Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Absolutna amnezja

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,14 ; książkę oceniło 99 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): Inez Gard
  • Linki:
    • brak
  • Tagi:
    brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: "Absolutna amnezja" - wzgardzone polskie arcydzieło

Książka przedziwna. W pewnym sensie podobna do kobiety - potrafi drażnić, irytować, pokazać pazurki - ale i rozbawić, wywołać uśmiech na twarzy czytelnika; tak zainteresować sobą, że chce się tylko pogłębiać tę „znajomość”. Jest po części pamiętnikiem - 12-letniej dziewczynki, Marianny, ale sądzę, że też i samej Autorki: zamieszki w Gdańsku w latach 80. są żywcem wyjęte z jej biografii. Sama fabuła także jest skonstruowana w sposób inny od zwyczajowego: nie ma nagłych zwrotów akcji, jasnyc...

czytaj całość »

data dodania: 2008-09-17, autor: Mari_Anna, komentarzy: 1

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Jedna z najlepszych polskich powieści co najmniej ostatnich piętnastu lat..."
Maria Janion, "Kobiety i duch inności"

"Absolutna amnezja staje się raczej absolutną pamięcią..."
Jan Błoński, "Tygodnik Powszechny"

"Książka jest rodzajem psychoanalizy kultury polskiej i duszy kobiety, przez tę kulturę ukształtowanej. Jak to w psychoanalizie, cofamy się w niej wraz z autorką do okresu dzieciństwa, by odkryć pokłady absolutnie zapomniane".
Kinga Dunin, "ExLibris"

"»Absolutna amnezja« to książka dziwna, tajemnicza, czasami zachwycająca, czasami irytująca. Książka dokładnie przemyślana, nieprzypadkowa, artystycznie świetna".
Krzysztof Varga, "Gazeta Wyborcza"

"Narrator »Absolutnej amnezji« jednak pamięta i stara się przywrócić (sobie i czytelnikowi) utraconą niewinność. Książka Filipiak to powieść de-edukacyjna, operacja łączenia tego, co rozdzielone, dekonstruowania ładu, za którym zawsze stoi jakaś przemoc.
...okazuje się jasne, że to, co w praktyce politycznej nazwano »realnym socjalizmem«, zostało obalone tylko na powierzchni".
Jerzy Sosnowski, "ExLibris", "Książka Miesiąca"

"Jednak na pewno »Absolutna amnezja« jest godną uwagi próbą znalezienia takiego sposobu opowiadania, który zachowuje prawo do korzystania z rozmaitych możliwości prozy współczesnej, unika jednocześnie »postmodernistycznego chłodu«".
Wojciech Bonowicz, "Tygodnik Powszechny"

"Trud Marianny jest zatem trudem zapamiętywania. Wokół dziewczynki wiele jest śladów pamięci: bunkry o żółwiowych kopułach, owady, które nie umieją już latać, opowieści o dawnych czasach, gdy anioły błądziły niekiedy na ziemię. To znaki z różnych porządków - historycznego, mitycznego i biologicznego. Ale zyskują znaczenia dopiero zapisane, utrwalone w pamięci zbiorowej lub osobistej. Podstawą do ich odtworzenia jest pamiętnik dziewczynki...
Z bogactwa zdarzeń, mozaiki motywów i wątków ułożyć można własną wersję historii, zajrzeć we własne dzieciństwo, w czasy, kiedy wszystko jeszcze było możliwe".
Iwona Kurz, "Polityka"

[tCHu, Warszawa 2006]

czytaj całość »

data dodania: 2008-09-14, autor: Mari_Anna, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku