Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Łuny w Bieszczadach

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,20 ; książkę oceniło 82 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): paolamaria
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Brak elementów do wyświetlenia.

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

„Łuny w Bieszczadach” osnułem na własnych przeżyciach i obserwacjach, które poczyniłem jako dowódca 34 pułku Strzelców Budziszyńskich 8 Drezdeńskiej Dywizji Piechoty w Bieszczadach, gdzie w latach 1945-1947 toczyły się walki przeciw leśnym ugrupowaniom eksternistycznym, przede wszystkim UPA.

Wybrałem formę powieści, a nie na przykład historycznej monografii, aby móc lepiej osądzić tamten czas i ludzi, aby dysponować tą swobodą wypowiedzi, jaką daje tylko powieść. Bodźcem do jej napisania był dla mnie dramat ludzki. Dramat walczących w Bieszczadach i często ginących tam żołnierzy, którzy wyszli cało z wojny, ale już po jej zakończeniu musieli często oddawać życie, dramat mieszkańców tych stron i dramat historyczny, jakim była śmierć generała Świerczewskiego pod Jabłonkami, 28 marca 1947 r., śmierć, na którą patrzyłem osobiście, walcząc w tej zasadzce pod Jego rozkazami.

W mojej intencji książka ta jest wypowiedzią przeciw nienawiści, okrucieństwu i bestialstwu. Opowiada ona wprawdzie o walkach w Bieszczadach, ale odnosi się również do innych terenów; tych, na których działo się podobnie i ginęli ludzie. Napisałem o tym, aby nie zapomniano tych, którzy w niezmiernym trudzie bili się o likwidację ostatnich pozostałości wojny jeszcze w dwa lata po jej zakończeniu. Możemy o tym mówić dziś tym bardziej, że czasy te należą do niepowrotnej przeszłości.

W sumie jest to rodzaj wspomnienia o minionym czasie i ludziach tego czasu. Wspomnienia jakie przekazuję tym, którzy w owych sprawach brali udział lub na nie patrzyli, oraz tym młodym, dla których są one już, na szczęście, tylko legendą.


Jan Gerhard

[Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1969]

czytaj całość »

data dodania: 2013-11-14, autor: porcelanka, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: A w Bieszczadach niespokojnie...

Nie od razu, po zakończeniu II wojny światowej, w Polsce zapanował spokój. Takim niespokojnym zakątkiem były Bieszczady nazywane "ślepą kiszką" czy "workiem bieszczadzkim". To tu, ludność cywilna była gnębiona przez bandy UPA i Żubrydowców (WIN). Oba te ugrupowania miały wyznaczone tereny działania. Jednak Żubrydowcy często działali w rejonach przyznanych sobie przez UPA. Ludność cywilna była przez nich terroryzowana, zastraszana oraz mordowana. Do obrony tych terenów zostało wysłane Wojsko Pols...

czytaj całość »

data dodania: 2013-06-15 22:00, autor: papetka, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku