Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Polska Jagiellonów

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,94 ; książkę oceniło 631 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): basia
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Krótka notka

"Polska Jagiellonów" jest bez wątpienia kompendium wiedzy na temat tego okresu w dziejach Polski. Napisana piękną polszczyzną; czyta się ją jednym tchem, wciąga niczym "Archiwum X". Bo też Jasienica przedstawia historię jako barwną opowieść, w której postaci są żywe, kierują się nie tylko chłodną kalkulacją, ale i emocjami. Wielu historyków dyskutowało na temat personalistycznego podejścia Jasienicy do spraw historii. U niego nie spotkamy ogólnikowych stwierdzeń typu: "Mocarstwa zachodnie ró...

czytaj całość »

data dodania: 2004-08-25, autor: plk_babel, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Dynastia Jagiellonów, panująca od 1386 do 1572 roku, stworzyła w drugiej połowie XV wieku potężne imperium, obejmujące Polskę, Litwę, Czechy i Węgry. Było to też pierwsze w dziejach Europy państwo wielu narodów, wiar i kultur. A także prawdziwy Złoty Wiek Rzeczypospolitej - czas wielkich przemian, kształtowania się nowych form życia państwowego, rozwoju nauki i kultury.

"»Polska Jagiellonów«, jak każdy zresztą esej - pisze w posłowiu Paweł Jasienica - zawiera tezy dyskusyjne". Esej ten zabarwia "nie naukowa beznamiętność, lecz jej przeciwieństwo - ton osobisty, bezpośrednie, jak najmocniejsze zaangażowanie się autora, przemawiającego wprost i na własną odpowiedzialność".

"Polska Jagiellonów" napisana została w latach 1959-1960, a opublikowana w 1963.


Paweł Jasienica, właśc. Leon Lech Bejnar (1909-1970) - historyk, eseista, publicysta; autor słynnej syntezy dziejów Polski przedrozbiorowej ("Polska Piastów", "Polska Jagiellonów", "Polska Obojga Narodów"). Uczestnik kampanii wrześniowej, oficer Armii Krajowej; po wojnie represjonowany. Od 1959 wiceprezes ZLP; ostatni prezes Klubu Krzywego Koła (1962). W 1964 jako jeden z 34 intelektualistów podpisał protest przeciwko polityce kulturalnej władz PRL. Od 1966 wiceprezes polskiego PEN Clubu. W 1968 wystąpił w obronie represjonowanych studentów, co spowodowało zakaz publikacji jego prac.

[Prószyński i S-ka, 2007]

czytaj całość »

data dodania: 2007-11-26, autor: grojec, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Czerwiec 2014 cz.2

Świat 2040: Czy Zachód musi przegrać? (5) Spodobało mi się, że Lubowski przede wszystkim skupił się na perspektywie ekonomicznej, chociaż może zbyt duży nacisk położył na wskaźnik PKB państw. Bardzo mało tutaj geopolityki czy, tym bardziej, refleksji nad nowymi technologiami. Lubowski, tak jak i wielu innych współczesnych prognostyków, przewiduje prymat Chin w światowej gospodarce od około 2030 roku. Co do pozostałych nowych potencjalnych potęg, takich jak Indie, Brazylia, Meksyk czy Nigeria za...

czytaj całość »

data dodania: 2014-08-01 20:59, autor: Pok, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku