Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Dziesiąty grudnia

 • Autor: Saunders George
 • Tytuł oryginalny: Tenth of December: Stories
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Kłobukowski Michał
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: literatura zagraniczna
 • Forma: zbiór opowiadań / nowel
 • Rok pierwszego wydania: 2013
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2016
 • Serie wydawnicze:
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,44 ; książkę oceniło 34 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): hetman11
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Emocje przy zagłębianiu ludzkich myśli

Recenzent: malynosorozec „10 grudnia” to dziesięć opowiadań. Dobitnych, przenikliwych, ciekawych, niezwykłych. George Saunders zabiera nas w podróż po ludzkich emocjach. Pokazuje lęki i pragnienia. Zaprasza do poznania wszystkich myśli swoich bohaterów. Dziesięć opowiadań jednocześnie podobnych do siebie i diametralnie różnych… Najkrótsze liczy zaledwie dwie strony, ale autorowi udało się zawrzeć w nim masę emocji. Może nie tak dużo jak w najlepszym, moim zdaniem, tekście – zatytułowan...

czytaj całość »

data dodania: 2017-06-01, autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Zbiór obsypanych nagrodami fenomenalnych opowiadań, którymi się zachwycają m.in. Zadie Smith, Jonathan Franzen oraz Thomas Pynchon!


Powracający z wojny, przepełniony agresją, frustracją i traumą żołnierz. Więzień, który bierze udział w biochemicznych eksperymentach, testujących granice jego człowieczeństwa. Ojciec rodziny piszący pamiętnik z myślą o trójce swoich dzieci. Co mają ze sobą wspólnego bohaterowie opowiadań George’a Saundersa? To w gruncie rzeczy zupełnie zwyczajni ludzie, którzy w wyścigu po sukces i lepsze życie znajdują się zazwyczaj na ostatnich miejscach. Przytłoczeni społeczną presją i oczekiwaniami, często dokonują złych wyborów.


Saunders w trzecim zbiorze swoich opowiadań, wydanych w 2013 roku po kilkuletniej przerwie, nie traci zmysłu krytycznego obserwatora życia współczesnych Amerykanów. Jego opowiadania, choć bezlitośnie punktują konsumpcjonizm, jałowość masowej kultury, postępującą obojętność w międzyludzkich relacjach, są mimo wszystko pełne wiary w ludzi i ich dobre intencje. Nie można też oprzeć się wrażeniu, że swoich bohaterów Saunders traktuje z dużą dozą wyrozumiałości i czułości.

Ironiczne, miejscami przerażające, miejscami absurdalne, bardzo przenikliwe – zbiór „Dziesiąty grudnia” tylko potwierdza zasłużoną sławę George’a Saundersa jako jednego z najlepszych autorów opowiadań, nie bez powodu porównywanego do takich twórców, jak Kurt Vonnegut czy Mark Twain. Przeczytaj książkę, którą „New York Times” ogłosił jedną z najlepszych książek roku!


„Saunders słyszy śpiew Ameryki. Wie, że jest niedorzeczny, ale i tak go kocha”.
„New York Times”

„To wspaniały, wyrazisty, dowcipny zbiór opowiadań”.
„The Independent”


George Saunders (ur. w 1958 r.) – amerykański autor opowiadań, eseista i nowelista. Z wykształcenia geofizyk. Na dobre zaczął pisać na przełomie lat 80. i 90., wtedy też debiutował zbiorem opowiadań „CivilWarLand in Bad Decline” (1996). Jego opowiadania, eseje i felietony regularnie pojawiały się w „The New Yorker”, „Harper’s” czy „The Guardian”. Ze względu na ironiczny wydźwięk swojej twórczości, często krytykującej konsumpcjonizm i kulturę masową, bywa porównywany do Kurta Vonneguta.

[W.A.B., 2016]

czytaj całość »

data dodania: 2016-08-18, autor: hetman11, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Dodatkowe opowiadanie

Dla wszystkich, dla których zbiór Dziesiąty grudnia jest za mały: jako bonus można potraktować dostępne w archiwum czasopisma "Fahrenheit" opowiadanie "Sea Oak": http://www.fahrenheit.net.pl/archiwum/f6​8/18.html

czytaj całość »

data dodania: 2016-10-28 10:11, autor: patashnik, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Październik 2016

Krucjaty: Wojna o Ziemię Świętą Dr Thomas Asbridge w zajmujący sposób przedstawia przebieg krucjat oraz kulisy powstania i upadku Outremer. Posiłkuje się źródłami autorstwa kronikarzy europejskich jak i muzułmańskich co pozwala na obiektywną relację. Państwa krzyżowe obróciły się w proch, tysiące krzyżowców i przeciwstawiających się im muzułmanów także. Z imieniem Boga na ustach przez dwa wieki dokonywano podbojów, masakr i egzekucji a wszystko to rzutuje na współczesność, stosunki między chrze...

czytaj całość »

data dodania: 2016-11-04 10:31, autor: patashnik, komentarzy: 1

Tytuł tekstu: Saunders "10 grudnia"

Umówmy się: rynek wydawniczy to taki sam biznes jak każdy inny. Kieruje się kilkoma odrębnymi zasadami, ale potrafi być równie brutalny jak każda inna działalność, hmmm, gospodarcza. I na tym to rynku w okolicy 50 roku to można raczej zostać klasykiem niż odkryciem, no chyba że ktoś nie spali, jak obiecał, dorobku, i papióry zostaną opublikowane pośmiertnie. Tak, wtedy rusza machina promocyjna produktu, z naciskiem na brak zrozumienia dla geniuszu i przemilczanej wielkości. Więc pod pewnymi w...

czytaj całość »

data dodania: 2017-02-21 13:36, autor: adas, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku