Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Oblicze głębin

 • Autor: Szymborski Stanisław, Szymborski Krzysztof
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
 • Gatunek: nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
 • Forma: esej (szkic literacki) / zbiór esejów (szkiców)
 • Rok pierwszego wydania: 1978
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: Brak widocznych publicznie ocen tej książki
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): trylo
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Brak elementów do wyświetlenia.

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Prof. Stanisław Szymborski, ur. w 1906 r. w Warszawie, studiował na Wydziale Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Lwowskiej w latach 1933-1938. Jeszcze w czasie studiów rozpoczął pracę jako asystent prof. K. Bartla, dokonując samodzielnego opracowania rzek: Dniestru, Prutu, Czeremoszu i Wisły w ujęciu hydrotechnicznym i dla potrzeb turystyki wodnej. W marcu 1945 r. wyjechał do Trójmiasta, gdzie podjął pracę organizacyjno-administracyjną. Następnie kontynuował pracę naukową na Politechnice Gdańskiej. Awansując od asystenta do profesora zwyczajnego, był kolejno: kierownikiem katedry Nauk o Ziemi Politechniki Gdańskiej, kierownikiem Zakładu Oceanologii PAN w Sopocie, sekretarzem naukowym Komitetu Badań Morza PAN. Jest członkiem wielu światowych organizacji badań Wszechoceanu. Autor licznych prac naukowych oraz książki popularnonaukowej "Port morski".

Krzysztof Szymborski ukończył w 1964 r. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1965 r. rozpoczął pracę w Katedrze Biofizyki UW, a w późniejszych latach pracował w Komitecie Badań Morza PAN, gdzie obecnie przygotowuje rozprawę doktorską z dziedziny historii fizyki. Obok pracy naukowej zajmuje się działalnością popularyzatorską, współpracując m.in. z miesięcznikami "Problemy", "Poznaj Świat" i "Polska".

W jaki sposób kształtowała się skorupa ziemska od zarania dziejów naszej planety, jaka jest historia powstania kontynentów - są to pytania od dawna pasjonujące ludzkość. Ostatnie lata przyniosły wiele cennych odkryć, potwierdzających lub obalających niektóre wcześniejsze hipotezy na temat ruchu kontynentów, budowy skorupy ziemskiej, przyczyn wstrząsów podziemnych. Najwięcej danych uzyskano dzięki badaniom dna mórz i oceanów, ukrytego pod wielokilometrowymi warstwami wód pokrywających większą część Ziemi. Opis tych badań i wnioski z nich wypływające autorzy przedstawiają w niniejszej książce.

[Państwowe Wydawnictwo "Wiedza Powszechna", 1978]

czytaj całość »

data dodania: 2006-08-18, autor: trylo, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku