Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Opowieści galicyjskie

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,61 ; książkę oceniło 651 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): Miedziak
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Ballada o starym i nowym

Czytelnicze ścieżki bywają niekiedy wielce kręte, zwodnicze i… zaskakujące. Do Stasiuka doprowadził mnie poświęcony temu pisarzowi wiersz Jurija Andruchowycza, pod jakże znaczącym tytułem „More Than a Cult”, a szczególnie dwa wersy, które – sama nie wiem dlaczego – utkwiły mi w głowie: „W centrum jego Europy mieszkają Cyganie. W ten sposób jest konsekwentnie aspołeczny.”[1] W poszukiwaniu Romów sięgnęłam więc po Stasiuka, najpierw po „Opowieści galicyjskie”. Cygana znalazłam, co prawda, t...

czytaj całość »

data dodania: 2015-03-09, autor: carmaniola, komentarzy: 6

Tytuł tekstu: Tu, gdzie zjawy z przeszłości przeplatają się z senną jawą teraźniejszości

"Opowieści galicyjskie"... - dla mnie były to historie powolnego umierania miejsc i osób tam mieszkających. Niesamowitych miejsc, opisanych w niesamowity sposób - nic dziwnego, że i nastrój podczas czytania robi się niesamowity. A może to były historie nie tyle umierania, co egzystencji bytów równoległych do tych istniejących w skomputeryzowanej, pędzącej z duchem czasów cywilizacji...? Cywilizacji postępu, ignorującej duchy zawieszone w czasie, oczywiste w swej naturalności dla starszych bab, d...

czytaj całość »

data dodania: 2012-04-11, autor: szlonko, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Wieś nie tak spokojna, nie tak wesoła... a jednak urzekająca

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Ta stosunkowo mało rozreklamowana książka – zbiór opowiadań stylizowanych na reportaże, a może reportaży stylizowanych na opowiadania - stanowi doskonały wkład autora we wciąż tworzące się zbiorowe dzieło, któremu można by nadać roboczy tytuł: „Panorama wsi polskiej przełomu XX i XXI wieku w utworach literackich”. Odkrywany przez Stasiuka wycinek wiejskiej rzeczywistości nijak się ma do legendarnej „wsi spokojnej, wsi wesołej”. Spokój – tak, ale ten szczególny spokój z gatunku, gdy już na nic si...

czytaj całość »

data dodania: 2006-07-12, autor: dot59Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 1

Tytuł tekstu: Bieszczady

W opowiadaniach Stasiuka można znaleźć krytyczne spojrzenie na dzisiejszy zsupermarketyzowany świat. Jednocześnie też odnaleźć własne miejsce w takiej, a nie innej rzeczywistości. Po lekturze tego tomiku można lepiej zrozumieć prowincjonalny klimat bieszczadzkiej wsi, a może nie tylko bieszczadzkiej. Jestem pewna, że w Polsce można spotkać jeszcze wiele takich miejsc i ważne, by umieć znajdować w nich piękno, tak jak Stasiuk.

czytaj całość »

data dodania: 2005-11-24, autor: aguleczka90, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Andrzej Stasiuk: "Opowieści galicyjskie"

Ten zbiór opowiadań dotyczy tematyki prowincji i nie każdy szczur miejski dotrze do sedna historii. Zawiera w sobie wspaniałe przesłania, które kształtują nasz pogląd na współczesny wiejski świat.

czytaj całość »

data dodania: 2005-11-18, autor: agulka90, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Prawdziwa Galicja

Przeczytałam "Opowieści galicyjskie" w dwie godziny w pociągu na trasie Wrocław - Kluczbork. Fascynujące opowiadania, które pokazują prawdziwie klimat popegeerowskich wsi w Bieszczadach. Dukla ze swoim specyficznym klimatem i parę innych, zagubionych na mapie wsi. Oprócz tego kilka ciekawych, nietuzinkowych postaci. Polecam gorąco lekturę tej książki.

czytaj całość »

data dodania: 2005-05-10, autor: elka12, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: =-Rewelacja=-

Rzadko się zdarza zbiór opowiadań, które tak wciągają. Opowiadania w książce są powiązane ze sobą. Stasiuk jest "GENIUSZEM"!!! Sposób w jaki widzi świat jest nieziemski. Opisy krajobrazu i postaci to tak jakby przenieść się naprawdę do PRL-u :). Tej książki w pełni nie da się oddać streszczeniem bądź recenzją. Jak dla Mnie lektura OBOWIĄZKOWA. Jeśli ktoś się nie zgadza, chętnie podyskutuję :).

czytaj całość »

data dodania: 2003-09-23, autor: Miedziak, komentarzy: 1

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Nowe wydanie jednej z najbardziej znanych książek Andrzeja Stasiuka. Balladowa opowieść o Galicji, jej mieszkańcach i duchach. Na podstawie "Opowieści..." powstał film fabularny w reżyserii Dariusza Jabłońskiego (w rolach głównych: Jiří Macháček, Zuzana Fialová, grają także m.in. Marian Dziędziel, Jerzy Radziwiłowicz, Maria Ciunelis, Maciej Stuhr, Cezary Kosiński, Marek Litewka).


"Film przypomina książkę. Właściwie teraz to już sam nie wiem, co według czego było robione. Darek Jabłoński ustawił kamerę w tych samych miejscach, w których wiele lat temu wymyśliłem »Opowieści galicyjskie«. W ten przedziwny sposób mogę dzisiaj oglądać własne wizje, własne myśli. I ta opowieść o miłości, śmierci i o pokutującym duchu została rozświetlona jakimś nieco nieziemskim blaskiem kina, który przypomina jednak jasność nadprzyrodzoną. Tym razem chyba udało się pokazać niewidzialne".

Andrzej Stasiuk

[Wydawnictwo Czarne, 2006]

czytaj całość »

data dodania: 2007-09-20, autor: poranna__rosa, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: cytat z książki

Nie jestem miłośnikiem ruin. Ale wizja odnowionej świątyni stojącej pomiędzy innymi domami i sprzętami tak samo wyjętymi z ich czasu i miejsca ma w sobie skazę jednowymiarowości. Badacze owadzich nogów będą się spierać o rutenizację albo latynizację fryzów i przedstawień. Barok będzie szedł o lepsze z bizantyjskością, policzone zostaną proporcje i ktoś ostatecznie ustali typ i czystość bryły. Lecz miejsca nie można przenieść. Miejsce nie ma wymiarów. Jest punktem i nieuchwytną przestrzenią. Dlat...

czytaj całość »

data dodania: 2010-10-28, autor: kasia_o, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: "Opowieści galicyjskie"

Magiczna książka - jak wszystkie pozostałe Stasiuka. Niezwykły klimat, który wciąga już od pierwszych stron i nie opuszcza do końca. Niepospolity talent autora do malowania słowem sprawia, że sami stajemy się mimowolnie bohaterami jego książek, współodczuwamy z nimi.

czytaj całość »

data dodania: 2005-07-17, autor: filifionka, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku