Wiadomości

Wybierz okres czasu:

29.04.2015 17:11

Tomasz Różycki w Liryce extra

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Bohaterem  kolejnej odsłony projektu Liryka extra jest Tomasz Różycki – poeta, tłumacz, eseista.

„Pisarze są różni, niektórzy z nich to cyniczne typy. Tak jak w każdym innym ludzkim postępowaniu, chodzi o to, aby zachować godność, być uczciwym i pisać w miarę możliwości z udziałem dobrych, a nie złych uczuć” - mówi poeta.

Wiersze Tomasza Różyckiego  w oryginale i przekładzie Bernharda Hartmann na język niemiecki, a także rozmowę z poetą o pisaniu poezji  można przeczytać na stronie projektu „Liryka extra”.

Na stronie można też obejrzeć animację MRÓWKI I REKINY, autorstwa Anity Kwiatkowskiej-Naqvi do wiersza Tomasza Różyckiego.

29.04.2015 12:08

Co się czyta w USA – lista bestsellerów „New York Timesa”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pomimo pięciu nowości, miniony tydzień nie przyniósł „trzęsienia ziemi”. Chyba że uznamy za nie utratę fotela lidera przez „The Girl On The Train”. Jednak wydarzenie to przestanie być niespodzianką, gdy weźmiemy pod uwagę, że stało się to na rzecz Nory Roberts. Grono miłośników tej pisarki błyskawicznie nabywa jej nowe książki, windując je po premierze na sam szczyt zestawień sprzedażowych. Jednak w kolejnych tygodniach książki pani Nory pikują w dół w imponującym tempie. Co ciekawe, poza książką Roberts, powieści w pierwszej piątce nie należą do grupy „kontynuacji”. Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby był to stan permanentny, bo „sequele” potrafią zabić kreatywność nawet najlepszych autorów.

LISTA BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA (beletrystyka)

1. Nora Roberts - THE LIAR - nowość

Niezmordowana Nora Roberts zrzuciła z piedestału Paulę Hawkins. Jednak biorąc pod uwagę tematykę, opowieść ze Smoky Mountain raczej nie zagrzeje miejsca na szczycie.

2. Paula Hawkins - THE GIRL ON THE TRAIN - 14 tydzień na liście (spadek -1)

Po wielu tygodniach na szczycie debiutancki thriller psychologiczny Pauli Hawkins oddał pozycję lidera. Jednak trzeba się liczyć z jego szybkim powrotem na pierwsze miejsce.

3. Harlan Coben - THE STRANGER - 4 tydzień na liście (awans +1)

Nowy thriller Cobena nie jest „zyliardową” częścią jakiegoś popularnego cyklu. Jednak historia mężczyzny, którego życie zmienia się całkowicie, gdy na jaw wychodzi długo ukrywana tajemnica, świetnie radzi sobie wśród bestsellerów. To najlepszy dowód, że nie trzeba w nieskończoność eksploatować sprawdzonych miejsc i postaci.

PEŁNE ZESTAWIENIE BESTSELLERÓW NEW YORK TIMES (BELETRYSTYKA)

29.04.2015 09:24

Przyznano Nagrodę Literacką m.st. Warszawy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Andrzej Stasiuk, Urszula Kozioł, Anna Piwkowska oraz duet Elżbieta Markowska i Katarzyna Naliwajek-Mazurek to laureaci 8. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.  Nagrodę w najważniejszej kategorii, „Warszawski Twórca”, przyznano pisarzowi Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. Ten jednak odmówił przyjęcia wyróżnienia i zostanie ona przeznaczona na stypendia dla młodych literatów.

Przewodniczący jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Andrzej Makowiecki, powiedział podczas gali: „Jury zdecydowało, że w tym roku tytuł Warszawskiego Twórcy i 100 tys. zł. przypadnie Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. Pisarz, zawiadomiony o tym przeze mnie, oświadczył, że odmawia przyjęcia tej nagrody i dodał, że pragnie się powstrzymać od wyjaśniania tej odmowy. Jury deklaruje pełne poszanowanie deklaracji pisarza i nie zamierza komentować tej sytuacji. Suma nagrody zostanie przeznaczona na stypendia dla młodych literatów”.

ZOBACZCIE LAUREATÓW W INNYCH KATEGORIACH

28.04.2015 18:44

Empik zaprasza do Wrocławia na spotkanie z Olgą Tokarczuk

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już jutro, 29 kwietnia, o godzinie 19.30 fani twórczości Olgi Tokarczuk będą mieli okazję spotkać się z autorką takich książek, jak: „Prawiek i inne czasy”, „E.E.” czy „Dom dzienny, dom nocny”. Podczas spotkania, które odbędzie się we wrocławskiej Renomie, Olga Tokarczuk opowie o swojej najnowszej książce – „Księgach Jakubowych”.

Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci – „Księgi Jakubowe” imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory i zapachy, a także obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm oraz islam.

„Księgi Jakubowe” to powieść nie tylko o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Olga Tokarczuk jest jedną z najpopularniejszych polskich pisarek współczesnych. Urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Pisze powieści obyczajowe, scenariusze, a także poezję. W 2008 roku za powieść „Bieguni” otrzymała Literacką Nagrodę Nike. Wyróżniona została także Paszportem Polityki oraz Nagrodą Fundacji im. Kościelskich.

28.04.2015 12:45

Amerykańskie bestsellery według „New York Timesa” – literatura faktu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Po „szaleństwie” z ubiegłego tygodnia, sytuacja na liście bestsellerów literatury faktu nieco się uspokoiła. Tylko trzy nowości (w tym lider zestawienia), powstrzymane spadki w grupie „weteranów” (zajmują teraz miejsca między czwartym a jedenastym) i brak powrotów na listę. Cisza przed burzą czy oznaka kolejnej stabilizacji? Po cichu liczymy na to pierwsze.

LISTA BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA (literatura faktu)

1. David Brooks - THE ROAD TO CHARACTER - nowość

Przemyślenia dotyczące znaczenia uprzejmości i szczerości w dzisiejszym, materialistycznym świecie.

2. David Fisher - BILL O'REILLY'S LEGENDS AND LIES - 2 tydzień na liście (awans +1)

Legendy Dzikiego Zachodu przez pryzmat kłamstw i zafałszowań dotyczących ich bohaterów. Ile prawdy zawierają opisy sławnych postaci z tamtych czasów.

3. Erik Larson - DEAD WAKE - 6 tydzień na liście (spadek -1)

Ostatnie chwile „Lusithanii” według Erika Larsona - autora światowego bestsellera „Diabeł w Białym Mieście”.

ZOBACZ CAŁĄ LISTĘ BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA

28.04.2015 06:18

Przyznano „Gwarancje Kultury"

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Doroczne nagrody TVP Kultura dla najciekawszych osobowości i zjawisk w kulturze minionego sezonu rozdano – po raz dziesiąty – w dziewięciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, muzyka – jazz, rock i inne, sztuki wizualne, kultura w sieci oraz Supergwarancja Kultury.

W kategorii literatura nagrodzono Olgę Tokarczuk za „Księgi Jakubowe”: „Za dzieło na miarę wielkiej powieściowej tradycji, za nowe odczytanie historii Polski, odkrycie jej wielokulturowości, złożoności dziejów oraz mechanizmów decydujących o losach narodów. Za powieść, w której misterny realizm splata się z mistycyzmem”.

O przyznaniu nagród zadecydowali redaktorzy TVP Kultura, na podstawie nominacji zgłoszonych przez krytyków współpracujących z kanałem. Laureata w kategorii „kultura w sieci” tradycyjnie wybrali internauci.  Laureatami tegorocznych Supergwarancji zostali Peter Gelb – dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz reżyser teatralny Krystian Lupa.

 

27.04.2015 11:21

Kuchnia Kraju Porannej Ciszy, czyli „Tradycje kulinarne Korei”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kuchnia koreańska przypomina kocioł, do którego różne ludy i plemiona dorzuciły swoje ulubione składniki. Chiński ryż i herbata, mandżurska soja, mongolskie pierogi oraz mocny alkohol destylowany, chilli z Nowego Świata i japońskie sushi. Na przestrzeni wieków mieszały się w owym kotle smaki, zapachy i techniki kulinarne, tworząc niezwykłą kuchnię Kraju Porannej Ciszy. Sztukę kulinarną będącą ogniwem łączącym kontynent azjatycki z Wyspami Japońskimi.

Czy pamiętacie rewelacyjną książkę Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek pt. „Japońskie słodycze”, objętą przez serwis BiblioNETka patronatem medialnym? Książka zdobyła główną nagrodę Gourmand World Cookbook Awards oraz tytuł najlepszej książki na świecie w kategorii kuchnia japońska w 2013 r. Kilka dni temu ukazała się nowa publikacja autorki - „Tradycje kulinarne Korei”. Również, tak jak jej poprzedniczka, jest bogato ilustrowana  (niemal 300 zdjęć). Ciekawe opowieści o kuchni koreańskiej splatają się z historią i kulturą mieszkańców Półwyspu Koreańskiego. Autorka zaprezentowała też przepisy na popularne narodowe dania.

27.04.2015 08:54

Z forum wzięte: Randka z Agathą Christie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na początku tego roku misiak297 zainicjował akcję „Rendez-vous z Agatą Christie”. Bodźcem do działania było spotkanie, na którym czworo miłośników twórczości pani Agathy przekonywało piątą osobę do zagłębienia się w stworzony przez nią świat kryminałów.

Akcja polega na tym, żeby raz na miesiąc czy dwa sięgnąć po którąś z książek Christie (lub o Agacie Christie). Jako że angielska autorka napisała ich niemało, jest w czym wybierać. Tempo rozwoju wątku (prawie 100 komentarzy i 3000 odsłon) wskazuje, że inicjatywa się spodobała. Ponieważ podoba się ona i redakcji BiblioNETki (z chęcią czytamy i oglądamy przygody Poirota), zdecydowaliśmy się zaprezentować ją na stronie głównej naszego serwisu.

Całą dyskusję możecie prześledzić TUTAJ

26.04.2015 18:58

Anthony Doerr laureatem Nagrody Pulitzera

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Anthony Doerr został laureatem Nagrody Pulitzera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród w USA. Przyniosła mu ją powieść „All the Light We Cannot See" („Światło, którego nie widać"), opowiadająca o miłości niewidomej Francuzki i niemieckiego żołnierza podczas II wojny światowej. W Polsce książka ukaże się 23 września.

„Światło, którego nie widać” to druga powieść autora, który publikuje rzadko, ale skutecznie. Już za debiutancki zbiór opowiadań „The Shell Collector" (2002) otrzymał m.in. Barnes & Noble Discover Prize i nagrodę Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Sukces odniosła także pierwsza powieść „About Grace" (2004) i kolejny zbiór „Memory Wall" (2011).

Prawdziwy rozgłos w Stanach dała mu jednak dopiero ubiegłoroczna powieść „All the Light We Cannot See". To sprzedażowy fenomen - książka jest na szczycie listy bestsellerów „New York Timesa" od 30 tygodni, w ostatnim notowaniu na piątym miejscu (Bestsellery tygodnia „New York Timesa” - beletrystyka). Portal Goodreads uznał ją za najlepszą książkę 2014 roku w kategorii „Historical Fiction”. Książka znalazła się także wśród nominowanych do National Book Award. Tu możemy się pochwalić, że namawialiśmy do przeczytania tej powieści na wiele tygodni przed przyznaniem nagrody (np tu: Co się czyta w USA? Bestsellery New York Timesa).

26.04.2015 08:02

PIK zaprasza na debatę o przyszłości polskiej książki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Polska Izba Książki poinformowała o planowanej debacie dotyczącej perspektyw rozwoju polskiego rynku książki. Odbędzie się ona w Sejmie RP, 12 maja w godzinach 14-17 (szczegółowe informacje dotyczące przebiegu spotkania pojawią się 5 maja). O obecnej sytuacji rynku książki będą rozmawiać politycy, autorzy książek, wydawcy i księgarze. Celem debaty ma być określenie działań jakie należy podjąć by czytelnictwo w Polsce zaczęło znowu rosnąć.

Obserwując dyskusje na naszym forum i komentarze pod wiadomościami, da się zauważyć, że wielu z Was może takie spotkanie zainteresować. Jeżeli ktoś chce wziąć udział w debacie może skierować swoje zgłoszenie na adres biuro@pik.org.pl

 

25.04.2015 07:33

Nowa książka Pilcha

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

4 czerwca, nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się nowa powieść Jerzego Pilcha. „Zuza albo czas oddalenia”. Książka ta jest zapisem szaleńczej miłości sześćdziesięciolatka do dwudziestokilkuletniej blond piękności, odnalezionym przez Jerzego Pilcha w narciarskim bucie, na schodach jednej z warszawskich kamienic.

„Stary satyr i młodziutka nimfa – uparcie eksponujące ten motyw starożytne ludy wiedziały, co czynią”, powiada Jerzy Pilch i zasiada do spisania „summy erotycznej”, brawurowego traktatu miłosnego, w którym splatają się powieść i esej.

Za Zuzą, zwaną w pewnych kręgach Zmysłową Żanetą, bohater podąża w ciemne zaułki Warszawy, krainę męskiego pożądania. Jednak zatracenie w ramionach księżniczki solarium i silikonu nie oznacza wcale zatracenia poczucia humoru i ironii, z jaką bohater spogląda na swoje swawole – świadom swej groteskowości i zarazem powagi.
Pogoń za Zuzą budzi wspomnienie miłosnych początków: pierwszych młodzieńczych uniesień, pierwszej żony, pierwszej kochanki. Przeczucie końca miesza się z grzeszną, nieustraszoną miłością – do prostytutki o niebieskich oczach i blond włosach, której wierność jest wiernością wyższego rzędu, duchową, bo nie cielesną przecież.
„Zuza albo czas oddalenia” przełamuje granicę fikcji i życia relacją z placu boju, na którym miłość wydaje się już być dosłownie – na śmierć i życie. Ściśnięta między chwilą uniesienia a ostatnią kropką. Dla miłośników Pilcha - pozycja obowiązkowa.

24.04.2015 09:57

Jak występować, jak przemawiać - nowości wydawnictwa RM

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Nakładem Wydawnictwa RM ukazały się właśnie dwie publikacje adresowane do osób, które mają w planach publiczne wystąpienia. O tym, jak przemawiać przed publicznością opowiada Maciej Orłoś w książce „Jak występować i zabłysnąć”. Poprawnej wymowy uczy Mirosław Oczkoś w książce „Sztuka mówienia bez bełkotania i faflunienia”

Wkrótce też odbędą się spotkania autorskie z Maciejem Orłosiem:

27 kwietnia, godz. 18.00, Warszawa, Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122

29 kwietnia, godz. 18.00, Łódź, Empik Manufaktura, ul. Karskiego 5

23.04.2015 07:38

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto wywodzi się z Hiszpanii, a tytuł "światowego" otrzymało w 1997 roku (można powiedzieć, że właśnie stało się pełnoletnie). Dla miłośników literatury to data szczególna, bo tego dnia przypada rocznica śmierci dwóch wielkich twórców - Cervantesa i Szekspira, a także rocznica urodzin Nabokova.

W związku z obchodami Światowego Dnia Książki, w całej Polsce zorganizowano szereg imprez związanych z literaturą. Dla czytelników to dobra okazja by spotkać się z pisarzami i krytykami, kupić książki w niższej cenie lub wziąć udział w jednej z wielu imprez towarzyszących obchodom święta.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI O WYDARZENIACH ZWIĄZANYCH ZE ŚWIATOWYM DNIEM KSIĄŻKI

23.04.2015 06:48

PWN uznane za Qltową Markę

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Redakcja Biznes Trendy w dzienniku Rzeczpospolita oraz redakcja portalu ForumBiznesu.pl przyznała marce PWN tytuł Qltowa Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma.

Wyróżnienie to jest przyznawane markom, które cechuje między innymi: długoletnia tradycja, ugruntowana pozycja rynkowa, powszechna rozpoznawalność, niezmiennie wysoka jakość produktów oraz długoletnie zaufanie odbiorców. W analizach rynku, przygotowanych przez Organizatorów Programu, prowadzonego pod patronatem Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, marka PWN została oceniona bardzo wysoko. PWN jako marka od lat jest obecna w świadomości społecznej, będąc jednocześnie symbolem łączenia kolejnych pokoleń oraz marką kształtującą wartości kulturowe.

22.04.2015 20:58

Jacek Świdziński otrzymał pierwszą Literacką Nagrodę im. Henryka Sienkiewicza

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

18 kwietnia przyznano pierwszą Literacką Nagrodę im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej popowej powieści w Polsce. Jej laureatem został Jacek Świdziński za komiks „Zdarzenie. 1908”.

Do nagrody kandydowały popowe książki/komiksy wydane między 30 lipca 2013 a 30 lipca 2014 roku. Wśród nominowanych powieści znalazły się: „Szczęśliwa ziemia” Łukasza Orbitowskiego, „Sto dni bez słońca” Wita Szostaka, „Pochłaniacz” Katarzyny Bondy, „Haiti” Marcina Wrońskiego, „Cienioryt” Krzysztofa Piskorskiego, „Sezon burz” Andrzeja Sapkowskiego, „Fugazi Music Clab” Marcina Podolca, „Felix, Net i Nika, Sekret Czerwonej Hańczy” Rafała Kosika, „Zbrodniarz i dziewczyna” Michała Witkowskiego oraz oczywiście wspomniany na początku zwycięzca.

22.04.2015 09:00

Najpopularniejsze czytatki ubiegłego tygodnia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów, prezentujący najpopularniejsze „czytatki” dodane przez użytkowników Biblionetki. Będziemy tu przedstawiać wpisy, które wzbudziły największe zainteresowanie wśród użytkowników naszego serwisu.

Obecne zestawienie obejmuje „czytatki” dodane pomiędzy 11 a 17 kwietnia.

I'm Back (Xapax 2.0)

Powrót Xapaxa zainteresował wielu z Was. Jego czytatki nie zawsze dotykają tematów książkowych (a nawet szeroko rozumianej kultury), ale, jak się okazało, mają sporo czytelników.

ZOBACZ WIĘCEJ POPULARNYCH CZYTATEK

 

22.04.2015 08:44

Spokojnie, to tylko awaria

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jak zapewne wielu z Was zauważyło (sądząc po ilości korespondencji przychodzącej na skrzynkę pomocową, była to naprawdę duża grupa), w dniu wczorajszym Biblionetka „padła” na kilka godzin. Od dłuższego czasu nie mialiśmy poważniejszych awarii, więc wczoraj dopadły nas od razu dwie. Z tego powodu przerwa „w dostawie Biblionetki” była na tyle długa, że pojawiły się pytania, czy zniknęliśmy na zawsze. Jak widać - nie ma powodu do obaw. Nasz serwis znowu działa i ma się dobrze.

Jeszcze raz przepraszamy wszystkich, którzy nie mogli wczoraj skorzystać ze swojego ulubionego (grunt to skromność) serwisu. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by podobne przerwy nie przytrafiały się częściej. Ale wiecie, jak to jest - ten wredny Murphy ze swoimi prawami zawsze wtrąci swoje trzy grosze.

21.04.2015 12:46

Bestsellery tygodnia „New York Timesa” - beletrystyka

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na liście przebojów w kategorii beletrystyki dzieją się ciekawe rzeczy. Na czele niezmiennie trwa Paula Hawkins, ale na dalszych miejscach zmieniło się bardzo dużo. Przede wszystkim wszystkie nowości sprzed tygodnia (sześć sztuk, w tym trzy z pierwszej piątki) wypadły poza piętnastkę. Na ich miejsce pojawiło się az siedem nowości, ale tylko jedna w czołowej piątce (i jej też nie wróżę długiego żywota). Harlen Coben udowadnia, że warto pisać książki, nawet stereotypowe,  niebędące ciągiem dalszym. A dla równowagi - Nicholas Sparks dowodzi, że warto się sprzedać Hollywood.

LISTA BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA (beletrystyka)

1. Paula Hawkins - THE GIRL ON THE TRAIN - 13 tydzień na liście (bez zmian)

Kolejny tydzień na pierwszym miejscu listy bestsellerów „New York Timesa”. Już teraz można zaryzykować stwierdzenie, że debiutancki thriller psychologiczny będzie zaliczany do grona największych niespodzianek bieżącego roku.

2. Nicholas Sparks - THE LONGEST RIDE - 22 tydzień na liście (awans +4)

Po słabszym ubiegłym tygodniu, romantyczna historia dwóch zakochanych par powraca na podium. Bez wątpienia duża w tym zasługa ekranizacji, która od 10 kwietnia pokazywana jest w amerykańskich kinach (u nas film pojawi się w czerwcu).

3. Stuart Woods - HOT PURSUIT - nowość

Trzydziesta trzecia część tasiemca ze Stonem Barringtonem. Dwa kolejne tomy mają pojawić się w lipcu i październiku. Przy takim tempie trudno oczekiwać czegoś więcej niż czytadło do pociągu.

ZOBACZ CAŁĄ LISTĘ BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA (beletrystyka)

 

21.04.2015 05:23

Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na naszym forum funkcjonuje wątek zachęcający do czytania książek mało popularnych i rzadko ocenianych (przynajmniej przez użytkowników BiblioNETki). Dyskusja ciągnie się od 4 lat (bez jednego tygodnia) i liczy już sobie 567 komentarzy. O popularności tematu niech świadczy fakt, że na ten wątek zaglądano ponad 212 tysięcy razy (średnio 150 razy dziennie). Pomimo swojego "wieku" wątek nie wyczerpuje się – dlatego zapraszamy do dołączenia do tej ciekawej dyskusji i... do czytania książek, które są rzadziej oceniane.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI O "ZAPOMNIANYCH" KSIĄŻKACH

20.04.2015 18:59

Poezja do słuchania i oglądania

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czwarta edycja Festiwalu Miłosza to nie tylko doświadczenie poetyckie, ale również bogaty program muzyczny i filmowy. Jak wypadną wybitni poeci – Miron Białoszewski i Jurij Andruchowycz – w zetknięciu z muzykami sceny alternatywnej? Czy zaintryguje nas filmowe wspomnienie o Kornelu Filipowiczu? I co nam przekażą poeci z Litwy i Białorusi?

Wszystko zaczęło się od dźwięku. Dążę do tego, żeby to, co pisane, było zapisaniem mówionego. […] Zawsze uważałem poezję za coś do czytania na głos – tak swoją aktywność twórczą komentował Białoszewski, rozpoczynając rejestrowanie swoich utworów w kwietniu 1965 r. Nagrania poety z lat 60. nie były dotychczas znane szerokiej publiczności. Muzyczny projekt „Białoszewski do słuchu” wykorzystuje oryginalne nagrania poety oraz prezentuje inspirowane nimi słuchowiska stworzone przez przez młodych przedstawicieli muzyki alternatywnej: Patryka Zakrockiego,  Marcina Staniszewskiego, Asi Minę i Mikrokolektyw. To szczególne przedsięwzięcie literacko-muzyczne jest próbą przypomnienia mało znanych nagrań pozostawionych przez autora „Obrotów rzeczy”. Na pierwszą część koncertu w wykonaniu Asi Miny i Marcina Staniszewskiego można się wybrać do klubu Re (ul. Św. Krzyża 4) 14 maja o 21.30. Druga, z udziałem Patryka Zakrockiego i Mikrokolektywu, odbędzie się dwa dni później o tej samej porze i w tym samym miejscu.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT KRAKOWSKIEGO FESTIWALU

20.04.2015 15:22

Śladem książki – literacka gra miejska w ośmiu miastach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Empik przygotował niespodziankę specjalnie dla fanów kryminalnych zagadek – 26 kwietnia w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Szczecinie odbędą się gry miejskie oparte na fabułach książek, których akcja dzieje się w tych miastach. Zabawa jest elementem Festiwalu Literatury organizowanego przez Empik z okazji Światowego Dnia Książki.

Zadaniem uczestników będzie rozwiązywanie kryminalnych zagadek i wykonywanie zadań nawiązujących do poszczególnych powieści:

Warszawa – Zygmunt Miłoszewski: „Uwikłanie”

Wrocław – Marek Krajewski: „Koniec świata w Breslau”

Gdańsk – Katarzyna Bonda: „Pochłaniacz”

Kraków – Gaja Grzegorzewska: „Betonowy pałac”

Poznań – Joanna Jodełka: „Kamyk”

Katowice – Jakub Ćwiek: „Ciemność płonie”

Łódź – Krzysztof Beśka: „Trzeci brzeg Styksu”

Szczecin – Monika Szwaja: „Klub mało używanych dziewic”

 

20.04.2015 12:27

Co czytają Amerykanie - literatura faktu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W zeszłym tygodniu narzekałem, że na liście książek zaliczanych do literatury faktu niewiele się dzieje. Jednak w ciągu 7 dni sytuacja zmieniła się diametralnie. Wśród bestsellerów „New York Timesa” pojawiło się aż sześć nowości (dwie „na podium”), trzy książki powróciły na listę, a „starzy wyjadacze” stracili po kilka pozycji (z wyjątkiem „The Boys in the Boat”).  „Unbroken” zaliczył 200 tygodni na liście, ale niewykluczone, że już wkrótce z niej zniknie – tak jak lider sprzed dwóch tygodni, czyli „Becoming Steve Jobs”.

LISTA BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA (literatura faktu)

1. Kate Andersen Brower - THE RESIDENCE - nowość

Pięćdziesiąt lat historii Białego Domu w relacjach służących, pokojówek i innych członków załogi technicznej obsługującej prezydenta Stanów Zjednoczonych.

2. Erik Larson - DEAD WAKE - 5 tydzień na liście (spadek -1)

Relacja z ostatniej podróży „Lusithanii” według wizji Erika Larsona - autora międzynarodowego przeboju „Diabeł w Białym Mieście”.

3. David Fisher - BILL O'REILLY'S LEGENDS AND LIES - nowość

Legendy Dzikiego Zachodu rozebrane na czynniki pierwsze:ile prawdy, a ile kłamstw kryje się w opisach sławnych postaci z tamtych lat.

ZOBACZ CAŁĄ LISTĘ BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA

19.04.2015 16:39

Pisarze i ich psy na Big Book Festival 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Za niecałe dwa miesiące w Warszawie (12-14 czerwca) odbędzie się trzeci Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania. Tym razem myślą przewodnią jest: „Człowiek nie pies i czytać musi!”.

Bohaterami festiwalu będą postaci związane z literaturą oraz psy, towarzyszące im co dzień w czytaniu i pisaniu. Autorzy i dziennikarze wzięli udział w sesji zdjęciowej zapowiadającej festiwal i dowcipnie zachęcającej do cieszenia się książkami.

Katarzyna Bonda, autorka powieści kryminalnych, niedawno adoptowała ze schroniska przystojnego Łukasza, pisarka Ludwika Włodek właśnie zaprzyjaźnia się ze szczeniakiem o poważnym imieniu Semen, Mariusz Czubaj żyje i pracuje z trójką nieodstępujących go psów: Fago, Lawusiem i Morusem. Na festiwalowych plakatach pojawi się także Anna Janko z Melancholią, która napisała z nią wszystkie powieści, dziennikarz radiowy Michał Nogaś z ciut zazdrosną o czytanie Toffi oraz Anna Król, dyrektor Big Book Festival, z Miszą, która lubi podgryzać domowy księgozbiór.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI O BIG BOOK FESTIVAL

19.04.2015 11:25

Ostatnia książka Güntera Grassa wkrótce na rynku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydawca Güntera Grassa, Gerhard Steidl, poinformował, że ostatni utwór literacki, nad którym zmarły w poniedziałek pisarz pracował niemal do ostatniej chwili, trafi do niemieckich księgarń w lecie tego roku. Wydawca wyjaśnił, że utwór zatytułowany „Vonne Endlichkait" jest literackim eksperymentem łączącym po raz pierwszy prozę i poezję.

„W zeszłym tygodniu uporaliśmy się z książką, która jest gotowa do druku. Mieliśmy teraz zająć się cyzelowaniem" - powiedział Steidl.

Grass miał odczytać jej fragmenty 12 czerwca podczas uroczystego otwarcia archiwum w Getyndze, w którym mają być przechowywane prace literackie i graficzne artysty, w tym kilkaset rysunków.

Steidl powiedział agencji dpa, że Grass nie ograniczał się do dostarczania manuskryptów, lecz czuł się też odpowiedzialny za szatę graficzną swoich książek. Był trównież wierny tradycji, że po każdym skończonym dniu pracy należy „wypić jednego”.

 

19.04.2015 10:14

Matras wspiera polskich debiutantów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Matras rozpoczyna promocję debiutów literackich polskich autorów. Od 10 kwietnia w każdej księgarni Matras i na matras.pl powinna znaleźć się dedykowana półka debiutantów. Specjalnie dedykowana półka ułatwi każdej osobie zainteresowanej kulturą, a w szczególności jej świeżymi, rodzimymi odsłonami, szybkie odnalezienie literackich debiutów i zapoznanie się z nimi. Wyraźna ekspozycja debiutujących autorów i ich książek to wkład Księgarni Matras w promowanie młodych pisarzy i ułatwienie im dostępu do czytelników. Partnerem tego długofalowego projektu jest portal xiegarnia.pl.

18.04.2015 13:00

Czy Putin boi się Toma Hardy’ego?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kilka dni przed premierą amerykańskiego thrillera "System", Rosyjskie Ministerstwo Kultury zakazało jego wyświetlania.  Akcja filmu, opartego na powieści Toma Roba Smitha, rozgrywa się w stalinowskiej Rosji i jasno przedstawia relia ówczesnego, totalitarnego systemu. Zbyt dużo prawdy o przeszłości okazało się pigułką nie do przełknięcia. Po przedpremierowym pokazie dla urzędników i rządowych ekspertów film uznano za „niedopuszczalny i szkodliwy” dla wizerunku Rosji. W oficjalnym komunikacie stwierdzono, że treść filmu „przeinacza fakty historyczne” i w sposób niewłaściwy pokazuje wydarzenia dotyczące historii ZSRR, a także fałszywie przedstawia „wizerunek i charakter obywateli radzieckich tamtych czasów". Z tego powodu Ministerstwo Kultury uznało, że niedopuszczalne jest granie filmu w przeddzień obchodów związanych z 70. rocznicą zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami i wstrzymało premierę.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI O KSIĄŻCE I FILMIE

18.04.2015 07:59

Magdalena Parys laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej.

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Magdalena Parys, gdańszczanka mieszkająca w Berlinie, znalazła się wśród 12 laureatów tegorocznej edycji Europejskiej Nagrody Literackiej. Ich nazwiska ogłoszono we wtorek podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Książki w Londynie. Laureaci odbiorą nagrody podczas uroczystości, która odbędzie się 23 czerwca w Brukseli.

Nagroda przyznawana jest od 2008 roku. Jak informują organizatorzy, „celem nagrody jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodność współczesnej literatury europejskiej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zwiększanie zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów”. Wydawcy nagrodzonych autorów mogą ubiegać się o dotacje unijne, a tytuły wyróżnione tą nagrodą są z reguły tłumaczone na trzy, cztery języki. Ponadto każdy z laureatów dostaje po pięć tysięcy euro.

Źródło: www.radiogdansk.pl
Zdjęcie: Wikimedia Commons, „Magdalena Parys”; autor: Artur Andrzej

17.04.2015 17:47

Coś dla miłośników książek i gier komputerowych

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wystartowała przedsprzedaż książki "Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych". Książka opisuje losy twórców, którzy dziś sprzedają swoje gry na całym świecie, a zaczynali od programowania na komputerze kolegi i giełdzie komputerowej.

"Nie tylko Wiedźmin" to opowieść o 30 latach polskich gier, która powstała dzięki rozmowom z ponad 60 przedstawicielami polskiej sceny gier komputerowych. Która polska firma jako pierwsza podbiła świat? Dlaczego polska branża gier narodziła się na stadionie Legii? Kto zbudował potęgę dystrybucyjną dzięki sprzedaży samolotów wojskowych Amerykanom? Jakie studio wzięło nazwę od psa sąsiada? Dlaczego upadło Metropolis? Co mają wspólnego film "Gliniarz z Beverly Hills" i przygodówka Jack Orlando? Dlaczego na mapach dodawanych do edycji kolekcjonerskiej pewnej słynnej produkcji znalazła się krew? Czemu Dariusz Szpakowski nie chciał nagrać komentarza do serii FIFA? W jaki sposób tragedia 11 września 2001 roku wpłynęła na losy prawdopodobnie najlepszej polskiej strategii? Jak doszło do tego, że pierwszą produkcją na licencji Wiedźmina była gra SMS-owa? To tylko mała część pytań, na które odpowiada "Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych".

Fragment książki można przeczytać TUTAJ:

17.04.2015 17:33

Lista bestsellerów „New York Timesa” - literatura faktu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Steve Jobs świetnie wystartował i równie spektakularnie poleciał w dół w drugim tygodniu. Z tego powodu w czołówce mamy starych znajomych (może poza stosunkowo młodym liderem). Nowości tylko dwie i to na dalekich miejscach. W odróżnieniu od beletrystyki, amerykańska literatura faktu nie obfituje w atrakcyjne nowości.

LISTA BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA (literatura faktu)

1. Erik Larson - DEAD WAKE - 4 tydzień na liście (awans +1)

Opowieść o tragicznej, ostatniej podróży „Lusithanii” spod pióra Erika Larsona - autora światowego bestsellera „Diabeł w Białym Mieście”.

2. Chris Kyle, Scott McEwen, Jim DeFelice - AMERICAN SNIPER - 59 tydzień na liście (awans +1)

Snajper utrzymuje się w pierwszej trójce nawet bez pomocy filmu Clinta Eastwooda. Ale trzeba pamiętać, że Amerykanie bardzo kochają swoich bohaterów walczących o lepszy świat (najlepiej z dala od USA)

3. Daniel James Brown - THE BOYS IN THE BOAT - 46 tydzień na liście (awans +1)

Historia wioślarskiej ósemki, która pokonała niełatwą drogę z Uniwersytetu w Waszyngtonie na najwyższy stopień olimpijskiego podium w Berlinie.

ZOBACZ CAŁĄ LISTĘ BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: