Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Bądź moim Bogiem

 • Autor: Grzela Remigiusz
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura polska
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2007
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 3,85 ; książkę oceniło 42 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): dansemacabre
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: "Bądź moim Bogiem"

Erika na odwrocie fotografii podarowanej Borysowi napisała: "Bądź moim Bogiem". Jak długo trwa taka chwila bezwarunkowej miłości? Erika, Vera – kluczowe bohaterki powieści. Fikcyjne, a jednak prawdziwe, łączą w sobie przecież tyle autentycznych czy też prawdopodobnych życiorysów kobiet sławnych, kobiet nieznanych... Wszystko zaczyna się od jednej chwili – w kolejce podmiejskiej narrator podnosi wzrok znad gazety i spostrzega Erikę – kobietę, o której tak wiele słyszał od swojego ojca. Eri...

czytaj całość »

data dodania: 2007-09-29, autor: Harey, komentarzy: 2

Tytuł tekstu: Powieść utkana z opowieści

Powieść Remigiusza Grzeli porywa już przy lekturze pierwszych stron. Napisana z niezwykłą elegancją, powstała dzięki niewiarygodnemu wręcz zmysłowi obserwacji i umiejętności opowiadania losów innych ludzi. To książka ważna i potrzebna nie tylko dlatego, że kreśli barwne portrety znanych i podziwianych person współczesnego świata kultury. Ważna, bo pokazująca, że w dzisiejszym zrelatywizowanym świecie powierzchownych kontaktów i nieumiejętności słuchania siebie nawzajem można przejąć całym sobą, ...

czytaj całość »

data dodania: 2007-08-22, autor: dansemacabre, komentarzy: 4

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Bądź moim Bogiem" Remigiusza Grzeli to współczesna powieść z kluczem, w której na pozór odległe historie nagle splatają się ze sobą, a ich bohaterowie – czasem tragiczni, czasem śmieszni, ale przede wszystkim wzruszająco ludzcy – przeglądają się nawzajem w swoich losach.

Młody dziennikarz zauważa w warszawskim metrze kobietę, która wydaje mu się znajoma. Dopiero straciwszy ją z oczu, orientuje się, że była to Erika, żona zmarłego przed laty pisarza Borysa, blisko zaprzyjaźnionego z jego ojcem. Starając się odnaleźć Erikę i odtworzyć historię Borysa, bożyszcza kilku pokoleń zbuntowanej młodzieży, dziennikarz odkrywa szokującą prawdę o własnej rodzinie. Po nieudanej próbie psychoterapii przyjmuje zlecenie na wywiad z gwiazdą przedwojennej piosenki, Verą, i wyjeżdża do Francji. Paryska kamienica jest miejscem, gdzie żyją obok siebie odrzucone historie – sąsiadkami Very są między innymi drag queen Lola oraz ostatnia sekretarka Marleny Dietrich. Tam też dochodzi do zaskakującego spotkania.

Łącząc przewrotnie poetykę filmów Almodóvara z dziennikarską bezstronnością, Grzela odsłania tragizm ludzkich losów i ich niespodziewane podobieństwa.


Z recenzji poprzednich książek:

"Remigiusz Grzela umie rozmawiać i umie pisać. Udało mu się w niemal doskonały sposób zanotować stan umysłów czołówki intelektualistów po bez mała 10 latach życia w III RP".
Wiesława Czapińska

"Myli się ten, kto myśli, że o Kafce i jego otoczeniu napisano już wszystko. Autor z Polski wyśledził sprawy nowe, nawet mnie na chwilę uczynił swoim agentem. Świeża, wartościowa powieść faktu".
Mariusz Szczygieł

"Piękna książka, utkana z faktów, biografii i literatury".
Anna Bolecka[W.A.B., 2007]

czytaj całość »

data dodania: 2007-08-21, autor: jelonka, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: "Bądź moim bogiem" R. Grzela

Zupełnie nie wiedziałam czego spodziewać się po Bądź moim Bogiem. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym autorze. Tym bardziej czekałam na przesyłkę z tym wędrowniczkiem. Niestety furory nie zrobiła. Dziwna historia, opowiedziana w formie "patchworka". Nie przemówiła do mnie jakoś szczególnie.

czytaj całość »

data dodania: 2013-12-08 14:22, autor: espinka, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Lektury na koniec roku

Styczeń to dobry miesiąc do podsumowań. Podsumowując lektury ostatniego kwartału 2018 roku, muszę powiedzieć, które z nich polecam szczególnie, które można przeczytać, a które niekoniecznie. To, czy ktokolwiek skorzysta z moich sugestii, oczywiście zależy od gustu literackiego czytającego. Dwie kolejne części Sagi moskiewskiej Wasilija Aksionowa tj. "Wojna i więzienie" oraz "Więzienie i pokój" polecam szczególnie. Obecnie, kiedy nie ma czasu na naukę historii, a liczni interpretatorzy dziejów...

czytaj całość »

data dodania: 2019-01-17 11:56, autor: Fiona54, komentarzy: 15

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku