Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Korzenie nienawiści: Moja prawda o islamie

 • Autor: Fallaci Oriana
 • Tytuł oryginalny: Le radici dell'odio: La mia verità sull'Islam
 • Język oryginalny: włoski
 • Tłumacz: wielu tłumaczy
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura faktu
 • Forma: esej (szkic literacki) / zbiór esejów (szkiców)
 • Rok pierwszego wydania: 2015
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2016
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 5,43 ; książkę oceniło 14 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): ilia
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Recenzja nagrodzona!
Tytuł tekstu: Pomyślmy...

Książkę dostałem w prezencie od żony. W związku z tym, mimo że w kolejce do przeczytania było jeszcze łaaadnych kilka, zabrałem się za nią od razu. Oriana Fallaci brała udział w życiu Bliskiego Wschodu od lat 70. niemal do śmierci. Do końca pisała i publikowała. „Korzenie” to zbiór tych publikacji – reportaży, a może już bardziej felietonów? Teksty są niesamowite, przekrojowe, czasem strasznie smutne, czasem zabawne. Poznajemy w nich ludzi ważnych dla świata: Kadafiego, Goldę Meir, Arafata i inn...

czytaj całość »

data dodania: 2018-01-17, autor: zawodnik, komentarzy: 2

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Lekcja wielkiej dziennikarki na temat bieżącego konfliktu z islamem. Prorocze słowa, które powinny być wysłuchane.


"Boimy się, że nie będziemy wystarczająco poprawni politycznie, posłuszni, i że dotknie nas moralna ekskomunika. Krótko mówiąc, boimy się wolności, podejmowania ryzyka i okazywania odwagi". Dziś, po dziesięciu latach od śmierci Oriany Fallaci, słowa te nadal pozostają dramatycznie aktualne, podobnie jak wiele jej przemyśleń zawartych w niepublikowanych dotychczas tekstach.

"Spotkałam muzułmanki, których życie warte jest mniej niż życie wielbłąda" – pisze młodziutka wówczas Oriana w swym pierwszym reportażu o sytuacji kobiet w krajach islamskich.

"Są kobiety, które do dziś żyją za gęstą mgłą kwefu, patrząc na świat jak przez kraty więzienia". To świat islamu, gdzie pomimo "rewolucyjnych fermentów" zasady, którym podlegają kobiety, pozostają niezmienne od wieków.

W swych opowieściach Fallaci będzie wielokrotnie przemierzać palestyńską pustynię, dotrze do tajnych baz arabskich partyzantów, spotka przywódców Al-Fatah, przeprowadzi wywiady ze wszystkimi postaciami, które zdefiniują los Bliskiego Wschodu: z królem Husajnem, Goldą Meir, Arafatem, Kadafim, Sharonem. Kilka lat później wysłucha relacji ocalałych z tragedii w Monachium. Opowiedzą jej o tej dramatycznej nocy, gdy arabskie komando wtargnęło do budynku w wiosce olimpijskiej. Na pustynię wróci podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, by opowiedzieć o wydarzeniach będących nie tylko konfliktem między nami a Irakiem, ale również "odwróconą krucjatą", dopiero co rozpoczętą walką, której kulminację stanowić będą przerażające wydarzenia 11 września. Szok i gniew wywołany upadkiem dwóch wież sprawi, że napisze pełen pasji esej zatytułowany "Wściekłość i duma". Potem jeszcze "Siłę rozumu" i "Wywiad z sobą samą", ciąg dalszy rozważań "o wojnie, którą synowie Allaha wypowiedzieli Zachodowi".


Oriana Fallaci (1929-2006). Wybitna włoska pisarka i reporterka. Jako korespondentka wojenna relacjonowała niemal wszystkie konflikty zbrojne naszych czasów: od Wietnamu po Bliski Wschód, od powstania węgierskiego w 1956 roku po zamieszki i wojny lat siedemdziesiątych w Ameryce Łacińskiej, od rzezi w Meksyku w 1968 roku, gdzie została poważnie ranna, po pierwszą wojnę w Zatoce. Jej książki, a wśród nich powieści o światowym rozgłosie, przetłumaczono na dwadzieścia jeden języków i opublikowano w trzydziestu krajach. Nakładem Wydawnictwa Cyklady ukazały się: "Wściekłość i duma", "Siła rozumu" oraz "Wywiad z sobą samą. Apokalipsa".

[Cyklady, 2016]

czytaj całość »

data dodania: 2016-10-15, autor: ilia , komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku