Wiadomości

Wybierz okres czasu:

06.03.2015 21:33

Przegląd prasy: List artystów do Empiku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

- Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w EMPIK-u całkowicie zaburzyły rynek książki w Polsce. Firma postawiła niemal wyłącznie na sprzedaż nowości i narzuca wyjątkowo wysokie marże. W ten sposób wyparła małych wydawców i publikowaną przez nich literaturę wartościową - aż 60 ludzi kultury podpisało się pod listem otwartym do prezes EMPIK-u.

Pomysłodawcą napisania listu do prezes EMPIK-u Ewy Szmidt-Belcarz jest pisarz i dziennikarz Remigiusz Grzela. Uznał on, że zmiany w funkcjonowaniu sieci, jakie zamierza wprowadzić pani prezes są dobrą okazją do podjęcia dyskusji, co zrobić, by sytuacja pisarzy, księgarzy i czytelników mogła się poprawić”. 

 

Cały artykuł na stronie http://kultura.newsweek.pl/list-artystow-do-empiku-ludzie-kultury-mowia-empikowi-nie,artykuly,358387,1.html

06.03.2015 20:47

Nie tylko książki: Filmowe premiery tygodnia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Bez wątpienia niezwykle oczekiwanym filmem nadchodzącego weekendu jest „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej. Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie, z rolą życia Janusza Gajosa, na pewno zwróci na siebie oczy widzów. Obraz opowiada o cynicznym prokuratorze, którego związki z córką anorektyczką nie należą do najlepszych. Kiedy tragedia sprzed lat daje o sobie znać, oboje muszą zmierzyć się z powracającą traumą. 

 

Zapraszamy do lektury cotygodniowego zestawienia przygotowanego przez Marcina Andrysa, redaktora naczelnego portalu Paradoks.

06.03.2015 13:28

Wygrało „Chamowo”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Bohaterką akcji Warszawa Czyta 2015 została książka Mirona Białoszewskiego Chamowo

To wokół tego dziennika z pierwszych miesięcy mieszkania poety na blokowisku po praskiej stronie Wisły w dniach 6–10 maja 2015 zorganizujemy wspólnie z warszawskimi czytelniczkami i czytelnikami warsztaty, dyskusje, spacery i inne działania zmierzające do krytycznego i społecznego odczytania książki - czytamy w komunikacie organizatorów akcji.

Internauci wybierając temat tegorocznej edycji mieli do wyboru cztery tytuły: Chamowo Mirona Białoszewskiego, Wniebowstąpienie Tadeusza Konwickiego, Szum Magdaleny Tulli oraz Jak zostałam wiedźmą Doroty Masłowskiej.

O wydarzeniu pisaliśmy też w wiadomości: Wybierz bohaterkę kolejnej edycji akcji Warszawa czyta

05.03.2015 17:11

Spotkanie z okazji wydania tomu opowiadań Tove Jansson

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W sobotę w warszawskiej „Królikarni” odbędzie się spotkanie z okazji wydania tomu opowiadań Tove Jansson „Wiadomość”. O twórczości pisarki porozmawiają tłumaczka książki – Justyna Czechowska i Szymon Kloska. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmu dokumentalnego „Tove i Tooti w Europie” (reż. Kanerva Cederstrom, Riikka Tanner, 58’)

05.03.2015 16:34

Fragment: „Miasto cieni”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Susan Field znika nagle bez śladu. Zaniepokojona tym wydarzeniem Żydówka Hannah Rosen zrobi wszystko, żeby odkryć, jaki los spotkał jej przyjaciółkę. Pomaga jej Stefan Gillespie – bezkompromisowy policjant i ojciec rozpaczliwie walczący o prawo do dziecka. Każdy możliwy trop zdaje się prowadzić donikąd, a osoba, która ostatni raz mogła widzieć Susan, w pośpiechu opuszcza miasto. Dopiero kiedy w górach nieopodal Dublina odkryte zostają ciała kobiety i mężczyzny, prywatne śledztwo nabiera tempa. Rodzi się również uczucie – zakazana w katolickiej Irlandii miłość Żydówki i protestanta.

 

Przedstawiamy fragment powieści „Miasto cieni”.  

LINK TUTAJ

05.03.2015 16:10

Co się czyta w USA? Lista bestsellerów „New York Timesa”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Grey, Grey, Grey... Drugie, trzecie i czwarte miejsce na liście (plus ósma pozycja kompletu). Jedyną książką stawiającą opór jest „The Girl On The Train”. Chyba niewiele osób spodziewało się, że debiut Pauli Hawkins powstrzyma porno-romans przed zdobyciem pozycji lidera. Poza tym działo się niewiele - na liście pojawiła się tylko jedna nowość (i to dopiero na 15. miejscu), a „Zaginiona dziewczyna” po kilku słabszych tygodniach ponownie pnie się w górę.

05.03.2015 15:57

PWN na tropie talentów przyszłości

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Wydawnictwo Szkolne PWN objęło patronat merytoryczny nad Ogólnopolskim Konkursem Poetyckim „Odkrywamy Talenty Przyszłości”.  6 marca 2015 r. w  Bemowskim Centrum Kultury "Art. Bem", odbędzie się uroczysta Gala Finałowa VI edycji Konkursu, z udziałem laureatów oraz zaproszonych gości.

04.03.2015 13:58

Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Znamy już nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014.

04.03.2015 12:34

Recenzja premierowa: „Biegaczka”

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Przyznam szczerze, że po zakończeniu lektury powieści Carrie Snyder w moich uszach rozbrzmiała piosenka Pink Floyd pt. „Free Four”. Nie był to bynajmniej objaw postępującej choroby psychicznej (taką przynajmniej mam nadzieję), po prostu mój mózg dokonał pewnej – jak wydaje mi się, trafnej – asocjacji. Otóż fragment tej piosenki („The memories of a man in his old age/Are the deeds of a man in his prime”) całkiem dobrze podsumowuje fabułę „Biegaczki”. Książka bowiem opowiada historię fikcyjnej kanadyjskiej mistrzyni w biegach, która w latach 20. XX wieku wywalczyła dla swojego kraju złoto na Olimpiadzie, obecnie zaś – już jako stuletnia staruszka – przebywa w domu opieki. Pewnego dnia pewna tajemnicza młoda para zabiera ją na „wycieczkę” – jak się okazuje, by złożyć jej pewną propozycję. 

Cała recenzja: Bieg

04.03.2015 12:32

Recenzja premierowa: „Nad Jeziorem Białym: Piekło i raj na ziemi: Polska oczami cudzoziemca”

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

John Borrell urodził się w Wielkiej Brytanii, wychował w (skądinąd pięknej i zielonej – przypomnijmy sobie tylko pejzaże z filmowego „Władcy Pierścieni”!) Nowej Zelandii, a kolejne ćwierć wieku spędził jako korespondent zagraniczny (m.in. „Time’a”), pomieszkując po trochu w różnych miejscach Azji, Afryki i Europy. Na kaszubską wieś pewnie nigdy by nie trafił, gdyby kilka lat przed zniknięciem żelaznej kurtyny nie ożenił się z Polką, której rodzina miała akurat w tej w okolicy działkę letniskową. A gdy ujrzał uroczy widok rozciągający się ze wzgórza nad Jeziorem Białym...

Cała recenzja: Korespondent zagraniczny „Time’a” o Polsce

04.03.2015 10:04

Premiera: „Miasto cieni” już w księgarniach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

 

Do księgarń trafił właśnie intrygujący kryminał historyczny Michaela Russella pod tytułem „Miasto cieni”

Zaskakująca wycieczka do Gdańska z lat 30. Miasta niby wolnego, ale oddychającego nazistowską dominacją i antysemickimi nastrojami. Gdańska tęskniącego za niemieckimi korzeniami. Historyczna fikcja, która daje poczuć specyficzny klimat tamtych dni.

Andrzej Kotarski - Polimaty

 

 

03.03.2015 15:46

Leonardo DiCaprio jako Billy Milligan

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Leonardo DiCaprio zagra Billy’ego Milligana – człowieka o wielu osobowościach. Film nosić będzie tytuł „The Crowded Room”. 

Film ma być adaptacją książki Daniela Keyesa, która ukazała się w Polsce pt. „Billy Milligan”. To oparta na faktach historia człowieka z dwudziestoma czterema osobowościami, który trafił do aresztu za porwanie oraz gwałty na trzech kobietach i w precedensowej sprawie doczekał się uniewinnienia ze względu na potwierdzoną przez lekarzy chorobę.

02.03.2015 11:51

Przegląd prasy: „Książki to nie to samo co bułka, masło i mąka”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

A może to kwestia umiejętnego żonglowania tytułami? Sonia Draga wydaje takie bestsellery jak „50 twarzy Greya”, by z tego finansować lepszą literaturę. Może to jest kwestia umiejętności biznesowych?

Tak, też. Bezdyskusyjnie. I każdy z wydawców absolutnie od początku do końca próbował to robić przez lata. Ale te czasy się kończą. Bo teraz, po dwóch latach od rozpoczęcia wojen cenowych, widać ich straszliwe efekty. Wynik ekonomiczny wydania literatury bardziej wymagającej w nakładzie nieprzekraczającym 3 tys. egzemplarzy oscyluje wokół takich procentów, które nie uzasadniają podejmowania ryzyka biznesowego. I to jest problem. I Sonia Draga, która jest sprawną komercyjnie, umiejącą ustalać swój plan wydawniczy osobą, również za chwilę nie będzie chciała tracić pieniędzy. Ona jeszcze dziś może ryzykować. Tak samo jak my ryzykujemy, tak samo jak ryzykują Znak, Prószyński, Rebis i inni wydawcy. Ale do pewnego poziomu rozsądku. Cały problem polega na tym, że ten poziom rozsądku właśnie się skończył.

I co się zmieniło?

Kiedyś wydawaliśmy Borgesa, Salingera czy White’a. Tacy autorzy byli twarzą wydawnictwa. Jeżeli wydawaliśmy komercję, to po to, by stać nas było na inne, ambitniejsze publikacje. Proporcja 70 procent komercji do 30 procent ambitnej literatury byłaby jeszcze dla mnie do zaakceptowania. Ale jak to się robi 95 do 5, to mamy problem. Nie tylko wydawcy, ale całe społeczeństwo.

Cały wywiad z Marcinem Garlińskim, prezesem wydawnictwa Muza i członkiem rady Polskiej Izby Książki na stronie www.forbes.pl.

02.03.2015 11:46

Konkurs: Krwisty stek literacki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Tym razem na konkursowiczów czeka mięsna uczta. Niektóre dania są bardzo smakowite, inne jakby trochę mniej... Ale przecież każdy może wybrać to, co mu najbardziej odpowiada :) 

Spośród uczestników tego konkursu wylosowany zostanie zdobywca powieści Kryptonim Verity Elizabeth Wein. Zasady losowania: tutaj.

Konkurs przygotował Louri.

Zapraszamy! 

KONKURS: KRWISTY STEK LITERACKI - KONKURS nr 186

02.03.2015 10:45

Świetny luty

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

W lutym, na strony BiblioNETki trafiło 288 738 internautów. To prawie 27 % użytkowników więcej niż rok wcześniej - tak szybko nasz serwis nie rozwijał się od 6 lat. W ostatnim miesiącu odwiedziliście BiblioNETkę blisko 390 tysięcy razy i obejrzeliście prawie 3 600 000 stron. Wasze wizyty nie były krótkie (z czego wnioskujemy, że znaleźliście coś dla siebie) - średni czas trwania sesji to 14 minut i 5 sekund - kilka razy dłuższy niż typowy wskaźnik dla witryn internetowych. W lutym na stronach BiblioNETka.pl pojawiło się...

02.03.2015 09:54

20 książkowych hitów na polskim rynku - lista bestsellerów empik.com

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

I znowu spore „trzęsienie listy”. Pierwsze miejsce utrzymało tanie wydanie „Ziarna prawdy” (niespodzianka na plus). Trylogia Greya powoli zaczyna spadać (kolejna niespodzianka na plus), podobnie jak nowy gadżet Keri Smith (jeszcze jedna niespodzianka na plus). Do pierwszej trójki wbił się „Snajper” (co trudno nazwać zaskoczeniem). Na liście pojawiły się też aż cztery nowości, ale na bardzo odległych miejscach.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: