Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin

 • Autor: Chang Jung
 • Tytuł oryginalny: Wild Swans: Three Daughters of China
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Umińska Bożena, Lechowska Teresa
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1991
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 1995
 • Serie wydawnicze:
 • Inne wersje książki:
  • Dzikie łabędzie: Trzy córki Chin
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 5,13 ; książkę oceniło 685 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): Iskierka
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Jeżeli to jest raj, to jak wygląda piekło?

Kiedy słyszy się słowo „Chiny”, kalki myślowe, które wyświetlają się przed naszymi oczyma jako pierwsze, nie są zbyt wesołe: wykonane w tymże kraju przedmioty lichej jakości i szarzy ludzie, którzy wyglądają niemal tak samo. Jeśli macie podobne skojarzenia, a jesteście zainteresowani Chinami lub dopiero odkrywacie w sobie takie zainteresowanie, to zdecydowanie powinniście sięgnąć po książkę „Dzikie łabędzie”, która bardzo dobrze przybliży Wam chińską historię i mentalność. Jung Chang w sw...

czytaj całość »

data dodania: 2013-02-28, autor: Biegnąca, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: bez tytułu

„Dzikie łabędzie” to fascynująca, autobiograficzna opowieść o trzech Chinkach: babce, matce i córce, których losy śledzimy na tle historii dwudziestowiecznych Chin. Autorka rewelacyjnie opisuje, jak bardzo zawierucha dziejowa i osobiste losy tych kobiet są ze sobą splecione: one po prostu nie mają możliwości żyć w miarę normalnie swoim życiem: babcia, a zwłaszcza jej młodość, jest uwarunkowana i ograniczona chińską tradycją, w której kobieta niewiele znaczy i której życie jest niewiele warte; ma...

czytaj całość »

data dodania: 2003-09-22, autor: Anitka, komentarzy: 3

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: Córki krainy boskiego Mao

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

„Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin” są połączeniem powieści i czegoś w rodzaju dokumentu, bo przytoczona w nich historia rodzinna jest jak najbardziej autentyczna. To opowieść o losach kobiet z jednej rodziny, losach związanych z Chinami: ich kulturą, historią – a historia tego państwa jest bardzo skomplikowana i niejednoznaczna (nie chodzi tu jedynie o Mao, lecz również o okupację japońską czy Kuomintang) – i tradycją, że wspomnę choćby o krępowaniu nóg małym dziewczynkom, ale też o pozycji dziecka płci żeńskiej, a zaraz potem kobiety, żony, matki, konkubiny czy siostry.

Przez lata wiele się zmieniło i zmienia nadal, ale wciąż w kulturze trwają echa wieków. Autorka opowiada historię trzech pokoleń swojej rodziny, a właściwie babki, matki i córki, na tle wydarzeń w Chinach w XX wieku. Było to dla tego kraju stulecie pod każdym względem bardzo burzliwe: wojny, rewolucje, choćby ta kulturalna, ale i cały ciąg przemian społecznych i politycznych, które odcisnęły piętno na wszystkim, co chińskie – od poezji po ludzkie losy.

W tak ogromnym państwie, w którym jednostka nie ma żadnego znaczenia, przetrwanie pojedynczego człowieka zależy od jego siły i woli walki. Przetrwanie rodziny – od determinacji kobiet. Ciekawe jest to, że na przykładzie losów trzech kobiet jesteśmy w stanie zobaczyć coś czasami niezauważalnego. Świat w trakcie trwania i świat w trakcie zmiany. Babka żyje jeszcze w Chinach cesarskich, matka – w maoistowskich, córka (autorka książki) trochę w komunistycznych, trochę we współczesnych, i choć emigruje, zabiera te Chiny ze sobą. Wszystkie one przechodzą przez maoistowską rewolucję i „wielki skok naprzód”, który miał przekształcić Chiny w mocarstwo gospodarcze, a doprowadził do śmierci głodowej co najmniej dziesięciu milionów ludzi.

Cały ten komunistyczny „zgiełk”. Pranie mózgów i posłuszeństwo boskiemu Mao to nie był wybór, to był przymus, ale i wola wyznawców wielkiego wodza. Jak zwykle w takich momentach historii, partia stanowiła jedyny wyznacznik życia, była władzą absolutną, która hołubiła, ale i niszczyła, dawała, ale i odbierała. Miliony ludzi wierzyły w Mao i w jego rewolucję; kto nie wierzył, musiał tę niewiarę zachować dla siebie, inaczej czekał go smutny i straszny koniec. Represje, wyroki śmierci, zabójstwa polityczne, tortury, LAOGAI, czyli obozy pracy – wszystko to tworzy historię państwa, ale też poszczególnych rodzin, a okrucieństwo czynów tym bardziej nas dotyka, im jest bliżej nas. Bardziej boli nas los ludzi, którzy mają twarze niż bezimiennych tłumów, nawet liczonych w milionach.

Jung Chang przybliża nam świat, którego nie znamy, bo przecież wiedza o Chinach nie jest u nas wiedzą powszechną; owszem, coś tam się wie, ale owo „coś tam” to często zaledwie marne stereotypy.

Pozycja ciekawie napisana, prawdziwa do bólu i nad wyraz obiektywna mimo tematu. Tytuły niektórych rozdziałów szokują, a ludzie, którzy żyli w państwie takim jak PRL czy podobnym z pewnością doskonale zrozumieją aluzje i te właśnie tytuły, jak choćby „Kiedy się chce potępić, dowody się znajdą” albo „Wąchanie pierdnięć obcokrajowców wśród zapewnień, że słodko pachną” – czyli nauka angielskiego według Mao. Fascynująca opowieść o tym, w jaki sposób jeden człowiek, Mao Zedong, na oczach świata zniszczył życie jednej czwartej mieszkańców Ziemi tylko dlatego, że miał taki kaprys.

Ciekawa, mądra, pouczająca książka: przekazuje wiedzę nie nudząc; to, co dla nas, Europejczyków, niepojęte i niezrozumiałe ukazuje tak, aby stało się fascynującą lekcją na temat Chin, na temat świata i natury ludzkiej!

czytaj całość »

data dodania: 2017-08-22, autor: imarba, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Jung Chang "Dzikie łabędzie"

„A kto w ogóle słyszał, żeby dziewczyna odrzucała mężczyznę dlatego, że pomylił nazwisko jakiegoś obcego pisarza (*), albo dlatego, że miewa przygody? Wszyscy bogaci mężczyźni lubią się zabawić i muszą się wyszumieć.” „Ile razy otwierała usta, żeby powiedzieć, jaka jest nieszczęśliwa, tyle razy ojciec zaczynał ją pouczać; cnotliwa kobieta, mówił, powinna stłumić swoje uczucia i nie pragnąć niczego ponad to, co jest jej obowiązkiem wobec męża. To, że za nim tęskni, to dobrze, to zaleta, ale ...

czytaj całość »

data dodania: 2007-02-25 18:57, autor: reniferze, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Kamili plan czytelniczy 2012

Czyli czytanie o Oriencie, a także zapoznawanie się z orientalnymi autorami. Tytułu podane w układzie: A-książki autorów z danych krajów B-książki popularno-naukowe, reportaże, biografie, autobiografie C-beletrystyka (Update: 23 V '12) ..................................​............ Afganistan: A. Chłopiec z latawcem Tysiąc wspaniałych słońc Kamień cierpliwości B. Afganka: Dziennik pielęgniarki Modlitwa o deszcz Ukradziona twarz: Mieć 20 lat w Kabulu Zdławiony krzyk Podró...

czytaj całość »

data dodania: 2011-06-22 11:53, autor: benten, komentarzy: 51

Tytuł tekstu: Styczeń 2015 w pigułce

Z racji, że moim ambitnym celem książkowym na ten rok jest przeczytanie przynajmniej 52 pozycji z listy "zdecydowanie must read", postanowiłam przełamać się i zacząć zapisywać postępy w kontrowersyjnych czytatkach dotyczących subiektywnej oceny tych już przeczytanych ;-) Styczeń u mnie wyglądał bardzo różnorodnie, bo mam nieposkromioną od lat tendencję do mieszania gatunków - tu jakiś mocny kryminał, za chwilę młodzieżówka lub coś dziecięcego (dla psychicznego rozluźnienia i poznania co czyt...

czytaj całość »

data dodania: 2015-03-01 14:01, autor: @nat@, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku