Wiadomości

Wybierz okres czasu:

31.01.2015 16:28

„Nagle” - film na podstawie opowiadania Etgara Kereta

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Na stronie The Audience Awards można zobaczyć krótki film na podstawie opowiadania „Suddenly, a Knock on the Door” Etgara Kereta, w reżyserii Merava Elbaza Belschnera.

LINK TUTAJ

Nagle… do domu pisarza (Terry Kinney) wdziera się Duńczyk (Lukas Hassel). Przystawia pisarzowi pistolet do głowy i żąda opowiedzenia zmyślonej opowieści. Próby negocjacji nie odnoszą skutku - pisarz niechętnie zaczyna opowiadać swoją historię. Nieoczekiwanie pojawiają się nowe osoby, co uniemożliwia pisarzowi dokończenie opowiadania.

31.01.2015 15:13

„Ojczysty - dodaj do ulubionych”

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało najnowszy film kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty - dodaj do ulubionych”. Wystąpił w nim raper Leszek Kaźmierczak ELDO. Muzykę skomponował Damian Szarek "Fawola", animację przygotowali Michał Socha oraz Jakub Socha ze Studia Bros Fx (znani z przygotowania czołówki do jednego z odcinków słynnego serialu „The Simpsons”),  tekst napisał wspomniany Leszek Kaźmierczak.

31.01.2015 14:16

Co się czyta w USA? Bestsellery New York Timesa

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Dużo się dzieje. Aż 5 nowości (w tym dwie na czołowych miejscach). Grey nieubłaganie pnie się w górę, a w dół lecą świąteczne bestsellery. „Zaginiona dziewczyna" niezmiennie trwa w czołówce.

30.01.2015 22:00

Nie tylko książki: Filmowe premiery tygodnia

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

„Teoria wszystkiego” to film biograficzny o życiu Stephena Hawkinga, genialnego naukowca, który pomimo ciężkiej choroby i wyroku śmierci wydanego przez lekarzy, wykazał się nie lada hartem ducha walcząc o swe życie i godność. W postać głównego bohatera wciela się Eddie Redmayne, a w obsadzie zobaczymy też Felicity Jones i Charliego Coxa.

 

Zapraszamy do lektury cotygodniowego zestawienia przygotowanego przez Marcina Andrysa, redaktora naczelnego portalu Paradoks.

30.01.2015 13:09

Zmarła Colleen McCullough, autorka ''Ptaków ciernistych krzewów''

Autor: Małgorzata_

 

 

 

Australijska pisarka, Colleen McCullough, autorka bestselleru „Ptaki ciernistych krzewów'', który za sprawą telewizyjnej adaptacji przyniósł jej światową sławę nie żyje. Pisarka zmarła w czwartek, na wyspie Norfolk należącej do Australii gdzie mieszkała od 40 lat. Miała 77 lat.

Więcej inf.: ksiazki.wp.pl

29.01.2015 22:07

Recenzja: „After. Płomień pod moją skórą"

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Literacki rzep. Książkowy poltergeist. Przeczepia się do czytelnika i nie odpuści aż do ostatniej strony. A i to nie do końca prawda, bo przecież jest drugi tom... 

Do rzeczy. Opiszmy dokładnie ten przypadek innym czytelnikom ku przestrodze lub zachęcie. Z czym mamy do czynienia... 634 strony (możliwe bóle nadgarstka); rodzaj literatury: romans ze sporą dawką erotyki (może powodować wypieki na twarzy tudzież wzruszenie); akcja: nieskomplikowana, acz rozwlekła, rozciągnięta jak słodki ciągutek (u co wybredniejszych „smakoszy słowa pisanego” wywołuje zniechęcenie i próby odstawienia); główne postacie dramatu: ona i on, Tess i Hadrin, woda i ogień, studentka z planerem i buntownik z tatuażem. Raz się kochają, raz nienawidzą. Wpływ na czytelnika: silne emocje. Nazwa specyfiku: After. Producent: Anna Todd. Zalecenia: przemyśleć stosowanie, dawkować z rozwagą, może silnie uzależniać. Zanim więc sięgniecie po słynny tytuł...

Cała recenzja: Jak paczka chipsów

29.01.2015 07:02

Przegląd prasy: 11 powodów żeby czytać książki

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

"»Książka, przechodząca kolejno z rąk do rąk, zawiera mnóstwo bakteryi, wśród których są i chorobotwórcze. Dla tego najgoręcej zalecamy:
- nie ślinić palców przy przewracaniu kartek książki
- nie czytać przy jedzeniu
- podczas czytania nie dotykać oczów, nie dłubać w nosie i w zębach
- przed rozpoczęciem i po ukończeniu czytania myć ręce
- chorzy na choroby zaraźliwe i wogóle gorączkowe nie powinni dotykać się książek z biblioteki szkolnej.
Pozatem pamiętać należy, że przy czytaniu trzeba siedzieć prosto i oddychać spokojnie, unikać czytania przy słabym świetle, jak również w pozycyi leżącej«.

Takie ostrzeżenie przed »bakteryjami« zamieszkującymi książki zostało wklejone do rozprawy Adriana Krzyżanowskiego »Teorya równań wszech stopni podług binomu Newtona« (udostępnione przez Polonę - portal Biblioteki Narodowej) . Świadomi zagrożeń, jakie stwarza czytanie książek, przyjrzyjmy się jednakże niemałym zdrowotnym korzyściom, które niesie ich lektura" .

Cały artykuł Ireny Cieślińskiej na stronie http://m.wyborcza.pl

29.01.2015 06:00

Zapowiedź: „Królowa Tearlingu”

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

4 lutego w księgarniach pojawi się powieść Eriki Johansen pt. „Królowa Tearlingu”, najnowsza propozycja wydawnictwa Galeria Książki dla nastoletnich czytelników.

Przedstawiamy pierwszy rozdział przygód młodej księżniki: LINK.

28.01.2015 19:20

20 książkowych hitów na polskim rynku - lista bestsellerów empik.com

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Na liście dzieje się bardzo dużo. Cross w końcu zrzucił z „tronu” kreatywny notatnik Keri Smith. Z kolei premiera filmu „Uwikłanie” pompuje zainteresowanie całą trylogią z prokuratorem Szackim. W pierwszej dwudziestce znalazło się aż sześć nowości.

28.01.2015 18:09

Wyłowione z forum: Zagram, poczytam

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Książki związane z grami komputerowymi - Szukam na ten temat beletrystyki i tytułów popularnonaukowych - nie dla mnie [nie gram, nie znam się], ale dla nastoletnich czytelników. Cel: próba odklejenia ich od monitora i przyklejenia do książki - pewnie jestem skazana na porażkę...(...) Niekoniecznie chodzi o grę, która ukazała się w formie książki, ale o książki, w których występuje świat gier jako motyw / bohaterów, którzy w jakiś sposób są związani z grami/komputerami, może nawet hakerami itp.

Pomożecie? Temat na forum TUTAJ

 

28.01.2015 17:24

Zapowiedź: „Kraniec nadziei" Rafała Dębskiego

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

W odległej przyszłości ludzie panują nad większą częścią ramienia Galaktyki. Jednak nie są to czasy pokoju. Dwie główne siły, Cesarstwo i Republika, wciąż toczą wojnę. Wrogie floty ścierają się, próbując przejąć kontrolę nad nowymi terytoriami i zasobami kosmosu. Kapitan Aidan Samuels, dowódca niszczyciela „Sirene”, musi wziąć udział w tajemniczej misji. Uwielbiany przez własną załogę, Samuels jest solą w oku przełożonych. To mistrz wszechświata w lekceważeniu regulaminów, co nie przeszkadza mu znakomicie wykonywać powierzonych zadań... 

Jeżli zaciekawił was fragment noty wydawcy, to może macie ochotę przeczytać PIERWSZY ROZDZIAŁ KSIĄŻKI - LINK TUTAJ.

„Kraniec nadziei" Rafała Dębskiego ukaże się nakładem wydawnictwa Drageus 6. lutego.

27.01.2015 17:00

Bestsellery New York Timesa - literatura faktu

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Na liście dzieje się sporo. Co prawda czołowa piątka zdominowana jest przez "stare" przeboje (kino to potęga), ale dalej jest naprawdę ciekawie. Cztery nowości w "piętnastce" - tego już dawno nie było.

27.01.2015 16:06

Ogłoszono laureatów Nagrody im. Adama Włodka

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Mikołaj Łoziński oraz Miłosz Waligórski zostali laureatami konkursu o Nagrodę im. Adama Włodka za 2014 r. Organizatorem i fundatorem Nagrody im. Adama Włodka jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda została ustalona zapisem testamentowym Wisławy Szymborskiej w 2012. Jest przyznawana za projekt na napisanie książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub za przekład. Laureatami mogą zostać młodzi twórcy, którzy nie ukończyli 35 roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

27.01.2015 15:30

Spotkanie wokół książki "Poeta i duch wolności..."

Autor: Małgorzata_

 

CK „Zamek” zaprasza na spotkanie wokół książki prof. Piotra Śliwińskiego „Poeta i duch wolności. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka”.

Książka pod redakcją prof. Piotra Śliwińskiego jest efektem sesji naukowej, która odbyła się w CK „Zamek” w ramach festiwalu Poznań Poetów w maju 2013 roku.
W spotkaniu wezmą udział. dr Magdalena Heydel (UJ), dr Krzysztof Hoffmann (UAM), dr Marcin Jaworski (UAM), dr Adam Poprawa (Uniwersytet Wrocławski) oraz prof. Piotr Śliwiński (UAM).

Kiedy: 29 stycznia (czwartek), godz. 17.00

Gdzie: Scena Nowa, CK „Zamek” w Poznaniu

Wstęp wolny

27.01.2015 15:23

Recenzja: „Poza błękitem”

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Nigdy nie zadałam sobie trudu, żeby sprawdzić, co oznacza skrót SCUBA, pojęcia nie miałam, jak działają sonary czy rebreather, a autor tłumaczy to wszystko cierpliwie. Opowiada jak fachowiec, nie wymyśla egzaltowanych teorii (...) Wyjaśnia, że rekordziści, jak on czy Felix Baumgartner, ryzykują życie, ale nie ma to nic wspólnego z brawurą. Każda próba jest zaplanowana, poprzedzona tysiącami ćwiczeń. Odpowiada na wiele pytań. Co może spowodować głuchotę czy barotraumę kręgosłupa? Co to jest np. manifold lub kontrdyfuzja izobaryczna? Jakie metody nauczania są najskuteczniejsze? Dlaczego czasem nie prowadzi się śledztwa po wypadku? Ten inżynier pracujący na uniwersytecie pisze nie tylko o swoich rekordach w jaskini Boesmansgat czy w Morzu Czerwonym, ale i o przyjaźni z Leszkiem Czarneckim (polskich akcentów jest bardzo dużo, a jeden mnie zupełnie zaskoczył), skomplikowanym życiu rodzinnym w RPA, nawet o handlu narkotykami. Gdy pojawił się obszerny fragment o sprzęcie do nurkowania, spodziewałam się nudy. Nie ma siły – takie rewelacje są dla mnie niemal równie porywające jak wyniki meczu żużlowego. A tu niespodzianka! Pasjonat potrafi przepleść informacje o parametrach 150-kilogramowego wyposażenia z historią o zegarku Jamesa Bonda albo dorzucić opowieść o biblijnym pochodzeniu nazwy pewnej miejscowości. 

Cała recenzja: Wyścig z samym sobą

27.01.2015 15:05

Przedpremierowy fragment: „Rykoszet”

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Przedstawiamy przedpremierowy fragment kryminału Marka Stelara pt.  „Rykoszet”: LINK TUTAJ. Książka ukaże się w księgarniach już 4 lutego. 

Upalne i wilgotne lato 2010 roku. W krótkim odstępie czasu ginie urzędniczka Starostwa Powiatowego w Wołogardzie oraz znany szczeciński grafik i malarz, którego kariera niespodziewanie rozkwita na zachodzie Europy. Zbrodnie łączy dość niezwykły sposób ich dokonania, a także osoba starosty wołogardzkiego. Motyw zazdrości, a może jednak zemsta lokalnego biznesmena, któremu urzędnicy pomieszali szyki? Sytuacja komplikuje się, kiedy w identyczny sposób, w samym centrum Szczecina ginie ogarnięty manią zbieractwa stary człowiek. Dzieło szaleńca? Upadają kolejne hipotezy, brak świadków i śladów sprawcy, prócz kilku przypadkowych i niewyraźnych ujęć z kamer miejskiego monitoringu. Sprawę identycznych zabójstw wyjaśnia Robert Krugły, oficer Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, współpracujący ściśle z prokuratorem Mateuszem Michalczykiem.

W tle współczesnych wydarzeń, poznajemy losy Tadzika Rudzkiego, syna podoficera Ludowego Wojska Polskiego, straconego za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu. 

26.01.2015 20:00

Recenzja: „Siedem dobrych lat”

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Ironia i błyskotliwy komentarz – te dwa określenia doskonale opisują „Siedem dobrych lat” Etgara Kereta. Publikacja jest dostępna w wersji papierowej i w formie audiobooka. Trzeba przyznać, że wersja dźwiękowa tym razem jest znacznie lepsza od drukowanej. (...)  Izraelski pisarz jest mistrzem w tworzeniu błyskotliwych, czasami złośliwych, nieco ironicznych, trafnych komentarzy. Doskonale przeplata fantazje z rzeczywistymi wydarzeniami, ubarwia, upiększa i przeinacza. Wszystko doprawia mądrym humorem, spod którego przebija czasami melancholia. 

 

Cała recenzja Marty GulińskiejIronia i błyskotliwy komentarz.

26.01.2015 18:15

Co się czyta w USA? Bestsellery New York Timesa

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Na liście dzieje się sporo - aż 5 nowości (chociaż bez kandydatów na megaprzeboje) i sporo przetasowań. Za to na szczycie bez zmian - dwie pierwsze książki zachowały pozycje sprzed tygodnia. Zgodnie z przewidywaniami do góry pną się "twarze Greya" (jedyny awans na liście), ale robią to wolniej, niż można było oczekiwać.

26.01.2015 12:20

„Niebezpieczne kobiety” pod redakcją George’a R.R. Martina już w księgarniach

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Wydawnictwo Zysk i S-ka na 26 stycznia zapowiedziało premierę intrygującej książki „Niebezpieczne kobiety”. Intrygującej z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze, tematyka: wojowniczki, superbohaterki, czarodziejki, czyli kobiety, z którymi lepiej nie zadzierać. Po drugie, autorzy: antologia zawiera opowiadania pisarzy doskonale znanych fanom fantasy i s.f. Są to między innymi: Joe Abercrombie, Brandon Sanderson, Sharon Kay Penman, Jim Butcher, Diana Gabaldon, Carrie Vaughn, Sherrilyn Kenyon. Po trzecie, jednym z redaktorów zbioru jest George R.R. Martin.

Książka składa się wyłącznie z premierowych utworów i stanowi bogaty przekrój najpopularniejszych obecnie gatunków. Sam George R.R. Martin napisał minipowieść „Księżniczka i królowa” opowiadającą o Tańcu Smoków, krwawej wojnie domowej, która rozdarła Westeros dwieście lat przed wydarzeniami opisywanymi w „Grze o tron”. (cytat z noty wydawniczej)

26.01.2015 11:19

Przegląd prasy: Kapitan Żbik

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

„Według szacunkowych wyliczeń, podobno około 80 proc. męskiej populacji urodzonej w Polsce na przełomie lat 60. i 70. czytywała w dzieciństwie ten komiks. I jakoby 16 proc. żeńskiej.

O serii, wymyślonej po to, by zdobyć dla Milicji Obywatelskiej sympatię młodzieży - więc o serii propagandowej, ale wspominanej z takim sentymentem, że jesienią ubiegłego roku rozpoczęto reedycję pierwszych zeszytów (!!!)” - opowiada na antenie radiowej Trójki Adam Rusek z Biblioteki Narodowej.

Audycja i artykuł wprowadzający TUTAJ. (Rozmowę poprzedza piosenka „Powiedz swoje imię”)

25.01.2015 00:00

Recenzje: „Matka Makryna”

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Jeszcze za życia Makryny trafiali się wątpiący w jej historię, tym bardziej iż władze carskie kilkakrotnie starały się przekonać wszystkich, że to zwykła oszustka, a jej opowieści są wyssane z palca. Jednak dopiero kilkadziesiąt lat później, w roku 1923, ks. Jan Urban w oparciu o liczne źródła historyczne zdemaskował Makrynę Mieczysławską jako oszustkę. 

 

Cała recenzja BiblioNETkowiczki Anek7: Genialna hochsztaplerka

 

24.01.2015 00:00

Zapowiedź: „Listy” Kurt Vonnegut

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

20 lutego, nakładem wydawnictwa Albatros, ukaże się zbiór listów Kurta Vonneguta, opracowanych przez jego przyjaciela, Dana Wakefielda. 

23.01.2015 15:16

Czytelnictwo na plus, czyli nowy raport BN

Autor: Małgorzata_

 

„41,7 proc. Polaków oświadczyło, że w mijającym roku przeczytało przynajmniej jedną książkę. To o 2,5 proc. więcej, niż dwa lata wcześniej. Do 12,3 proc. wzrósł odsetek czytających od 3 do 6 książek (2012 r. - 10,8 proc.), 1-2 książki - 16,4 proc. (2012 r. - 15,7 proc.) oraz więcej niż 7 książek - 11,3 proc. ( 2012 r. - 11,1 proc.)” - wynika z badania TNS Polska dla Biblioteki Narodowej.

Cały raport „Stan czytelnictwa w Polsce w 2014 roku” dostępny na stronie Biblioteki Narodowej. LINK: tutaj.

23.01.2015 00:00

Stwórz swoją wirtualną bibliotekę, czyli...

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

W jednym z Biuletynów Okolicznościowych Librorum Amator wydawanych przez Bibliotekę Główną Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pojawiło się skrótowe, ale ciekawe i miłe dla nas zestawienie serwisów książkowych. Link: tutaj, strona 7. A jeśli zainteresował was też sam biuletyn, to więcej jego numerów znajdziecie pod tym linkiem

23.01.2015 00:00

Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszym uczniom

Autor: mchpro

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs z nagrodami, w którym każdy może zaproponować współczesną lekturę dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Głosowanie trwa do końca stycznia.

Aby zagłosować, należy wejść na stronę ministerstwa.

22.01.2015 18:16

Czytam to!

Autor: Małgorzata_

 

 

Trzy książki w cztery minuty i pięćdziesiąt osiem sekund. Ukazał się nowy odcinek programu Wydawnictwa Literackiego pt. „Czytam to!”. 

W tym odcinku Robert Kasprzycki opowiada o „Przysiędze stali” Douglasa Hulicka, „Odpływie” Christensena i wielkiej „Małej zagładzie” Anny Janko.

22.01.2015 00:00

Przedpremierowy fragment powieści „Dwaj bracia”

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Przedstawiamy fragment powieści „Dwaj bracia”. Książka ukaże się 27 lutego. Link: tutaj.

Dopiero co urodziłam bliźnięta. Nie ma wody. Nie ma ogrzewania. Nie ma światła i nie ma jedzenia. Czy możemy przełożyć kwestię napletków chłopców na inny dzień?

Jest rok 1920, Berlin. Frieda Stengel, niemiecka Żydówka, rodzi Paulusa i Ottona. W Monachium – powstaje zbrodnicza NSDAP. Jeden z chłopców trafia do szkoły kadr Wehrmachtu i SS, drugi walczy na froncie. W imię miłości do tej samej dziewczyny. Jeden kieruje się sercem, drugi – rozumem. Czy kłamstwo i zdrada to jedyna gwarancja przeżycia? Czy los można przekupić, a miłość jest ślepa?

Wojna się kończy, ale życie pisze najbardziej nieoczekiwane scenariusze dla tych co przeżyli. W brytyjskim Secret Service i komunistycznej Stasi.

Ben Elton oparł książkę na autentycznych losach swojej rodziny. Przenosi czytelników w najmroczniejsze czasy jakie przeżyła ludzkość.

22.01.2015 00:00

Recenzje: „Szum”

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

„Z dzieckiem jest jak z pudełkiem (…) Trudno wyjąć coś czego się nie włożyło”[2], pisze autorka. Niestety czasami bezwiednie wkłada się w to pudełko swój własny strach, obawę przed utratą, wspomnienia przeżytych koszmarów, bo mimo przemilczeń wydostają się one na światło dziennie w ten czy inny sposób. Czasami powiększa ten balast niezdolność do miłości oraz chęć uporządkowania świata, by niczym nie zaskakiwał. I właśnie to i tylko to się z niego potem wyjmuje. Buduje się świat od nowa, ale budowany na tragedii nie jest już szczęśliwy, jest zaledwie znośny i sztucznie uładzony. To sztuczne uładzanie i dopasowywanie go do bezpiecznych rozmiarów zostawia mało miejsca na indywidualizm.

Cała recenzja Iwony Banach: Może na długo, może na zawsze

21.01.2015 00:00

Chimaera wystartowała

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Działalność rozpoczęło Wydawnictwo Popkulturowe Chimaera. W ofercie oficyny znajdą się książki z całego spektrum kultury masowej: od fantastyki, przez science fiction, po horror – dla dorosłych i młodszych czytelników, a także pozycje niebeletrystyczne – książki o filmach, muzyce czy grach komputerowych.

Wydawnictwo poszukuje nowych autorów i zaprasza do współpracy.


Szczegóły na www.chimaera.pl w zakładce „Propozycje wydawnicze”.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: