Wiadomości

Wybierz okres czasu:

29.12.2015 19:28

Życzenia noworoczne i podziękowania

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Koniec roku to czas podsumowań. Chciałabym podziękować wszystkim BiblioNETkowiczom za udział w tworzeniu tego serwisu, wzbogacanie i ulepszanie naszej strony. Życzę,  by w przyszłym roku BiblioNETka funkcjonowała jeszcze lepiej, a użytkownicy jeszcze chętniej z niej korzystali.

Szczególnie dziękuję  Miaugorzacie – za dbałość o katalog i czuwanie nad forum,  Małgorzacie_ – za doglądanie wiadomości,  Asi – za prowadzenie konkursów.

Oddzielne podziękowania należą się tym BiblioNETkowiczom, którzy z własnej inicjatywy dbają o jakość i ilość dodawanych treści – not wydawnicznych, okładek, recenzji – za to dziękuję przede wszystkim: PariliciumRubyAgnieszceWwwojtusowiLouriemuJoyeuseMarginesowi.

Wśród najaktywniejszych recenzentów chciałabym wyróżnić Dot i Misiaka. Są tutaj również użytkownicy, którzy poświęcają swój czas, zajmując się głównie katalogiem. Doceniam Waszą pracę i dziękuję: MCh Ketyowowi oraz  Nzuri.

Dziękuję za wszystkie uwagi i komentarze, sugestie oraz za aktywność na forum.

W 2016 roku ruszymy z nową energią, inicjatywami i pomysłami. :)

 

***

Cała Redakcja BiblioNETki chciałaby życzyć wszystkim BiblioNETkowiczom (bez wyjątku!) udanego Sylwestra, Szczęśliwego Nowego Roku, wielu sukcesów, spełnienia marzeń i pozytywnego nastawienia każdego dnia!

Do siego roku na BiblioNETce!

z najlepszymi życzeniami,
Redakcja BiblioNETki

22.12.2015 16:25

Życzenia świąteczne

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

 

Redakcja BiblioNETKi chciałaby życzyć wszystkim radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia, ciepła i wszelkiej pomyślności, a także Szczęśliwego Nowego Roku! Oraz wielu dobrych książek pod choinką! :)


 

21.12.2015 12:26

„Gwiezdne wojny” – moc budzi się na nowo

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Gwiezdne wojny” to jeden z największych fenomenów współczesnej kultury. Dyskusje wokół niezwykłych produkcji George’a Lucasa nie cichną od czasu premiery jego pierwszego filmu, teraz zaś wzmagają się wraz z wejściem do kin kolejnego epizodu. Czy historia o rycerzach Jedi i tajemniczej potędze Mocy jest nadal atrakcyjna dla młodego pokolenia? W jaki sposób literatura może powołać do życia te opowieści, by wydobyć ich uniwersalne piękno? Koniec roku będzie czasem, gdy słynne zdanie mistrza Yody – „Niesamowity Wszechświat jest” – nabierze nowego znaczenia, a jednym ze sposobów, by się o tym przekonać jest książka Adama Gidwitza „Zatem Jedi zostać chcesz?”.

Moc „Gwiezdnych wojen” przebudzi się na nowo. Wydawnictwo Egmont przygotowało z tej okazji kilka publikacji, za sprawą których magia filmu nie rozpłynie się tuż po wyjściu z kinowej sali.

Zapraszamy do lektury artykułu Darii Bednarek z Twoja Księgarnia.

17.12.2015 15:34

Wywiad z Lucy Ribchester – autorką „Sufrażystek”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzięki uprzejmości kwartalnika „Twoja Księgarnia” prezentujemy wywiad z Lucy Ribchester, autorką powieści „Sufrażystki”. Z pisarką rozmawiała Magdalena Śniecińska. 

 

W jaki sposób zainteresowała się Pani tematyką sufrażystek i dlaczego postanowiła Pani opisać ich działalność w swojej powieści?

Wszystko zaczęło się od tego, że zainteresowałam się muzyką wodewilową z początku XX wieku, którą próbowałam interpretować także w kontekście feminizmu. Ten rodzaj rozrywki wydobywał z cienia kobiety z różnych klas społecznych, tu mogły być rubaszne i dzikie, łamały konwenanse. Chciałam sprawdzić, czy ta działalność w jakikolwiek sposób łączyła się z bardziej tradycyjnym ruchem feministycznym, dlatego zajęłam się bojowniczą działalnością sufrażystek.

Książka autorki: Sufrażystki (Ribchester Lucy)

Całość wywiadu w rozwinięciu!

14.12.2015 13:02

Upoluj e-booka! – konkurs

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jesteście ciekawi, których ebooków czytelnicy szukają najczęściej? W okolicach Świąt zależy nam przede wszystkim na promocjach i specjalnych rabatach. UpolujEbooka.pl  – porównywarka cenowa – przygotowała specjalny ranking najchętniej wyszukiwanych tytułów. Jakie książki znalazły się w pierwszej piętnastce?

Poniżej prezentujemy zestawienie TOP 15  – to właśnie na te książki chcemy upolować najlepszą okazję:

1. Dziewczyna z pociągu (Hawkins Paula)
2. Uległość (Houellebecq Michel)
3. Zagłada Hyperiona (Simmons Dan)
4. Zaginięcie (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove))
5. Tron z czaszek: Księga II (Brett Peter V.)
6. Hyperion (Simmons Dan)
7. Chłopcy 4: Największa z przygód (Ćwiek Jakub)
8. Przesilenie (Card Orson Scott, Johnston Aaron)
9. Anioł burz (Canavan Trudi)
10. Stalowe Serce (Sanderson Brandon)
11. Krwawa kampania (McClellan Brian)
12. Co nas nie zabije (Lagercrantz David)
13. Lordowie Sithów (Kemp Paul S.)
14. Ender na wygnaniu (Card Orson Scott)
15. Otchłań (Szmidt Robert J.)

KONKURS

Z listy 15 tytułów wybierzcie ten, na który sami chcecie zapolować. Opiszcie w kilku zdaniach, dlaczego właśnie tę książkę chcielibyście przeczytać, a wciąż brakuje jej w Waszej wirtualnej biblioteczce. Którą z nich chcielibyście podarować samemu sobie lub bliskim? Wybierzemy pięć najciekawszych i najbardziej przekonywających odpowiedzi, a ich autorzy otrzymają od nas wybrany tytuł z listy w wersji elektronicznej.

Zwycięzcy:

Pięć osób otrzyma wyróżniony przez siebie tytuł w postaci elektronicznej. Zwycięzcami są: Meszuge, olaztrola, dot59, Immora Fray, Grandpa.

14.12.2015 11:05

Chwyty gitarowe – patronat medialny BiblioNETKi

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Tym razem BiblioNETka objęła patronatem niecodzienną publikację. „Chwyty gitarowe. 200 najważniejszych akordów” to poradnik dla każdego, kto rozpoczyna naukę gry na gitarze. W przystępny sposób omawia popularne akordy, pozwala uczyć się nowych chwytów na bieżąco – podczas wykonywania utworów, a także zachęca do eksperymentowania i odkrywania własnych rozwiązań.

Chwyty gitarowe: 200 najważniejszych akordów (Małek Mateusz, Mariusz Rymaniak)

Nota wydawcy:

„Chwyty gitarowe” to zbiór 200 najważniejszych akordów.

Książka jest doskonałym przewodnikiem dla początkujących gitarzystów. Wszystkie chwyty przedstawiono w postaci diagramów i zdjęć, tak aby łatwo i na bieżąco uczyć się ich podczas wykonywania piosenek. Dzięki poradnikowi dowiesz się, czym różni się akord durowy od molowego, czym są akordy otwarte, akordy barré oraz przewroty akordów. Nauczysz się również czytać oznaczenia na diagramach akordów, prawidłowo stroić gitarę oraz właściwie ją trzymać.

11.12.2015 12:18

Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

9 grudnia poznaliśmy laureatów dorocznego konkursu „Książka Roku” Polskiej Sekcji IBBY. Jego partnerami są Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa oraz Instytut Książki, a dofinansowano go z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie.

Celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i artystycznie literatury dla dzieci. Konkurs nie dotyczy podręczników oraz literatury popularnonaukowej. Odnosi się wyłącznie do książek opublikowanych w Polsce.

Tegorocznymi laureatkami głównych nagród literackich zostały debiutujące w konkursie Agnieszka Suchowierska za książkę dla dzieci „Mat i świat” oraz Małgorzata Warda za książkę dla młodzieży „5 sekund do Io”. Powieść Małgorzaty Wardy ukazała się pod patronatem medialnym BiblioNETki.

Pozostali laureaci w rozwinięciu.

10.12.2015 13:31

Premiera „Męskich fantazji” Klausa Theweleita

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka Męskie fantazje (Theweleit Klaus).

Naukowe wydarzenie, zaskakujący bestseller i inspirujący do dzisiaj intelektualny skandal.

Słynna rozprawa Klausa Theweleita, opublikowana po raz pierwszy w 1977 roku, poświęcona jest zagadnieniu kształtowania się męskich fantazji wśród zdemobilizowanych po I wojnie światowej żołnierzy Freikorpsów oraz podobnych im formacji paramilitarnych. Autor zebrał w swojej monumentalnej pracy olbrzymi materiał: dzienniki, wspomnienia, zapiski, listy oficerów i szeregowych żołnierzy, a także nieprzebrany materiał wizualny: plakaty, zdjęcia, klatki filmowe, komiksy i grafiki pochodzące z opisywanej przez niego epoki i ukazujące, w jaki sposób kultura masowa tamtego czasu kształtowała wyobrażenia o kobietach, wrogach, seksualności i wojnie. I jak z tych wyobrażeń narodził się faszyzm.

Spotkania z autorem:

10.12.2015 r., godz. 18:00 – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;

11.12.2015 r., godz. 18:00 – Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski, sala nr 5.

 

09.12.2015 10:02

Nominacje do Paszportów Polityki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Poznaliśmy nominowanych do Paszportów Polityki. Wyróżnienie przyznawane jest w sześciu dziedzinach (literatura, film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna), a nominowanych wybiera jury. W kategorii Literatura walczyć będą Weronika Murek, Łukasz Orbitowski i Andrzej Muszyński. Laureatów poznamy 12 stycznia 2016 roku.

Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (Murek Weronika)

Piotr Kofta nazwał książkę Weroniki Murek „debiutem roku”, który „uderza dojrzałością, nietuzinkową wyobraźnią, językową wrażliwością, pełną kontrolą nad słowem, zdaniem, akapitem”.

Inna dusza (Orbitowski Łukasz)

Bernadetta Darska w wyjaśnieniu nominacji doceniła powieść Orbitowskiego za „doskonałe połączenie powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej”, a także „precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła”.

Podkrzywdzie (Muszyński Andrzej)

Zofia Król wyróżniła Andrzeja Muszyńskiego za „stworzenie bujnego świata na skraju realności i onirycznej baśni”. A także za „równie oszalały i intensywny gąszcz literackiego języka”.

08.12.2015 10:56

Najlepsze recenzje listopada

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Listopad się skończył, dlatego przedstawiamy wybór najlepszych recenzji z poprzedniego miesiąca. Redakcja chciałaby wyróżnić tekst niedźwiedzia z tobołem, który zrecenzował książkę „Inny chłopiec” Willy'ego Russella, a także recenzję grendelli omawiającą „Zimową opowieść” Jeanette Winterson.

Nagrodzone recenzje:

niedźwiedź z tobołem, Każdy ma jakiegoś bzika

grendella, Zagubione dzieci „Zimowej opowieści”, czyli o „Przepaści czasu” Jeanette Winterson

Czytamy i gratulujemy, a także zachęcamy innych do pisania recenzji – na każdego zwycięzcę czeka książkowa niespodzianka!

04.12.2015 14:45

Prezent Mikołajkowy od Ravelo

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z okazji zbliżających się Mikołajek Ravelo.pl przygotowało specjalną promocję dla BiblioNETkowiczów: rabat -30% na książki. Oferta będzie aktualna do 7 grudnia (poniedziałek) do końca dnia. W koszyku należy wpisać kod: biblio, a rabat naliczy się automatycznie.

Oferta nie obejmuje outletu, wyprzedaży i podręczników szkolnych. Rabat odliczany jest od ceny detalicznej.

Sklep internetowy Ravelo.pl pragnie życzyć wszystkim użytkownikom i miłośnikom książek wesołych Mikołajek i przyjemnej lektury! :)

04.12.2015 12:29

„Pióro Fredry” dla „Kucając” Andrzeja Stasiuka

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy już laureata nagrody głównej ogólnopolskiego konkursu edytorskiego. „Kucając” Andrzeja Stasiuka to Najlepsza Książka Roku 2015. Nagrodę przyznano 3 grudnia podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Walczyło o nią 5 finalistów. Łącznie w konkursie udział wzięło 58 wydawnictw i 170 książek. „Pióro Fredry” to jedyny w Polsce konkurs edytorski. Najważniejszymi kryteriami branymi pod uwagę przez jury są wartości edytorsko-artystyczne oraz literackie i poznawcze zgłoszonych książek.

Tytuł Książki Roku dla „Kucając” Andrzeja Stasiuka przyznano za „pełne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni książki dla stworzenia wielowymiarowego obrazu naszej rzeczywistości, za umiejętne – i oszczędne – operowanie środkami edytorskimi pozwalającymi czytelnikowi na uczestniczenie w świecie artystycznej wyobraźni”.

Z laureatem nagrody – Andrzejem Stasiukiem – będzie można się spotkać 8 grudnia o godzinie 20:00 w kinie Muranów w Warszawie. Wieczór poprowadzi Piotr Bratkowski, „Newsweek”.

03.12.2015 10:07

Planeta Zapomnianych Książek – czytaj i zdobywaj nagrody!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Planeta Zapomnianych Książek” to gra internetowa umożliwiająca zdobywanie nagród za podejmowanie działań związanych z czytelnictwem. Jeżeli korzystasz z bibliotek lub księgarni – jesteś na dobrej drodze do wygrania książek, czytników e-booków, tabletów i wielu innych cennych nagród.

Każdy gracz ma do wykonania  misje, zdobywa punkty i kolejne poziomy oraz poznaje historię świata gry. „Planeta Zapomnianych Książek” to obecnie 3 poziomy, ponad 50 różnych misji i ponad 30 odznak do otrzymania za ich wykonanie, a ich liczba ciągle rośnie.

Najnowsza misja, stworzona specjalnie z myślą o użytkownikach portalu BiblioNETka, pozwala na zdobycie BookCoinów  w zamian za wystawione książkom recenzje. Za ocenienie 5 książek od momentu rozpoczęcia akcji gracz otrzyma dwa BookCoiny. Misję można wykonać 4 razy w ciągu jednego miesiąca.

Planetę Zapomnianych Książek znajdziecie pod tym adresem:

Misja dla BiblioNETkowiczów

03.12.2015 10:01

Książki na wagę w Ravelo

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Sklep internetowy Ravelo.pl należący do Grupy PWN wprowadza możliwość zakupu książek na wagę. W ramach akcji promocyjnej sklep oferuje ponad 11 tysięcy tytułów sprzedawanych na kilogramy. Będą one dostępne w pięciu wariantach cenowych – 15, 25, 35, 45 i 65 złotych za kilogram.

Do promocji został stworzony specjalny mechanizm obliczający cenę książki na podstawie jej wagi i puli cenowej, do jakiej została wcześniej zakwalifikowana. Aby zakupić książki na wagę, należy odwiedzić stronę: Książki na kilogramy i dodać do koszyka tytuły objęte promocją „Książki na wagę” z wybranej przez siebie puli cenowej. Książki ważone są w magazynie, a na stronie produktu otrzymuje się informację o wadze danej pozycji i jej cenie promocyjnej.

01.12.2015 09:52

Dobre książki we Wrocławiu!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ponad sto spotkań z pisarzami, książkowe premiery i prezentacje nowości wydawniczych odbędą się w ramach 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Czterodniowe święto literatury rozpocznie się już w najbliższy czwartek 3 grudnia. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad trzydzieści pięć tysięcy osób. Na Targi Dobrych Książek należy udać się tym razem do Centrum Kongresowego Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1). Impreza tradycyjnie potrwa od czwartku do niedzieli (3-6 grudnia) i zgromadzi we Wrocławiu niemal sto pięćdziesiąt najlepszych wydawnictw z całej Polski.
 
Tym razem z czytelnikami spotkają się między innymi: Magdalena Grzebałkowska, Marek Niedźwiecki, Jerzy Sosnowski, Wojciech Mann, Ziemowit Szczerek, Paweł Goźliński, Adam Wajrak, Mariusz Urbanek, ks. Adam Boniecki i Michał Olszewski, prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek, Janusz Majewski, prof. Jan Hartman, Włodzimierz Kowalewski, Krystyna Sienkiewicz, prof. Grzegorz Leszczyński, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Mariola Pryzwan, Elżbieta Sieradzińska, Jörg Bernig. Gościem WTDK będzie również rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici, którego powieść „Matei Brunul” znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” oraz zdobyła Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawaną przez Czytelników.

Poza spotkaniami z autorami odbędą się dyskusje, prelekcje, kreatywne warsztaty dla czytelników w różnym wieku, specjalny program dla szkół (w czwartek i piątek), konkursy, wystawy i wiele innych.

Szczegółowy program znajduje się na stronie Wrocławskich Targów Dobrych Książek: www.wpdk.pl

.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: