Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Histeryczki

 • Autor: Gay Roxane
 • Tytuł oryginalny: Difficult Women
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Konowrocka-Sawa Dorota
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: zbiór opowiadań / nowel
 • Rok pierwszego wydania: 2017
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2018
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 5,13 ; książkę oceniło 4 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): PolecaneOpiekun BiblioNETki
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Kobieta – poziom zaawansowany

Recenzuje: Kinga Młynarska Roxanne Gay to ikona ruchu feministycznego, wykładowczyni na Purdue University, redaktorka „New York Timesa”, autorka m.in. „Bad feminist”. Pisarka aktywnie udziela się na rzecz innych kobiet, staje w obronie ofiar oraz pomaga im, dzieląc się swoimi bolesnymi doświadczeniami. „Histeryczki” to kilkanaście kobiecych portretów. Bohaterki opowiadają własne historie, dzielą się intymnymi przeżyciami, pragnieniami, bólem, strachem czy niepewnością. To ofiary – czyjeś a...

czytaj całość »

data dodania: 2018-10-02, autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Rachunek krzywd

Recenzentka: porcelanka „Histeryczki” Roxane Gay to zbiór opowiadań o kobietach – dziewczynkach, żonach, matkach, samotnych dwudziestolatkach i trzydziestolatkach z bagażem złych doświadczeń. Wszystkie łączy jedno – należą do „słabej płci” i przez to doznają cierpień, krzywd i przemocy. Gay jest feministką i jej poglądy są wyraźnie zaakcentowane w każdym z opowiadań – „Histeryczki”, zostały opowiedziane z perspektywy kobiet, które są najczęściej w nich jednocześnie pokrzywdzonymi. Ta jednostr...

czytaj całość »

data dodania: 2019-01-28, autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Przegrane, szalone, matki, siostry, przyjaciółki, kochanki… "Histeryczki" to zbiór opowiadań Roxane Gay, na który składają się różne historie kobiet, oscylujące wokół tematów miłości, przemocy, skomplikowanych międzyludzkich relacji. Nieprzewidywalne, odważne i niepozbawione pikanterii opowiadania. Autorka po tej książce została okrzyknięta mistrzynią opowiadania i znawczynią kobiecej natury w jej różnych odcieniach.

Bohaterkami są tu kobiety: nie wyjątkowe, inne czy gorsze, ale takie, które przeżyły niejedno, bo życie pisze różne scenariusze. Kobieta, która straciła dziecko, która w dzieciństwie doświadczyła gwałtu, która jest kochanką księdza, która jest gruba i brzydka, która jest martwa… która mogłaby być jedną z nas. Współczujemy im, przeżywamy ich historie razem z nimi, czerpiemy siłę z ich doświadczeń. Przepełnia nas poczucie siostrzeństwa i wspólnoty. Może nasze doświadczenia nie są aż tak dramatyczne, ale wszystkie wiemy, co to przemoc, odrzucenie czy żałoba.

Po publikacji zbioru autorka stała się ikoną feminizmu – książka została ogłoszona jednym z najlepszych tytułów stycznia ("Harper’s Bazaar" i Bustle.com), jest popularna za granicą i tłumaczona na wiele języków. Jak mówi Roxane Gay, największe wyzwania dla feminizmu to zwiększenie społecznej świadomości tego, czym ten ruch naprawdę jest, niestygmatyzowanie feminizmu, a także zapewnienie kobietom wolności reprodukcyjnej, równej płacy za równą pracę i wsparcia w okresie macierzyństwa i opieki nad dziećmi.


Tak lekturę książki podsumowała Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna:
"Roxane Gay napisała feministyczną odpowiedź na "Fragment analizy pewnej histerii" Zygmunta Freuda. Zamiast marzeń sennych Idy Bauer, którą badano, możemy poznać cały wachlarz rozchwianych kobiet. Tylko że ich "och, jakże histeryczne zachowania" są skutkiem otaczającego je świata: pedofilii, popieprzonych mężów, społeczeństwa wciskającego im kit, że mogą istnieć tylko w parze. A kiedy są samotne, to znowu chleją i nadal nie pasują do układanki."

"Czy to pisarki, naukowczynie, czy striptizerki – kobiety Gay cierpią z powodu strasznych nadużyć, przeżywają żałobę po niewyobrażalnych stratach, mocno kochają i ciężko pracują".
"Booklist"

"Jeden temat – walka kobiet o niezależność – ale wiele koncepcji i form… Gay budzi podziw skłonnością do ryzyka w swojej eksploracji kobiecych życiorysów i nowych sposobów na opowiedzenie ich historii".
"Kirkus Reviews"

"To historie o wytrwałości – autorka "Bad Feminist" pięknie wyczarowuje opowieści o kobietach, które wykazują siłę w trudnych okolicznościach".
"The Guardian"


Roxane Gay urodziła się w Omaha w stanie Nebraska w 1974 roku. Wykłada na Purdue University w stanie Indiana, jest opiniotwórczą autorką "New York Timesa" i pisarką. Wydała kilka książek, które zyskały miano bestsellerów. W "Bad Feminist" (2014) Gay z feministycznej perspektywy opisuje, jak to jest przemierzać świat jako kobieta. W "Hunger" (2017) wraca do dzieciństwa i gwałtu, który naznaczył jej życie, i zastanawia się, co wspólnego mają głód, troska o siebie, poczucie bezpieczeństwa, jedzenie i otyłość. Współtworzyła jeden z komiksów z serii "Czarna Pantera", zatytułowany "World of Wakanda" (2016), do którego wprowadziła postaci LGBTQ. Roxane Gay jest jedną z najbardziej cenionych amerykańskich pisarek i ważną postacią ruchu feministycznego. Jak sama o sobie mówi: gwałt zabrał jej głos, a feminizm pozwolił jej ten głos odzyskać.

[Wydawnictwo Poradnia K, 2018]

czytaj całość »

data dodania: 2019-02-08, autor: Rosco, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku