Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Jak na starym gobelinie

 • Autor: Popławska Halina
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: historyczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1976
 • Cykle:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,68 ; książkę oceniło 118 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): dorocinska
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: bez tytułu

W drugiej części trylogii Haliny Popławskiej ("Szpada na wachlarzu", "Jak na starym gobelinie", "Na wersalskim trakcie") poznajemy dalsze dzieje Afry - dziewczyny z podupadłego szlacheckiego dworku, która przed narzuconym jej małżeństwem ze starym hrabią Odolańskim uciekła aż na wersalski dwór, jej przyjaciela - kalekiego, lecz inteligentnego i prawego Józiuka oraz Patrycego - ukochanego Afry, prześladowanego przez ojca - żądnego zemsty, bezwzględnego i przebiegłego hrabiego de Merode. Kiedy ...

czytaj całość »

data dodania: 2004-09-25, autor: dorocinska, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: opis z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Jak na starym gobelinie" - to druga część trylogii historyczno-przygodowej. Jej pierwszy tom, pt. "Szpada na wachlarzu", wznowiły "Iskry" w 1977 roku.

Akcja powieści rozgrywa się w XVIII wieku w Polsce i we Francji, za panowania młodego Ludwika XV i jego żony, Marii Leszczyńskiej. Każda część trylogii stanowi całość samą w sobie, łączą je jednak postacie bohaterów, których losy ukazane są na jakże barwnym tle epoki.

Afra Tukanowiczówna, polska dziewczyna ze skromnego dworku, ucieka do Francji przed narzuconym małżeństwem. Towarzyszy jej Józiuk, przyjaciel z lat dziecinnych. Józiuk jest ułomny i głęboko ukrywa beznadziejną miłość do Afry. We Francji piękna dziewczyna dostaje się na dwór królowej Marii, poznaje Wersal i jego splendory. W nagłym niebezpieczeństwie ratuje ją Patrycy, młody człowiek ścigany nienawiścią hrabiego de Merode. Patrycy nie zna ojca, jego matka pod naciskiem rodziców poślubiła pana de Merode, a ten, odtrącony przez kochaną do szaleństwa żonę, przysiągł zemstę pasierbowi. W oczach wszystkich Patrycy uchodzi za syna hrabiego. Zemsta pana de Merode jest doprawdy szatańska: oto doprowadza on do tego, że Patrycy, uznany za nękającego paryżan bandytę, Kawalera, zostaje osadzony w Bastylii, skąd ucieka, dzięki pomocy Afry, Józiuka i francuskich przyjaciół. Hrabiemu udało się przeprowadzić zbrodniczy zamiar, gdyż prawdziwego Kawalera trzyma w ręku: wie mianowicie, że osławiony bandyta błyszczy na paryskich salonach jako wicehrabia de Prady.

Bohaterów otacza cały szereg postaci historycznych, wśród których na plan pierwszy wysuwa się zdetronizowany król Polski, Stanisław Leszczyński. Fikcja splata się z historią, powstają obrazy jak ze starego gobelinu. Pałac wersalski z całym jego przepychem, Luwr, zaułki Paryża, a nawet galery - oto sceneria, w jakiej rozgrywają się trzymające w napięciu przygody bohaterów powieści.

[ISKRY, 1989]

czytaj całość »

data dodania: 2005-05-26, autor: Gitka, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku