Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Dobre ciało

 • Autor: Ensler Eve
 • Tytuł oryginalny: The good body
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Walendowska Monika
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2007
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 3,93 ; książkę oceniło 107 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): yerka
 • Linki:
  • brak
 • Tagi:
  brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Spójrzmy na własne ciała

Co dzień z kobiecej prasy możemy dowiedzieć się, że odkryto nową dietę, właśnie wchodzą nowe trendy w modzie i makijażu. Często co 2-3 miesiące okazują się one odwrotnością poprzedniego trendu. Trudno za tym nadążyć, prawda? Kobiety próbują jednak dostosować się do wymogów popkultury, by nie odbiegać wizerunkiem od ogółu, podobać się partnerom itd. Presja, którą narzucają nam, kobietom, media, kreatorzy mody i wszechobecni eksperci od wizerunku, często prowadzi do anoreksji, bulimii (bo prze...

czytaj całość »

data dodania: 2017-01-15, autor: a g a t a, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Słabizna

Całość monologu narratorki, w który miejscami włączona jest rozmowa z innymi ludźmi (inne kobiety, partner), sprowadza się do jednej bolączki: duży brzuch, nieakceptowany przez właścicielkę, który skupia całą jej uwagę. Czy narratorka nie ma innych problemów? Czy też ja nie posiadam takiej zdolności pojmowania psychicznego dyskomfortu wywołanego niezadowoleniem z własnego wyglądu? Książka jest prawdopodobnie napisana z myślą o pomocy kobietom w procesie akceptacji własnego ciała, bo przecież...

czytaj całość »

data dodania: 2007-07-09, autor: kasia z lęborka, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Żenujące

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Książka wprost żenująca. Jak można wydawać aż tak "puste" książki? I jak można żądać w księgarni za tę książkę prawie 30 zł? Przeczytałam w swoim życiu kilka książkowych porażek typu "Dziennik Bridget Jones" etc. Ale "Dobre ciało" przebija wszystko. Przede wszystkim problem, który porusza autorka... jej brzuch. To, że jest zbyt duży. I jej walka o to, żeby ten brzuch zaakceptować. Żeby pokazać nam, współczesnym kobietom, że na brzuchu się życie nie kończy. Że naprawdę są ważniejsze rzeczy. M...

czytaj całość »

data dodania: 2007-02-27, autor: Erna Eltzner, komentarzy: 2

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Dobre ciało", kolejna głośna książka Eve Ensler, autorki bestsellerowych "Monologów waginy", to wyzwanie rzucone kobiecym obsesjom dotyczącym własnej cielesności. Autorka zjeździła świat od zachodniego wybrzeża Ameryki po Kabul, żeby przekonać się, że bez względu na język, kulturę i stopień zamożności kobiety dręczy ten sam upiór – ideał pięknego ciała.

Zebrane przez nią opowieści to niekiedy szczere aż do bólu sprawozdania z samookaleczenia – jak w przypadku Tiffany, trzydziestopięcioletniej modelki, która raz po raz poddaje się skalpelowi swojego męża, chirurga plastycznego, żeby dorównać wizji doskonałego piękna. Niekiedy są to opisy cierpienia zadawanego innym – jak w przypadku irańskich matek, które operują nosy swoim córkom, żeby nie zdradzały ich nieeuropejskiego rodowodu.

Nienawiść do własnego ciała, wyrażająca się w desperackich próbach wygładzenia, odtłuszczenia, odchudzenia, ujędrnienia, łączy naczelną kobiecego pisma z Portorykanką z Brooklynu i stateczną żoną z Los Angeles.

Na szczęście oprócz maniaczek „samonaprawiania” Ensler poznaje też Priyę z Afganistanu, która regularnie w tajemnicy wymyka się do lodziarni, i Leah, która powtarza córce, żeby polubiła samą siebie.

Może przykłady kobiet, które zadomowiły się w swoim ciele, skłonią do buntu te, które stały się zakładniczkami wzorców kulturowych?

[Wydawnictwo W.A.B., 2007]

czytaj całość »

data dodania: 2007-03-01, autor: jelonka, komentarzy: 3

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: "Dobre ciało" jest dobre...

Przeczytałam książkę jednym tchem i jeszcze przez chwilę powtarzałam sobie ostatnie słowa: "dobre ciało... dobre ciało...". Uważam, że autorka ma rewelacyjny dar przedstawiania poważnych rzeczy w prozaiczny sposób. Przecież tu nie chodzi o brzuch w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nie ma znaczenia, czy jest mały, czy duży... Ja to odebrałam w inny sposób. Brzuch, czyli miejsce, w którym rozwija się życie, w którym kumulują się emocje, więc nie może być zły. I dlatego mam dbać o siebie i o brz...

czytaj całość »

data dodania: 2007-07-14, autor: plumy, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku