Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Hermańce

 • Autor: Kosmowska Barbara
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura polska
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2008
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 3,75 ; książkę oceniło 51 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): Areopag
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Zmyślona podróż

Powieść „Hermańce” jest moim pierwszym literackim spotkaniem z piórem Barbary Kosmowskiej, której przyczepiono etykietkę pisarki tworzącej przede wszystkim lekkostrawne powieści dla kobiet. Utarło się, że publikacje, których potencjalnymi czytelniczkami są kobiety, bywają niedopracowane literacko, trywialne i mało ambitne. Wielokrotnie przekonałem się, że tak nie jest, dlatego sięgnąłem po próbkę prozy Kosmowskiej. Autorka zadaje kłam powszechnej opinii, jakoby jej historia opierała się na sztam...

czytaj całość »

data dodania: 2008-02-15, autor: gajda, komentarzy: 2

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Hermańce to współczesna wieś zagubiona gdzieś w Polsce. Rytm życia wyznaczają w niej powtarzające się wizyty w kościele, gospodzie i ośrodku leczenia uzależnień (kolejność dowolna). W tym rytuale uczestniczy także główny bohater powieści, niejaki Złotowski, który choć dobiega trzydziestki, to wciąż żyje na garnuszku rodziców. Bezrobotny mężczyzna postanawia zostać literatem i zabiera się do pracy z zapałem godnym lepszej sprawy. Próbuje dojść, dlaczego spaliła się pani Mela i wyjaśnia, co właściwie w zdominowanej przez mężczyzn społeczności robi Stowarzyszenie Wdów. Snuta przez niego opowieść to obraz hermańskich obyczajów, z których oprócz picia wódki należy wymienić także odwieczne kłótnie rządzących niepodzielnie we wsi księdza i doktora.

"Hermańce" nie są ani kolejnym smutnym traktatem o popegeerowskiej wsi, ani idyllicznym obrazkiem polskiej prowincji. To pełna humoru powieść o ludziach z krwi i kości, którzy codziennie muszą zmagać się z trudną rzeczywistością. Barbara Kosmowska ma wyjątkowy talent do tworzenia co prawda niejednoznacznych moralnie, ale za to sympatycznych postaci. Między kozetką a amboną toczy się zwyczajne życie - zawiązują się przyjaźnie, zaczynają i kończą związki, chłopcy pałętają się po okolicy w poszukiwaniu zaczepki, a dziewczyny próbują złapać męża. Kosmowska w dowcipny sposób przemyca socjologiczną i psychologiczną prawdę.

[Wydawnictwo W.A.B., 2008]

czytaj całość »

data dodania: 2008-02-07, autor: dansemacabre, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku