Wiadomości

Wybierz okres czasu:

31.03.2015 11:12

Z czytatki wzięte: Conan z Cymmerii dla prawdziwych mężczyzn?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Cieszy mnie fakt, że na początku lat 90-tych dwudziestego wieku wydano w Polsce serię książek o przygodach Conana z Cymmerii, wydaną oryginalnie przez amerykańskie wydawnictwo Lancer i następnie kontynuowaną przez wydawnictwo Ace. Wydane w tej serii tomy zawierają teksty o Conanie autorstwa samego, nieodżałowanego Roberta Ervina Howarda oraz kilku kontynuatorów jego twórczości (...) Postać Conana jest literackim wzorem prawdziwego mężczyzny, który zawsze dzielnie stawia czoła napotkanym trudnościom, niezależnie od tego, jak wielkie by one w danej chwili nie były. (...) Dawno już spostrzegłem, że wśród osób, które pomimo tego, że należą do grona miłośników fantastyki są tacy, którzy nie lubią czytać książek o najdzielniejszym Cymmeryjczyku w dziejach, czyli Conanie. Są to osobniki płci męskiej, których ze względu na ich zachowanie należałoby nazwać ''produktami mężczyznopodobnymi''.

Cała czytatka:  Prawdziwie męskie opowiadania.

30.03.2015 17:22

Spotkanie autorskie: Ryszard Bugaj

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Wydawnictwo Poltext oraz Klub Księgarza zapraszają na spotkanie z prof. Ryszardem Bugajem, autorem książki „Plusy dodatnie i ujemne czyli polski kapitalizm bez solidarności”. Spotkanie poprowadzi Krystyna Gucewicz,  fragment książki przeczyta Krystyna Czubówna.

 

9 kwietnia 2015 r., godz. 18.00

Klub Księgarza

Rynek Starego Miasta 22/24 Warszawa

 

28.03.2015 16:43

Recenzje: „Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jeśli już czytaliśmy podobne wspomnienia w opracowaniu Bartosza Michalaka – „Na zakręcie” czy doskonałą biografię pióra Zofii Turowskiej „Agnieszki” (liczba mnoga, jak zobaczymy za chwilę, nie jest pomyłką), wiemy, że nie da się opisać tej fascynującej postaci za pomocą zestawu jednoznacznych przymiotników. Bo w zależności od tego, kto i kiedy na nią patrzył, widział kogoś zupełnie innego. Beztroskiego niebieskiego ptaka, który nie wiadomo z czego żyje albo tytana pracy (ponad dwa tysiące wierszy i tekstów piosenek, około dwudziestu sztuk teatralnych i widowisk muzycznych, po kilka powieści, książeczek dla dzieci, zbiorów tekstów publicystycznych i wspomnieniowych, nie licząc tysięcy stron dzienników, w których utrwalała swoje przeżycia i myśli od lat szkolnych!). Niemodnie ubrane dziwadło albo twórczynię własnego, niepowtarzalnego stylu. Mistrzynię nieuchwytnych dla cenzury aluzji i drwin albo pupilkę reżimu, której uchodziło to, czego nie darowano by innym. Spragnioną uczucia romantyczkę albo, powiedzmy delikatnie, uwodzicielkę zmieniającą mężczyzn jak rękawiczki. Wierną przyjaciółkę lub motyla odlatującego przy każdej próbie bliższego kontaktu. Tyle było Agnieszek, ilu było ludzi wokół jednej jedynej, niezwykłej Agnieszki. I takie samo wrażenie odnosimy, czytając wspomnienia zebrane w tym tomie. 

Cała recenzja: Agnieszki

28.03.2015 15:29

Nie tylko książki: Filmowe premiery tygodnia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Sean Penn pozazdrościł kolegom po fachu udziału w mocnym kinie sensacyjnym i sam postanowił zagrać twardziela, co kulom się nie kłania, a przeciwników rozkłada na łopatki. Mimo że za kamerą stanął twórca „Uprowadzonej” - Pierre Morel - to trudno jest w tym przypadku mówić o udanej produkcji. Niestety „Gunman: Odkupienie” to niewypał jakich mało. 

 

Zapraszamy do lektury cotygodniowego zestawienia przygotowanego przez Marcina Andrysa, redaktora naczelnego portalu Paradoks.

26.03.2015 18:59

Gratka dla fanów Charlesa Bukowskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Szykuje się gratka dla fanów Charlesa Bukowskiego. Niedługo ukażą się trzy jego nowe książki, złożone z niepublikowanych dotąd notatek i listów. Z jednej z nich poznamy tajniki pisania, z drugiej przemyślenia o kotach, a z trzeciej refleksje o miłości. Prawa do niepublikowanych tekstów pisarza nabył amerykański Harper Collins.

26.03.2015 13:17

Już niebawem rusza II edycja Festiwalu Literatury dla dzieci

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

10 maja rozpocznie się druga edycja unikatowego w skali kraju i Europy Festiwalu. Podczas kilkunastu dni dzieci i młodzież oraz ich rodzice będą mogli bezpłatnie wziąć udział w kilkuset wydarzeniach organizowanych w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Najważniejszą ideą i celem wszystkich warsztatów jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest hasło: „Ludzie – różni a tacy sami”. 

25.03.2015 23:20

Z czytatnika wzięte: O jęczeniu, westchnieniach i wargach Anastasii

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że Grey ma pięćdziesiąt twarzy. Pięćdziesiąt twarzy Greya ma natomiast według mnie cztery fazy. Strony 1 - 120: faza dzikiego śmiechu....

Cała czytatka: Cztery fazy Greya

25.03.2015 20:05

4. Festiwal Miłosza

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Już 14. maja w Krakowie rozpocznie się 4. Festiwal Miłosza. Tegoroczna edycja tego wielkiego święta poezji nosi tytuł Księga Olśnień. To spolszczenie angielskiego tytułu słynnej antologii wydanej przez Czesława Miłosza w Stanach Zjednoczonych w 1996 r.: A Book of Luminous Things. W tym roku poetyckie olśnienia zapewni wyjątkowe grono dwudziestu poetów z Polski i z zagranicy oraz bogaty i różnorodny program debat, paneli, koncertów i wystaw. Festiwal, obok pasma głównego, uzupełnią dwie dodatkowe linie wydarzeń: program literacki dla dzieci Miłoszek oraz związane z kulturą japońską pasmo Haiku. Festiwal potrwa do 17. maja.

25.03.2015 18:31

Zapowiedź: Nowa książka Suzanne Collins - „Gregor i Niedokończona Przepowiednia”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Wydawnictwo IUVI ogłosiło plany publikacji nowej powieści Suzanne Collins, autorki głośnych „Igrzysk Śmierci”. Książka dostępna jest już w przedsprzedaży, a jej oficjalna polską premierę zapowiedziano na 8 kwietnia.

Collins zaprezentuje nam pozycję skierowaną do młodzieży...

24.03.2015 14:40

Recenzje: „Jak wytresować kota?”

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Jeśli ja i kot znajdujemy się w jednym pomieszczeniu, z jakiegoś dziwnego powodu ta futrzasta bestia trzyma się zawsze w największym możliwym oddaleniu ode mnie. Choć zachwycam się urodą kotów i gracją, z jaką się poruszają, nigdy specjalnie za nimi nie przepadałam, bo takie to niezrozumiałe, humorzaste i mało udomowione. Dzięki autorowi tej książki wreszcie wiem, dlaczego one tak na mnie reagują – kocim szóstym zmysłem wyczuwają moje podejście. 

Cała recenzja: NIGDY nie będę mieć kota

24.03.2015 12:09

VAT na e-booki. Co jest książką, a co nią nie jest?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wystartowała kolejna kampania przeciwko dyskryminacji podatkowej książek. Stowarzyszenie Wydawców Francuskich postanowiło pokazać politykom, co jest, a co nie jest książką. Kampanię można wesprzeć na portalach społecznościowych na dwa sposoby:

- wstawienie zdjęcia, które zdecydowanie nie przedstawia książki (np. długopis, jabłko) i otagowanie go poprzez #Thatisnotabook,

- wstawienie zdjęcia książki w dowolnej formie (drukowanej czy cyfrowej) i oznaczenie go #Thatisabook.

W obu przypadkach warto dodać @EU_Commission – w ten sposób zdjęcie trafi do Komisji Europejskiej. Więcej o kampanii można przeczytać tutaj.

23.03.2015 12:56

Martin bliski ukończenia „Wichrów zimy”?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

George R.R. Martin opublikował na swoim blogu nowy wpis, w którym zapowiada, że nie pojawi się na corocznym festiwalu ChaseCom Expo w Saratodze oraz Comic-Conie w San Diego. Jak pisze, powodem jest skupienie się na pisaniu „The Winds of Winter”.

„Mam zbyt wiele pracy. Najbardziej pochłania mnie „Son of Kong” [Martin tak określa "Wichry zimy" - przyp. red]. Nie obiecuję jednak, że ukończę „The Winds of Winter” przed wspomnianymi wydarzeniami”.

23.03.2015 12:01

Przegląd prasy: „Cztery kraje, w tym Polska, apelują o niższy VAT na książki i e-booki”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Cztery kraje: Francja, Niemcy, Polska i Włochy zwróciły się w czwartek ze wspólnym apelem do Komisji Europejskiej o bezzwłoczne działania w celu przyjęcia obniżonych stawek VAT na książki, w tym na e-booki.

„Żądamy od Komisji Europejskiej, by zaproponowała bezzwłocznie ewolucję prawodawstwa europejskiego w celu zezwolenia na przyjęcie obniżonych stawek VAT na wszystkie książki, w formie materialnej i niematerialnej” — głosi komunikat opublikowany w Paryżu. Ogłoszono go w przeddzień otwarcia corocznego Salonu Książki. Termin apelu zbiegł się także ze szczytem UE w Brukseli rozpoczynającym się w czwartek.

Cały artykuł: http://ksiazki.onet.pl/wiadomosci

23.03.2015 11:52

„Czytam, więc jestem” – ogólnopolska akcja czytelnicza skierowana do młodzieży

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

W dniu imienin ks. Józefa Tischnera Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” we współpracy ze Stowarzyszeniem SIEMACHA oraz Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera zainaugurowało nowy wspólny projekt: „Czytam, więc jestem!”

Celem akcji jest rozbudzenie zainteresowania wśród młodych ludzi twórczością współczesnych polskich filozofów i myślicieli, szczególnie zaś dorobkiem ks. prof. Józefa Tischnera. Projekt powstał w 15. rocznicę śmierci filozofa.

23.03.2015 11:44

Spotkanie z Magdaleną Kozak

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Wydawnictwo Insignis zaprasza na spotkanie autorskie z Magdaleną Kozak w związku z premierą wyczekiwanej przez fanów, pisanej przez cztery lata powieści - „Łzy Diabła”.

24 marca 2015

Empik Arkadia, Warszawa, al. Jana Pawła II 82.

Godz. 18.00

 

23.03.2015 11:32

Recenzje: „Karzeł”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Już dawno nie czytałam książki, która byłaby równocześnie tak świetna pod względem literackim i tak strasznie odpychająca pod względem fabularnym. Tytułowy bohater i narrator jest… no właśnie, kim? bo ani doradcą, ani przyjacielem rodziny, ani normalnym sługą – niech więc będzie, że swego rodzaju maskotką (choć, jak za chwilę się zorientujemy, nie tylko!) na dworze włoskiego księcia.(...) To, co dzisiaj nazwalibyśmy osobowością socjopatyczną, nie wzięło się znikąd: jakże ma rozwinąć w sobie ludzkie uczucia istota od urodzenia traktowana jak przedmiot, nieznająca żadnej bliskości, świadoma, że dla własnej matki warta była „trzy łokcie sukna i psa owczarka”[5]?

Cała recenzja: Zło tkwi w duszy, nie w ułomnym ciele

23.03.2015 11:25

Nagrody dla recenzentów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Kolejna porcja nagród dla autorów ciekawych recenzji...

21.03.2015 13:00

Będą jeszcze dwie nowe powieści Terry’ego Pratchetta

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Dobra wiadomość dla pogrążonych w smutku po zmarłym w ubiegłym tygodniu pisarzu. Jak oficjalnie potwierdzono, w tym roku ukażą się jeszcze dwie nowe powieści Terry’ego Prattchetta, które ten zdążył ukończyć przed śmiercią. 

21.03.2015 11:45

Konkurs: do wygrania powieść „Odłamki”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Czy macie w pamięci książkę dotyczącą wojny lub emigracji, która wywarła na was przejmujące wrażenie? Napiszcie o niej pod spodem w komentarzach do tej wiadomości. Co jest w niej tak szczególnego, że wciąż o niej pamiętacie? 

Autorów najciekawszych wypowiedzi nagrodzimy powieścią „Odłamki”. Na wasze odpowiedzi czekamy do 23 marca, do godziny 23.59. Nick biblionetkowy podamy w komentarzu do tej wiadomości oraz drogą mailową.

Nagrody – trzy egzemplarze powieści „Odłamki” - ufundowało Wydawnictwo SQN.

Fragment powieści: TUTAJ

Wywiad z autorem: http://kultura.gazeta.pl.

21.03.2015 11:03

Przegląd prasy: „Czasami żartuję, że są tylko dwa powody, dla których warto pisać: terapia i zemsta”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czasami żartuję, że są tylko dwa powody, dla których warto pisać: terapia i zemsta - mówi Ismet Prcić, autor wyśmienitego debiutu literackiego obsypanego nagrodami. (...)

Odłamki zacząłem "pisać" w głowie, kiedy to pod koniec 1995 r. opuściłem swoje znajdujące się w stanie oblężenia miasto. Moja matka wysłała mnie w nieznane z książką Nedzada Ibrishimovica zatytułowaną "Ugursuz" pod pachą. Na stronie tytułowej napisała krótką notkę, która brzmiała: "Jesteś zdany na siebie, z wyrazami miłości, Henri" (ma na imię Henrietta; nie podpisała się "mama"). Kiedy tak młody człowiek zdaje sobie sprawę, że został sam, że nawet jego matka, która przecież kocha go najbardziej ze wszystkich, nigdy nie będzie świadkiem jego cierpienia, to tak naprawdę, wręcz namacalnie, człowiek ten jest zawsze sam i właśnie wtedy zaczyna snuć opowieść, aby nadać swojemu życiu jakiś cel. Szczególnie, jeśli literalnie jest zupełnie sam, pozbawiony poczucia bezpieczeństwa, w obcym otoczeniu.

Wywiad z autorem „Odłamków”: http://kultura.gazeta.pl

20.03.2015 16:16

Nie tylko książki: Filmowe premiery tygodnia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

W marcu możemy się spodziewać kolejnych ekranizacji powieści wpisujących się w popularny nurt young adult fiction. Tym razem do kin trafia druga odsłona „Niezgodnej”, zatytułowana „Zbuntowana”. Adaptacja książki Veroniki Roth pokazuje dalsze losy rebelii młodych ludzi, który w utopijnej przyszłości muszą określić, do jakiej nacji przynależą. Problem pojawia się, kiedy wybór okazuje się nieoczywisty. 

 

Zapraszamy do lektury cotygodniowego zestawienia przygotowanego przez Marcina Andrysa, redaktora naczelnego portalu Paradoks.

20.03.2015 15:15

Nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Ogłoszono nominacje do 8. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy - prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez warszawski samorząd. Jury wybrało spośród 369 nadesłanych książek 12 tytułów nominowanych do nagrody. Laureatów poszczególnych kategorii poznamy pod koniec kwietnia podczas uroczystej gali.

Tegoroczni nominowani to (w porządku alfabetycznym wg autorów)...

20.03.2015 14:54

Premiera: „5 sekund do Io”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Akcja nowej powieści znanej i cenionej pisarki Małgorzaty Wardy toczy się na dwóch planach – w realnym życiu i w grze, do której  wchodzi szesnastoletnia bohaterka. W szkole Miki dochodzi do tragicznej w skutkach strzelaniny. Tylko ona widziała sprawcę. Okazuje się, że dramat w liceum mógł mieć coś wspólnego z kontrowersyjną i tajemniczą grą, stworzoną w najnowszej technologii, gdzie gracz odczuwa nie tylko temperaturę otoczenia, zapachy i smaki, ale też ból. Może tam nawet przeżyć własną śmierć. Na prośbę policji Mika wkracza w wirtualny świat stworzony na wulkanicznym księżycu Io.

19.03.2015 20:01

Senat zajmie się projektem nowej ustawy o książce

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie zdecydowała we wtorek o podjęciu prac ustawodawczych nad przygotowanym przez Polską Izbę Książki projektem ustawy o książce, przewidującym m.in. utrzymanie stałej ceny nowości książkowych przez rok od publikacji. Przewodniczący komisji Grzegorz Czelej powiedział, że całkiem realne jest zakończenie prac nad tą ustawą jeszcze w tej kadencji Senatu.

O regulacji polskiego rynku książki mówi się od dawna. Już w 2009 r. senatorowie zapoznali się z projektem ustawy o książce, został on jednak negatywnie oceniony przez senackie biuro legislacyjne. 

19.03.2015 19:04

Premiera: „Plany na przyszłość”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Oparta na faktach opowieść o niezwykle uzdolnionym chłopcu. Lekarze przekonywali, że nie nauczy się ani czytać,  ani mówić, że choroba uniemożliwi mu rozwój i edukację. Tymczasem Ferran Sunyer  pokonuje zdrowotne bariery, z pomocą kuzynek uczy się i zostaje znanym matematykiem.

Książka została nagrodzona najważniejszym katalońskim wyróżnieniem literackim Premi Sant Jordi.

19.03.2015 18:59

Lista bestsellerów „New York Timesa” - literatura faktu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Jak na literaturę faktu, dzieje się bardzo dużo. Pierwsza piątka w tym samym składzie, ale z drobnymi przetasowaniami. A dalej aż 4 nowości i dwa powroty na listę. Cały czas czekamy na książkę, która wedrze się do ścisłej czołówki.

18.03.2015 20:37

Tolkien w Poznaniu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Szykuje się gratka dla fanów „Władcy Pierścieni". W dniach 20 – 25 marca po raz pierwszy odbędą się Poznańskie Dni Tolkienowskie.

18.03.2015 19:23

Książka dla dzieci i młodzieży – targi w Poznaniu już w ten weekend

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Rozpoczynające się w piątek XIV Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci i Młodzieży promowane są jako największe w kraju wydarzenie poświęcone książkom dla najmłodszych i dla dorastających czytelników. 

18.03.2015 18:51

Premiera: „Odłamki”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Szukając do poczytania wartościowej i niebanalnej książki warto zwrócić uwagę na debiutancką powieść „Odłamki”, która właśnie pojawiła się w księgarniachIsmet Prcić, dramaturg, reżyser i autor książki, zawarł w niej wątki autobiograficzne, opisał wojenną i emigracyjną rzeczywistość, trudne życie w Bośni i kłopoty w Stanach Zjednoczonych.

Powieść zdobyła uznanie krytyków oraz została licznie nagrodzona m.in. przez gazety „New York Times” (Notable Book of the Year) i „Chicago Sun Times” (Najlepsza Książka Roku). 

Ismet Prcić składa „odłamki” różnych form narracji, wspomnień i obrazów w powieść o wojnie, która nigdy nie przemija – powieść poruszającą i niepokojącą, napisaną jędrnym językiem i… niepozbawioną humoru! 

Katarzyna Droga, redaktor naczelna magazynu „SENS”

FRAGMENT: TUTAJ

 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: