Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Ewangelia według kata

 • Autor: Wajner Arkadij, Wajner Georgij
 • Tytuł oryginalny: Evangelie ot palača
 • Język oryginalny: rosyjski
 • Tłumacz: Kołodziej Irena
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: historyczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1991
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2004
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,74 ; książkę oceniło 40 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): Evvelina
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Brak elementów do wyświetlenia.

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Arkadij i Georgij Wajner - Wybitni rosyjscy twórcy, których książki wydano w 11 000 000 egzemplarzy.

Arkadij i Georgij Wajner to wielcy pisarze rosyjscy, klasycy głośnych powieści obnażających radziecką rzeczywistość. Gieorgij, scenarzysta, laureat prestiżowych nagród literackich i filmowych, członek Rosyjskiego Związku Pisarzy i Filmowców, jest obecnie najpoczytniejszym i najlepiej zarabiającym rosyjskim autorem. Od 1991 roku mieszka w USA, gdzie przez kilka lat był redaktorem naczelnym największej rosyjskojęzycznej gazety - "New Russian World".

Książki braci Wajner wydano w 11 000 000 egzemplarzy i przetłumaczono na wiele języków. Na ich podstawie nakręcono 15 filmów i seriali telewizyjnych.

Ich proza to już klasyka gatunku. Szczególnej wartości nadają jej walory literackie, specyficzne poczucie humoru i wymowa polityczna. Autorom nie brakowało odwagi, by za dynamiczną akcją ujawnić problemy nowej Rosji - korupcję, zorganizowana przestępczość i jej powiązania z kręgami rządzącymi. Jako pierwsi ukazali w formie klasycznej powieści sensacyjnej mechanizm powstawania i funkcjonowania gigantycznego przestępczego podziemia, które rządzi Rosją.

Georgij Wajner zdobył międzynarodową sławę bestsellerem sensacyjno-politycznym "Pocałunek Midasa", ukazującym nową Rosję.

Wydana w 1991 roku rozrachunkowa "Ewangelia według kata" przynalezy do wielkiej literatury rosyjskiej, z językiem - barwnym, plastycznym, żywym - na miarę Gogola i Tołstoja, a równocześnie brutalnym, jak brutalna jest przedstawiona rzeczywistość.

"Ewangelia według kata" to wstrząsająca, do bólu realistyczna "spowiedź" stalinowskiego kata - cynicznego, inteligentnego mordercy-filozofa, który relację z kazamat Łubianki przeplata cytatami z największych myślicieli. Są tu sceny niesamowite: sekcja zwłok Stalina, kiedy struchlali anatomowie boją się użyć skalpela, czy przesłuchania lekarzy Żydów oskar,zonych o wytrucie kremlowskiej czołówki. Defiluje przed nami cała dzika Ruś ze swoją tatarską przeszłością i cuchnącą wódką i "odekołonem" teraźniejszością - nieludzkimi czasami, w których - żeby przeżyć - trzeba zapomnieć o swoim człowieczeństwie.

"Ewangelia według kata"
Ceniony profesor prawa staje twarzą w twarz ze swoją przeszłością: oficera MGB, stalinowskiego kata, któy służąc w bezpiece mordował i prowadził brutalną grę o przetrwanie. Teraz, gdy widma sprzed lat ożywają, ekspułkownik - niezniszczalny, wieczny jak zło, które uosabia - zamierza znowu wygrać.

[Wydawnictwo AMBER, 2004]

czytaj całość »

data dodania: 2005-12-16, autor: andriej, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku