Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Dewajtis

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,64 ; książkę oceniło 459 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): aniared
  • Tagi:
    brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Siła Dewajtis

Jest to piękna opowieść o życiu człowieka zmagającego się ze swoim losem. Książka ta ma w sobie siłę, pewien magnetyzm. I choć może wydawać się książką nie na "nasze czasy" to jednak łatwo poddać się jej klimatowi. Ponadto powyższemu twierdzeniu zadaje kłam temat przewodni - dla mnie to doskonała lektura o sile charakteru. O niezłomności i... szukaniu siły i oparcia w przyrodzie. Polecam! I sam biegnę szukać, by znów przeczytać!

czytaj całość »

data dodania: 2005-01-23, autor: kolba, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Najlepsza powieść Marii Rodziewiczówny, nagrodzona w 1888 r. w konkursie "Kuriera Warszawskiego". Umiejscowiona na Żmudzi historia zaściankowo-dworska, podobna w klimacie do wydanej niemal jednocześnie epopei "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Jak tam, życie bohaterów obraca się wokół jednej tylko sprawy: utrzymania ziemi, dziedzictwa i tożsamości narodowej, a jedynym miernikiem wartości człowieka jest jego stosunek do pracy.

Pojawia się też - wielokrotnie w twórczości Rodziewiczówny powielana - koncepcja bohatera. Jak romantyczny poeta - jest samotny, zamknięty w sobie i nie rozumiany przez świat. Jak pozytywistyczny ideał - jest silny, pracowity i wytrwały. Jak każdy - tęskni za miłością i tylko przed nią nie zdoła się obronić.

[Prószyński i S-ka, 2005]

czytaj całość »

data dodania: 2006-03-11, autor: margot., komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: cytat z książki

– Żebyś wiedział, com ja biedy miał z tą upartą szlachtą, Wojnat, duszka, zbuntował zaścianek, wzięli się mnie wygnać jak liszkę z nory. Spasali zboże, grabili dobytek, raz nawet zbili Grenisa, że spuchł jak kadka i febry dostał ze strachu. Poczekajcie, myślę! Zebrałem ich raz przed gospodą i mówię: "Mili braciszkowie! Oto macie wóz i przewóz! Albo będziecie grzeczni chrześcijanie, to wam się odwdzięczę, albo będziecie jak poganie, to was ukarzę. Wybierajcie!". [...] Zaczęli się śmiać, młodzież ...

czytaj całość »

data dodania: 2009-01-10, autor: Raptusiewicz, komentarzy: 6

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku