Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Namiętnik

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 3,81 ; książkę oceniło 647 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): verdiana
  • Linki:
    • brak
  • Tagi:
    brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Nijaka namiętność

Zbiór pięciu opowiadań traktujących – jak tytuł wskazuje – o namiętności. Pierwsze jest o głupawej anorektyczce; drugie o Meksykaninie, który został w Szwecji męską dziwką; trzecie (tytułowy „Namiętnik”) to opis kopulacji – napisany przez kobietę (chyba!), jednak w jakiś taki dziwny sposób, jakby chciała tym tekstem zrobić wrażenie na mężczyznach; czwarte nie bardzo wiadomo, o czym, bo może o pociągach, może o czasie, może o niepewnym zakonnym powołaniu, albo jeszcze czymś innym; piąte o sekreta...

czytaj całość »

data dodania: 2012-09-08, autor: Meszuge, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Tom pięciu opowiadań Manueli Gretkowskiej mówi o potrzebie i poszukiwaniu miłości. Autorkę interesuje miłość kobiety i mężczyzny, we wszystkich jej smakach, obrazach, wcieleniach.

"Sandra K." to historia anorektyczki – ofiary kultu ciała, doskonale infantylnej czytelniczki pism kobiecych. Życie Sandry K. – młodej, dwudziestoczteroletniej pracownicy agencji reklamowej – wypełnia praca, seks i nieustanna troska o wygląd zewnętrzny. Nadwaga, pryszcze, lifting, depilacja, krem z łożyska owcy to ważne dla zrozumienia jej życia słowa. Wszystko jednak zmienia się z chwilą, gdy kolejna radykalna kuracja odchudzająca zaburza jej naturalną percepcję. Dziewczyna odkrywa w sobie dar jasnowidzenia. Z powodzeniem przewiduje wahnięcia na giełdzie, wyniki wyścigów konnych, planuje strategie reklamowe. Jako bezcenny pracownik firmy staje się jej zakładnikiem. Przenosi się do biura, zrywa kontakt ze światem i powoli... umiera.

Z kolei "Latin Lover" to zaskakująca historia życia Meksykanina José Tapasa. Po ślubie ze starszą od siebie chłodną i cyniczną Szwedką opuszcza Meksyk i przenosi się do Europy. Tuż po urodzeniu dziecka Ingrid odstawia męża na bok. Rozgoryczony José mści się, stając się męską prostytutką – kochankiem i utrzymankiem całej rzeszy bogatych koleżanek żony. Ale Tapas długo nie wytrzymuje narzuconego tempa. Impotencja zmusza go do wyjazdu. W Meksyku odwiedza psychoanalityków; poddany hipnozie odkrywa swoją indiańską przeszłość. Wiedza ta nie tylko przywraca mu seksualną sprawność, lecz także tłumaczy sens jego życia, a zarazem wyjawia przeznaczone mu powołanie kapłańskie.

"Namiętnik" – mocny, erotyczny tekst z kobiecym narratorem, jest pięknym opisem aktu seksualnego.

W ostatnich opowiadaniach Gretkowskiej eseistyczny temperament autorki ustępuje miejsca duchowi opowieści.

[Wydawnictwo W.A.B., 1998]

czytaj całość »

data dodania: 2005-09-28, autor: Absta, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku