeczytajcie tę fascynującą książkę.

15.05.2015 10:13

„Rosyjska” lista przebojów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nasza użytkowniczka, zandra5, przygotowała listę przebojów opartą na książkach dotyczących Rosji. Oto jak uzasadniła swój wybór:

"Rosji rozumem nie pojmiesz" - lista książek o Rosji

Każdy, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się Rosją, zna ten cytat autorstwa Fiodora Tiutczewa. Owszem, Rosję zrozumieć trudno. Jako rosjoznawca z zamiłowania i wykształcenia chciałabym przedstawić użytkownikom Biblionetki moją subiektywną listę książek dotyczących Rosji- być może pomoże ona choć w niewielkim stopniu zrozumieć ten kraj. W zestawieniu zebrałam głównie literaturę faktu (poza jednym wyjątkiem).

1. Historia Rosji (Bazylow Ludwik)

Historia Rosji od czasów prehistorycznych do rozpadu Związku Radzieckiego (w wydaniu uzupełnionym o materiały Pawła Wieczorkiewicza). Najlepsza pozycja dotycząca historii Rosji- omówiono nie tylko wydarzenia historyczne, ale także zagadnienia z zakresu polityki wewnętrznej i zagranicznej, gospodarki, rozwoju społecznego i kulturalnego. Pozycja obowiązkowa.

2. Polacy i Rosjanie: 100 kluczowych pojęć (< praca zbiorowa / wielu autorów >)

Zbiór szkiców napisanych przez polskich i rosyjskich intelektualistów próbujących znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących kwestii, które na zawsze zdeterminowały stosunki polsko-rosyjskie.

3. Matrioszka Rosja i Jastrząb (Jastrzębski Maciej)

Rosja w pigułce. Nazwałabym książkę "Rosja dla początkujących". Maciej Jastrzębski pisze o wszystkim: o kulturze, polityce, gospodarce, religii, tajemnicach Kremla, moskiewskim metrze, diamentach i podboju kosmosu. Nie boi się pisać na tematy delikatne, trudne i/lub kontrowersyjne, m.in.: stosunki rosyjsko-czeczeńskie, zatonięcie Kurska, katastrofa smoleńska.

CAŁA „ROSYJSKA” LISTA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

14.05.2015 20:30

Rusza Europejska Noc Literatury

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przez najbliższy miesiąc w 24 miastach Europy odbywać się będą wydarzenia związane z projektem Europejska Noc Literatury. Głównym celem tej imprezy, zapoczątkowanej w 2009 roku przez Stowarzyszenie EUNIC, jest promowanie dobrej literatury i dobrych tłumaczeń literackich.

To niezwykłe wydarzenie prezentuje jak najszerszej publiczności niepublikowaną dotąd twórczość współczesnych pisarzy europejskich z różnych krajów, piszących w różnych językach i różnej stylistyce. Publiczne czytania w wykonaniu znanych osób, organizowane w niezwykłych lokalizacjach często niekojarzonych z literaturą, pozwalają odbiorcom doświadczyć mocy prozatorskich opowieści w zupełnie nowy sposób.

Wczoraj w Londynie nastąpiła inauguracja tegorocznej imprezy - sześciu europejskich pisarzy czytało swoje dzieła w przekładzie na angielski. Wśród zaproszonych była polska poetka i prozaiczka, Wioletta Grzegorzewska. Towarzyszyli jej twórcy z Danii, Francji, Włoch, Słowenii i Hiszpanii. Wieczór poprowadziła Rosie Goldsmith - dziennikarka BBC.

Europejska Noc Literatury organizowana jest w Polsce od dwóch lat. W tym roku odbędzie się we Wrocławiu (w czerwcu). Dokładny program nie jest jeszcze znany.

 

14.05.2015 17:30

Zagłosuj na najlepszą historyczną książkę 2015 roku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Rozpoczął się plebiscyt „Historia Zebrana”, w którym internauci i eksperci wybierają najlepsze książki historyczne w Polsce. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody. Plebiscyt organizowany jest przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl.

W tej edycji plebiscytu aż 35 publikacji walczy o tytuł najlepszej książki historycznej I półrocza 2015 r. Wskazywać swoich faworytów można w trzech kategoriach: „w rolach głównych" (książki biograficzne), „okiem badacza” (książki naukowe)  oraz „historia niebanalna” (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy). Głosować można na stronie projektu Historia zebrana.

Wyboru najlepszych publikacji historycznych dokonują internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z: redaktorów obydwu serwisów, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.  W tym roku konkurs i plebiscyt „Historia zebrana” przeprowadzany jest w dwóch półrocznych edycjach. Pierwszy etap głosowania, w którym wybierane są tytuły nominowane do nagrody, zakończy się 31 maja. Drugi etap, w którym ogłoszone zostaną nominacje i spośród nominowanych książek zostaną wybrani zwycięzcy pierwszego półrocza rozpocznie się 4 czerwca. Zakończenie zmagań nastąpi 25 czerwca. Ponadto spośród zwycięzców w I i II półroczu wyłonione zostaną następnie publikacje, które otrzymują tytuł najlepszej książki historycznej roku.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu. Wśród głosujących internautów rozlosujemy atrakcyjne nagrody książkowe. W puli nagród, które trafią do uczestników plebiscytu, znaleźć będzie można publikacje, zgłoszone do udziału w naszym plebiscycie. Do rozdania jest  60 egzemplarzy książek

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” organizowany jest od 2009 roku. Celem tej inicjatywy jest wybór najciekawszych i najbardziej dopracowanych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Od 2011 roku przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl.

14.05.2015 12:44

Trzynasta „Lista potencjalnych bestsellerów”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Akcja „Lista potencjalnych bestsellerów według BiblioNETkowiczów” ciągle żyje. O ile nie popełniliśmy błędów w obliczeniach, ta propozycja jest już trzynasta. Nie wygląda na to, żeby miała być „pechową trzynastką”. Wręcz przeciwnie – Anna Ściężor zebrała w niej książki, których trudno nie polubić:

1. 1453: Upadek Konstantynopola (Crowley Roger) - książka historyczna, ale napisana tak, że czytelnik czuje się emocjonalnie zaangażowany w rozpaczliwą, pełną napięcia sytuację nieuchronnie zbliżającego się do upadku miasta.

2. Duma i uprzedzenie (Austen Jane) - moje pierwsze literackie spotkanie z twórczością Jane Austen, powieść pełna ciekawych postaci, oczywiście wątków romantycznych i humoru. Pomimo -przeczytania później kilku innych książek Austen, ta pozostaje ulubioną (na drugiej pozycji plasuje się „Emma”).

3.Godzina zero (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - wiele książek Christie mogłabym umieścić na tej liście, ale ta należy do moich ulubionych. Jak zazwyczaj u Christie są tu: zawikłana zagadka kryminalna, ciekawe postacie, a poza tym panuje w tej książce specyficzny pełen napięcia nastrój.

ZOBACZCIE CAŁA 13 LISTE POTENCJALNYCH BESTSELLERÓW WEDŁUG BIBLIONETKOWICZÓW

13.05.2015 15:33

„Edgar” dla „Pana Mercedesa” Stephena Kinga

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pan Mercedes (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)), wydana czerwcu ubiegłego roku książka mistrza horroru Stephena Kinga została wyróżniona prestiżową nagrodą im. Edgara Allana Poe przyznawaną najlepszym powieściom kryminalnym. „Pan Mercedes” to pierwszy kryminał w karierze Kinga. Opowiada  o Billu Hodgesie, emerytowanym gliniarzu, próbującym z pomocą dwójki niezwykłych przyjaciół schwytać zamachowca, który wjechał w tłum ludzi skradzionym mercedesem.

W Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros. W czerwcu do księgarń trafi jej kontynuacja pt. „Znalezione nie kradzione”. Nie tak dawno w sieci pojawiła się również oficjalna informacja o adaptacji filmowej powieści – w formie serialu (pisaliśmy o tym w wiadomościach: „Pan Mercedes” Kinga jako serial).

Nagrody im. Edgara Allana Poe, w skrócie nazywane „Edgarami”, przyznawane są corocznie od 1946 roku przez organizację Mystery Writers of America (Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Kryminałów). Laureatami w pozostałych kategoriach zostali w tym roku m.in.:

– Tom Bouman, „Dry Bones in the Valley” – najlepszy debiut powieściowy,
– Chris Abani, „The Secret History of Las Vegas” – najlepsza książka oryginalna w miękkiej okładce,
– William Mann, „Tinseltown: Murder, Morphine, and Madness at the Dawn of Hollywood” – najlepszy kryminał faktu,
– J.W. Ocker, „Poe-Land: The Hallowed Haunts of Edgar Allan Poe” – najlepsza biografia,
– Gillian Flynn, „What Do You Do?” – najlepsza nowela,
– Kate Milford, „Greenglass House” – najlepsza książka dla młodzieży do 18 lat,
– James Klise, „The Art of Secrets” – najlepsza książka „młodych dorosłych” (od 18 do 24 lat).

Nagrody specjalne Wielkiego Mistrza trafiły do Jamesa Ellroya i Lois Duncan.

Pełną listę zwycięzców znajdziecie na stronie „Edgarów”.

 

13.05.2015 12:00

Ostatnia (a może nie) część „przebojowej” trylogii Louriego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Louri zaprotestował przeciwko zakończeniu naszej akcji prezentowania "potencjalnych bestsellerów" przysyłając trzecią listę. Tym razem zatytułował ją: "Świetne lektury, których nie poznałbym bez BiblioNetki". Udzielając mu pełnego wsparcia (bardzo nam się podobają Wasze listy i jak widać po komentarzach pod zestawieniami, innym Biblionetkowiczom również), przekazujemy mu głos:

Polecanki, recenzje, czytatki, dyskusje, namowy Biblionetkowiczów, tropy literackie, wertowanie katalogu - to dlatego puchną schowki, ale i dlatego poznać można cudowne, niezapomniane, wartościowe lektury. Poniżej moja najlepsza (mniej więcej) dziesiątka z drobnym komentarzem:

1. Atlas zbuntowany (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa)) - pewnego razu ujrzana na szczycie zestawienia "poleć mi książki!" z wynikiem 99% - bez pudła! Dopiero po lekturze okazało się, że jej filozofię wyznaje także mój faworyt Goodkind Terry.

2. Historia twojego życia (Chiang Ted) - podobnie jak 1., ale tym razem zestaw genialnych opowiadań SF - z prawdziwie wybitnym tytułowym, na styku fantastyki, językoznawstwa i filozofii.

3. Pięć małych świnek (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - autorkę znałem i lubiłem już wcześniej, ale nie sięgnąłbym po tę znakomitą powieść, gdyby nie Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"

TU ZNAJDZIECIE CAŁĄ LISTĘ LOURIEGO

12.05.2015 18:21

Lista przyszłych bestsellerów z przymrużeniem oka

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj bardzo interesujące (tak ciekawe, że trafiło do zakładki "Zobacz koniecznie!") zestawienie przygotowane przez ketyow. Przygotował on dla Was zestawienie książek, które wkrótce mogą stać się bestsellerami na naszym rynku. Jednak nie bądźcie zaskoczeni jeżeli nigdy nie znajdziecie ich w naszych księgarniach, bo... domyślcie się sami. A teraz oddajemy głos autorowi:

"Przedstawione tu książki nie są jeszcze dostępne u nas w sprzedaży, osiągnęły natomiast ogromny sukces za oceanem (lub za Bugiem) i należy się spodziewać, że wkrótce również na półkach naszych księgarni zastąpią obecne, kontrowersyjne bestsellery."

1. "To nie jest ebook" Srerri Kovalsky - książka, jak sama nazwa wskazuje, nie jest ebookiem. Ciężko określić dlaczego znalazła się w tym zestawieniu, bo książką też nie jest. Być może stało się tak dlatego, że autorka samozwańczo określiła się pisarką. Żeby podkreślić sens tytułu, księgarnie sprzedają książkę jedynie w formie elektronicznej, w postaci plików mp3 i jpg.

2. "Skasuj ten dziennik" Srerri Kovalsky - kolejny bestseller wspomnianej autorki. Tym razem poszła o krok dalej, namawiając nas do skasowania zakupionego utworu. Książka, choć bardzo wysoko w rankingach, nie osiągnęła poteżnego sukcesu swojej poprzedniczki, gdyż do zaleceń zastosowali się także nieuważni księgarze, kasując ją ze swych serwerów.

3. "50 razy z Sashą Grey" James El. Autor książki opisuje w postaci szczegółowego, pełnego pikanterii dziennika, swoje przygody erotyczne ze znaną aktorką porno. Dość nietypowe są tu czas i miejsce akcji: wydarzenia obejmują kilkanaście godzin lotu między Europą a Ameryką Północną, po tym jak autor poznał aktorkę w samolocie.

ZOBACZ CAŁĄ LISTĘ BESTSELLERÓW WEDŁUG KETYOWA

12.05.2015 14:17

Wkrótce poznamy nominacje do Nagrody im. Szymborskiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już za trzy dni poznamy nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Ogłoszenie listy nazwisk nastąpi w Krakowie, 15 maja o godz. 11.00, podczas konferencji prasowej w ogrodzie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Do tegorocznej edycji zgłoszono 214 książek, których lista znajduje się na stronie internetowej Nagrody.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej jest przyznawana co roku za najlepszą książkę poetycką. Składają się na nią statuetka oraz 200 tys. zł. Do konkursu zgłaszane są tomy poezji wydane w języku polskim (także przekłady). Jeśli laureatem jest autor obcojęzyczny, nagrodę – w wysokości 50 tys. zł – otrzymuje również tłumacz zwycięskiego tomu.
Laureatami w 2013 roku zostali ex aequo Krystyna Dąbrowska (za „Białe krzesła”) i Łukasz Jarosz (za „Pełną krew”), a w 2014 roku – Julia Hartwig (za tom „Zapisane”).

12.05.2015 09:39

Audiobookowa lista potencjalnych bestsellerów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już nam się wydawało, że znudziliście się naszą "bestsellerową" akcją, a tymczasem wczoraj dotarły do nas cztery kolejne listy. Na pierwszy ogień idzie zestawienie nietypowe, bo "audiobookowe". Przygotowała je dla nas Vikt, która bez zbędnych wstępów zaprezentowała swoją "dziesiątkę". Co i my teraz czynimy:

1. Dynastia Miziołków

Książka sama w sobie jest zabawną i wesołą lekturą, a dodając jeszcze Artura Barcisia mamy przepis na audiobook dla dzieci i dorosłych – najlepiej wysłuchany wspólnie w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Polecam tę książkę do słuchania każdemu (przede wszystkim dorosłym) i jeszcze nie usłyszałam żadnych reklamacji. Dodam jeszcze, że ten audiobook mam cały czas na swoim sprzęcie do słuchania (tak jak i patrz punkt 2) – chcę je mieć cały czas pod ręką.

2. Służące

Według mnie właśnie od tego tytułu warto zacząć przygodę z audiobookiem. Trójgłos lektorek i arcyciekawa fabuła. A pani Guzik w roli Minie – mistrzostwo!

3. Harry Potter

Interpretacja Piotra Fronczewskiego znakomita! Nawet mój tata, który oględnie mówiąc nie jest fanem fantastyki i literatury młodzieżowej po wysłuchaniu odcinka z rozgrywkami quidditcha powiedział: CO to był za mecz!

ZOBACZCIE CAŁĄ AUDIOBOOKOWĄ LISTĘ VIKT

11.05.2015 19:55

6 Warszawskie Targi książki tuż, tuż...

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Szóste Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 14-17 maja 2015 roku na Stadionie Narodowym. Przez cztery dni na Stadionie Narodowym nowości i bestsellery prezentować będzie ponad 850 wystawców (600 polskich) z 29 krajów. Swój dorobek przedstawi blisko 800 znakomitych autorów z kraju i zagranicy, odbywać się będą spotkania, dyskusje, debaty, wykłady i prezentacje. Nie zabraknie też atrakcji literacko-artystycznych.

Gościem honorowym tej edycji Targów jest Francja, dzięki czemu do Polski przyjechało kilkunastu znanych twórców książek i komiksów francuskich, wśród których największymi gwiazdami będą Eric-Emmanuel Schmitt, Bernard Werber i Pierre Lemaitre. Wyjątkowym akcentem polsko-francuskim na Warszawskich Targach Książki będzie wystawa "Jerzy Giedroyc i jego dzieło", upamiętniająca dziedzictwo Jerzego Giedroycia, twórcy paryskiej „Kultury” i Instytutu Literackiego.

Na targach spotkać będzie można wielu popularnych autorów z Polski, takich jak: Bohdan Butenko, Jerzy Bralczyk, Iwona Chmielewska, Sylwia Chutnik, Anna Czerwińska-Rydel, Dorota Gellner, Katarzyna Grochola, Julia Hartwig, Józef Hen, Michał Jagiełło, Wojciech Karpiński, Grzegorz Kasdepke, Marek Krajewski, Dorota Masłowska, Małgorzata Piekarska, Mariola Pryzwan, Andrzej Stasiuk, Małgorzata Strzałkowska, Marcin Szczygielski, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska, Agnieszka Tyszka, Vincent V. Severski, Józef Wilkoń, Małgorzata Warda i wielu innych.

Miłośnicy komiksów będą mieli swój sektor na Targach (Festiwal Komiksowa Warszawa), a w nim znajdą strefę autografów, liczne spotkania (w tym z Lewisem Trondheimem oraz Johnem Lymanem) prezentacje i warsztaty dla wielbicieli gatunku.

Na „konkursową” część programu Targów składa się ponad dwadzieścia wydarzeń, a wśród nich nominacje do: Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej GRYFIA, Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki IKAR, Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagroda Dziennika Gazety Prawnej Economicus, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa”, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną i Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 55. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”, Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka” czy Konkursu Plastycznego dla dzieci „Bazgroł”.

Dopełnieniem Warszawskich Targów Książki są Wirtualne Targi Książki, zaplanowane w dniach 11-24 maja pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl. Ich zaletą jest dłuższy czas trwania i większa dostępność – każdy internauta może je odwiedzić w dowolnym momencie, bez ograniczeń i konieczności wychodzenia z domu.

11.05.2015 15:09

Jeszcze jedna lista przebojów (z historią Polski) w tle

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już myśleliśmy, że nie doczekamy się kolejnych list Waszych przebojów, a tu niespodzianka. Rbit podesłał nam bardzo interesującą listę wymarzonych bestsellerów z historią Polski w tle. Zatem bez zbędnych ceregieli oddajemy głos autorowi:

Chciałbym polecić mój subiektywny wybór książek z historią Polski w tle, napisanych przez Polaków (z małym wyjątkiem). Staram się zwrócić uwagę na kilku mniej znanych autorów (głównie płci pięknej), którzy jednak warci są poznania. Dlatego brakuje wielu "tuzów" tego typu powieści, jak Sienkiewicz, Gołubiew, Bunsch czy Dobraczyński

1. Korona śniegu i krwi (Cherezińska Elżbieta)

Fenomen ostatnich lat. Pani Cherezińska wywindowała nieco zapomnianą powieść historyczną na listy bestsellerów. Łączy solidną pracę z materiałem źródłowym z narracją rozrywkową we współczesnym stylu. W przypadku tej powieści w tle mamy arcyciekawe życie króla Przemysła II

2. Mord na zamku (Klunder Małgorzata)

Kryminał historyczny, w którym para przesympatycznych małżonków rozwiązuje tajemnice śmierci Ludgardy, żony króla Przemysła II. Autorka na razie mało znana, ale wróżę jej wielką karierę - właśnie wydała pierwszy tom sagi rodzinnej, której bohaterowie bibliofile zakochani są w książkach Tolkiena.

3. Król: Powieść dla młodzieży z czasów Przemysława Pogrobowca (Gruszecka Aniela (pseud. Powalski Jan))

Absolutny unikat (tylko wydania przedwojenne, choć właśnie widzę, że na wiadomym serwisie aukcyjnym jest jeden egzemplarz za 10 zł). To książka dla dzieci o chłopaku przeniesionym w czasie, który przez kilka miesięcy towarzyszy królowi Przemysłowi II. Proste zdania, nieskomplikowana akcja, bez nachalnego dydaktyzmu dziecko pozna kilka postaci historycznych oraz stare słownictwo (barć, skot, szczytnik).

CIĄG DALSZY LISTY RBITA

11.05.2015 07:37

„Nowy wspaniały świat” według Spielberga

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Należące do Stevena Spielberga studio Amblin oraz stacja Syfy połączą swoje siły w celu stworzenia telewizyjnej adaptacji książki „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya.

Telewizja Syfy i studio Amblin wyprodukują na jej podstawie serial. Jego scenarzystą będzie Leslie Bohem. Syfy liczy na stworzenie monumentalnej produkcji telewizyjnej, która stanie się znakiem rozpoznawczym stacji.

Książka Aldousa Huxleya opublikowana została w 1932 roku i do dziś uchodzi za jedną z najważniejszych w historii literatury. Choć zaliczana jest do powieści science fiction, zdecydowanie  wymyka się takim prostym ocenom. „Nowy wspaniały świat” to jedna z najsłynniejszych antyutopii, jej akcja osadzona jest w dalekiej przyszłości, świecie bez ubóstwa, wojny i chorób. W tym świecie ludzie korzystają z pełnej swobody, a nieokiełznany konsumpcjonizm jest na porządku dziennym.

Powieść Huxleya zostało już dwukrotnie zekranizowana, jednak zarówno wersja z 1980, jak i ta z 1998 roku okazały się nieudane. Także w Polsce sięgnięto po książkę, realizując krótkometrażowy film niezależny.

 

10.05.2015 17:43

Niedziela z Waszymi listami przebojów - część III

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przyszedł czas na ostatnią część niedzielnych prezentacji Waszych list przebojów - nie mamy już więcej prywatnych wiadomości z  propozycjami zestawień, ale nie oznacza to, że nie możecie ich wciąż przysyłać. Póki co, "last but not least" (przepraszamy za angielszczyznę, ale w polskim języku nie brzmi ono tak dobrze), czyli lista ilia . I od razu oddajemy głos autorce:

"Ponieważ od lat interesuję się zdrowym odżywianiem, lista którą zaprezentuję będzie składała się w większości z książek o tej tematyce. Ale na początek trzy inne książki, które też są godne polecenia."

1. Księga Tura (Białczyński Czesław (pseud. San Jan))

2. Księga Ruty (Białczyński Czesław (pseud. San Jan)) - są to ogromne księgi z pięknymi ilustracjami traktujące o mitologii Słowian. Interesujemy się mitologią starożytnych Greków i Rzymian, skandynawską itd., a mitologii ze swojego kręgu kulturowego nie znamy i nawet chyba większość ludzi myśli, że takowej nie ma. Szkoda tylko, że książki te można dostać jedynie w sklepie wydawnictwa.

3. Wywiad z historią (Fallaci Oriana) - wywiady słynnej włoskiej dziennikarki i pisarki przeprowadzone z osobistościami świata polityki i władzy lat 70-tych XX wieku, m.in. z cesarzem Etiopii Hajle Syllasje, szachem Persji Mohammadem Rezą Pahlawi, premier Indii Indirą Gandhi, premier Izraela Goldą Meir, sekretarzem stanu USA Henry Kissingerem.

ZOBACZ CAŁĄ LISTĘ JOYEUSE

10.05.2015 13:06

Niedziela z Waszymi listami przebojów - część II

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kontynuując niedzielną prezentację Waszych list przebojów, wracamy do zestawienia Louriego. Zgodnie z bestsellerowymi trendami kinowymi ("Zmierzch", ostatni "Harry Potter", kolejne "Igrzyska śmierci"), Louri przygotował dla nas wszystkich sequel. Jakie są tego efekty? Zobaczcie sami.

"Bestsellery domagające się ponownego wydania część II ":

1. Jesień średniowiecza (Huizinga Johan) słynna monografia przybliżająca niemityczne realia (schyłku) epoki, na temat której wyobrażenia to głównie "mroki średniowiecza"

2. Obłęd (Krzysztoń Jerzy) trudna, ale ważna fabularyzowana opowieść o przeżyciach autora dotkniętego epizodem psychotycznym

3. Plugawy ptak nocy (Donoso José) swego czasu jedna z głośniejszych książek z nurtu realizmu magicznego, nasycona turpizmem i groteską

A TU ZNAJDZIECIE CAŁY SEQUEL LOURIEGO

10.05.2015 09:43

Niedziela z Waszymi listami przebojów - część I

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Postanowiliśmy, że dzisiejszą niedzielę przeznaczymy na prezentację przesłanych przez Was list potencjalnych bestsellerów. W naszej skrzynce czekają teraz na prezentację trzy takie zestawienia i dziś chcemy je opublikować. Ranek powitacie z listą użytkowniczki o wdzięcznym nicku mafia, której przy okazji gratulujemy prawie 11-letniej obecności na BiblioNETce:

"Trudno wybrać 10 bestsellerów, skoro istnieje tyle fascynujących książek. Wybrałam więc moją bestsellerową dziesiątkę z tych książek, które najwyżej oceniłam. Część z tych książek jest na półce, a te których jeszcze nie ma, prędzej czy później się na niej znajdą":

1. „Kompania braci” Stephen E. Ambrose - każdemu miłośnikowi literatury wojennej mogę śmiało polecić. Bohaterowie są ciekawi, niekoniecznie znani z kart podręcznikowych. Ale w końcu w wojnie brali udział nie tylko znani generałowie.

2. „Semper Fi” W. E. B. Griffin – pierwszy tom cyklu „Korpus”. Cykl ten poświęcony jest amerykańskiej piechocie morskiej. Z książką się nie nudziłam, a Ken McCoy jest jednym z moich ulubionych bohaterów książkowych.

3. „Hrabia Monte Christo” Aleksandra Dumas ojca – książka niejednokrotnie przenoszona na ekran, więc tytuł na pewno jest znany. Jedna z tych powieści, z którymi nie da się nudzić. A sposób w jaki Edmund Dantes rozliczył się z tymi, przez których znalazł się w zamku If... Warto przeczytać.

ZOBACZCIE CAŁĄ LISTĘ MAFII

09.05.2015 15:08

Dwie listy Małego Nosorożca

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

malynosorozec przygotował dwie listy. Jako miłośnik fantastyki postanowił jedno zestawienie poświęcić dziełom z tego gatunku. Druga lista obejmuje pozostałe książki. Obydwa zestawienia zawierają obszerne uzasadnienia – co tak przypadło nam do gustu, że postanowiliśmy zawiesić je w dziale „Zobacz koniecznie”..

Listy prezentujemy zgodnie z zamierzeniem autora – od dziesiątego do pierwszego miejsca.

Lista książek z szeroko pojętej fantastyki:

10. Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz

Polska fantastyka, która wymyka się schematom. Świetny świat i bohaterowie. A przede wszystkim mnogość zaskoczeń. Autor serwuje nam ucztę dla wyobraźni i zawsze ma jakiegoś asa w rękawie. Wszystkie cztery tomy utrzymane na takim samym poziomie, a po skończonej lekturze ma się ochotę na więcej.

9. Metro 2033, 2034 – Dmitry Glukhovsky

Postapo na najwyższym poziomie. Ciągle rozwijające się Uniwersum, w którym najlepsze są właśnie dwie pozycje pomysłodawcy serii. W Metro 2033 mamy różnorodność wszystkiego: mutantów, frakcji, ideologii, zagrożeń, bohaterów. Książka napisana jest z rozmachem i wciąga od początku do końca. W Metro2034 autor postawił na zupełnie inne rozwiązania: akcja i twardy bohater. Obydwie pozycje mają w sobie fragmenty, które na długo zapadają w pamięć, i do których chce się wracać.

8. Niuch (Świat Dysku) – Terry Pratchett

Jaką pozycję wybrać z tej fantastycznej serii? Bo, że Świat Dysku musiał znaleźć się na liście było oczywistością. Więc drogą dedukcji: najlepsza seria, to ta o Straży (Marchewa, Vimes, Detrytus, Nobby – wymieniać dalej?). A teraz najlepsza książka. Hmmm… Ciężka sprawa. Więc ta, która ostatnimi czasy wzbudziła we mnie najwięcej emocji. Proste: „Niuch”. Idealnie wyważone elementy humorystyczne z tymi poważnymi. Prawdziwa perełka. Zresztą… polecam cały Świat Dysku, który ma swoje lepsze i gorsze (tych jest na szczęście mniej) powieści, ale naprawdę warto poznać wszystkie.

ZOBACZCIE DALSZY CIĄG LIST MALEGONOSOROZCA

09.05.2015 09:49

Rusza festiwal literacki Czytanie Pomorza.

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już wkrótce rusza druga edycja festiwalu literackiego Czytanie Pomorza. Jego motywem przewodnim są w tym roku "korzenie" (w zeszłym roku była to „biblioteka” - eksplorowano prywatne księgozbiory pomorskich literatów).

Czytanie Pomorza to festiwal poświęcony literaturze pomorskiej – powstającej w tym regionie zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. W trakcie festiwalu zastanowimy się, co determinuje charakter literatury powstającej na Pomorzu i jak ten region odbija się w literaturze. Poszukiwane będą także teksty bazowe dla tożsamości regionu. Organizatorzy szczególnie zainteresowani są korespondencją na linii Pomorze-pisarze/pisarki.

W ramach festiwalu podjęte zostaną m. in. następujące tematy: tożsamość literacka Pomorza, polska literatura marynistyczna, twórczość Guntera Grassa, Pomorze pisarek. Wśród gości znajdą się Stefan Chwin, Paweł Huelle, Anna Janko, Andrzej Kasperek, Andrzej Fac, Ewa Graczyk, Barbara Piórkowska, Mieczysław Abramowicz.

Organizatorzy zapraszają również na wycieczki po Pomorzu (cykl „Literackie wizje lokalne”) pod przewodnictwem Daniela Odiji, Magdaleny Grzebałkowskiej, Krystyny Chwin i Andrzeja Kasperka.

Ponadto, w trakcie festiwalu zaprezentowane zostaną „Legendy pomorskie”, zebrane z terenów Pomorza Środkowego w XIX wieku przez Ottona Knoopa, w multimedialnej adaptacji Daniela Odiji i Marcina Dymitera.

ZOBACZCIE PROGRAM FESTIWALU LITERACKIEGO CZYTANIE POMORZA

08.05.2015 15:21

Kolejna subiektywna lista potencjalnych bestsellerów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Bardzo nas cieszy odzew na naszą akcję. Chociaż to już trzecia lista w dniu dzisiejszym, to nie udało nam się zmniejszyć "zapasów". Na prezentację czekają cztery kolejne (i bardzo się z tego cieszymy). Tym razem przekazujemy Wam do przeczytania listę od dot59. I od razu oddajemy jej głos:

Dołączam się do akcji tworzenia listy Biblionetkowych bestsellerów (albo raczej potencjalnych bestsellerów, bo widzę, że dla dotychczasowych respondentów, podobnie jak i dla mnie, częściej są to książki wydane ostatni raz kilka, kilkanaście albo kilkadziesiąt lat temu). Jak tu wybrać tę dziesiątkę spomiędzy stu kilkudziesięciu moich szóstek... Więcej niż połowa to pozycje niewznawiane w ciagu ostatniego półwiecza albo wznawiane bardzo rzadko.

1. Ciała i dusze (Meersch Maxence van der) – poruszająca, mocna opowieść o dokonywaniu życiowych wyborów i o tym, że lekarz też człowiek, a człowiek to z definicji nie anioł.

2. Cud generalny: Powieść nadziei (Páral Vladimir) – rzecz o tym, że wszyscy szukamy miłości, choć nie zawsze wiemy, jak ją znaleźć, a jeszcze rzadziej, jak ją utrzymać; gorzka i ironiczna, co nie znaczy, że nie wzruszająca.

3. Komu bije dzwon (Hemingway Ernest) – mam to gdzieś, że niepoprawna politycznie, bo ważniejsze jest, że pokazuje, jak znaleźć sens życia w bezsensie wojny, nawet jeśli to życie miałoby potrwać jeszcze tylko kilka dni. I uczy, jak można opisać scenę erotyczną, nie używając terminologii anatomiczno-fizjologicznej.

ZOBACZ CAŁE ZESTAWIENIE DOT59

08.05.2015 09:40

Weekendowe imprezy z książką w Lublinie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W najbliższy weekend Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza” zaprasza na swoje imprezy, które odbędą się w Lublinie:

1. Lubelskie Spotkania z Komiksem (http://lszk.pl)

Jedyny w Lublinie festiwal poświęcony sztuce komiksu już w ten weekend! W sobotę w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Peowiaków 12 (budynek Centrum Kultury), a w niedzielę w Domu Kultury Narnia przy ul. Lwowskiej 12 można będzie oddać się swoim pasjom związanym z komiksem. A już w piątek o godz. 20 w DK Narnia zapraszamy na wernisaż wystawy prac komiksowych dwójki artystów: Daniela Grzeszkiewicza i Katarzyny Babis.

2. Spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem

Odbędzie się ono o godz. 17.30 w Filii nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Leonarda 18. Podczas spotkania będzie można posłuchać opowieści autora o jego inspiracjach twórczych i planach wydawniczych, jak również otrzymać autograf.

3. Piątek z grami planszowymi i karcianymi (nie do końca książkowe, ale też fajne)

Tradycyjnie jak co tydzień w Domu Kultury Narnia przy ul. Lwowskiej 12 odbywają się spotkania poświęcone grom planszowym i karcianym. W godzinach 17 – 22 można przyjść, pograć w gry i świetnie się bawić z innymi miłośnikami wspólnego grania.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

 

08.05.2015 06:14

Subiektywne listy bestsellerów, czyli co Biblionetkowicze chcieliby widzieć w takich zestawieniach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W związku z dyskusją, jaka wywiązała się pod wiadomością prezentująca bestsellery sieci EMPIK, postanowiliśmy dać każdemu użytkownikowi szansę przedstawienia swojej własnej listy książkowych przebojów. Każdy z Was może przysłać do nas prywatną wiadomość zawierającą listę 10 tytułów wraz z krótkim uzasadnieniem, dlaczego akurat one się na niej znalazły. Uzasadnienia nie muszą być rozsądne – w końcu nie zawsze rozsądek kieruje naszymi decyzjami zakupowymi. W miarę możności prosimy o listy składające się z tytułów dostępnych w księgarniach,  chociaż nie jest to konieczne. W końcu od czego mamy Allegro i wymianę książek na BiblioNETce?

Przesyłane przez Was „wymarzone listy” będziemy prezentowali w wiadomościach i na stronie głównej naszego serwisu. Dlaczego nie w wątku na forum? To proste – chcemy Wasze zestawienia prezentować tak, żeby mogły one dotrzeć do szerszego grona użytkowników, a strona główna to jedna z najczęściej odwiedzanych stron naszego serwisu. Ponadto w ten sposób chcemy przetestować możliwość wpływania użytkowników BiblioNETki na kształt wiadomości.

UWAGA: Nie mamy nic przeciwko temu, żeby swoje listy bestsellerów przysyłały większe i mniejsze księgarnie, a nawet wydawnictwa. Zastrzegamy sobie jednak prawo wybierania list do publikacji (np. nie zaakceptujemy tych, które będą na 100 mil zalatywały prymitywną autopromocją).

07.05.2015 18:38

Rok 2015 Rokiem Rafała Wojaczka.

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Rafał Wojaczek – polski poeta i prozaik, zaliczany do grona poetów wyklętych – urodził się 6 grudnia 1945 roku w Mikołowie, w znanej i poważanej w mieście rodzinie. Zmarł we Wrocławiu w nocy z 11 na 12 maja 1971 roku śmiercią samobójczą.

Pragnąc upamiętnić 70. rocznicę urodzin autora, Instytut Mikołowski ustanowił rok 2015 Rokiem Rafała Wojaczka. W ramach obchodów przygotowano spotkania i wydarzenia poświęcone poecie i jego twórczości – na pierwsze z nich Instytut Mikołowski zaprasza już w maju.

7 maja o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie poświęcone życiu i twórczości Rafała Wojaczka, w którym wezmą udział badacze i krytycy literaccy: Konrad Wojtyła (Uniwersytet Szczeciński), prof. Romuald Cudak (Uniwersytet Śląski), prof. Piotr Śliwiński (Uniwersytet  im. A. Mickiewicza – Poznań), dr hab. Tomasz Kunz (Uniwersytet Jagielloński). Rozmowę z zaproszonymi gośćmi przeprowadzą Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk.

8 maja o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie autorskie jurorów  XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka, w którym wezmą udział: Konrad Wojtyła, Piotr Gajda oraz Waldemar Jocher. Podczas tego wydarzenia zostanie ogłoszony tegoroczny  werdykt jury konkursu.

Kolejna część spotkań odbędzie się w grudniu, w rocznicę urodzin poety.

 

07.05.2015 10:18

Subiektywna lista bestsellerów według Poka

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

No i mamy kolejną subiektywną listę bestsellerów (a w kolejce czekają już trzy następne). Tym razem przygotował ją Pok. I żeby nie przeciągać od razu oddajemy mu głos:

"Bardzo spodobał mi się pomysł na stworzenie subiektywnej lisy książek, które użytkownicy portalu widzieliby na szczytach sprzedaży. Lubię takie inicjatywy. Postanowiłem wybrać 10 książek, które wiele dla mnie znaczą. Z ich dostępnością w większości przypadków nie powinno być problemu. Są to książki znane i cenione. O ich jakości świadczy chociażby wysoka średnia na serwisie. Każda z pozycji łączyła się dla mnie z ucztą intelektualną i jednocześnie wielką przyjemnością płynącą z lektury. Postarałem się wybrać takie tytuły, aby ten sam autor nie powtarzał się dwa razy.

1. Archipelag GUŁag 1918-1956: Próba analizy literackiej (Sołżenicyn Aleksander) Nie spotkałem się z drugim utworem literackim, który tak wyczerpująco i bogato przedstawiłby omawiany temat. Znakomity styl oraz wiele mądrych uwag czynią z "Archipelagu" prawdziwe dzieło będące zarazem świadectwem wielkiej zbrodni na ludzkości.

2. Koniec jest moim początkiem (Terzani Tiziano). Umierający ojciec, wspaniały reporter, opowiada synowi o swym życiu. Czyni to w sposób tak urzekający, że chłonąłem tę opowieść całym sobą. Cudowna książka.

3. Król szczurów (Clavell James). Clavell opierając się o własne przeżycia napisał fascynującą i genialnie skonstruowaną powieść chodzącą mi po głowie w jeszcze kilka dni po lekturze.

ZOBACZCIE CAŁĄ LISTĘ POKA

07.05.2015 08:10

Najpopularniejsze czytatki ubiegłego tygodnia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy trzecie wydanie cotygodniowej listy najpopularniejszych „czytatek” użytkowników Biblionetki. Dzisiejsze zestawienie obejmuje teksty dodane w dniach 25 kwietnia – 1 maja. W tym przedziale czasowym dodaliście piętnaście czytatek, z których przypominamy trzy cieszące się największym zainteresowaniem:

Czytatka-remanentka IV 15 (dot59)

Dot59 przygotowała dla Was osiem minirecenzji kwietniowych lektur. Warto zajrzeć do tej czytatki, bo Dot59 sięga po bardzo zróżnicowane lektury i potrafi dobrze uzasadnić swoją ocenę.

To samo, ale inaczej (Marylek)

Dwa cytaty z dwóch różnych książek i nic ponadto – ale to wystarczyło, by pokazać, w jak różny sposób można przedstawić tę samą historię.

And Polglish For All... (Xapax 2.0)

Xapax lubi skakać po tematach. Tym razem przygotował „czytatkę” o zapożyczeniach językowych, dzieląc je na trzy grupy (dobre, obojętne i złe). Temat trafił w Wasze gusta, o czym świadczy blisko 550 wizyt i kilkanaście komentarzy.

06.05.2015 18:49

Ogłoszono nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru ogłosiła siódemkę nominowanych w corocznym konkursie na najlepszą polską powieść kryminalną. Nagroda zostanie przyznana już po raz dwunasty. Jej wręczenie odbędzie się 30 maja 2015 roku we Wrocławiu, podczas gali Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Laureat oprócz statuetki otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 zł, ufundowaną przez Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia.

Do Nagrody Wielkiego Kalibru 2015 nominowano następujące powieści:
- Katarzyna Bonda, „Pochłaniacz" (Wydawnictwo Muza),
- Wojciech Chmielarz,  „Przejęcie" (Wydawnictwo Czarne),
- Mariusz Czubaj,  „Martwe popołudnie" (Wydawnictwo Albatros),
- Ryszard Ćwirlej,  „Błyskawiczna wypłata" (Wydawnictwo Zysk i Ska),
- Zygmunt Miłoszewski,  „Gniew" (Wydawnictwo W.A.B.),
- Małgorzata Sobieszczańska,  „Z ostatniej chwili" (Wydawnictwo Oficynka),
- Marcin Wroński,  „Kwestja krwi" (Wydawnictwo W.A.B.).

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru, przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału wybitnym twórcom gatunku, w tym roku trafi do rąk jednego z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy, autora dwóch cykli kryminałów, trzykrotnego zdobywcy Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej - Håkana Nessera

Jak już wspomnieliśmy, nagroda zostanie wręczona 30 maja podczas uroczystej Gali, która jest integralną częścią Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Niestety jest to impreza zamknięta (tylko z zaproszeniami). Jednak dzień wcześniej – w piątek, 29 maja - jurorzy spotkają się z nominowanymi, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji osobiście ich przepytać. Spotkanie to będzie mógł zobaczyć każdy.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru byli:  Marek Krajewski, Paweł Jaszczuk, Marek Harny, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska i Marcin Wroński.

 

06.05.2015 17:38

Lista bestsellerów „New York Timesa” – literatura faktu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na liście prezentującej bestsellery literatury faktu pojawiły się tylko dwie nowości, ale za to naprawdę interesujące (nie zdziwię się, jeżeli na dłużej pozostaną w czołówce). Poza tym mieliśmy tydzień spadków (aż 11 książek poleciało w dół). Pomijając intrygujące nowości, nie działo się nic ciekawego.

LISTA BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA (literatura faktu)

1. Dana Perino - AND THE GOOD NEWS IS... – nowość

Współpracowniczka Fox News i sekretarz prasowy George W. Busha wspomina w tej książce swoje życie prywatne i zawodowe, dzieląc się tym, czego się przez lata nauczyła.

2. David Brooks - THE ROAD TO CHARACTER - 2 tydzień na liście (spadek -1)

Książka o tym, jakie znaczenie mają uprzejmość i szczerość w dzisiejszym, materialistycznym świecie.

3. Jon Krakauer - MISSOULA - nowość

Książka omawiająca poważny problem gwałtu dokonanego przez bliskiego znajomego na przykładzie prawdziwego zdarzenia w mieście Missoula.

ZOBACZ CAŁĄ LISTĘ BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA

06.05.2015 11:22

Lista potencjalnych bestsellerów według Aquilli

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mamy kolejną listę potencjalnych bestsellerów (a w zasadzie "Listę 10 książek domagających się wznowienia, bo Aquilla chce je mieć na półce" - to oficjalny tytuł nadany przez autorkę zestawienia). Tym razem autorem jest Aquilla, a książki, które wybrała trudno znaleźć w księgarniach, antykwariatach i na internetowych aukcjach. Autorka zastrzegła, że książki ułożyła w kolejności losowej, bo jak wskazuje tytuł zestawienia, one wszystkie musza trafić na jej półkę

1. Kwiaty dla Algernona (Keyes Daniel) - klasyka science-fiction. Średnia 5.17, Hugo, Nebula... a książka nadal pozostaje legendą, bo nigdy jej na żywo nie widziałam.

2. Nie taki straszny wilk (Mowat Farley) - opowieść o wilkach i człowieku próbującym je zrozumieć. Gratka dla miłośnika przyrody, jeśli uda się ją w ogóle znaleźć

3. Jaki jest tytuł tej książki? (Smullyan Raymond) - zagadki logiczne, trenowanie mózgownicy. Ale że ten sport akurat nie jest zbyt popularny, to książki już od dawna nie ma w księgarniach

A TU ZNAJDZIECIE PEŁNĄ LISTĘ AQUILLI

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: