Wiadomości

Wybierz okres czasu:

17.03.2015 11:38

Premiera: „Do niewidzenia, do niejutra"

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

16 marca nakładem wydawnictwa JanKa ukazała się powieść Joanny Bartoń „Do niewidzenia, do niejutra". Za intrygującym tytułem kryje się oryginalna historia dwojga bohaterów.

Kobieta, mężczyzna, dwupokojowe mieszkanie, jedna doba - można by rzec: mocno ograniczona czasem i przestrzenią akcja. I byłaby to nawet prawda, gdyby bohaterowie, opowiadając siebie, raz po raz tych granic nie przekraczali. Gdyby autorka przez tytuł - a bohaterka przez próbę naśladowania Zbyszka Cybulskiego - nie nawiązywała do pewnego stylu życia, pewnych tęsknot tamtych czasów, budując przy tym sarkastyczny obraz współczesnych relacji damsko-męskich, odsłaniając mechanizmy i przyczyny dzisiejszych gier.

FRAGMENT książki i WYWIAD z autorką.

17.03.2015 11:17

Przegląd prasy: „Kopciuszek w kajdankach”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Rozdźwięk pomiędzy literaturą popularną a literaturą wysoką nieustannie się powiększa, o czym świadczyć mogą między innymi ostatnie kontrowersje wokół nominacji do nagrody Bookera dla nowej powieści Davida Nichollsa. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, jak wielu krytyków i badaczy literatury wypowiada się w kwestii bestsellerowej powieści E. L. James. Pomiędzy zażartą obroną i lojalną miłością ze strony fanek, a równie zajadłą krytyką ze strony przeciwników, pojawiły się także głosy próbujące nie tyle pogodzić zwaśnione strony, ile zanalizować sam kulturowy fenomen powieści E. L. James. Na polskim rynku ukazała się właśnie książka „Hardkorowy romans” Evy Illouz, izraelskiej socjolożki, która, odrzuciwszy rozważania natury krytycznoliterackiej, podejmuje próbę analizy socjologicznych fundamentów „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, a także przyczyn, dla których książka stała się międzynarodowym bestsellerem.

Cały artykuł: xiegarnia.pl/artykuly/kopciuszek-w-kajdankach

17.03.2015 11:02

Recenzje: „Pielgrzym”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Kompletna, bolesna porażka. Takiego steku bredni nie czytałem od lat, a być może nawet nigdy w życiu. (...)  To nie jest dobra literatura. Można oczywiście opowiadać brednie i robić to z wdziękiem, uwodząc czytelnika pozornym kunsztem przekazu i chwytliwością poruszanych zagadnień. Na pierwszy rzut oka taka narracja jest atrakcyjna, może sprawiać wrażenie błyskotliwej, niosącej głębsze treści. Jednak nie da się ukryć prostego faktu: to jest płytkie prześlizgiwanie się po tematach, o których ma się mgliste, skrzywione lub bardzo infantylne pojęcie. Rozpaczliwa próba zaistnienia osoby, która niewiele ma do zaoferowania intelektualnie. Teoretycznie „Pielgrzym” ma być czymś w rodzaju poradnika służącego rozwojowi i wzmocnieniu duchowemu, jednak narrator jawi się w niej jako człowiek o żałośnie słabym charakterze, zupełnie niewiarygodny w roli mentora. 

Cała recenzja: Subtelny smak zgniłego pomidora

16.03.2015 12:20

Piotr Nesterowicz laureatem Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

„Cudowna” Piotra Nesterowicza została uznana za najlepszą książkę wydaną w 2014 roku. Nagroda  im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana jest twórcom związanym ze środowiskiem literackim białostocczyzny.

Książkę doceniono za „przekonująco opowiedzianą historię cudu, odtworzenie kolorytu epoki PRL-u oraz znakomity warsztat reporterski”.

16.03.2015 11:49

66 tytułów walczy o Angelusa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Znana jest już lista 66 książek zakwalifikowanych do konkursu w tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej w jezyku polskim lub przetłumaczonej na język polski. Jest ona przyznawana corocznie pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują tematy istotne dla współczesności i zmuszają do refleksji.

14.03.2015 16:02

Recenzja: „Rykoszet”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

„Rykoszet” jest jak film zrobiony według przepisu Hitchcocka: zaczyna się mocną sceną egzekucji, a potem napięcie rośnie. Dwutorowo prowadzona narracja pozwala czytelnikowi spekulować na temat możliwych powiązań i motywów, powoli odsłaniając kolejne warstwy intrygi. Jest tu wszystko, co w dobrej powieści kryminalnej być powinno. (...) To ogromna przyjemność i satysfakcja – czytać tak dobrze napisaną polską powieść kryminalną. 

Cała recenzja: Lawina rykoszetów

14.03.2015 14:09

Nie tylko książki: Filmowe premiery tygodnia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Neill Blomkamp, twórca wizjonerskiego „Dystryktu 9” oraz „Elizjum”, powraca z nowym dziełem. „Chappie” to opowieść o robocie obdarzonym sztuczną inteligencją, trudnych wyborach i ludzkiej głupocie. Blomkamp osadza fabułę w skorumpowanym przedsionku piekła – Johannesburgu, snując historię o kondycji współczesnego społeczeństwa, ale też granicach etycznych i moralnych, które są przekraczane w imię nauki. 

Zapraszamy do lektury cotygodniowego zestawienia przygotowanego przez Marcina Andrysa, redaktora naczelnego portalu Paradoks.

13.03.2015 15:12

Nowa książka Umberta Eco oraz wizyta pisarza w Polsce

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Temat na pierwszą stronę  to nowa powieść Umberta Eco, której premierę przewidziano na 6 maja. Ukaże się ona, tak jak poprzednie książki autora, nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc. Tuż po premierze książki Umberto Eco przyjedzie do Łodzi.

13.03.2015 14:09

Big Book Festival po raz trzeci

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dokładnie za trzy miesiące odbędzie się w Warszawie trzeci Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania. Jego gwiazdami będą świetni autorzy z kilkunastu krajów.

Międzynarodowe wydarzenie będzie w tym roku dłuższe, potrwa trzy dni – od piątku, 12 czerwca do niedzieli, 14 czerwca. W tym czasie odbędzie się 50 spotkań, dyskusji, warsztatów, spacerów, wystaw i akcji. Po raz pierwszy powstanie miasteczko festiwalowe. Teren dawnej fabryki serów SerWar przy ul. Hożej 51, w samym centrum Warszawy, przemieni się w weekendową wytwórnię myśli i rozmów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

13.03.2015 13:56

Bestsellery „New York Timesa” - Literatura faktu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Dzisiejszą listę można podzielić na dwie części. Miejsca od pierwszego do piątego to trwający od kilku tygodni zastój z jedną drobną zmianą („Wild” i „Unbroken” zamieniły się miejscami). Dalsze miejsca to mnóstwo nowości (aż cztery), powrotów na listę (dwa) i sporo roszad (żaden tytuł w tej części nie utrzymał pozycji sprzed tygodnia)

12.03.2015 16:34

Nie żyje Terry Pratchett

Autor: Eida

 

12 marca 2015 zmarł Terry Pratchett. Słynny brytyjski pisarz, autor bestsellerowego cyklu "Świat Dysku" przegrał walkę z chorobą. Miał 66 lat.

Więcej informacji: wyborcza.pl

12.03.2015 15:02

70 lat Pippi Pończoszanki - wystawa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

 

W 2015 roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania "Pippi Pończoszanki". Z tej okazji w trasę po Polsce rusza wystawa poświęcona Pippi i jej autorce, Astrid Lindgren. Od 11 kwietnia będzie można ją oglądać w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wola w Warszawie. Wystawa trafi również do: Krakowa, Wrocławia, Gorzowa Wlkp., Szczecina, Poznania, Kielc i Katowic.

12.03.2015 14:22

Zapowiedź: „Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

O Agnieszce Osieckiej powiedziano już wiele, ale z pewnością jeszcze nie wszystko. Była artystką, którą nadal wspominają znani i lubiani, zwłaszcza z jej otoczenia. Magda Czapińska mówi o niej tak: „Moim zdaniem ona była po prostu jedyna w swoim rodzaju i niedefiniowalna”.

23 marca w księgarniach pojawi się książka „Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej” Karoliny Felberg-Sendeckiej. O poetce opowiadają między innymi: Ewa Błaszczyk, Jan Borkowski, Stan Borys, Magda Czapińska, Barbara Dziekan, Alina Janowska, Zygmunt Konieczny, Grzegorz Lasota, Zuzanna Łapicka-Olbrychska, Agata Passent, Barbara Katarzyna Radecka, Krystyna Sienkiewicz, Adam Sławiński, Stanisław Soyka, Anna Szałapak, Andrzej Zieliński i Katarzyna Ważyk. Ponadto w książce znajduje się wiele już wcześniej opublikowanych wypowiedzi, np. Marka Hłaski, Olgi Lipińskiej, Daniela Passenta i wielu innych. Całości dopełniają wiersze dedykowane artystce lub nią inspirowane oraz fragmenty wywiadów prasowych z Osiecką.

Więcej informacji o książce i – przedpremierowo – jej fragment: TUTAJ

12.03.2015 14:02

Z czytatnika wzięte: Ja, multiczytelnik

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Pomimo wielokrotnych postanowień, "że nigdy więcej", znowu czytam pięć książek jednocześnie. Efekt będzie taki jak zwykle: 
- dwie bez problemu i dość szybko doczytam do końca, 
- jedną lub dwie będę "dziabał" kawałeczkami przez kilka miesięcy, dobierając w międzyczasie kolejne książki do szybkiego pochłonięcia 
- pozostała / pozostałe doczytam do połowy i porzucę, tylko po to by za kilka miesięcy rozpocząć czytanie od początku (bo wielu wątków nie będę pamiętał). 

Wiem, że takie czytanie jest nieefektywne, ale nie mogę się powstrzymać - jak mam ochotę na jakąś książkę, muszę ją rozpocząć natychmiast. 

Cała czytatka i dyskusja: Ja, multiczytelnik.

12.03.2015 12:28

Premiera: „Siostra mojej siostry”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Izabella Frączyk przygotowała dla swoich fanek kolejną książkę wprawiającą czytających w dobry humor. Dziś premierę ma nowa powieść tej autorki - Siostra mojej siostry. 

Hance ostatnio nie wiedzie się najlepiej. Oczywiście można część winy zrzucić na deszczową pogodę, która skutecznie zniechęciła turystów do górskich wycieczek i przyczyniła się do fiaska jej minifirmy, ale jednak zdecydowane życiowe zmiany by się przydały... I oto nieoczekiwanie nadchodzi moment ważnych decyzji. 

Okazuje się, że Hanka ma siostrę. Możliwe, że taką z piekła rodem... W każdym razie jest ona znaną osobowością w świecie celebrytów, kobietą, która nie przebiera w środkach, by osiągnąć swój cel.

Na horyzoncie pojawia się też pewien mężczyzna...

 

11.03.2015 18:03

93. urodziny Jacka Kerouaca w Teatrze Barakah

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Już jutro, tj. 12 marca, Teatr Barakah świętować będzie 93. rocznicę urodzin Jacka Kerouaca, najsłynniejszego pisarza Beat Generation.

11.03.2015 17:00

Nowy wymiar książki – „Starość aksolotla” Jacka Dukaja

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Wczoraj miała premierę wyjątkowo nowatorska książka.

Starość aksolotla ukazała się wyłącznie jako ebook na smartfony, tablety, czytniki i komputery. Przepiękna oprawa wizualna i filmowa umożliwia czytelnikom pełne zanurzenie się w świat powieści, a rewolucyjna opcja druku modeli postaci w 3D otwiera książkę na zupełnie nowy wymiar, zamazując granicę między tekstem (fikcją) i materią (realem).

Starość aksolotla Jacka Dukaja jest pierwszą w Polsce książką cyfrową, która angażuje czytelnika na tak wielu poziomach: tekst – hipertekst – art – real. Tę powieść nie tylko się czyta, lecz także ogląda i przeżywa.

11.03.2015 15:38

Zapowiedź: „Nasz skrzywiony bohater”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Na początku kwietnia na polskim rynku ukaże się powieść bardzo znanego pisarza z Korei Południowej – Yi Mun-yola – „Nasz skrzywiony bohater”.

Powieść opowiada o dwunastoletnim chłopcu, który przenosi się z Seulu do miasteczka na prowincji. Zaczyna naukę w nowej szkole i, zamiast zgodnie z jego przewidywaniami zostać liderem grupy nowych kolegów, pada ofiarą charyzmatycznego Om Sok-dae – gospodarza klasy, który przemocą i zastraszaniem podporządkowuje sobie uczniów.

Zwiastun książki: TUTAJ

 

 

11.03.2015 14:58

Co się czyta w USA? Bestsellery „New York Timesa”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Coś się ruszyło. Co prawda na pozycji lidera niewzruszenie trwa dziewczyna w pociągu, a Grey wciąż dominuje w pierwszej dziesiątce (ale z tendencją spadkową), jednak w czubie pojawiły się aż trzy nowości (w tym nowy Archer, który powinien zaoferować czytelnikom literaturę na dobrym poziomie) i kolejne dwie na dalszych miejscach. Osobiście zadaję sobie pytanie, czy to już ostatni tydzień „Gone Girl” w pierwszej piętnastce.

10.03.2015 16:03

Imieniny Józefa Wilkonia w kinie Atlantic

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Kino Atlantic w Warszawie zaprasza na 85. imieniny znanego artysty i ilustratora Józefa Wilkonia. W planach malowanie słowem, obrazem i muzyką oraz spotkanie z jubilatem. 

Kiedy i gdzie? 19 marca 2015r. (środa), godz. 18:00, Kino Atlantic, ul. Chmielna 33, Warszawa. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

Szczegóły i formularz zgłoszeniowy, który trzeba wypełnić do 15 marca:  TUTAJ

10.03.2015 15:34

Przedpremierowy fragment: „Odłamki”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

18 marca w księgarniach ukaże się obsypany nagrodami debiut literacki Ismeta Prcica - Odłamki  Przedstawiamy przedpremierowo fragment książki: LINK

Ismet kocha teatr, chce się umawiać na randki i pić wino z przyjaciółmi. Ale w rozdartej okrutnym konfliktem etnicznym Bośni nie ma na to miejsca. Po dramatycznych wydarzeniach chłopak zostawia całą rodzinę. Zostaje uchodźcą. Jednak ucieczka do amerykańskiego raju tylko pozornie jest wybawieniem…

Mustafa Nalić jest żołnierzem. Jego rzeczywistość to wszechobecne okrucieństwo, śmierć najbliższych i frontowe koszmary. Losy dwóch młodych mężczyzn zaczynają się ze sobą niebezpiecznie splatać. Jakby należały do jednego człowieka… Kim naprawdę są Ismet i Mustafa?

„Odłamki” to imigracyjna powieść z przejmującą panoramą umęczonego wojną kraju i jednocześnie niezwykła „autobiografia” – element terapii Ismeta Prcicia. Książka zachwycająca młodzieńczą nadzieją i humorem, a także wielką dojrzałością w rozliczeniu wojennej traumy.

10.03.2015 15:07

Recenzja: „Ostatnia arystokratka”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Oj, narzekamy i narzekamy, że się nam trudno żyje, ale są ludzie, którym nagle spada na głowę coś o wiele cięższego do zniesienia, niż nasze codzienne kłopoty. Nie, nie chodzi tu o żadne autentyczne dramaty, raczej o pewien rodzaj trosk niedostępnych (na szczęście!) dla normalnych śmiertelników. Wyobraźmy sobie, że wiedziemy spokojny żywot przedstawicieli klasy średniej i nagle się dowiadujemy, iż mamy objąć w posiadanie nieruchomość po przodkach, znajdującą się w kraju, którego języka już zapomnieliśmy albo wcale go nie znamy. Nie dość tego, oczekuje się od nas, że doprowadzimy ów podupadły obiekt do świetności i że będziemy postępować zgodnie z wyobrażeniami miejscowej ludności o tym, jak zachowują się prawdziwi arystokraci, bo – o czym należy wspomnieć – naszym nowym miejscem na ziemi jest kilkusetletnim zamek, a oprócz niego odziedziczyliśmy i coś, czego w naszej dotychczasowej ojczyźnie nie używano, mianowicie hrabiowski tytuł… Czy to wszystko da się znieść? 

Cała recenzja: Czeskie klimaty

09.03.2015 16:00

Nowa nagroda literacka

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Utworzono nową nagrodę literacką. Jej inicjatorami są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Miasto Poznań.

09.03.2015 14:01

20 książkowych hitów na polskim rynku - lista bestsellerów empik.com

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

 

W tym tygodniu lista stanęła na głowie. Co prawda na czele wciąż „Grey” (chociaż tylko druga część i komplet), ale dalej - wysyp nowości. W pierwszej dziesiątce znajdziemy aż 5 książek, które miały premiery w ostatnim tygodniu, dwie kolejne znajdują się w drugiej dziesiątce. Po wielu miesiącach, książki-gadżety Keri Smith przestały się liczyć na liście (wciąż na niej są, ale znacznie niżej).

09.03.2015 13:02

Recenzja: „Dwaj bracia”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Tytułowi bracia przychodzą na świat w roku 1920, gdy Niemcy zmagają się ze skutkami przegranej wojny; panuje bieda, rośnie niezadowolenie społeczne, potrzebni są przywódcy, którzy będą w stanie wskazać narodowi drogę. Historia ludzkości zna już takie sytuacje: nic łatwiejszego, niż zrzucić winę na jakąś szczególną grupę, na przykład tych, którzy mają inny odcień skóry, wyznają mniej popularną religię lub ideologię. Tym razem, o czym jeszcze nie wie Frieda Stengel, oczekująca rozwiązania w berlińskim szpitalu, padnie na Żydów i komunistów, ale przede wszystkim na tych pierwszych. A Frieda, studentka medycyny, córka żołnierza odznaczonego za męstwo pod Verdun, i jej mąż Wolfgang, muzyk – choć ich krewni od pokoleń uważają się za Niemców, nie znają jidysz, nie chodzą do synagogi i nie prowadzą koszernej kuchni – są Żydami. 

Cała recenzja: „Dwaj bracia”

09.03.2015 12:19

Zwiastun „Dark Places”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

W sieci pojawił się zwiastun filmu „Dark Places” na podstawie bestsellerowej powieści „Mroczny zakątek” Gillian Flynn. W głównej roli – Charlize Theron.

To historia Libby Day (Theron), która jako 7-latka była świadkiem masakry na swojej rodzinie i zeznawała w sądzie przeciwko swojemu 15-letniemu bratu-mordercy. 25 lat później z kobietą kontaktują się członkowie grupy o nazwie Kill Club, którzy chcą jeszcze raz dowiedzieć się, co wydarzyło się w ten feralny dzień i czy aby na pewno Libby mówiła w sądzie prawdę.

09.03.2015 11:50

Przegląd prasy: Czytanie online oducza nas krytycznego myślenia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Naomi S. Baron, profesor lingwistyki na Wydziale Języka i Studiów Zagranicznych American University w Waszyngtonie, przeprowadziła liczne badania na studentach z wielu krajów i wszystkie zakończyły się podobnymi wnioskami. Okazało się, że nie ma znaczenia, czy jest to lektura na studia, do pracy czy dla przyjemności. W każdym przypadku większości studentów zdecydowanie łatwiej skoncentrować się na przyswajanym tekście, kiedy jest on w druku. Co więcej, studenci wykazywali niemal trzykrotnie większą wielozadaniowość, kiedy czytali teksty na ekranie komputera czy tabletu, niż kiedy mieli w ręku książkę lub gazetę.

Link do artykułu: http://nauka.newsweek.pl/dlaczego-czytanie-online-oducza-nas-krytycznego-myslenia-,artykuly,358394,1.html

07.03.2015 17:10

Konkurs - do wygrania powieść „Miasto cieni”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Zaskakująca wycieczka do Gdańska z lat 30. Miasta niby wolnego, ale oddychającego nazistowską dominacją i antysemickimi nastrojami. Gdańska tęskniącego za niemieckimi korzeniami. Historyczna fikcja, która daje poczuć specyficzny klimat tamtych dni.

Andrzej Kotarski - Polimaty

Ciemne zaułki Dublina, pełne tajemnic Wolne Miasto Gdańsk, zakazane uczucia i prawda zakopana w zbyt płytkim grobie.

Susan Field znika nagle bez śladu. Zaniepokojona tym wydarzeniem Żydówka Hannah Rosen zrobi wszystko, żeby odkryć, jaki los spotkał jej przyjaciółkę. Pomaga jej Stefan Gillespie – bezkompromisowy policjant i ojciec rozpaczliwie walczący o prawo do dziecka. Każdy możliwy trop zdaje się prowadzić donikąd, a osoba, która ostatni raz mogła widzieć Susan, w pośpiechu opuszcza miasto. Dopiero kiedy w górach nieopodal Dublina odkryte zostają ciała kobiety i mężczyzny, prywatne śledztwo nabiera tempa. Rodzi się również uczucie – zakazana w katolickiej Irlandii miłość Żydówki i protestanta.

07.03.2015 16:36

Haiku dla Warszawy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

1 marca ruszyła piąta edycja „Wierszy w metrze“, a wraz z nią powrócił przygotowany specjalnie z tej okazji konkurs „Haiku dla Warszawy“. Poprzez aplikację dostępną na stronie wierszewmetrze.eu można zgłaszać swoje prace. To świetna okazja do sprawdzenia swojej inwencji twórczej oraz wygrania atrakcyjnych nagród rzeczowych, które doceni każdy miłośnik literatury.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: