Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Anglicy: Przewodnik podglądacza

 • Autor: Rudd Matt
 • Tytuł oryginalny: The English: A Field Guide
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Rabsztyn-Anioł Magdalena
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura faktu
 • Rok pierwszego wydania: 2013
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2017
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 3,60 ; książkę oceniło 5 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): agnesines
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Miało być zabawnie, wyszło niestrawnie

Recenzuje: Dorota Tukaj Jak powiada wydawca, „w serii Mundus ukazują się najciekawsze tytuły zagraniczne z literatury faktu. To teksty najlepszych reportażystów i dociekliwych obserwatorów współczesnego świata. Przedstawiają oni istotne problemy, nietypowe zjawiska i nietuzinkowe postacie. Prezentowane w serii książki – niezależnie, czy dotykają trudnych i bolesnych spraw, czy raczej bawią i dostarczają rozrywki – łączy rzetelne podejście do tematu i żywy, literacki język”[1]. Jeśli c...

czytaj całość »

data dodania: 2017-12-28, autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 5

Tytuł tekstu: Śmiejmy się z kimś, a nie z kogoś [recenzja przedpremierowa]

Recenzentka: Iwona Banach Żyjemy wśród stereotypów, nie zawsze będąc tego świadomi, bo one porządkują życie – w końcu nie jesteśmy w stanie przyswoić sobie całej wiedzy naszego, bardzo przecież skomplikowanego, świata. Stereotyp jako fałszywe i w zasadzie nieuzasadnione wyobrażenie dotyczące jakiejś grupy może być pozytywny lub, co zdarza się najczęściej, negatywny. Stąd biorą się choćby takie tezy, że Rosjanie mają mocną głowę, Niemcy kochają porządek, a Francuzi seks. Stereotypy oczywiś...

czytaj całość »

data dodania: 2017-09-26, autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Mapa życia codziennego Brytyjczyków.


Podświetlona kopia rzeźby Dawida Michała Anioła, perfekcyjny trawnik w pasy, pawilon do jogi tantrycznej i siedemdziesięcioparolatek w stroju Adama – to tylko niektóre elementy ogrodu angielskiego według Matta Rudda. Autor zabiera nas w podróż po życiu codziennym mieszkańców swojego kraju. Zaczyna od kanapy, niezbędnej w domu każdego prawdziwego Anglika. Po drodze odwiedza między innymi kuchnię z wieloma nieużywanymi gadżetami. Wsiada też do pociągu podmiejskiego pełnego ludzi o ponurych twarzach, którzy wciąż powtarzają, że wszystko jest okej.

W prześmiewczy i pełen sarkazmu sposób autor rysuje portret uzależnionego od curry społeczeństwa, w którym "wapniacy" uwielbiają grać w bingo, a cała reszta kultywuje weekendowe picie do oporu. Chociaż Rudd nie szczędzi złośliwości swoim rodakom i wyciąga na światło dzienne ich słabostki, to jednak Anglików wciąż da się lubić. Są przecież mad but brilliant – szurnięci, ale genialni.


"Jest to z góry skazana na niepowodzenie próba zrozumienia Anglików. Sarkastyczny opis ich zachowań, przyzwyczajeń i tęsknot utwierdza nas w przekonaniu, że to naród wybrany, tylko nie wiadomo do czego. Po przeczytaniu tej książki nie dziwią zaskakujące wybory podejmowane przez dumnych synów i córki Albionu, dotyczące zarówno ich polityki, kuchni, sypialni, jak i sposobu ubierania. To najlepsza lekcja angielskiego".

Rafał Bryndal, dziennikarz i satyryk


"Ta książka to świetna okazja, by Anglicy mogli się z siebie pośmiać. I pokazać wszystkim, jak bardzo są szurnięci i genialni".
Jeremy Clarkson, prezenter "Top Gear"

"Pełna ciepła i humoru pieśń ku czci Anglii i Anglików".
"Sunday Times"

"Uprzedzam – będziecie się głośno śmiać".
"Sun"

"Obcokrajowcy, niech Bóg ma ich w opiece, nie potrafią tak pisać".
"Country Life"

"Przezabawnie ponura książka".
"Daily Mail"


Matt Rudd jest dziennikarzem i redaktorem czasopisma "Sunday Times", znanym z humorystycznych i niekonwencjonalnych tekstów. Dla dobrego materiału bez wahania podejmuje największe wyzwania – paradował publicznie w kilcie, stoczył pojedynek z meksykańskimi zapaśnikami i szpiegował własną żonę przy użyciu najnowszej technologii GPS. Razem z rodziną mieszka w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii.

[Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017]

czytaj całość »

data dodania: 2017-09-21, autor: agnesines, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku