Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Grzesiuk: Król życia

  • Autor: Janiszewski Bartosz
  • Język oryginalny: polski
  • Kategoria: Literatura piękna
  • Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,93 ; książkę oceniło 21 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Grzesiuka usprawiedliwianie

Stanisław Grzesiuk – autor „Boso, ale w ostrogach”, „Pięciu lat kacetu” i „Na marginesie życia”. Aktywny członek partii komunistycznych (PPR i PZPR), radny Rady m.st. Warszawy, zastępca dyrektora (nie skończył nawet szkoły zawodowej!) kilku placówek służby zdrowia. Ateista, wrogo nastawiony do polskiego kleru katolickiego. Z pewnym talentem i zamiłowaniem wykonywał uliczne piosenki warszawskie. Grywał na bandżoli i mandolinie. Całe życie nadużywał alkoholu. Zmarł z powodu gruźlicy. Grzesiuk –...

czytaj całość »

data dodania: 2017-12-05, autor: Meszuge, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Mówił, że nie jest pisarzem, a napisał trzy książki, które przeczytało kilka milionów Polaków. Mówił, że nie jest muzykiem, a nagrał dziesiątki piosenek, w których ocalił od zapomnienia przedwojenną Warszawę.

Stanisław Grzesiuk był legendarnym bardem stolicy, jego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał szemrane ballady warszawskich przedmieść, zna kilka pokoleń Polaków. W swojej najsłynniejszej książce „Boso, ale w ostrogach– ocalił od zapomnienia świat przedwojennej Warszawy i jej charakternych dzieci. Za życia był kochającym swoje miasto dzieckiem Warszawy, po śmierci został jej symbolem.

To książka o człowieku, który nigdy nie pił na smutno. Pił z radości życia. Tak samo żył, niezależnie od tego, jak mocno los akurat go poniewierał. Na biednym przedwojennym Czerniakowie, w piekielnych obozach koncentracyjnych, w sanatoriach i szpitalach dla gruźlików – wszędzie był królem życia.

Autor dotarł do bliskich Stanisława Grzesiuka, odnalazł niepublikowane nigdzie do tej pory opowiadania i teksty barda Warszawy.

Po latach, wbrew utartym już faktom i opowieściom, poznajemy prawdziwą opowieść o człowieku, który tak kochał życie, że nikomu nie chciał go oddać.


„– Jaki jest wasz stosunek do tematu: kobiety, wino i śpiew? – zapytał.
– Po warszawsku to się mówi: dziwki, wódka i gramofon. – odpowiedziałem. – A mój stosunek do nich jest szaleńczy, namiętny i bardzo otwarty”.

fragment książki


Bartosz Janiszewski – dziennikarz i scenarzysta, ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat był dziennikarzem tygodników „Newsweek” i „Wprost”. Nominowany m.in. do nagród Grand Press i MediaTory. Laureat konkursu dla scenarzystów Script Fiesta. Jako scenarzysta współpracuje m.in. z HBO i TVN.

[Prószyński i S-ka, 2017]

czytaj całość »

data dodania: 2016-12-01, autor: sowaOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Apaszem Stasiek był....

W tytule fragment piosenki. Apasz to wg Słownika Języka Polskiego: "człowiek należący do świata przestępczego, opryszek, rzezimieszek". No tak, to zgodnie z tą definicją właściwie Stasiek apaszem wcale nie był. Mowa tu oczywiście o Stanisławie Grzesiuku, a w tytule fragment piosenki, którą wykonywał. Grzesiuk i jego piosenki były koszmarem mojego dzieciństwa. Nie cierpiałam tego chropowatego głosu, dziwacznej gwary, grania bandżoli dobywające się z płyt analogowych puszczanych na gramofonie zwa...

czytaj całość »

data dodania: 2017-08-30 12:26, autor: Fiona54, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku